Jump to content
IGNORED

SF serije


Shan Jan

Recommended Posts

Dobro, ali onda imaš najbanalniju situaciju da ta ista flota koja se bori za preživljavanje i u vrlo ozbiljnoj seriji, prateći proročanstvo ( !!! ), dođe do neke planete na kojoj nalazi Atinin hram :isuse: i za koji legenda kaže da koplje pokazuje u pravcu Zemlje, te oni to koriste da nastave put. E sad, kako taj kip može da pokazuje pravac u kome se nalazi Zemlja, ako uzmemo u obzir par faktora:1) rotacija planete? :huh: 2) promena položaja planete prema zvezdama, odnosno "sazvežđa koja planeta vidi", da se tako izrazim? :mellow: 3) promena rasporeda kosmosa usled širenja i vrtenja u tih par hiljada godina? :unsure: 4) sve i da 1), 2) i 3) ne postoje, kako se "usmerenost koplja na kipu" može koristiti na kosmičkim daljinama, da omašiš hiljaditi deo stepena ugla to te baca stotinama svetlosnih godina daleko od cilja? <_< Mislim, kako ovo nekome ne bode oči, meni nije jasno :blink: Meni to više smeta nego bilo kakav kostim ili gluma...Da se razumemo, ovo je samo najmanji mogući deo onoga što zameram Galaktici, jedan mali primer u moru drugih stvari. U suštini, šteta je što su od serije napravili miš-meš svega i svačega, glumeći duboku filozofiju, ali to je šuplje. Otprilike kao kada Nikola Simić citira Kanta iz Kritike moći suđenja kako bi ispao mnogo pametan dok govori o izjavi nekog funkcionera FSS i prepirci sa Nenadom Bjekovićem a odgovarajući na pitanja Rošavog na SOSu, potpuno zanemarujući kontekst i opšte suštinske vrednosti i smisao onoga o čemu je Kant govorio i opravdavajući neku svoju nebulozu.edit: nepismenost
:lol:vreme je da obnoviš gradivo i ponovo pogledaš s02e07 gde se naša vesela družina konačno našla u grobu atine, videćeš da je strela a ne koplje zapravo usb flash memorija koja, kada se ubaci u kip strelca, pokreće komp koji pokreće hologramski program gde se prikazuju sazvežđa onako kako ona izgledaju kada se gledaju sa zemlje- logično je pretpostaviti da je napredna civilizacija koja je umela da napravi brodove da se proširi po svemiru znala i za expanziju svemira i rotiranje sunca oko crne rupe u centru naše galaxije, te da je svakako umela da napravi simulaciju noćnog neba na zemlji hiljadama godina unapred, uostalom drevni narodi na zemlji su vekovima unazad znali da izračunaju pomračenja sunca, meseca, tranziciju venere itd koja su validna i danas, to je kesa za civilizaciju koja skakuće po svemiru i gde greška u hiljaditom delu stepena u proračunu može da dovede do toga da se skucaju u neku zvezdu... Edited by gone fishing
Link to comment

Pa čekaj, jbt, šta ti vredi kako se sazvežđa vide sa zemlje ako ti i ne znaš koja su to sazvežđa? Tu moraju da budu bar neka sazvežđa čiji ti položaj znaš i koje možeš da prepoznaš. Mislim, ja mogu da dam nekome kako se svemir vidi sa neke planete u Andromeda galaksiji, ali ako mi i oni ne vidimo iste stvari, šta nam to vredi.Obaška što se sve to izmeni već posle par stotina, a kamoli par hiljada godina. A najmanja greška u proračunu gde je koja zvezda bila pre 3700 godina te vodi na Alfa kentauri umesto na Zemlju.

Edited by Filipenko
Link to comment
Pa čekaj, jbt, šta ti vredi kako se sazvežđa vide sa zemlje ako ti i ne znaš koja su to sazvežđa? Tu moraju da budu bar neka sazvežđa čiji ti položaj znaš i koje možeš da prepoznaš. Mislim, ja mogu da dam nekome kako se svemir vidi sa neke planete u Andromeda galaksiji, ali ako mi i oni ne vidimo iste stvari, šta nam to vredi.Obaška što se sve to izmeni već posle par stotina, a kamoli par hiljada godina. A najmanja greška u proračunu gde je koja zvezda bila pre 3700 godina te vodi na Alfa kentauri umesto na Zemlju.
Koliko se sećam imali su orijentir, neku nebulu ili tako nešto.
Link to comment

e jbt, o cemu vi raspravljate :Di BSG i Babylon5 su sustinski smece. pitanje je samo sta ti od smeca trazis. Babylon 5 nema neophodnu dinamiku(Chuck Norris style), ima losu sminku, dosta propusta u glumi i slicno... ali ima strasne i kompleksne likove, odnose izmedju istih, do tancina razradjenu pricu. ima i Claudia Christian koja je u to vreme bila bruka picka... BSG je pak skroz drugi par cipela. mnogo dinamike, sasvim pristojna kostimografija, James Callis koji bi izdominirao da mu daju svinjski odrezak i stave ga u praznu sobu i kazu mu glumi... i imaTriciu Helfer koja je jos bolja picka od Claudie...u sustini, obe serije fejluju najgadnije, tako da kada mi je do SF ja lepo uzmem knjigu i citam ili gledam neku anime

Link to comment
Pa čekaj, jbt, šta ti vredi kako se sazvežđa vide sa zemlje ako ti i ne znaš koja su to sazvežđa? Tu moraju da budu bar neka sazvežđa čiji ti položaj znaš i koje možeš da prepoznaš. Mislim, ja mogu da dam nekome kako se svemir vidi sa neke planete u Andromeda galaksiji, ali ako mi i oni ne vidimo iste stvari, šta nam to vredi.Obaška što se sve to izmeni već posle par stotina, a kamoli par hiljada godina. A najmanja greška u proračunu gde je koja zvezda bila pre 3700 godina te vodi na Alfa kentauri umesto na Zemlju.
- eto arkadija ima odlično pamćenje :D, da imali su orjentir nebulu u sazvežđu škorpije (pogledao sam epizodu :D)- misliš da astronomi abi mogli da ti daju sliku kako će noćno nebo da izgleda sa zemlje za 3700 godina u budućnosti, na današnji dan :mellow:- ili da je to problem za civilizaciju koja ima ftl pogon, znači možeš da poveruješ u ftl ali ne i u njihove navigacijske sposobnosti :blink:
Link to comment
- misliš da astronomi abi mogli da ti daju sliku kako će noćno nebo da izgleda sa zemlje za 3700 godina u budućnosti, na današnji dan :mellow:
Potpuno isto. 3.700 godina je ništa za kosmičke razmere. 'Ajde da je tri milijarde i 700 miliona, pa onda da se malo pomere neke stvari na planetarnom nivou, ali 3.700 je baš ništa.edit: ovo je potpuni off, naravno. :) Edited by Lrd
Link to comment
Ako sad nabrojiš 100 velikih SF romana, u većini će religija da ima nekakvu ulogu. Samo, naši ljudi su zadojeni Klarkom i Asimovom i to im je vrhunac SF-a i onda misle ako se pojavi religija da je to odmah sranje. A to su gluposti, jer je SF uvek o ljudima. Čak i kada se pisci sprdaju sa religijom, ona opet pokazuje ljudski karakter. A evo, najbolji hard SF roman u poslednjih 20 godina (ikad?), Spin, ne toleriše ni malo organizovanu religiju kao išta korisno, a opet do kraja romana se u glavnim likovima, okorelim naučnicima pojavljuju neka religijska osećanja, ne prema bogu, već prema univerzumu, kreaciji, pa čak i glavni junak preduzima neke mesijanske korake.
Da ne ostanem duzan na ovo. Mozda se nisam dobro odrazio - ja nemam problem sa religijom dok je prica oko nje smislena (kao sto i jeste u Babylon 5). Moj problem nastaje kad krene gadjanje sa religijskim misticizmom (ne mogu da smislim bolju rec) radi cistog efekta. Koja je dodjavola poenta verovanja u prorocanstvo u Galaktici? Koja je pouka toga, koje dileme iza toga? Hvatanje za slamku? yeah right, mogli su komotno da tresnu i pricu poput kapetana Jamamota, isti qurac. Il da dam ovde jos jedan primer - andromeda i misticisticko kenjanje radi kenjanja. Ili DS9. Nema tu nikakve ali nikakve sustinski pozadine osim sto je neko pomislio da bi to bio lep zacin. I nemam nista protiv toga, mnogi vole to, al ja sam upravo zato i pobegao u SF pa mi eto malo muka sto toga ima koliko oces. Fala za knjigu. Valjda... :unsure: @Amelija: kao sto rece jedan moj stari drug - istrpi prvu sezonu, sve ce se isplatiti... Dakle kokakolu u ruke i na poso angry.gif
Link to comment
Da ne ostanem duzan na ovo. Mozda se nisam dobro odrazio - ja nemam problem sa religijom dok je prica oko nje smislena (kao sto i jeste u Babylon 5). Moj problem nastaje kad krene gadjanje sa religijskim misticizmom (ne mogu da smislim bolju rec) radi cistog efekta. Koja je dodjavola poenta verovanja u prorocanstvo u Galaktici? Koja je pouka toga, koje dileme iza toga? Hvatanje za slamku? yeah right, mogli su komotno da tresnu i pricu poput kapetana Jamamota, isti qurac. Il da dam ovde jos jedan primer - andromeda i misticisticko kenjanje radi kenjanja. Ili DS9. Nema tu nikakve ali nikakve sustinski pozadine osim sto je neko pomislio da bi to bio lep zacin. I nemam nista protiv toga, mnogi vole to, al ja sam upravo zato i pobegao u SF pa mi eto malo muka sto toga ima koliko oces.
Potpis. Mislim da to ima neke veze sa tim sto vecinu SF serija prave Ameri za svoje trziste, a zna se koliko je njihova siroka publika zatupljena religijom.
Link to comment
A sto sajlonski vojnici izgledaju humanoidno umesto da lice na paukolike ili lebdece dronove?
Sajlonce su stvorili ljudi, igrajući se bogova valjda (EDIT: po uzoru na sebe valjda pa zato humanoidni), ima nešto u Kaprici ali je nisam gledao, bila mi je dosadna. Ovi su služili poput robova. Postali svesni. Pobili se. Otišli. Našli jednog Boga. Vratili se. I započeli verski rat. Samo što su odlutali sa pričom pomalo, izgubilo se dosta u sezonama 3 i 4 pa kada su mislili da uzmu još neku kintu sa Kaprikom više niko nije ostao da to isprati, da su to objašnjavali paralelno sa nekom "zanimljivijom" radnjom u 3 i 4 možda bi i ličilo na nešto pa bi kraj imao više smisla, ovako...njah...BTW, kako nema lebdećih dronova, i rejderi su sajlonci, i same zveze su žive. Spoj biologije i tehnologije, i 12 humanoidnih modela (apostola).@šan: pa nije slamka no prečicao, svako zna barem osnov glavnih religija, i kada ovi psuju bogove u BSG (osim u pilotu) a roboti propovedaju jednog boga pa se raja napali, jaaaao, vidi, pa to kao hrišćanstvo protiv paganskih religija, nasilno, ovo ono... rađanje, spajanje, džibrokrucipalci... jebiga. To radi posao.A seti se hiperiona i religije u njemu, seti se govornika za mrtve, pa sve do autostoperskog vodiča koji je imao par scena ili Prečetovih malih bogova....religija i politika su igrale bitne uloge u životima ljudi zadnjih par tisuća godina, zbog različitih uverenja, što u vlast na nebu ili na zemlji, se more krv prolilo, pa ljudi, nekako, vole da razobliče i uobliče i da misle da shvataju ili da makar sanjare o nečemu na neki drugi način. Mislim ja. Edited by Vapad
Link to comment
Fala za knjigu. Valjda... :unsure:
Za Spin? Nemam dovoljno bogat rečnik da opišem koliko je to O-BA-VEZ-NO štivo za sve ljubitelje hard SF-a. Pričam sad iz dupeta i bez razmišljanja, ali ne mogu da se setim boljeg hard SF romana. Neizostavno.Vapade, u Kaprici je opisana geneza Cejlonaca.

Dakle, neki genijalac je smislio globalnu igru sa virtuelnim avatarima, ali sa pravim doživljajima i preslikanim karakterima i umovima ljudi koji ga igraju, neki hiperrealistični MMO. U isto vreme, na 12 svetova postoji i neka monoteistička sekta. E sad, ćerka tog genijalca pripada toj sekti i gine u terorističkom napadu, ali pošto je i ona programerski genije, iskopirala je svoj avatar (dakle, svoju ličnost) i avatare nekoliko svojih prijatelja u tom svetu. To njen ćale provali, pa iskopira avatara na memoriju i ubaci u prototip robota koje izrađuje za vojsku. Voila, prvi Cejlonac. Pa sad ćerka pokušava da napusti laboratoriju, stiče iskustva itd, itd, ali to je geneza misleće, monoteističke mašine. Sećaš se kad se u Galaktici pojavljuju prvih pet pa kažu da su od Centuriona pokupili monoteizam.

Tako da mi uopšte nije čudno što je osnovna jedinica borbenih Cejlonaca antropomorfna. I što kaže Vapad, i raideri i baseshipovi i resurrection shipovi su isto cejlonci.

Link to comment
Da ne ostanem duzan na ovo. Mozda se nisam dobro odrazio - ja nemam problem sa religijom dok je prica oko nje smislena (kao sto i jeste u Babylon 5). Moj problem nastaje kad krene gadjanje sa religijskim misticizmom (ne mogu da smislim bolju rec) radi cistog efekta. Koja je dodjavola poenta verovanja u prorocanstvo u Galaktici? Koja je pouka toga, koje dileme iza toga? Hvatanje za slamku? yeah right, mogli su komotno da tresnu i pricu poput kapetana Jamamota, isti qurac. Il da dam ovde jos jedan primer - andromeda i misticisticko kenjanje radi kenjanja. Ili DS9. Nema tu nikakve ali nikakve sustinski pozadine osim sto je neko pomislio da bi to bio lep zacin. I nemam nista protiv toga, mnogi vole to, al ja sam upravo zato i pobegao u SF pa mi eto malo muka sto toga ima koliko oces. Fala za knjigu. Valjda... :unsure: @Amelija: kao sto rece jedan moj stari drug - istrpi prvu sezonu, sve ce se isplatiti... Dakle kokakolu u ruke i na poso angry.gif
auuuuum religija u DS9... postoji li veci fail :isuse:
Link to comment
  • 2 weeks later...
A evo, najbolji hard SF roman u poslednjih 20 godina (ikad?), Spin, ne toleriše ni malo organizovanu religiju kao išta korisno, a opet do kraja romana se u glavnim likovima, okorelim naučnicima pojavljuju neka religijska osećanja, ne prema bogu, već prema univerzumu, kreaciji, pa čak i glavni junak preduzima neke mesijanske korake.
Jel' to ovo?http://en.wikipedia.org/wiki/Spin_%28novel%29I ako jeste, verovatno nije izdato kod nas (ili u Hrvatskoji ili Bosni)?
Link to comment
Jel' to ovo?http://en.wikipedia.org/wiki/Spin_%28novel%29I ako jeste, verovatno nije izdato kod nas (ili u Hrvatskoji ili Bosni)?
To je to.
Ajde, sada, recite mi gde da nabavim Spin?
Kod nas nije objavljeno, a ne znam za Hrvatsku, pošto sam prestao da čitam prevode ako su originali na engleskom. Za te prevode je najbolje da pitate Najtflajera (valjda mu se tako zove inkarnacija ovde). Inače, nije ništa komplikovano pisano, ne treba vrhunsko znanje engleskog da bi se čitalo. 'Ajd Amazon ili nešto pa da delimo utiske.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...