Jump to content
IGNORED

Database


Skyhighatrist

Recommended Posts

Hoćem da napravim bazu u LANu, ali sa nekoliko specifičnosti:- hteo bih da baza čuči na nekom NAS-u.- neću aplikacije na klijentskim računarima, treba mi web interface- treba mi bar tri nivoa pristupa: unos, pregled, pretraga/sortiranje/reportsEsad:- Ako hoću classic pristup, ima li cenovno pristupačnih NASova koji mogu da teraju apača/PHP/MySql?- Ako ne, radi mi posao i varijanta da imam host računar sa svim što je potrebno, ali sama baza treba da stoji na externom HDDu, a čini mi se da SQL ima neki problem sa tim (ili se varam?)Poenta je da sa par mašina u firmi određeni ljudi mogu da pristupe bazi, a da se u slučaju crvene uzbune NAS/HD sa bazom elegantno isključi i nestane.Otvoren sam za ideje i predloge.Hvala!

Link to comment
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Skyhighatrist

    30

  • radisa

    15

  • JozoMujica

    5

  • salerokada

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hoćem da napravim bazu u LANu, ali sa nekoliko specifičnosti:- hteo bih da baza čuči na nekom NAS-u.- neću aplikacije na klijentskim računarima, treba mi web interface- treba mi bar tri nivoa pristupa: unos, pregled, pretraga/sortiranje/reportsEsad:- Ako hoću classic pristup, ima li cenovno pristupačnih NASova koji mogu da teraju apača/PHP/MySql?- Ako ne, radi mi posao i varijanta da imam host računar sa svim što je potrebno, ali sama baza treba da stoji na externom HDDu, a čini mi se da SQL ima neki problem sa tim (ili se varam?)
A zašto misliš da ima potrebe da baza bude fizički odvojena? Nije ti dovoljan nivo zaštite sa lozinkom?Dalje, pišeš da SQL (jezik?) ima probleme sa bazom na eksternom mediju? Ne bi trebalo, bar ja nisam nikad čuo. Ako misliš na MySQL, ni tu ne bi trebalo da ima problema, samo u my.ini nadji datadir (čini mi se da je taj parametar u pitanju, nemam na ovom kompu dignut MySQL) i promeni.
Poenta je da sa par mašina u firmi određeni ljudi mogu da pristupe bazi, a da se u slučaju crvene uzbune finansijske policije NAS/HD sa bazom elegantno isključi i nestane.
^_^
Otvoren sam za ideje i predloge.
U principu ti je za to što hoćeš dovoljan i običan eksterni HDD sa network interfejsom, mada bih ja pre išao na softversku zaštitu, manje je cimanje.
Link to comment

Vlasnik obrta je paranoik, otud ovakvi zahtevi :) Kad kažem NAS, mislim na neki WD Book sa mrežnim interfejsom, a skačim ga na neki komp koji tera PHP/MySQL.Ja bi mu najradije turio recimo Oasis, ali videćemo još...

Link to comment
Vlasnik obrta je paranoik, otud ovakvi zahtevi :) Kad kažem NAS, mislim na neki WD Book sa mrežnim interfejsom, a skačim ga na neki komp koji tera PHP/MySQL.Ja bi mu najradije turio recimo Oasis, ali videćemo još...
Na WD Book sam i mislio. :)A što ne razmisliš, ne znam koliko ti je komplikovano i koliki su zahtevi za brzinom, da ne koristiš uopšte bazu nego txt ili xml?
Link to comment

Elaboriraj mi malo ovo, nisam potkovan u oblasti...Brzina nije ključna stvar. Svakih mesec dana ima recimo 100 unosa sa po 50 polja, od čega otprilike polovina treba da bude pretraživa i da se po njima može sortirati. Ono što jeste ključno je da unos bude oslobođen mogućnosti greške, dakle neka maska za unos, 4dummies varijanta...

Link to comment
Hoćem da napravim bazu u LANu, ali sa nekoliko specifičnosti:- hteo bih da baza čuči na nekom NAS-u.- neću aplikacije na klijentskim računarima, treba mi web interface- treba mi bar tri nivoa pristupa: unos, pregled, pretraga/sortiranje/reportsEsad:- Ako hoću classic pristup, ima li cenovno pristupačnih NASova koji mogu da teraju apača/PHP/MySql?- Ako ne, radi mi posao i varijanta da imam host računar sa svim što je potrebno, ali sama baza treba da stoji na externom HDDu, a čini mi se da SQL ima neki problem sa tim (ili se varam?)Poenta je da sa par mašina u firmi određeni ljudi mogu da pristupe bazi, a da se u slučaju crvene uzbune NAS/HD sa bazom elegantno isključi i nestane.Otvoren sam za ideje i predloge.Hvala!
A neki pristup online data bazama?Nisam probao, ali mi deluje zgodno za ove varijante.Google daje nekoliko predloga
Link to comment
Elaboriraj mi malo ovo, nisam potkovan u oblasti...Brzina nije ključna stvar. Svakih mesec dana ima recimo 100 unosa sa po 50 polja, od čega otprilike polovina treba da bude pretraživa i da se po njima može sortirati. Ono što jeste ključno je da unos bude oslobođen mogućnosti greške, dakle neka maska za unos, 4dummies varijanta...
Tja, za tu masu podataka ti je dovoljan maltene i online spreadsheet dokument. Jedan form za unos podataka i to ti je to.
Link to comment
A neki pristup online data bazama?
O, paranoja je jaka. I mailovi se koriste samo da se kaže "zovi me da se dogovrimo za ono..."
Tja, za tu masu podataka ti je dovoljan maltene i online spreadsheet dokument. Jedan form za unos podataka i to ti je to.
To se sad radi u Excellu, ali ima tri-četiri računara na kojima se unosi, svako čuva neke svoje backupe, povremeno izmešaju ko je šta gde radio, a to primete tek kad dođe vreme da se uradi statistika... onda počne pakao... :lol: Trenutno je zabranjeno imati te podatke na bilo kom računaru, flashu, CDu, telefonu, etc... :fantom: Nemam pojma gde je glavni fajl, ko šta unosi i da li uopšte unosi, ili im je kupio po kutiju olovaka, rezače i ris papira... :P
Link to comment

apache ti radi na svim novijim NAS uredjajima. ne vidim zasto bi bilo problema ni sa bazom, no moguce da ima, nisam probao.najjednostavnija varijanta ako ces vec da ides po tom rezonu, virtuelizuj jednu makinu, mountuj HDD na nju, i vozi.doduse ogradjujem se od mogucih greesaka jer sam poslednji put radio sa bazama pre jedno dve godine a i tada sam se igrao vise jer mi je sve trebalo za internu upotrebu :D

Link to comment
To se sad radi u Excellu, ali ima tri-četiri računara na kojima se unosi, svako čuva neke svoje backupe, povremeno izmešaju ko je šta gde radio, a to primete tek kad dođe vreme da se uradi statistika... onda počne pakao... :lol:
Pa da, već i googletov documents, tj. spreadsheet ti onda radi taj isti posao. Fajl i dalje ne znaš gde leži :lol: (tj. negde u oblaku), podržano je naravno da više korisnika istovremeno radi sa dokumentom (mogu čak i da chatuju "u okviru deljenog dokumenta" u prozorčetu sa strane), postoji version history (tj. vidi se ko je kad šta promenio, trebalo bi da može da se uradi revert na bilo koju od revizija itd). Pristup dobijaju samo oni ljudi koji su dobili "invite". Čak se neće po defaultu otvoriti ako se podese browseri da po gašenju brišu keš, kukije, form data itd. Pitanje je jedino da li su u ovom slučaju forme, skripte itd. dovoljno funkcionalni za tvoju primenu. U principu za početak bi trebalo da bude dovoljno. Ako se kasnije nešto paralelno razvije u klijent smislu (ako treba više funkcionalnosti), mislim da sam video negde da se google spreadsheetu može pristupiti kao data sourcetu (da l' preko odbc-a ili nekog drugog interfejsa).
Link to comment

Ponudiću mu i to kao jednu od mogućnosti, mada, as I said, paranoia is strong. Verujem da vadi baterju iz mobilnog kad ide na poslovne sastanke... <_< Slightly off topic:WikiLeaks od prekjuče:Mass interception of entire populations is not only a reality, it is a secret new industry spanning 25 countries

It sounds like something out of Hollywood, but as of today, mass interception systems, built by Western intelligence contractors, including for ’political opponents’ are a reality. Today WikiLeaks began releasing a database of hundreds of documents from as many as 160 intelligence contractors in the mass surveillance industry. Working with Bugged Planet and Privacy International, as well as media organizations form six countries – ARD in Germany, The Bureau of Investigative Journalism in the UK, The Hindu in India, L’Espresso in Italy, OWNI in France and the Washington Post in the U.S. Wikileaks is shining a light on this secret industry that has boomed since September 11, 2001 and is worth billions of dollars per year. WikiLeaks has released 287 documents today, but the Spy Files project is ongoing and further information will be released this week and into next year
Companies and surveillance types worldwideOn ako ovo pročita, pući će, ima da ode i da se sam prijavi tamo gde treba... :lol:
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...