Jump to content
IGNORED

Privatni detektivi i inspektori - američki


kud_genijalci

Recommended Posts

Kad sam ja bio maji, igrao sam se kauboja i indijanaca, s malim i, jer to onda behu kao muslimani, oznaka antikubojske pripadnosti, a ne s velikim M ime naroda kojim je Tito smišljeno hteo da zajebe Srbe u rastakanju SFRj ... Ne, polako, idemo redom, nećemo valjda opet deliti topić.

Kada sam bio maji, gledao sam amerikanske inspektore i detektive, i uopšte se ne sećam nekog britanskog junaka osim Ajvanhoa, ali to je bio valjda neki Srednji vek. Mislim da treba izdvojiti detektive i inspektore, amerikanskog porekla. Jerbo postoji kulturološka i sociološka potreba da se oni odvoje od čajopijaca s Ostrva koji samo trepću, piju dakle taj čaj, ne puše (ili retko, možda lulu), ne voze brza kola i imaju ženetine koje izgledaju kao naše bake sa sela.Imamo američke detektive, kako privatne tako i inspektore. Odmah napominjem da ću đuture u temi obraditi i jedne i druge, jer po pravilu nema razlike u nji'ovom ponašanju.U odnosu na britanske seka-perse, Ameri se odlikuju: - konzumacijom džank fuda, - razvedenošću, - prljavošću svojih gajbi, - vožnjom ogromnih automobila, - esktenzivnom upotrebom vatrenog oružja i uopšte sile (dok Britanac dobija priznanje čitanjem engleske romantičarske poezije pritvoreniku na uvce), - ima i seksa - ekstenzivnom upotrebom telefonskog imenika i telefoniranjem (osobito pre pronalaska mobilnog telefona)...Takođe, brojno stanje ionako prenapučenih američanskih velegradova ne narušava se relativno malim brojem „ukrućenih“ – kako bi rekli Crnogorci i patolozi (od 1999. godine odlukom Ivana Klajna, Ameri kažu „forenzičar“).Kao amerikanofil

na platnom spisku CIJE

, od malena pratim te američke serije, velikim gladnim i žednim okama sam gledao ispijanje hektolitara filter-kafa, žderanje krofni velikih kao pojasevi za spasavanje, zavideo sam glavnim junacima na kožnim pojasevima za revolvere ispod sakoa. Nijedan socijalistički milicajac ili inspektor iz stanice milicije nije se mogao meriti s ovim čikama s malog ekrana.Počelo je s Maniksom. (Treba li reći da je Eliot Nes u tumačenju Roberta Steka više ličio na partizane koji „mašinkama“ umlaćuje gangstere kao snoplje?)mannix2.jpgMannixNastavilo se Kenonom, debelim privatnim detektivom veoma nalik Badu Spenseru. Šta se pamti iz te serije – ogromna kola, revolver ispod sakoa i ogroman trbuh pomenutog Kenona. 1234930917_1.jpgCannonPa onda Meklaud, šerif u Njujorku, s legendarnim šefom Klifordom. Epizode su po današnjim merilima predugačke – zapravo tv-filmovi – i pomalo naivne i razvučene, ali pokazuju kako se čuvari reda kreativno ne drže zakona kao pijani plota. Prva epizoda Meklauda je zapravo dostojevskijevska priča: usred epizode Meklaud ćaska sa slepim trafikantom i objašpnjava mu kako se laćiraju konjske trke /ovaj ima crveno maramče, onaj ima zeleno, a slepac klima, mislim, crni humor/, a manijak napada jednu curu za drugom u Centralnom parkiću. Kad, Meklaud na kraju epizode zaključi: Po ovom mraku samo slepac može da se snađe kao mačor: slepac. Trafikant je serijski manijak! Jebote. A trafikant deda.Ali - uspela je ta pilot-epizoda i prošlog leta na hrtu sam se podsetio simpatičnog kauboja u koga je moja bab bila (tajno) zaljubljena.Pravi Crnogorac. Kao Sloba Đurić iz Izvinjavamo se mnogo se izvinjavamo, tako je fin i smeran, ali ima i tamo đe treba, momak, neoženjen, ume i da ga zavuče. weaver2.jpgMcCloudŠef i njegov inspektor koji ga tera u grob!Kad rekoh šef – taj po pravilu komični odnos šef na ivici nervnog sloma::neposlušni inspektor – važan je začin ovih serija. Ima toga i u Britanaca, ali opet nekako potuljeno, njanjavo, samo uzdišu kao babe. Maniksov šef, Meklaudov šef – jebote, to je za medicinske obrazovne programe o predinfarktnom stanju i nezdravoj ishrani.mccloud_chief+and+mccloud.jpgKodžak. Imamo Kodžaka. On nije prajvit aj.Ali ima lizalicu. I zaposlio je rodbinu. Prema tome ...Šta reći o Hanteru? Gori je od mnogih privatnikovića. Taj mlati i kara, ne pita je li uhapšeni možda sin političara. Prvo prebije pa ubije pa uhapsi a posle tek gleda je li kriv.A Kolombo? Inspektor koji se namerno pravi tupav da bi uspavao osumnjičene, a onda ih sačekao na krivini. Najsmešnija je ona epizoda u kojoj Kolumbo ispituje svedoka koji se hrani u Armiji spasa. Pa s njim, eto, ruča, a onda naiđe sestra katolička pa kad vidi onog dronjavog Kolomba, počne da kuka „Jadni vi s tak'im odrpanim mantilom, nemojte da brinete, daćemo vam nešto!“ A Kolombo, hoću reći, Piter Folk, ne može a da se ne smeje...Čime se hrani amerikanski inspektor?Jede džank. Pice, krofne, hamburgere, čokoladice, pomfrit i hotdogove. Pije kafu i koka-kolu, te još ponešto. Sok od pomorandže – nikad! Salatu – pre bi umro.Razveden. Stan mu liči na svinjac.Spava u odelu.Nikada nije objašnjeno ko mu pere čarape i gaće i košulje.Dobro, ovo sam možda i izmislio, ali lepo se slaže.Automobili! Jurnjave autima su čest sastojak ovih serija. Inspektor i privatni detektiv može da nema gaće i košulju, ali auto i revolver mora da ima. Pucnjava. To je ono čega nema kod Britanaca. Kod Amera se puca kao kod Hajrudina Krvavca.Spisak serija/umoljavaju se sledeći učesnici da kopiraju ovaj početni spisak i da ga pastuju i da onda dopišu novu seriju/1. Mannix2. Cannon3. Kojak4. McCloud5. Hunter 6. Barnaby Jones7. Cagney and Lacey8. The Closer (ženski dripac, mali izuzetak!)9. District (kao, istinito)10. Hill Street Blues11. Madigan (od toga je i film nastao iako ssrija nije dugo trajala)12. M Squad (Lee Marvin je igrao u ovoj davnoj seriji koja je prikazivana sredinom 1970-ih kod nas, vrlo kasno i na crno-belom televizoru je seda Marvinova kosa bila vrlo dojmljiva)U nastavku ću se pozbaviti pojedinim junacima, kao i ostalim fenomenima američkih krajm serijala.

Link to comment

Био један много добар оглас у Хало огласима пре месец или два: "Девојка тражи посао, заинтересована за чување деце, шетање паса а нарочито за детективски посао." Ја хтео одмах да је зовем, али ме жена срећом спречила. :D Супер топик, само имам једно питање: да ли само ТВ? Има шта да понуде и Холивуд и књижевност, па макар и не укључили Британце који су брза кола и женетине које не личе на баке са села резервисали за шпијуне, а не детективе (видети под Avengers). Ако је ТВ, онда молим оштар рез пре разних си-ес-ајева и сличног непушачког џанка.

Link to comment
PHONE%20BOOK%20PRINTING20111104-1.jpgUvek dam se čudio kako je taj telefonski imenik značajan u američkim serijama.Prvo, on se mogao naći u svakoj telefonskoj gvoornici. I uvek je bio tamo, postojan i na ispomoći, iako su mnogi likovi (čak i detektivi) imali običaj da cepnu list sa brojem, jer je falilo hemijskih olovaka, a pamćenje slabo.U socijalizmu se nije zapatilo da su te knjgie mogle da opstanu jer su ljudi to mažnjavali.Dalje, kod nas je i danas misterija prava pronaći nečiji broj.A tamo u Americi, kad ti nešto treba ti uzmeš imenik i tu je sve, i zanimanje čak.Američki telefonski imenik je kao Sveznadar, kombinacija Patinog narodnog kuvara i sanovnika i crkvenog kalendara.A tek operaterke, jao, to je čudo."Operajter...""Da...""Dajte mi Džounsa iz Ohaja, negde u Ohaju, ta ja znam..."I tetka mu nađe.I to nije tetka već riba.I ne prisluškuje.Mislim, ne znam da li prisluškuje, ali tako želim da verujem.Pa ono "da li prihvatate poziv na vaš račun?" :wub:Kod nas dovoljno što Zemun i Beograd imaju po 20 istih ulica.Osobito je Rockford (Džejms Garner) u Rokfordovim dosijeima obilato rabio imenike, pa da dodam i tu seriju kao br. 13:1. Mannix2. Cannon3. Kojak4. McCloud5. Hunter6. Barnaby Jones7. Cagney and Lacey8. The Closer (ženski dripac, mali izuzetak!)9. District (kao, istinito)10. Hill Street Blues11. Madigan (od toga je i film nastao iako ssrija nije dugo trajala)12. M Squad (Lee Marvin je igrao u ovoj davnoj seriji koja je prikazivana sredinom 1970-ih kod nas, vrlo kasno i na crno-belom televizoru je seda Marvinova kosa bila vrlo dojmljiva)13. Rockford files
Link to comment
Супер топик, само имам једно питање: да ли само ТВ?
Pa da, serije su u pitanju. kad reče književnost - sad se setim i Stejsija Kiča kao Majka Hamera i Pauersa Buta kao Filipa Marloua.
Link to comment
1. Mannix2. Cannon3. Kojak4. McCloud5. Hunter6. Barnaby Jones7. Cagney and Lacey8. The Closer (ženski dripac, mali izuzetak!)9. District (kao, istinito)10. Hill Street Blues11. Madigan (od toga je i film nastao iako ssrija nije dugo trajala)12. M Squad (Lee Marvin je igrao u ovoj davnoj seriji koja je prikazivana sredinom 1970-ih kod nas, vrlo kasno i na crno-belom televizoru je seda Marvinova kosa bila vrlo dojmljiva)13. Rockford files
Prvo i šesto ne znam šta je i zaboravio si

post-1816-13230250243358.jpg

Edited by Arkadija
Link to comment
Prvo i šesto ne znam šta je ...
Majk Konors kao "Maniks" bio je popularan kod naših drugarica (ne toliko kao Roj Tinis), ali opasan dasa bio. U mom socijalistilčkom teget blejzeru u unutrašnjem džepu držao sam revolver na kapisle kao Mannix. A imao je i saradnika na ivici nervnog sloma i infarkta i šloga, Džozefa Kampanelu:gamvitale.JPGA Barnabi Džons je autonomaški otcepljen projekt Kenona.U jednoj se epizodi taj Barnabi našao (s rukama u vis) suočen s revolverom i besnom udovicom, ali je uspeo pomoću odranog međeda na podu pored kamina da se izvuče. Fenomenalno.Samo što je bio deda i nije se toliko vozikao kao Kenon. Nego sipa viski i krene da tupi od kulina bana.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...