Jump to content
IGNORED

Pravosuđe u Srbalja


Muwan

Recommended Posts

Meni je neverovatan "propust" zakonodavca da je mesna nadleznost izvrsitelja propisana po sedistu poverioca. Tako svi predmeti Telekoma idu za Bg, a EPS-a u nekoliko gradova, pa tako dolazi do apsurdne situacije da na popis pokretnih stvari izvrsitelj treba da ide 200 i vise kilometara, a takvih predmeta imaju na hiljade. I onda se pitaju zasto u vecini gradova nema izvrsitelja.
Sad će da promene (navdno) da bude po mestu dužnika.Ali, znaš da po zakonu izvršitelj ima pravo da naplati troškove izlaska na teren, troškove benzina i tako to? Što se posle obije po glavi dužnika dodatno. Doduše, ne uvek. AKo ne može dug da se naplati, to je dodatni trošak poverioca.
Link to comment

Ma znam da ce naplatiti troskove i u tome je problem. Poverioci za komunalne usluge nemaju izbor i moraju da podnose njima predloge, a ovi ih najstrasnije oderu. Izvrsitelj licno odnese npr. 200 dopisa lokalnoj policijskoj stanici, isti dan i naplati 200x7 evra za takvo dostavljanje. A ako se secam, troskovi goriva su 30% kilometraze x cena litra najskupljeg goriva, pa zakaze 10 (neuspesnih) popisa za isti dan u najudaljenijem gradu i eto lepe zarade na stetu javnih preduzeca.Video sam da spremaju izmene zakona, ali nisam optimista.

Link to comment
Za požar u Kontrastu krivi miševi?Izvor: Večernje novosti, 021 Novi Sad -- U nastavku suđenja četvorici optuženih za požar u diskoteci "Kontrast" svedočili su veštaci Instituta za preventivu, bezbednost i protivpožarnu zaštitu.

91043816252237a45a43fe976563814_orig.jpg

B92, arhiva

U ime tima, dr Julije Cinkler je predočio da su prihvatili nalaz Nacionalnog kriminalističko-tehničkog centra MUP, da je uzrok požara u "Kontrastu" u noći između 31. marta i 1. aprila 2012. godine, varničenje do kojeg je došlo zbog osam kratkih spojeva, pet primarnih i tri sekundarna, prenosi portal 021 pisanje Novosti.Po njegovim rečima, budući da nije utvrđeno šta je prouzrokovalo oštećenje izolacije na kablovima, dozvoljena je i mogućnost da su to učinili glodari. Ne prihvatajući stav da su prskalica ili manji otvoreni plamen mogli da oštete izolaciju na provodnicima na pet mesta, on je rekao, da u slučaju da izolacija nije bila oštećena, ne bi došlo do kratkog spoja.Govoreći o uzroku požara, dr Cinkler je pred krivičnim većem Višeg suda kojim predsedava sudija Zora Jamušakov, kazao da je vatra buknula zbog varničenja izazvanog kratkim spojevima ispod bine, što je takođe prihvaćeno iz nalaza Nacionalnog kriminalističko-tehničkog centra MUP.Odgovarajući na pitanja branilaca optuženih, ovaj svedok je kazao da su vatrogasci mogli da dođu do toaleta na spratu, gde su pronađena tela nekoliko žrtava, da su ušli na drugi, evakuacioni izlaz.Njihova obaveza je, kazao je dr Cinkler, bila da obiđu objekat i provere da li u blizini ima zapaljivih objekata i materijala, a tu verovatno spada i provera da li ima drugih izlaza.Glavni pretres se nastavlja u utorak saslušanjem preostalih sudskih veštaka.Podsetimo, u požaru je nastradalo šestoro mladih ljudi.

Dakle, krivi su miševi...
Link to comment

Imam pitanje na temu rada privatnih izvršitelja:Da li oni mogu da deluju samo ako postoji sudsko rešenje da se dug naplati, a dužnik to nije učinio, ili im poverilac da taj tzv. predlog mimo suda, tipa ja nisam uspeo da naplatim, ajde ti!?Njihova ovlašćenja su, deluje mi, dosta široka i to im omogućava njihova licenca.

Link to comment

Mogu da naplate na osnovu računa tj. dokumenta koji pokazuje da postoji dug. Prvo dužniku šalju zaključak na koji dužnik ima pravo prigovora pa ukoliko dužnik ospori potraživanje sve prelazi u parnicu. Ukoliko dužnik ne istakne prigovor u tom slučaju se sprovodi izvršenje.

Link to comment
Imam pitanje na temu rada privatnih izvršitelja:Da li oni mogu da deluju samo ako postoji sudsko rešenje da se dug naplati, a dužnik to nije učinio, ili im poverilac da taj tzv. predlog mimo suda, tipa ja nisam uspeo da naplatim, ajde ti!?Njihova ovlašćenja su, deluje mi, dosta široka i to im omogućava njihova licenca.
Imaš dve vrste dokumenta na osnovu kojih privatni izvršitelji mogu da sprovode izvršenje:- pravosnažna presuda- verodostojna isprava (recimo, račun javnog preduzeća je verodostojna isprava). Ima u zakonu napisano šta je tačno verodostojna isprava, ali, generalno gledano, ono što običnog građanina tišti, to su svi računi javnih preduzeća.Ti, kao privatno lice, u 99% slučajeva nemaš dokument koji je verodostojna isprava, te ako želiš nešto da naplatiš, moraš prvo da imaš sudsku presudu.@MoćaS tim da izbegavanje prijema zaključka o izvršenju ne znači ništa, jer se po zakonu posle dva neuspešna prijema, rešenje kači na oglasnu tablu suda i time se smatra da je uručeno. Rešenje se po zakonu, šalje na adresu izu MUP-a (ili eventualno na adresu koju je poverioc naznačio, ako ima bolja saznanja od MUP-a gde je dužnik :)).
Link to comment
Hvala!Izgleda da je čak jako teško dokazati da je dugovanje zastarelo.
Nije upšte teško, ako primiš zaključak, uložiš prigovor i sud donese odluku da je zastarelo, u vrlo kratkom roku (tipa 2 nedelje do mesec dana). Dok ne donese odluku, nema izvršenja.
Link to comment

@ Moća 1200,00 dinara koji će sada višestruko biti uvećan. Dug je moje rođake penzionerke, a ja sam svojevoljno umešan. Mesec i po, je njen račun u banci u blokadi, iako sredstva postoje. U banci cela 3 dana svi mogući savetnici, fantastičan trust mozgova, nije bio u stanju da shvati o čemu se radi, kakva je to blokada! Firma koja je poverilac, odnosno zaposleni šalterski službenici su nam se smejali kada smo im rekli da je račun u banci blokiran. Nikada nisu čuli za tako nešto, niti znaju da njihova firma ima takvu saradnju. Volšebnim metodama sam iskopao nekog pravnika koji je sve vreme izbegavao da kaže šta se dešava. On i jedna gospođa koja nije pravnica su "kontakt" sa izvršiteljskom kancelarijom. Izvršiteljska kancelarija je ortakluk dvoje vlasnika koji su u vrhu te Izvršiteljske komore. Pr. izvršitelj čeka da im banka javi da su sredstva skinuta, a banka čeka nešto...Zakon jeste novi i praksa štuca.@ radisa Ma nema ta gospođa pojma o prigovorima! Mesec i po čitam o pr. izvršiteljima, mogao bih da se zaposlim u toj branši ;) Vreme za prigovor je 8 dana. Nje inače nema na toj oglasnoj tabli i nikakve zaključke niti opomene nije primila. Dug je iz 2011.

Link to comment

Ako je u pitanju racun za struju,vodu, djubre itd zastareva posle godinu dana. Ako gospodja nije primila zakljucak o tome mora da postoji pisani dokaz u posti jer je postar duzan da napise da li je ili nije primila preporuceno pismo a ako nije da napise zbog cega nije primila. Tako da mora to da se proveri. Odes kod izvrsitelja kazes im broj predmeta i da ti pokazu dokaz da su slali na odgovarajucu adresu.

Link to comment

Hvala. Pre sat sam pričao sa izvršiteljskom kancelarijom, pa se nadam da je rešenje blizu. Dug je prema firmi PTT net. Htela je da bude u kontaktu sa deco u tuđini. Realno dug nije veliki, njoj nije bio baš toliki problem da ga namiri. Neverovatno je koliko "sistem" samelje običnog, malog čoveka.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...