Jump to content
IGNORED

the king


Cruella De Ville

Recommended Posts

Znaš kako, da su pričali o tome i pokazali srodne motive, moglo bi se diskutovati svakako... ali nisu. Samo su napisali "The Stand je američki Lord of the Rings". To je tvrdnja koja će kod ljubitelja filma/knjige stvoriti potpuno nerealna očekivanja, zato me i nervira, ne zato što ja The Stand volim manje od LOTR ili nešto slično.

Link to comment
  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    41

  • luba

    33

  • Аврам Гојић

    25

  • Lrd

    21

Pa vidi, ako porediš vrlo religijsku veru u Uporištu sa "verom" u LOTR, onda ja mogu samo da pretpostavim da između stavljaš znak jednakosti. To što Nazguli šire očaj ne vidim kakve veze ima, a kako ih je tačno Aragorn rasterao na Bregu vetrova mislim da ni njemu samom nije jasno. Kao da ih je omanji čopor nekih kljakavih letargičnih vukova napao, u tolikoj su frci bili. Sve u svemu, ako ti zoveš svaki herojski akt činom vere, onda OK, može LOTR komotno da se čita i na časovima veronauke koliko je verski nabijen.

 

(Geek Out +1,000: Gandalf IMHO jeste očajavao pred glavnim Nazgulom na razvaljenim kapijama Minas Tirita, prkos koji tu pokazuje nije iskren kao onaj u Moriji, to je više ono kao hopeless last stand. Da je Rohan stigao pet minuta kasnije, sve bi bilo bitno drugačije. From a mouth unseen there came a deadly laughter. 'Old fool!' he said. 'Old fool! This is my hour. Do you not know Death when you see it? Die now and curse in vain!' And with that he lifted high his sword and flames ran down the blade.)

 

Saću da te gađam Vinijem:

Da je tako kao što ti kažeš, onda bi Vič king odavno pokorio sve ljude. On je imun na ljudsko oružje i ljudsku silu. Dakle, samo iz Angmara (ili ranije) krene da se spušta lagano peške ka Mordoru i maše mačem levo desno i sve će da ih pobije, jer je imun na mačeve, strele, koplja...Sporo, ali efikasno, zar ne?

A ne radi to iz kog razloga? Kako su Dunadaini uspevali da se vekovima ganjaju sa njim? Kako je uspeo da ne pokori sve?

 

Ne znam, pretpostavljam da si zatrovan banalnim filmom koji je potpuno izignorisao tu centralnu poentu knjige. Aragorn je rasterao Nazgule sobom, svojom unutrašnjom vatrom, hrabrošću, držanjem. Ne postoji razlog zašto Vič king ne bi samo izašao i korak po korak mahao mačem dok ih ne pobije sve, jer mu oni, i bukvalno, ne mogu ništa fizički. Ali, zato je tu taj deo borbe dobra i zla koje svi likovi nose u sebi i Aragornova unutrašnja snaga je ono što ih rastera.

Link to comment

Dobro, bar su nama ubacili žišku, možemo mi sad da iznalazimo ima li srodnih motiva i koji su :P mada ja ne mogu tu mnogo da pomognem jer se Stenda užasno slabo sećam, čito sam ko klinac pre 20 godina, jednom, a Tolkina 20 puta godišnje dok sam bio klinac.

Link to comment

Samo su napisali "The Stand je američki Lord of the Rings".

 

Ma, dobro, to je očigledna besmislica, mislio sam da smo odavno završili sa tim. Ima dodirnih tačaka, ali apsolutno i nedvosmisleno Stand nije "američki LOTR". Mislim, ima milion dodirnih tačaka sa milion drugih knjiga, naravno i to.

Link to comment

Dobro, bar su nama ubacili žišku, možemo mi sad da iznalazimo ima li srodnih motiva i koji su :P mada ja ne mogu tu mnogo da pomognem jer se Stenda užasno slabo sećam, čito sam ko klinac pre 20 godina, jednom, a Tolkina 20 puta godišnje dok sam bio klinac.

 

Dobar je Stendara. Čitao sam ga nedavno (~7-8 godina), dobar, dobar. Idiotski je sam kraj, ali dobro, to je King, M-O-O-N.

Link to comment

Izvinjavam se sad što ovako spamujem, još dva kratka priloga za Vinija, da razmisli, oba od Tolkina.

 

Iz knjige:
 

 

The Nazgûl came again . . . like vultures that expect their fill of doomed men's flesh. Out of sight and shot they flew, and yet were ever present, and their deadly voices rent the air. More unbearable they became, not less, at each new cry. At length even the stout-hearted would fling themselves to the ground as the hidden menace passed over them, or they would stand, letting their weapons fall from nerveless hands while into their minds a blackness came, and they thought no more of war, but only of hiding and of crawling, and of death.

 

 

Iz pisama:

 

 

Their peril is almost entirely due to the unreasoning fear which they inspire (like ghosts). They have no great physical power against the fearless
Link to comment

Da je tako kao što ti kažeš, onda bi Vič king odavno pokorio sve ljude. On je imun na ljudsko oružje i ljudsku silu. Dakle, samo iz Angmara (ili ranije) krene da se spušta lagano peške ka Mordoru i maše mačem levo desno i sve će da ih pobije, jer je imun na mačeve, strele, koplja...Sporo, ali efikasno, zar ne?

A ne radi to iz kog razloga? Kako su Dunadaini uspevali da se vekovima ganjaju sa njim? Kako je uspeo da ne pokori sve?

 

Ne znam, pretpostavljam da si zatrovan banalnim filmom koji je potpuno izignorisao tu centralnu poentu knjige. Aragorn je rasterao Nazgule sobom, svojom unutrašnjom vatrom, hrabrošću, držanjem. Ne postoji razlog zašto Vič king ne bi samo izašao i korak po korak mahao mačem dok ih ne pobije sve, jer mu oni, i bukvalno, ne mogu ništa fizički. Ali, zato je tu taj deo borbe dobra i zla koje svi likovi nose u sebi i Aragornova unutrašnja snaga je ono što ih rastera.

 

E, ali zato je Tolkien bio ozbiljan pisac a ne autor D&D Monster Manuala. Nije stvar u tome koliko hit poena ima Witch-King, nego je stvar u dramatici trenutka. On je samo projekcija Saurona, a Sauronu dok pada Minas Tirit cvetaju ruže samo tako, i Angmara tu ništa ne može da zaustavi, meni je delovalo da to i Gandalf zna. Ali kad najzad stigne Rohan, senka od oblaka koju je Sauron projektovao počinje da se razilazi pre vremena, orci paniče, to je simbol trijumfa Ljudi against all odds; u tom trenutku Veštac može da zglajzne čak i od tamo neke žene & hobita.

 

Kad bi primenili tvoju uprošćenu "White trumps Black" logiku, onda bi Aragorn, Gandalf, ili koji god već vernik "unutrašnje vatre" skenjao Angmara odavno... Odbijam da poverujem da je "centralna poenta knjige" da su neki likovi baš onako do jaja, i samo oni mogu da trijumfuju nad hordama zla zato što su super i verujući i imaju neku ono kao unutrašnju snagu. To je centralna poenta izbljuvka zvanog Harry Potter, a ne LOTR. 

Link to comment

Džibus, Vini, dokle treba da se razgrađuje ovo? Dakle, moja poenta je da ne bi mogli da pobede da nisu imali unutrašnju snagu i veru, bez obzira koliko da su vojno jaki. Da nemaju unutrašnju snagu i veru u dobro, Sauron bi ih samo koraptovao i inkorporirao, sa sve™ njihovom vojnom moći.

 

Dakle, ja ne pišem "white trumps black" nego "ne možeš pobediti LOTR black bez jakog unutrašnjeg WHITE". A puna knjiga onih koji su imali jak unutrašnji white i poginuli kao da ih nije bilo. Ne možeš se u LOTR boriti protiv LOTR zla bez toga. Teoden nije imao to dobro i trunuo je pod zlim, i kad se setio toga, nije se uplašio čak ni Vič kinga kad su se našli licem u lice.

 

I da, Angmar je ime kraljestva u kome se "rezurektovao" Vič king u drugom dobu i odakle se klao sa Dunadainima, hiljade godina pre knjige. Zaključujem da si davno, davno čitao, i predlažem obaveznu meru repročitavanja, ako ništa drugo, da se izbaci bezpoentni film iz glave.

Link to comment

Ama znam ja vrlo dobro šta je Angmar, nemojmo se sad po nerd credu, i ne podmeći mi film. Samo mi je zgodno da ga tako zovem - u Engleskoj su vekovima imali praksu da se plemiću na ravnoj nozi obraćaju po imenu poseda, pa bude samo "Hastings" umesto "Earl of Hastings Percy Percival". Tako je i "Angmar" lakše nego "Witch-King of Angmar".

 

Znam da ima elementa toga o čemu pričaš u LOTR, ali mi je 1) malo blesavo to potencirati kad svi znamo da koreni leže u britanskom elitizmu, "to nešto unutrašnje" je plava krv, i 2) suludo mi je to zvati "verom" samo da bi se održala neka nategnuta paralela sa Standom.

Link to comment

Mene možda i možeš, ali Lrd će ti odoleti verom i unutarnjom vatrom -_-

 

Go back, foul woman! Back to the abyss prepared for you! Fall into the nothingness that awaits you and your Masters. Go!

Link to comment

lurd zna za omiljenu poslovicu hell hath no fury... sreca vasa sto mi nije stigao revival, a i da jeste, ne bih imala vremena da mu se posvetim. za razliku od zmajeva, king ne moze da se cita u prevozu (sad ovde onaj hellin i tonijev smajli sto pije kafu)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...