Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Nista novo. Kamo srece da imamo istoricare sa jajima koji bii se uvatili devdesetih. Ah...

Gadna stvar, jelte... Treba oprati Djindijca sa SPS-JUL-ND

 

Znam, znam, sad ce milion i dvesta hiljada pppljovaca da se sruci na mene, govoreci kako sam ja neki antidemokata, dok je sve suprotno od toga, s obizrom da sam sasvim slucajno propustio 9 mart (bio na astronomskom seminaru u isp), ali ne i ostale. S obzirom da sam Valjevac i da je SPO bio jedini opozicioni bikon u mom gradu, jasno je za koga sam glasao tada, do 2000. Bice da je moja sreca da sam u tuzemstvu od 2003...

 

Kako bilo, nadam se da ce nove generacije istoricara, bez bremena proslosti, prici nasoj istoriji kako valja i ocenti je, od 1918 pa do danas. To je ono sto nam nasusno nedostaje. Nas Srbijance klali su Srbi Hrvacani sa zadovoljstvom za njihovog Cara i Kralja Franca Jozefa, a to se prenebregava samo tako. Dokle god mi u nacionalnoj istoriji budemo krili da smo sami sebe klali, a to smo radili u oba svetska rata, necemo daleko dogurati. Izdajice naroda moraju biti obelezane za vjek i vjekova!

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Њујоркер said:

Nas Srbijance klali su Srbi Hrvacani sa zadovoljstvom za njihovog Cara i Kralja Franca Jozefa, a to se prenebregava samo tako. Dokle god mi u nacionalnoj istoriji budemo krili da smo sami sebe klali, a to smo radili u oba svetska rata, necemo daleko dogurati. Izdajice naroda moraju biti obelezane za vjek i vjekova!

Srbi Hrvacani su vjekovima ratovali za Cara. Inercija jbg.

Sa druge strane bilo ih je dosta i u dobrovoljcima srpske vojske.

Ali jeste zanimljivo pitanje.

Link to comment

Osim zlocina AU vojske tokom pocetka napada na Srbiju, gde su to Srbi Hrvacani klali Srbe Srbijance? Ako je i to istina jer je vecina Srba iz AU zapravo bila slata na Italijanski front. Osima ako je post neka ironija koju ne razumem, da su Srbi Hrvacani Hrvati. Srbi Srbe u IISR su klali ideoloski, ne nacionalno.

Link to comment
15 minutes ago, djeneralche said:

Osim zlocina AU vojske tokom pocetka napada na Srbiju, gde su to Srbi Hrvacani klali Srbe Srbijance? Ako je i to istina jer je vecina Srba iz AU zapravo bila slata na Italijanski front. Osima ako je post neka ironija koju ne razumem, da su Srbi Hrvacani Hrvati. Srbi Srbe u IISR su klali ideoloski, ne nacionalno.

Mislio je upravo na te zločine na početku rata.

Bilo je Srba iz Hrvatske u AU jedinicama po zapadnoj Srbiji. 

E sad, da li su činili zločine, nije mi poznato.

Link to comment

Mislio sam na prve tri AU ofanzive na Srbiju. Ima u Zborniku Valjevo 1914-1918 u izdanju Narodnog muzeja Valjevo opis Cerske bitke, parafraziram, posto mi knjiga nazalost nije ovde, kada nasi oficiri, pozivaju njihove da sa svojim trupama koje su tu na rukohvat, predju na srpsku stranu, a Petrovic, zaboravih mu cin, Srbin iz Like, zaurla, "ne padajte na trikove neprijatelja, udri iz svih oruzja"! Posle propasti ofanziva uglavnom su se Cesi prilicno radosno predavali u prvi mah sumnjicavim Srbima, malo ko je od precana to radio. Dobrovoljaca jeste bilo i prema Andreju Mitrovicu i njegovoj knjizi Srbija u I svetskom ratu, na teritoriji Srbije je do kraja 1914. godine bilo 70 000 austrijskih zarobljenika od kojih 20 000 "nasih" (stana 110). Od te sile, cak 452 su se prijavila kao srpski dobrovoljci, medju njima i 26 Hrvata (stana 111). Broj dobrovoljnih PREBEGA nisam nasao.

A 30 godina kasnije VI licka i III krajiska su samo nastavile tamo gde su im preci stali. Ja i dan danas nemam od istoricara odgovor na pitanje koliko je to Nemaca stradalo u "oslobodjenju Valjeva" od Valjevaca. 1? 2? 22? Nijedan? Ali su zato grad od 12000 skratili skoro za sestinu.

Link to comment
4 minutes ago, Њујоркер said:

Mislio sam na prve tri AU ofanzive na Srbiju. Ima u Zborniku Valjevo 1914-1918 u izdanju Narodnog muzeja Valjevo opis Cerske bitke, parafraziram, posto mi knjiga nazalost nije ovde, kada nasi oficiri, pozivaju njihove da sa svojim trupama koje su tu na rukohvat, predju na srpsku stranu, a Petrovic, zaboravih mu cin, Srbin iz Like, zaurla, "ne padajte na trikove neprijatelja, udri iz svih oruzja"! Posle propasti ofanziva uglavnom su se Cesi prilicno radosno predavali u prvi mah sumnjicavim Srbima, malo ko je od precana to radio. Dobrovoljaca jeste bilo i prema Andreju Mitrovicu i njegovoj knjizi Srbija u I svetskom ratu, na teritoriji Srbije je do kraja 1914. godine bilo 70 000 austrijskih zarobljenika od kojih 20 000 "nasih" (stana 110). Od te sile, cak 452 su se prijavila kao srpski dobrovoljci, medju njima i 26 Hrvata (stana 111). Broj dobrovoljnih PREBEGA nisam nasao.

A 30 godina kasnije VI licka i III krajiska su samo nastavile tamo gde su im preci stali. Ja i dan danas nemam od istoricara odgovor na pitanje koliko je to Nemaca stradalo u "oslobodjenju Valjeva" od Valjevaca. 1? 2? 22? Nijedan? Ali su zato grad od 12000 skratili skoro za sestinu.

Ti kako 'oces, sa sve svojim po secanju izvora, ali se ne secam da sam na forumu video ogavniji post, sa sve notornim neistinama i jos notornijom zlonamernoscu i tendencioznoscu...

Boldovani pasus posebno sa sve navodnicima. :puke:

 

 

Jebo te Мита Љотић...:fantom:

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, BWA said:

https://www.malovan.net/Lat/HomeNovi

 

Bilo je dobrovoljaca precana itekako.

Ma izmakni se bre, obidji u sirokom luku, lik se zauztavio na korak od tvrdnje da su izbeglice 90-ih satrle staaaaaarosrbijanstinu....

Sve i da mu to nije bila namera, iskrivljena, ogavna logika vodi upravo tome...

Gde bi nam samo kraj bio, da nas onitm nisu unazadjivali i unazadili...

  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

Ti kako 'oces, sa sve svojim po secanju izvora, ali se ne secam da sam na forumu video ogavniji post, sa sve notornim neistinama i jos notornijom zlonamernoscu i tendencioznoscu...

Boldovani pasus posebno sa sve navodnicima. :puke:

 

 

Jebo te Мита Љотић...:fantom:

 

 

Jebo tebe, kad ga vec spominjes. A ne pricam napamet za svabe. Eve ti clanak, a ti mi ih nadji i nabroj. Ili mi nadji neki drugi izvor. 

http://istorijskiarhiv.rs/sites/default/files/PODACI/materijali/GLASNIK 9/Glasnik br 9 Milan Tripkovic BORBE.pdf

Prijace ti, pisan je bas ko za tebe.

 

3 minutes ago, BWA said:

https://www.malovan.net/Lat/HomeNovi

 

Bilo je dobrovoljaca precana itekako.

 

Naravno da je bilo. Ona cifra se odnosi samo za 1914 godinu. Bilo je prijavljivanja u dobrovoljce i 1915. Dolazili su ljudi iz Amerike, precani. Na istoj toj strani Andrej i pominje velicinu odreda te '15 godine (preko 3000 ljudi). To sto namenski skace ko oparen, jer je slep kod ociju, ne znaci valjda da je i ostatak foruma takav;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...