Jump to content
IGNORED

Mobilni


nesha taxista

Recommended Posts

Uh, uh, uh, ne znam zašto ne čitaš šta pišem - taj telefon je N serija, što će reći smartphone. Taj telefon nije telefon za korisnika koji želi sve out of the box. I u krajnjem slučaju, takvi telefoni predstavljaju verovatno manje od 10% Nokijine ponude. Kao što rekoh - zašto kupuješ smartphone ako ti treba običan telefon? Ah, da, gospođa pazarila... :) Da se vratim na tvoju analogiju sa kolima, kao da kupiš Ferari i žališ se što ne može da ide po njivi po kojoj običan Yugo može.
Mislim da nisi upravu.Kupci od s pravom očekuju da smartphone ima naprednije mogućnosti od običnih i da ne moraju svaku trivijalnost skidati sa neta dodatke i aplikacije i/ili čak plaćati za njih.A alarm je odavno trivijalnost.Tom logikom može se postaviti pitanje a što su onda stavili GPS navigaciju na N95 ili ofiice...?šta, kao korisnik očekuje da ima software kojim će raditi u Excel-u ali ne i da ima pristojan alarm?Ne sporim kvalitet nokie ali da i oni znaju napraviti glupost i bug, znaju.
Link to comment
To sam i ja mislio - do juce. Onda mi je zatrebalo da namestim budilnik na Nokia N72.Trivijalna stvar koja postoji jos od prvih telefona.Na SH700iS ima opcija "Set alarm" se razvije u:One OffEvery weekdayEvery DayOn specified daysOnda, ponudi zvucni signal, standardne i dobro poznate melodije (ukljucujuci i "Stranger in the Night').Onda trajanje (obicno uzmem 3-5 sekundi).Onda, N72:Set alarmTimei to je sve! Cak nisam znao da li je pre podne ili posle podne. Nema mogucnost za vise alarma, za dane..Sta se onda desava? N72:Alarm zvoni u 6:30 svaki dan, nedeljom, praznikom.SH700iS: Ima kalendar i nikad se ne oglasava neradnim danom ni praznikom.N72: nema podesavanje trajanja, Ima da rastura dok ne iznervira sve koji mogu da ga cuju. Sta ako odes pod tus minut pre alarma? Sta ako je ostao podalje od kreveta ili mesta gde se nalazis?SH700iS: 5 sekundi (ili koliko hoces, dnevni alarmi su mi po 3 sekunde) CD quality sound i dosta.N72: jedan alarm i gotovo.SH700iS: ja ih imam 6, jedan se oglasava svakog drugog radnog cetrvrtka, jedan prve radne srede u mesecu, jedan prvog cetvrtka u mesecu (kad treba da iznesem flase i konzerve na reciklazu).N72: nisam znao sta da ocekujem kada je prvi put trebao da "zvoni". Bila je neka pesma koju je ne znam kako izabrao, koja je rasturala sve jace i jace (telefon je bio u drugoj sobi) dok tumarajuci po mraku nisam dosao da ga ugasim. SH700iS: Svaki alarm ima svoju melodiju, 3-5 sekundi. Ne mora telefon da bude uz glavu ni da se ustaje da se pritisne dugme ako si ga vec cuo i probudio se.Niko u Nokiji nije razmisljao kakva diskomfort njihova naprava moze da izazove? Ako i ima nacina da se ovo gore prevazidje, nemam nameru da studiram njihove prirucnike od 400 strana da naucim kako da navijem sat.
A nisi gledala novu Nokiu ?Pogledaj onda ovo :Nokia N95 8GB
Link to comment
Pa, sada, The Financial Times proverava svoje podatke bolje nego prosecan forumas ovde.Sta da radim? Da slusam tebe ili da prihvatim ono sto i sam znam a i FT je napisao?
Nao vou temu nisam prosecan forumas. Dodjem mu nekakav insajder.
Kenjanje?
Mislim na FT. Recimo, secam se njihovih clanaka u kojima predvidjaju sigurni pad Nokia-e na trece mesto daleko iza Motorole. Clanak je bio obogacen grafikonima upotrebljenim na Motorolinom sastanku sa US investitorima. Apsolutno proizvoljne brojke koje su oni objasnjavali 'karizmom' i 'hard work-om' varijablama. Ko je nekada prisustvovao investicionim sastancima poznaje kako pojedine US kompanije vode ove sastanke. Apple i Motorola su prvaci po pitanju 'kreatinih' podataka u prezentacijama.
Budi ti u pravu koliko hoces, Nokia ne postoji na razvijenim trzistima Dalekog istoka i to joj sigurno nije drago.I clanak ciji sam isecak prilozio je aludirao da ni iPhone nece biti dovoljno dobar.
Sigurno da bi Nokia volela biti nr1 svuda u svetu. Medjutim, kao sto vec rekoh, ako to ne donosi dovoljan profit a trazi maksimalna ulaganja na raznim frontovima, nije logicno 'trositi' resurse za takvu bitku. Makar ne jos.
A to "nije smart phone za svakoga" se zove arogancija proizvodjaca i vodi ga samo u jednom smeru - na dno, tamo gde Nokia u Japanu i vec jeste.
Postoje razne segmentacije izmedju ostalog i sferi smarphones-a, mada se moram sloziti da one jos uvek nisu, za moj ukus, dovoljno jake. Ocito da si naisao na primerak koji nije za tebe. Krajnje je sasavo kupiti fizider sa zamrzivacem od 1000l i mnostvom raznoraznih mogucnosti te se buniti kako trosi mnogo struje i kako je komplikovan za koristenje a ti samo zelis ohladiti six pack.U pravu si po pitanju arogancije ali nikako se ne mogu sloziti da je Nokia bas takva. Makar ne u meri koju tvoj nastavak recenice nagoestava. Nokia nikada nije ni bila vodeca na tom trzistu pa da ga je izgubila te da gubi i ostala trzista. Naravno da se i to moze desiti mada nikakve brojke jos uvek to ne nagovestavaju - naprotiv, govore sasvim suprotno. Kreacija i segmentiranje proizoda su mukotrpan i mnogo komplikovan proces. Sigurno da se greske prave. Ponekad te greske mogu da kostaju jezivo mnogo sto smo videli na primeru Ericssona 2002 - koji je proizvodio izuzetno kvalitetne telefone.
A i kupio sam neku obicnu Nokiu (nov, na njemu ne pise model, 40$) dovoljnu za :Hallo". Taj nema alarm - uopste! Ali ima ugradjenu svetiljku, kao oni privesci za kljuceve.
Nokia telefoni se ne proizvode bez alarma ni u jednoj seriji.
Link to comment
Mislim da nisi upravu.Kupci od s pravom očekuju da smartphone ima naprednije mogućnosti od običnih i da ne moraju svaku trivijalnost skidati sa neta dodatke i aplikacije i/ili čak plaćati za njih.
Ovde je problem manjka jednostavne zajednicke strategije partnera. Na kraju to cesto daje ovakve rezultate. Slazem se da je nedopustivo ali ponekad nedopustivo postane neizbezno.
A alarm je odavno trivijalnost.Tom logikom može se postaviti pitanje a što su onda stavili GPS navigaciju na N95 ili ofiice...?šta, kao korisnik očekuje da ima software kojim će raditi u Excel-u ali ne i da ima pristojan alarm?Ne sporim kvalitet nokie ali da i oni znaju napraviti glupost i bug, znaju.
apsolutno.
Link to comment

Imam Nokiju N73 i hebe keve. B) Jeste, symbian nije munja, ali ako se zna sa njim, radi kao pesma. Gledaju se divxovi sa sve prevodom, ma sve. Obavezno redovno updateovati software radi uklanjanja bagova.Jedina mana koja mi baš smeta je proces slikanja, od otvaranja poklopca pozadi, do mogućnosti da se škljoca prođe večnost, kao i kada menjate sa aparata na kameru tj sa slikanja na snimanje videa.

Edited by Glas RazumaN
Link to comment
khm, vlasnik sam nokie 6131 i nokie n73 me i mogu ti reći da n73 iako ima trt mrt napredni symbian os ima takav manjkav set alarm, a nokia 6131 upravo takav napredan kakav si naveo za sh700is. sa sve mp3 melodijom po izboru kao zvonom. malo čudno...
Zato sto Nokia u s60 seriji zeli da proda kompijuter sa samo bazicnim aplikacijama. User je u stanju da downloaduje kakav god hoce software raznoraznih sw proizvodjaca. Time bi u teoriji popravili kvalitet aplikacija koje se prave za Symb.s40 s' druge strane su telefoni sa vrlo ogranicenim mogucnostima po pitanju 3rd party sw. Zato su skoro sve aplikacije Nokia SW design.
Link to comment
Taj nacin razmisljanja je i kostao Nokiju zero presence (i teskih para) na japanskom i koreanskom trzistu. Gde to ima da kupis kola, golu masinu, pa onda ides okolo da nadjes tockove, felne, gume...? Za sranjce od 100, 200$ ili sta bila cena.
Nisam baš siguran da je to tako jednostavno kao što kažeš, previše su oba tržišta specifična. Stalno se pominje Nokia, gde su ostale marke na tim tržištima? Takođe nigde. I u Koreji i u Japanu tržište pokrivaju skoro isključivo domaće marke. Koliki je Udeo SonyEricssona, Motorole, Sharp-a, Nec-a, na korejskom tržištu? Nemam nikakvih podataka, ali pretpostavljam da je jako mali i to ako su uopšte prisutni. Koliki je udeo japanskih proizvođača van Japana (Sharp, Nec, Mitsubishi, itd, SE ne računam pošto je pola-pola)? U Evropi je simboličan, za ostatak sveta ne znam, ali čisto sumnjam da su dominatni.
Link to comment

Samo u CDMA i WCDMA trzistima japanci imaju nekakav udeo. U GSM-u su iza evropljana. Siguran sam da bi mogli tehnoloski da pariraju ali im se verovatno ne isplati. Zato Japanci tesko da ce igrati bilo kakvu bitniju ulogu u Evropi ili u US. U US inace koreanci sasvim lepo prolaze na CDMA marketu (LG pogotovo). Nokia ne proizvodi nista za CDMA kako je GSM superiorniji a jeftiniji za proizvodnju. Japanci cuvaju svoje trziste na razne nacine. Vec sam spomenuo tehnoloske standarde kojih se uopste ne drze na svom trzistu. U ostalom Japan nikada nije ni bio preterano otvoreno trziste kroz istoriju. Uz koreansko spada u najzatorenija trzista demokratsko kapitalistickih drzava. To je jedan od ogromnih razloga zasto ne Yoyogi ne moze da nadje Ericssone ili Nokije u Japanu.Yoyogi, mislim da nemas dobar pregled teme. Rekao si da je Nokia bila dobra u proslom veku i tu se mozemo sloziti. Medjutim reci da nije dobra u ovom je suludo. Upravo poslednje godine su bile izuzetno dobre za Nokiju. Trziste je postalo mature i Nokia se ustalila kao svetski lider na istom. I to poprilicno ubedljivo. Sa daleko najvecom lojalnoscu musterija i ubedljivo najvecim brojem musterija povratnika. Naravno, moze da ti se ne svidjaju. Mnogi modeli se ni meni ne dojimaju. Medjutim, oni nisu ni napravljeni za mene. Postoji 100 drugih modela koje je ove godine Nokia lansirala i ocito da neke od njih musteije nalaze po meri. Mislim da je Nokia i te kako 'dobra' i u ovom veku.

Link to comment

Ako su dalekoistočni telefoni toliko ispred zašto nam ovde šalju modele sa lošim baterijama i tupavim komandama :lol:. šalu na stranu...

A i kupio sam neku obicnu Nokiu (nov, na njemu ne pise model, 40$) dovoljnu za :Hallo". Taj nema alarm - uopste! Ali ima ugradjenu svetiljku, kao oni privesci za kljuceve.
U pitanju je model 1100, koji nije samo najprodavaniji telefon, nego najprodavaniji mali elektronski uređaj. Prodavaniji od iPoda ili recimo plejstejšna. Jeste selektivan podatak, ali začuđujući.E da, a video sam pre par dana kod drugarice neki Sharpov model, ako se ne varam ovaj uz ovakvu reakciju: :rolf: . Sprava koja ima fenomelan ekran sa predivnim bojama i... apsolutno više ništa. Sharp je inače proizvođač ekrana koji se ugrađuju i u modele drugih proizvođača. A taj tel izgleda da služi samo da se ističe u društvu sa čudnom ćoškastom spravom. Bajdvej, udeljen je od strane Vodafona. Osim donekle Samsunga i LGa u Evropi telefoni sa istoka mogu da prođu samo uz malu pomoć mobilnih operatera.
Link to comment

Znao sam :lol:Trip je, naravno (ili ima neku funkciju koju ja jos nisam otkrio). Mada, mnogi su mi rekli da zanimljivo izgleda bas zbog toga (sto rece jedan drug, to mu ga dodje kao spojler na kolima :D )

Link to comment
Samo u CDMA i WCDMA trzistima japanci imaju nekakav udeo. U GSM-u su iza evropljana. Siguran sam da bi mogli tehnoloski da pariraju ali im se verovatno ne isplati. Zato Japanci tesko da ce igrati bilo kakvu bitniju ulogu u Evropi ili u US. U US inace koreanci sasvim lepo prolaze na CDMA marketu (LG pogotovo). Nokia ne proizvodi nista za CDMA kako je GSM superiorniji a jeftiniji za proizvodnju. Japanci cuvaju svoje trziste na razne nacine. Vec sam spomenuo tehnoloske standarde kojih se uopste ne drze na svom trzistu. U ostalom Japan nikada nije ni bio preterano otvoreno trziste kroz istoriju. Uz koreansko spada u najzatorenija trzista demokratsko kapitalistickih drzava. To je jedan od ogromnih razloga zasto ne Yoyogi ne moze da nadje Ericssone ili Nokije u Japanu.Yoyogi, mislim da nemas dobar pregled teme. Rekao si da je Nokia bila dobra u proslom veku i tu se mozemo sloziti. Medjutim reci da nije dobra u ovom je suludo. Upravo poslednje godine su bile izuzetno dobre za Nokiju. Trziste je postalo mature i Nokia se ustalila kao svetski lider na istom. I to poprilicno ubedljivo. Sa daleko najvecom lojalnoscu musterija i ubedljivo najvecim brojem musterija povratnika. Naravno, moze da ti se ne svidjaju. Mnogi modeli se ni meni ne dojimaju. Medjutim, oni nisu ni napravljeni za mene. Postoji 100 drugih modela koje je ove godine Nokia lansirala i ocito da neke od njih musteije nalaze po meri. Mislim da je Nokia i te kako 'dobra' i u ovom veku.
Dear Sir,Ugledne novine kao The Financial Times ne bi trebale da pisu ovakve clanke. Unose zabunu i remete uspostavljenu ravnotezu koju niko jos nije pokusao da provetri. Molim Vas da ni Vi to vise ne pokusavate.nokia.jpg
Link to comment
Dear Sir,Ugledne novine kao The Financial Times ne bi trebale da pisu ovakve clanke. Unose zabunu i remete uspostavljenu ravnotezu koju niko jos nije pokusao da provetri. Molim Vas da ni Vi to vise ne pokusavate.nokia.jpg
Ne razumem. Jeste li sigurni da je ovo odgovor meni?
Link to comment
nokia.jpgNe razumem. Jeste li sigurni da je ovo odgovor meni?
Ono sto proizilazi iz ovog clanka nazivas "kenjanjem" i "suludim" pa sam umolio redakciju da ne pravi vise takve uredjivacke promasaje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...