Jump to content
IGNORED

Visa i ostale kartice


Tale

Recommended Posts

Intezina Maestro kartica radi u radnji ili ATM-u, ali ne moze za internet.

 

Ako platis 1k din, mogu da aktiviraju i tu uslugu...

 

Ja sam uz tekuci dinarski racun u Eurobanci dobio MasterCard debitnu karticu koja sljaka gde god oces, naravno pod uslovom da imas dovoljno para na racunu.

Imam i kreditni MasterCard iz Rajfajzena koji isto tako funkcionise (bas sam nesto narucivao preko neta iz Engleske pre neki dan), naravno pod uslovom da ne predjem mesecni limit (23k dinara).

Link to comment

Elem, jedina razlika izmedju Vise Electron i Vise Debit je da Visa Electron nema "dozvoljeni minus", dakle nema veze to s placanjem preko neta

 

Ja imam Visa Debit s kojom ne mogu da platim ako nemam para na racunu...

Link to comment

Ja sam uz tekuci dinarski racun u Eurobanci dobio MasterCard debitnu karticu koja sljaka gde god oces, naravno pod uslovom da imas dovoljno para na racunu.

Imam i kreditni MasterCard iz Rajfajzena koji isto tako funkcionise (bas sam nesto narucivao preko neta iz Engleske pre neki dan), naravno pod uslovom da ne predjem mesecni limit (23k dinara).

 

Ovde banke polako ukidaju Mastercard [kreditne, debitne ne postoje vec godinama, ni Maestro] - bas mi je pre neki dan stigla zamena za HSBC MC i umesto nje sad imam HSBC Visa karticu.

Link to comment

:lol:

 

To je onda verovatno do tvoje banke i tvog racuna, dakle nemas overdraft allowance, samim tim i Visa Debit ne moze da ide u overdraft

 

 

Ali posto je overdraft dostupan kao 'available balance' ne znam kako POS moze da zna da li koristim novce iz crnog ili crvenog dela racuna. Samo da li imam kinte ili ne - zato mi nije bila jasna ta generalizacija da Visa Debit moze da ide u overdraft.

 

Shodno tome, VISA Electron se obicno izdavala uz 'obicnije' racune, koji po default-u ni ne bi imali overdraft facility...

Link to comment

^Hm, bas cudno. A ja imam utisak da u Srbiji dominira MasterCard u odnosu na Visa kartice. U inostranstvu sam imao uvek samo Visa kartice, a u Srbiji samo Master. Mada mozda se samo meni tako zadesilo. A ovde sada zesce promovisu ovo beskontaktno placanje (MasterCard paypass, Visa paywave) tako da svaki treci put kada kupim nesto u Maxiju dobijem poklon bombonjeru, solju, itd. :lol:

Edited by hazard
Link to comment

Ali posto je overdraft dostupan kao 'available balance' ne znam kako POS moze da zna da li koristim novce iz crnog ili crvenog dela racuna. Samo da li imam kinte ili ne - zato mi nije bila jasna ta generalizacija da Visa Debit moze da ide u overdraft.

 

POS pretpostavljam da nema pojma, on samo gleda kao sto kazes to sto mu javi banka. Ali "centrala" u banci zna koju ti karticu koristis, pa ako je Electron dobijes samo "pravo" stanje na racunu, a ako je Debit dobijes stanje + dozvoljeni minus.

Link to comment

Bilo koja kartica koja ima opciju za internacionalno placanje, sa 3 zadnja broja, ne mora biti posebna. Paranoja mode: otvori neki TR koji nema fee za odrzavanje i na nju prebacuj pare za placanje, a vezes karticu za taj racun.

Link to comment

^Hm, bas cudno. A ja imam utisak da u Srbiji dominira MasterCard u odnosu na Visa kartice. U inostranstvu sam imao uvek samo Visa kartice, a u Srbiji samo Master. Mada mozda se samo meni tako zadesilo. A ovde sada zesce promovisu ovo beskontaktno placanje (MasterCard paypass, Visa paywave) tako da svaki treci put kada kupim nesto u Maxiju dobijem poklon bombonjeru, solju, itd. :lol:

Master ima veci fee za POS, pa je manja marza za prodavca. Visa ima primat.
Link to comment

Prepostavljam da je ovako: Visa Electron koja na prednjoj strani ima svih 16 ispisanih cifara serijskog broja ima CVN i radi preko neta, Visa Electron koja na prednjoj strani ima ispisane samo poslednje 4 cifre serijskog broja nema CVN i ne radi preko neta. 

 

E a ja imam ovu drugu sa samo poslednje 4 cifre i ne radi preko neta a radi po inostranstvu a za racunanje koristi srednji kurs banke tako da je do sada bilo sve ok sto se toga tice. 

Link to comment

Elektron i te za internet se ne koriste ni za sta dugo jer nemaju pin. Tako barem mene naucili.

 

Loše su te učili :) 

 

Ovo o čemu ti pričaš je internet ili virtuon kartica i može da se koristi isključivo na Interentu. Visom elektron možeš da podižeš keš na bankomatu, kao i da plaćaš u prodavnicama, ali raspolažeš samo s novcem koji je na računu u trenutku transfera, nema dodatnog zaduživanja. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...