Jump to content
IGNORED

the king


Cruella De Ville

Recommended Posts

  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    41

  • luba

    33

  • Аврам Гојић

    25

  • Lrd

    21

Ja se "junacki" suzdržavam,da to ne pročitam. Pretpostavljam da sam čitao i gore stvari,ali pošto je reč o Kingu,koga poštujem,razočarao bih se grdno.
Mudra odluka i jako hrabra. Voleo bih da ja imam toliko ljudskog integriteta.
Link to comment
Ehhh... A toliko se očekivalo u startu... Revolveraš itakoto... -_-
Da, a pogotovo što je serijal stvaran toliko godina, i što ga je King nevidjeno hajpovao da mu je to životno delo i da je daleko veće od svih ostalih zajedno u njegovom spisateljskom univerzumu. Moš' misliti. Ali, razumem i da je negde dobro što se oslobodio balasta jer može da piše druge, dobre stvari.
Link to comment
evo, pa pljujte koliko hocete, ja cu da hvalim. jos 120 do kraja cigle, izvini dabovicu, zivot me preteko, ali uskoro, obecavam.
Deder da čujem neku pohvalu za Dark Tower fijasko? <_<Za 11/22/63 ima pohvale i od mene, stigao sam negde na pola četvrtog dela (od šest) i pojavljuju se prve naznake horora (trailer trash devojčica sanja protagonistu kome na zadnjem sedištu sedi Jimla*) ali i bez toga odlično vozi.*Prevoditi Kinga stvarno je poduhvat, posebno kad je u tom svom retro režimu. Žargon iz pedesetih, tone i tone referenci na raznoraznu muziku/literaturu koja prosečnom čitaocu ne znači ništa... Kao klinac čitao sam It po prvi put; iako je Skrobonjin prevod bio (ispostavilo se) više nego dobar imao sam osećaj da tu mnooogo propuštam. To me je između ostalog motivisalo prvo da učim Engleski i posle da razmišljam o prevodu kad god čitam neki original. Da nije bilo Kingovog specifično neprevodivog teksta, ko zna kako bih se danas izdržavao.To-Kosmar.jpg
Link to comment

Dark Tower je govno <_< prve cetiri knjige su odlicne, ali nakon saobracajke covek je otaljao ostatak. ipak ce knjiga sto je Weenie naveo ostati masterpiece njegovog opusa pa i horrora generalno(mada je meni Barkerov Galilee ispred, ali realno It ga sije lagano)

Link to comment

Lubo, pročita li 11/22/63? Ja danas završio, i prilično se iznervirao.Ali prvo upsides: Cela sentimentalna priča oko Sadie i tog vremena u idiličnoj teksaškoj vukojebini je sasvim dobro odrađena. Toliko je detaljno to pokrio da je komotno mogao da odveže tu priču od ove šire Kennedy-Oswald papazjanije.Onaj segment u Deriju je meni odlično legao. Nisam se nikad nadao da će opet da obradi to vreme/mesto, pa sam prijatno iznenađen. Ali logoreičan kakav je, preterao je sa osvrtima na Derry u kasnijoj naraciji. Jedno osamdeset puta ga je nešto podsetilo na "old Kitchener Ironworks", na primer.E sad, šta mi sve smeta:

Prvo, setup za dramatično finale i spas u poslednji čas: Pretukli ga kladioničari i ostavili sa conveniently delimičnom amnezijom. Važi <_< Nije moglo malo, štaznam, uverljivije? Onda sledi kilometarski opis tog sudbonosnog dana, gde mora da nam se detaljno opiše svaki detalj, od šešira debele žene koja stoji na autobuskoj stanici, do potpuno nebitnog dijaloga koji Sadie vodi sa prosjakom od koga pokušava da kupi štake. U takvim trenucima, Kingova trademark verboznost ubija svaki suspense.Zatim, ideja po kojoj se prošlost opire promeni i pokušava da eliminiše agenta te promene tj. putnika kroz vreme - super, ništa to nije novo, sviđa mi se. Ali kako to radi? Kroz minor incoviniences. Izazove kvar na kolima, time traveleru ne bude ništa, samo mora da nađe novi automobil. Sredi da neki goons premlate dotičnog zbog kockarskih dugova, ali mu ne urade ništa trajno, ništa što bi ga sprečilo da zaustavi Oswalda. Pošalje bivšeg muža da Sadie raseče lice - kakva je pa to intervencija, kako je to trebalo da spreči ovog da se umeša u atentat?Ispada da je taj omnipresent sentient causality prilično nesposoban. Nije mogao da sredi da ovom jednostavno padne saksija na glavu i ubije ga? Ili da ne preživi neku od svojih sto pedeset saobraćajnih nesreća? Više izgleda da neko proviđenje štiti time travelera i pomaže mu da promeni prošlost, nego da ga sprečava. Tu je jedini zakon narrative causality, kao kod Terry Pratchetta <_<Onda, osnovna ideja o sprečavanju atentata na Kenedija je dvostruko glupava. Pre svega, Jake i Al od starta misle da će tako "spasiti svet". Kako?! Od čega?! Na više mesta Jake se priseća svoje 2011. kao jednog sjajnog mesta/vremena, sa uznapredovalim pravima žena i manjina, sa crncem u Beloj kući, i medicinom koja ume da skrpi nožem sjebana lica. Kakvoj se to promeni nabolje on nada, onda?A onda, ispada da će Kenedijevo preživljavanje izazvati... zemljotrese širom sveta. Važi. Iz čista mira, ničim podržano ni objašnjeno. Ako napraviš krupnu promenu u prošlosti, vreme će to kompenzovati univerzalnom destrukcijom :isuse: Podseća na Dark Tower priču u "gredama" koje popuštaju što je Kula bliža padu, pa se svetovi oko njih urušavaju - ali ovde tome nije mesto! Ono je epska saga o spasavanju "reality itself", a ovo je o J.F. jebenom K.-u!S tim u vezi, ideja da će svet u izmenjenoj 2011. biti ozbiljno ugrožen terorizmom iako ga zemljotresi razaraju a nuklearni ratovi se vode tuda-svida je ekstraordinarno glupa. Al-Qaeda izgleda vodi rat protiv globalne američke hegemonije i ako ta hegemonija ne postoji.Takođe, jeste sitnica ali me nervira: ta bolesna fascinacija jedanaestim septembrom. Tačno 6 (šest!) puta ga je pomenuo, u knjizi koja veze sa tim nema. Poslednji put je dotični incident nazvao holokaustom :isuse: Overdramatize much? Kaže ovako: "...possible relationship to the World Trade Center holocaust or the big Japanese earthquake." "9/11 holocaust" - 2,996 deaths, including the 19 hijackers"big earthquake" - 15,839 deaths, 3,642 missing

Sve u svemu, i smrdi i miriše. Krenuo je dobro, usput se po običaju rasplinuo, a kad je pokušao da sve loose ends veže i privede koliko-toliko razumnom kraju... jedva da je uspeo.6/10

Link to comment

izdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojler izdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojler izdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojler izdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojler izdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerizdržaćunećuotvoritispojlerhappy.gif

Link to comment
Lubo, pročita li 11/22/63? Ja danas završio, i prilično se iznervirao.
jos 74 strane. morala sam na jebeni posao. spavala minus tri sata. sad ne mogu ovde da citam. zivot nema smisla.nego, zbunilo me nesto sto vi preziraci mracne kule mozda znate: u ovom engleskom izdanju najavljuju sedmi nastavak i kraj za spring 2012. zar to nije ovo sto vasudeva sad cita?(ne mogu da kazem nista o dark tower, samo tri procitala)
Link to comment
nego, zbunilo me nesto sto vi preziraci mracne kule mozda znate: u ovom engleskom izdanju najavljuju sedmi nastavak i kraj za spring 2012. zar to nije ovo sto vasudeva sad cita?
najavljuju pocetak snimanja filma za spring 2012.
Link to comment
aha, pa ce onda da izbace apdejtovano izdanje sedmice?
verovatno, da, nije to prvi put da King licka knjigu pa je izdaje ponovo, tako je i Stand prepravljao
Link to comment
verovatno, da, nije to prvi put da King licka knjigu pa je izdaje ponovo, tako je i Stand prepravljao
Prepravljeni Stand je kul. Valjda je ubačena scena sa onim manijakom koji pije pivo i viski i vozi kao zmaj i još nešto, ali možda se i varam.Jebote, čita mi se opet King. Nisam dugo, još od Lisey's Story, na lubino insistiranje. Ali nešto jako i hororično. Er valja ovaj poslednji?Inače, lubo, prve tri DT su prava mera. Posle toga ide silaznom putanjom do ponora, a onda i pada preko ponora.
Link to comment

A sta je ovo sto najavljaju za 2012 iz DT serijala? Znam da sam citao da je bilo neko glasanje sta prvo da izda jal prequal Shining-a jal ovo iz DT i valjda je Shining pobedio.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...