Jump to content
IGNORED

Malo fajv o klok ubistvo


Аврам Гојић

Recommended Posts

Pre nekog vremena sam shvatio da mi je jedno od najvećih životnih uživanja - gledanje britanskih krimi serija uz šolju vrelog čaja. To nije ljubav koja je buknula naglo, kao prema SF-u, već zrela i postojana ljubav koja se dugo kalila: prvo, naravno, preko Šerloka Holmsa, i potom preko brojnih drugih serija koje sam pratio "na preskok" ili ih gutao u komadu..."Cracker", "Touch of Frost", i briljantni "Life on Mars" koji je, što se mene tiče, sam vrhunac televizijske umetnosti, ali svakako nije standardna krimi serija. U gami ovih majstorskih emisija izdvojile su se tri koje volim do fanatizma. Prva je "Foyle's War", druga - "Inspector Morse", a treća, moja najveća televizijska ljubav, zove se "Midsomer Murders". Jako mi je teško da bilo koju izdvojim, jer su sve ove serije moja deca, čak i ako su prve dve (napisao ih Entoni Horovic), nešto toplije i ljudskije od Morza, samotnog pijanca suvog smisla za humor. Kroz ove serije zavoleo sam nešto što uopšte ne postoji: idiličnu, hobitonsku Britaniju u kojoj žive samo belci, i to mahom u kućama čija pročelja gledaju na dobro obdelavane bašte, i u varošima u kojima je stopa nasilnih smrti, paradoksalno, veća nego u favelama Sao Paola. Jedna se događa u tvrdom gradu Hejstingsu, druga u staaarom Oskfordu, a treća u grofoviji za koju sam do pre nekoliko meseci bio ubeđen da postoji i čak nameravao da je posetim, dok me Gugl nije razočarao kao nikada do sada.GALERIJAnajsladji sidekick ikadafoyleDM1004_468x538.jpginspector Morse (da li se barem u jednoj epizodi pominje njegovo ime? ono, inače, glasi Endeavour isuse.gif i krije ga kao zmija noge), u svom habitusu, uz real ale, njega pije napolju a kod kuce cepa zestinu.thawDM1603_468x393.jpginspektor Barnabi i njegov klijent. da li je iko ziv preostao u Midsomeru?full-list-of-midsomer-murders-episodes.jpg?version=1292514376000

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Moj redosled bi bio: Midsomer Murders, Foyle's War, pa sve ostalo... U svemu ostalom se potpuno slazem i nemam sta dodati... Naravno, ljubav prema ovoj vrsti romansiranog krimica sam razvijala uz knjige Agate Kristi i serije snimane po istim. Serlok Holms, naravno sa Jeremy Brett-om, je najbolja ekranizacija istog ikad sto se mene tice, ali mi nije bas u kategoriji sa ovim serijama. U svakom slucaju jedan veliki like za temu i serije, mogu da gledam do iznemoglosti i uz bezbroj ponavljanja :wub:

Link to comment
Moj redosled bi bio: Midsomer Murders, Foyle's War, pa sve ostalo... U svemu ostalom se potpuno slazem i nemam sta dodati... Naravno, ljubav prema ovoj vrsti romansiranog krimica sam razvijala uz knjige Agate Kristi i serije snimane po istim. Serlok Holms, naravno sa Jeremy Brett-om, je najbolja ekranizacija istog ikad sto se mene tice, ali mi nije bas u kategoriji sa ovim serijama. U svakom slucaju jedan veliki like za temu i serije, mogu da gledam do iznemoglosti i uz bezbroj ponavljanja :wub:
da, to je zanimljivo. toliko finesa ima da mi uopste ne smeta da epizode gledam ponovo. resenje ubistva je samo icing on a cake jedne velike i suptilne price.
Link to comment
u varošima u kojima je stopa nasilnih smrti, paradoksalno, veća nego u favelama Sao Paola
Ovo sam neki dan prokomentarisao dok je žena gledala Midsomer murders :lol: Sve neki fini ljudi, ništa utoke, pucnjava, krv u potocima, ali imaš utisak da se populacija smanjila za trećinu posle svake epizode... :D
Link to comment
Ovo sam neki dan prokomentarisao dok je žena gledala Midsomer murders :lol: Sve neki fini ljudi, ništa utoke, pucnjava, krv u potocima, ali imaš utisak da se populacija smanjila za trećinu posle svake epizode... :D
U Midsomeru je ubedljivo najveci badi kaunt od svih ovih serija. U ponekim zaista dekadentnim epizodama bi nanizali i njih 4-5 i to u jednom malom selu.
Link to comment

nedavno je prikazivana "spooks" o MI neki broj. bila je profesionalno urađena, baš onako kako to ostrvljani rade. ona je 1.2 bi mogla da bude ona sa nezbitom. čini mi se da se zvala "marfijev zakon"posle, može ostalo, kako daba navodi. setio sam se one njegove o "malom mestu midsameru ali vrlo krvoločnom". svaka čast na opisu.

Link to comment
U Midsomeru je ubedljivo najveci badi kaunt od svih ovih serija. U ponekim zaista dekadentnim epizodama bi nanizali i njih 4-5 i to u jednom malom selu.
U svakoj epizodi su 3 ubistva kao standard, naravno povezana uglavnom... mislim da sam nabasala na 1 gde je manje ubistava i poneku sa vise... to svakome upadne u oci, malo misto a toliko 'finih' ubistava :fantom:
Link to comment

midsomer murders je imala nategnuta rešenja, do samog kraja bude zanimljivo pa onda fijasko. bar u ono malo epizoda što sam gledala - možda je u početku bila bolja.sad sam izguglala naziv krimi-serije u kojoj je helen mirren igrala inspektorku, to mi nešto u sećanju da nije bilo loše, ali sam još manje epizoda gledala: Prime Suspectbila je i neka simpatična humoristična-policajska davno-davno pa se ne sećam ničeg zgodnog za guglanje...

Edited by Lucia
Link to comment

Gledao sam dosta britanskih krimi serija, ali uglavnom neredovno pa im i ne znam naslove. Sad sam guglanjem nasao 3 [u kojima je igrao Ken Scott] - The Vice, Rebus i mini serija Messiah. Ima ih josh, ali nema sanse da se sjetim.

Edited by gervasius twinkleminkleson
Link to comment

Već dugo razmišljam da otvorim ovakav topik, ako već imamo Britkom, što ne imati i Britkrajm.Na prvom i suverenom mestu - Crackervy1doj.jpgSerija koja zapravo to i nije, pošto ne potpada pod šablonski format 6 (ili 13 ili 23) epizoda po 42-43 minuta. Pravi žanr je zapravo krimi drama rađena za televiziju, za ITV kanal, briljantno napisana mahom zaslugom Jimmy McGoverna, koji se i kasnije istakao u The Lakes (hvala, Lubo!) i prošle godine u Accused.Brutalno autentičan prikaz mračnog krajmlajfa Mančestera devedesetih, i Robija Koltrejna u životnoj ulozi. Čak se i kod nas davala jedno vreme devedesetih, na TV Politika, bila loše prevedena kao "Tajne šifre". Za ovu seriju treba strpljenja jer neke "epizode" traju po 2 i po sata, ali je taman po mojoj meri, pravljena bez brzanja, bez pokušavanja da se spakuju nebulozna rešenja u poslednjih 5-10 minuta, fantastičan ritam, nenadmašna glumačka ekipa, i nekoliko mesta koja su mene, matorog zakerala i megacinika kada se radi o filmovima/serijama dovodile do jeze i suza.Prime Suspectth_35143_PrimeSuspectmaincover_122_451lo.jpgOsetno slabiji tekstovi od Crackera, ali je ovo još jedan dragulj britanske produkcije za televiziju ranih devedesetih, koji se produžio jedno 15 godina. Helen Mirren maestralna u ulozi inspektorke Džejn Tenison, nema (uvek) toliko napetosti i drame kao u Crackeru, više klasična ali fenomenalno izvedena krimi priča.Vidim da niko nije pomenuo, možda zato što je u pitanju više pravna/sudska serija nego krimi, ne znam da li se uopšte van UK čulo za Kavanagh QC. 3711506023_150.jpgJohn Thaw, tj inspektor Mors sa pomalo šablonskom tematikom gde advokat brani klijenta koji naizgled nema šanse, ali se dovoljna doza drame ostavlja do kraja na pitanje da li je optuženi zaista krivac ili ne. Neka krajnja rešenja jesu slabija, ali ostala mi je serija u sećanju kao kvalitet.U kategoriji "pričao bih još beskonačno no nemam vremena a svakako zavređuje preporuku" bi bile:-The Lakes (pogotovo prva sezona - samo 4 epizode)-Silent Witness-The Vice-Touch of Frost-Accused (6 samostalnih epizoda)-Shadow Line

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...