Jump to content
IGNORED

Visa i ostale kartice


Tale

Recommended Posts

à propos diktiranja PIN koda Tehnologija čipova na karticama nije još stigla u sve zabačene krajeve sveta, a da bi vi mogli ipak da plaćate u tim zabačenim krajevima, na karticama još uvek vučete ostatak informatičke praistorije - magnetnu pistu. Ta pista sadrži sve podatke potrebne da se počisti vaš račun, osim PIN koda. Ta pista nije zaštićena i može se očitati u deliću sekunde provlačenjem kroz običan čitač koji se može kupiti za 20 eura. Tetkica na trafici može biti simpatična i izgledati bezazleno, ali pružanjem kartice koju ona može neopaženo provući kroz čitač i diktiranjem PIN koda vi joj bukvalno dajete otvoren pristup vašem računu. Čudi me da se "deca" u Srbiji još nisu (masovnije) dosetila* i počela da čiste račune. A vaša banka ako je krivo nasadjena i otkrije da ste sami izdiktirali PIN kod, može ladno da odbije da pokrije gubitak.*P.S. Rumunska "deca" već jesu

Edited by braca
Link to comment
à propos diktiranja PIN koda Tehnologija čipova na karticama nije još stigla u sve zabačene krajeve sveta, a da bi vi mogli ipak da plaćate u tim zabačenim krajevima, na karticama još uvek vučete ostatak informatičke praistorije - magnetnu pistu. Ta pista sadrži sve podatke potrebne da se počisti vaš račun, osim PIN koda. Ta pista nije zaštićena i može se očitati u deliću sekunde provlačenjem kroz običan čitač koji se može kupiti za 20 eura. Tetkica na trafici može biti simpatična i izgledati bezazleno, ali pružanjem kartice koju ona može neopaženo provući kroz čitač i diktiranjem PIN koda vi joj bukvalno dajete otvoren pristup vašem računu. Čudi me da se "deca" u Srbiji još nisu (masovnije) dosetila* i počela da čiste račune. A vaša banka ako je krivo nasadjena i otkrije da ste sami izdiktirali PIN kod, može ladno da odbije da pokrije gubitak.*P.S. Rumunska "deca" već jesu
Jesu i ovde, ali se o tome ne priča, jer banke ne vole takve stvari da daju u javnost...A ima još jedan štos, za banke koje nemaju online sistem(uvezan ATM i CORE bankarski sistem, da se istog trenutaka knjiži tranaskcija), a ma ih dosta...
Link to comment

Meni posle svake transakcije Visa karticom (i debitnom i kreditnom) stiže SMS sa info o detaljima. Inače mi ne bilo palo napamet da nekom diktiram PIN kod ili šaljem info o karticama e-mail-om (kao što su mi tražili par puta pri rezervaciji smeštaja van online sistema). Ali ako bi bilo ko nekim čudom zloupotrebio moju karticu, odmah (ili ubrzo) bih znala i mogla da je blokiram. Sa Amex karticom koju imam to nije slučaj ali nju sam uzela u drugoj banci (ne znam da li je do banke ili Amex-a). Šteta što sve banke&kartice nemaju tu opciju - pa ako tek vadite karticu eto jednog kriterijuma.

Edited by Lucia
Link to comment

Čekaj, vama stvarno neko traži da mu izdiktirate PIN? Ja mislio vi se zajebavate :unsure:Meni se to nikad u životu nije desilo. Visa koju sad koristim negde prođe kroz čitač bez ukucavanja, a negde mi traže da ga ukucam. Skroz mi be zbunilo da kad pružim karticu još me pitaju za PIN kod.

Link to comment

meni nisu nikad tražili pin (ni u Srbiji ni drugde) ali sam ovde videla nekoliko puta da kupac čak ničim izazvan diktira pin kasirki jer mu tako valjda lakše!?a broj kartice i one tri cifre otpozadi za plaćanje preko interneta su mi tražili mejlom par puta ranije kada sam htela da rezervišem smeštaj i to u inostranstvu (jednom u beču sigurno ali su tada prihvatili moju reč i to da sam kod njih već bila).

Edited by Lucia
Link to comment
U Srbiji je to (skoro) standard da ti traže PIN i čudno te gledaju kad odbiješ.
Kako to izgleda? Večeraš u restoranu, dođe čovek da naplati, a ti mu daš karticu i izdiktiraš PIN, pa nek sam skine sa računa koliko misli da treba? :blink:Zašto bi bilo potrebno da neko drugi ukucava tvoj PIN? Da im ne diraš terminal prljavim rukama?
Link to comment
Kako to izgleda? Večeraš u restoranu, dođe čovek da naplati, a ti mu daš karticu i izdiktiraš PIN, pa nek sam skine sa računa koliko misli da treba? :blink:Zašto bi bilo potrebno da neko drugi ukucava tvoj PIN? Da im ne diraš terminal prljavim rukama?
Razlozi su obično glupi do bola : terminal je tako postavljen da mu je teško prići. U nekim supermarketima moraš da dodješ iza kasirke i da se guraš s njom u njenom prostoru. Bezžični terminal košta skuplje i svi su pazarili jeftiniji model sa (kratkim) kablovima koji moraju biti uključeni da bi sistem funkionisao...Još jedna srpska "posebnost"...P.S. A ima tu i dosta balkanskog mentaliteta od strane samih srpskih mušterija. Kartice su još dosta nove, svi vole da se prave važni, a ko će u restoranu da ustaje i ide do kase i kuca PIN, ispadaš mnogo veći frajer kad onako nonšalatno izdiktiraš PIN konobaru... "ma ko mu jebe mater, gde sme neko da me ispali" Edited by braca
Link to comment

aj da ne preterujemo, nije trazenje pin koda u srbiji standard, uopste.meni se (pre pet godina) desilo jednom i to zato sto je kabl bio prekratak. ako pogledate po svim supermarketima, citaci su postavljeni tako kao da ce ih koristiti kasirka, a ne kupac. pin naravno nisam dala, otisla sam do nje i ukucala ga.kako dabovicu jebe ti se za sopstvene pare?

Link to comment

skroz ste me zbunili. svuda se trazi pin otkako imam vize sa cipom, i ovde i napolju. to je valjda normalno, bar sam do sad mislila. bilo je na pocetku debilnih situacija kad su trazili i potpis, ali toga nema vec ihahaj.

Link to comment
kako dabovicu jebe ti se za sopstvene pare?
ne nego sam fatalista. a POS terminali su namesteni tako da uopste ne vidim nacin da sakrijem svoj pin od onoga ko gleda kako ukucavam (missim to su cetiri cifre, dovoljan je i najpovrsniji pogled), pa mi je jednostavnije da izdiktiram nego da se provlacim do terminala. daleko bilo da ohrabrujem izgovaranje PIN broja naglas, naravno. ne treba to raditi. a ja i inace operisem gotovinom, vise volim da podizem sa bankomata nego da koristim karticu na kasi, pa i nisam neki uzorak. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...