Jump to content
IGNORED

Database


Skyhighatrist

Recommended Posts

Na primer, imam zilion combo boxova, za svaki moram da napravim lookup field sa n izbora. Jel' mogu da napravim jedan table gde ću da uguram sve comboe (drop down liste), pa da ih sejem po formovima gde mi šta treba?

Link to comment
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Skyhighatrist

    30

  • radisa

    15

  • JozoMujica

    5

  • salerokada

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na primer, imam zilion combo boxova, za svaki moram da napravim lookup field sa n izbora. Jel' mogu da napravim jedan table gde ću da uguram sve comboe (drop down liste), pa da ih sejem po formovima gde mi šta treba?
U properiju ComboBoxa podesi polje Row Source naSELECT t.ID, t.vvv, t.cb FROM t WHERE (((t.cb)="1")) ORDER BY t.[iD]; Gde bi t.vvv bila kolona koju prikazuješ u Combu, CB onaj combo za koji vezuješ, a ID je redosled...Možeš dodati i Još jednu samo za redosled, ako ti ID ne odgovara...Pa onda za drugi comboSELECT t.ID, t.vvv, t.cb FROM t WHERE (((t.cb)="2")) ORDER BY Table1.[iD]; I tako dalje... Naravno, umesto 1 i 2 i tako dalje koristi nešto deskriptivnije, da se posla lakše snađeš...Da, tabala je imena t u mom primeru, sa tri kolone ID, vvv, CB i eventualno redosledom, ako ti ID nije dobar za to...Pitaj dalje... :) Edited by radisa
Link to comment

Za svaki combo box kreiraj posebnu tabelu (osim ako se na iste podatke ne referises iz razlicitih tabela/combo-boxova) i postavi odgovarjucu relaciju izmdju tabela. Bar u Access-u ovo nije problem.

Link to comment

Haha, drugi pristup, just what I need! :lol: Koju relaciju mi imaju dva comboa međusobno? Kapiram da svaki treba da ima relaciju sa glavnom tabelom (zovimo je Contacts, jer sam i krenuo od modifikacije postojećeg Contacts templatea)...

Link to comment
Haha, drugi pristup, just what I need! :lol: Koju relaciju mi imaju dva comboa međusobno? Kapiram da svaki treba da ima relaciju sa glavnom tabelom (zovimo je Contacts, jer sam i krenuo od modifikacije postojećeg Contacts templatea)...
Nisam bio najprecizniji, naravno, mislio sam na relacije izmedju glavne tabele i ovih tabela u kojima su vrednosto kombo boksova.
Link to comment
Za svaki combo box kreiraj posebnu tabelu (osim ako se na iste podatke ne referises iz razlicitih tabela/combo-boxova) i postavi odgovarjucu relaciju izmdju tabela. Bar u Access-u ovo nije problem.
+1Mnogo je preglednije imati posebnu tabelu za svaki šifarnik, nego sve staviti u istu tabelu pa odvajati nekim identifikatorom.
kako da povežem pet tabela međusobno, a da mi ID bude isti kad poređam polja za unos na form?
?btw: sunce ti koliko kolega ovde. Pojma nisam imao. Edited by salerokada
Link to comment
Ok, komboe sam (recimo) ukapirao, samo me zanima sledeće:kako da povežem pet tabela međusobno, a da mi ID bude isti kad poređam polja za unos na form?
Formu, u principu uvek vezujes za jednu tabelu, tako da imas samo jedan ID. Polja u toj formi su polja iz te tabele. Ako se ta tabela (neka se zove T0) referise na neku drugu tabelu (T1) (ovo znaci da izmedju T0 i T1 postoji relacija vise-u-jedan) onda je polje najlakse realizovati kao kombo boks. Medjutim ako izmedju T0 i T1 ostoji relacija jedan-u-vise, onda pravis posebnu formu za T1 i ugradjujes je kao PODFROMU u osnovnu formu. U (logickom) modelu mogu postojati i relacije tipa vise-u-vise. U accessu se implementiraju koa posebna tabela koja (najcesce) nema svoj ID, nego je njen primarni kljuc sastavljen od ID-ova tabela (moze ih biti vise od 2) izmedju kojih postoji ova relacija. Za implemetaciju ovoga u formama ti treba malo vise iskustva.
Link to comment
?
Pa u svakoj novoj tabeli koju napravim, prva kolona mi je ID. Ok, kapiram da mogu da ubijem kolonu ID, ali kako onda povežem sve tabele sa glavnom tabelom, a da mi se podaci prilikom unosa kroz form vezuju za odgovarajući ID u glavnoj tabeli* (ili će se to svakako automatski raditi, bez potrebe da imam neki specijalan relation?)*Glavna tabela su ime, prezime i slični podaci, a u ostalih 8 tabela treba da budu rezultati na nekim testovima (rezultati se uglavnom biraju iz onih combo lista).
Link to comment

Aion je dobro objasnio - ako hoćeš sve da povežeš na tabelu lica i da unosiš za jedno lice sve ostale parametre onda bi trebalo da napraviš podforme u okviru forme za lice.Tada u glavnoj formi imaš id lica i kada budeš čuvao podforme samo pokupiš id lica.Drugi pristup je da popunjavaš ne po licu već po parametru npr. imaš posebnu tabelu adresa.Tada napraviš formu gde imaš komboboks lice, i tekst boks polja grad, ulica, broj.Kod komboboksa imaš value i text. Text je ono što vidiš, a value je id polja i kada čuvaš u bazi i kupiš vrednosti onda se uzima id.Ne znam koje si tehnologije izabrao. Ja trenuno radim neki sitan projekat za sebe, pravim programčić za vođenje kućne biblioteke. Tu imam tabelu pisci što bi bilo slično tvojoj tabeli lica (ako je tako nazoveš) i imam tabelu knjige gde se unosi pisac iz komboboksa. Ako ti nešto znači mogu da ti pošaljem da pogledaš kako funkcioniše. Program je rađen u C#-u.

Link to comment

Hvala ti za C#, ali već sam dovoljno sluđen :lol: Ukapirao sam relacije između dve tabele, i uspešno na jedan form stavio polja za unos/izbor vrednosti za obe.Ako dobro kapiram, trebaće mi many-to-many relations da povežem osam tabela na jedan form?Generalno, koja je prednost imanja glavne i sedam odvojenih tabela u odnosu na jednu gigantsku tabelu sa hiljadu polja?

Link to comment
Ako dobro kapiram, trebaće mi many-to-many relations da povežem osam tabela na jedan form?
Ako sam te dobro razumeo ti treba da za svakog čoveka unosiš neke parametre?Zašto ne bi imao prvu stranicu sa spiskom svih lica. Kada se klikne na jednog čoveka ili na polje za unos novog čoveka onda se otvori forma gde imaš osnovne podatke za lice i podforme za ostale tabele.
Generalno, koja je prednost imanja glavne i sedam odvojenih tabela u odnosu na jednu gigantsku tabelu sa hiljadu polja?
Sve to zavisi od poslovne logike. Ako ti treba gomila podataka koji se svi odnose na čoveka sve to možeš da strpaš u jednu tabelu (adresa, godine, radno mesto...). Ali ako za tog čoveka treba da unosiš npr. imovinu onda ti treba nova tabela jer imaš vezu one - to many (stan, vikendica, kola...).Ako nemaš potrebe za relacijama one - to many onda ti je dovoljna jedna tabela, a više tabela možeš koristiti zbog preglednosti ili neke logičke odvojenosti (npr. podaci o radnom mestu za jednog čoveka).odoh malo čitati, pa spavati. Čitamo se sutra. Edited by salerokada
Link to comment

Za svakog čoveka unosim SVE parametre, razlikuju se rezultati, otud one drop down liste.Pošto se testovi ne rade u isto vreme, kad neko od njih kasnije uradi još neki od testova, uneće se još rezultata.Recimo, imam mogućnost da osoba radi 25 kratkih testova u jednom danu (mada se uglavnom radi do 8), i svaki test ima 10 rezultata, koji se biraju iz drop down listi od ukupno 50 mogućih varijacija. Sve to valja pomnožiti sa 8 dana testiranja. (Meni) to izgleda kao gomila podataka, a možda je to za database zmajeve sitnina, ne znam.Jašta, bataljujem i ja za danas, jutro podne je pametnije od večeri...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...