Jump to content
IGNORED

Pravosuđe u Srbalja


Muwan

Recommended Posts

Pa da, najvažnije je da nešto formalno pravno nije nezakonito, a to što suštinski predstavlja najtežu moguću zloupotrebu prava iz čistih lukrativnih motiva i negaciju duha propisa zbog kojih to pravo postoji nije posebno bitno. Posle se čudimo što običan svet shvata našu struku kao prevarante i hohštaplere, umesto da sami počistimo ovakve trule jabuke iz sopstvenog društva za primer i nauk drugima.

 

Takođe, ja sam ovu logiku da se neka maliciozna radnja koja suštinski predstavlja ruganje zakonu toleriše, pod uslovom da nije formalno nezakonita ili da je propisana nekim propisom, sretao samo u ovom delu Evrope. To je princip po kome je forma ispred suštine, i takve priče ne prolaze među ozbiljnim pravnicima u ozbiljnim zemljama. Ti da dođeš sada kod nekih engleskih baristera i objašnjavaš kako spamovanje javnih organa frivolnim zahtevima za informacije od javnog značaja formalno pravno nije nezakonito, u najboljem slučaju bi dobio cinični podsmeh, a oni bezobrazniji bi te verovatno i otvoreno podjebavali.

  • +1 4
Link to comment

Ja živim za dan kad će advokatska komora da se bavi ovakvim stvarima i kad će biti očekivano da će komora sama da reaguje i zaštiti ugled profesije. Advokatura je najlepši i najčasniji posao koji pravnik može da obavlja, ali nažalost u Srbiji to nije slučaj. Mogu iz glave da nabrojim 10 ozbiljnih etičkih problema koji se godinama i masovno sreću, a na koje niko ne reaguje.

Imaš advokate koji angažuju nekog od srodnika da otvori doo, preko koje otkupljuju potraživanja komunalnih preduzeća, najčešće za parking usluge. Onda podnose platne naloge (iako ne bi smeli, jer mogu odmah na izvršenje) u koje nezakonito uključuju i troškove opomene (što ne bi smeli, jer je zabranjeno zakonom o zaštiti potrošača). Nakon toga idu na izvršenje, tako da od duga od 1000 dinara, sa svim advokatskim i izvršiteljskim troškovima dužnik plati oko 40-50 hiljada dinara.

Imaš advokate koji se na banderama reklamiraju, pa čak i na radio stanicama za naplatu troškova obrade kredita protiv banaka.

Imaš advokate koji jure veštake da ih zastupaju protiv države za kamatu zbog kašnjenja u isplati nagrade za veštačenje (predmet spora je samo kamata za nekoliko dana), gde je čak VKS zauzeo stav da advokatu pripada pun iznos troškova po AT.

Imaš sudiju jednog Apelacionog suda koji donese sumnjivu odluku u par istovrsnih predmeta, pa kad se uspostavi nekakva sudska praksa po tom pitanju onda se naprasno upise u imenik advokata i podnese hiljadu takvih tužbi.

I tako dalje.

 

Ja sam podneo samo jednu prijavu advokatskoj komori protiv advokata, nedavno penzionisanog sudije Apelacionog suda, koji se u komplikovanoj parnici koja traje 3 godine i 30 ročišta i u kojoj je Apelacioni sud otvorio raspravu, pojavio na poslednjem ročištu kao drugi advokat stranke, izljubio sa dojučerašnjim kolegama (jednom sudiji je bio mentor) i odsedeo pola sata bez da ima pojma o čemu se radi u sporu. Komora nije pokrenula postupak protiv njega, jer formalno pravno nije zabranjeno bivšem sudiji da se "iznajmljuje" na pola sata ili sat da statira na ročištu. A etički kodeks kaže da to nije bas u redu.

Dakle, ako je nešto sigurno, to je da advokati uživaju zaštitu svoje komore za sve što nije eksplicitno sa one strane zakona.

  • +1 2
Link to comment

ja redovno komuniciram sa pravnicima, dakle ne sa prvnim laicima. takav mi posao trenutno. a i sam sam pravnik. za nepoverovati je kakva se tu pitanja mogu čuti i šta sve predstavlja dilemu. sa advokatima komuniciram ređe, a kada se i pojavi neka dilema sa njihove strane, obično je to nešto što je pravno interesantno ili izazovno, neka pravna praznina, nemoguće jezičke konstrukicije u propisima isl.

 

česta situacija je da dobijem pitanje npr. vezano za stav 3. nekog člana zakona, a odgovor na to pitanje se nalazi u stavu 4. ili 5. istog člana ili u narednom/prethodnom članu i obično je nedvosmislen i jasan. što ti jasno govori da čovek nije ni pročitao šta piše u propisu, nego gubi vreme na postavljanje pitanja i razmatra tri dana nešto, a odgovor mu je ispred nosa. a ne daj Bože da treba da se povežu dve odredbe koje su udaljene pa mora da se okrene stranica ili skroluje gore/dole, to je već ozbiljna nauka. to me dovodi do ludila.

 

a možda ne bi trebalo, ništa lakše nego odgovarati na gomilu pitanja koja gotovo da ne zahtevaju uključivanje mozga. mada se brinem za svoj mozak, zarđaće od nekorišćenja, pa ću i ja da se priključim gomili "pravnika" koji se tako zovu a ničim to ne mogu da opravdaju.

Link to comment

Sad me zvali na fiksni, neka firma "u saradnji sa advokatsko kancelarijom Ognjanović, ako ste nepravedno platili troškove obrade kredita blablabla..."

Tututu...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Visoki savet sudstva krije zapisnike sa sednice od 02.02. 2021. na kojoj su za sudije predložene ćerka Branislavee Goravice, zamenice predsednika Viskog saveta sudstva i ćerka Milovana Bojića. U utorak je sednica Narodne skupštine pa če objaviti kad sve prođe i kad udome dečicu.

https://vss.sud.rs/sr/1-седница-високог-савета-судства-од-02022021-године

http://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/cir/pdf/akta_procedura/2021/210-21.pdf

Odbor za pravosuđe Narodne skupštine je za isti dan 2.3. sat i po pre početka sednice Narodne skupštine zakazao sednicu odbora da razmotre predlog 31 kandidata za sudiju koji se prvi put biraju. 31 kandidat za sat i po, nepuna 3 minuta u proseku za svakog kandidata.

Link to comment
  • 2 weeks later...

http://www.ustavni.sud.rs/page/view/156-102713/predsednica-ustavnog-suda-na-svecanosti-povodom-dana-drzavnosti

 

Quote

Председница Уставног суда Снежана Марковић присуствовала је централној државној манифестацији поводом обележавања Сретења – Дана државности, која је данас одржана у Орашцу код Споменика вожду Карађорђу. Церемонију је предводила изасланик председника Републике Србије председник Владе Републике Србије Ана Брнабић.

Сретење – Дан државности Србије празнује се у спомен на дан када је на збору у Орашцу 1804. године дигнут Први српски устанак и дан када је у Крагујевцу 1835. године донет први Устав Књажевства Сербије.

:rolf: Šta da očekujemo od drugih kad ovakav sadržaj aminuje  predsednik Ustavnog suda.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Mislio sam da sam sve video, ali ocigledno nisam. 

Apelacioni sud u Kragujevcu preinacuje presudu kojom je utvrdjena diskriminacija sa obrazloženjem da se ne može primeniti zakon o zabrani diskriminacije jer tuzilac nije dokazao da je ravnopravan sa drugom stranom. Ustav garantuje tu ravnopravnost, ali jebiga

Link to comment
  • 2 weeks later...

 

Ovo mu valjda dodje neka arhiva predmeta kod Zastitnika gradjana. Bar se nadam da je arhiva, jos tragicnije bi bilo da su ovo aktivni predmeti.

 

Svojevremeno sam pisao o svom iskustvu sa ovom institucijom. Obicno sviranje k. koje sluzi samo da zaposleni tu primaju jake apanaze.

  • +1 2
Link to comment
  • 3 months later...
  • 1 month later...

https://www.danas.rs/drustvo/majic-pravosudje-je-potupno-marginalizovano-po-pravdu-se-ide-kod-sultana/

 

Ne znam koja je bila namera sa ovim vickastim poređenjima i pošalicama, ali teško da će tako steći nekakve simpatije kod publike i odavati utisak skladne ličnosti.  Isto i Stepanović sa "cveta cveće, pevaju ptičice kao u Skandinaviji".  Mislim da ta vrsta prizemnog , da ne kažem uličnog humora,  može samo da stvori utisak kao da se takmiče za medijsku pažnju sa svojim glavnim fokusom, gotovo protivkandidatom, Vučićem koji takođe svaki put ispali neku pošalicu. Osim toga, mislim da je pogrešan pravosudnocentrični pogled na sistem koji kaže da je pravosuđe "suština priče". Postoji jedna odvratna  esnafska tendencija da su oni najbitniji, a pogotovo oni koji su "ceo radni vek" u pravosuđu tj. nisu mrdnuli nigde iz suda, a vreme potrošili na pelcerašenje po predmetima i izrabljivanje saradnika čekajući da budu izabrani za sudije/ viši sud/ predsednika suda.  

Za nekoga ko pledira da ostavi utisak visokog funkcionera, vrhunskog  sudije krivičara, očekuje se malo rafiniraniji pristup javnosti. Naročito kad se ima u vidu da je teritorijalno pitanje ono što iscrpljuje ovu zemlju već duže vreme i da dok se ne definišu osnovni elementi države, priče o nadogradnji njenih glavnih  atributa, kao npr. o  nezavisnom pravosuđu, nisu u prvom planu.  Zbog toga,  čini mi se da su mnogo bolje one sudije koje se vrlo dozirano pojavljuju u javnosti. Pogotovo mislim da posebnu čast imaju one sudije koje su otišle iz pravosuđa, makar privremeno, nadam se.

Edited by halloween
Link to comment

Без читања текста :) могу да кажем да правосуђе јесте јако битно за целокупно друштво. Да имамо правосуђе које је ефикасно нпр. ситуација у медијима би могла да се уреди јер за то постоји правосудни механизам али је он спор и недовољно ефикасан. Ефикасно правосуђе би могло да заштити грађане од самовоље државе (рецимо Управни суд у коме када тужиш, као да си бацио камен у бунар па чекаш да одскочи и врати ти се у руке)...

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Без читања текста :) могу да кажем да правосуђе јесте јако битно за целокупно друштво. Да имамо правосуђе које је ефикасно нпр. ситуација у медијима би могла да се уреди јер за то постоји правосудни механизам али је он спор и недовољно ефикасан. Ефикасно правосуђе би могло да заштити грађане од самовоље државе (рецимо Управни суд у коме када тужиш, као да си бацио камен у бунар па чекаш да одскочи и врати ти се у руке)...

Zašto su kazne za laganje u medijima sramotno male, ili se čak i ne izriču? Jel' tako u zakonu?

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Zašto su kazne za laganje u medijima sramotno male, ili se čak i ne izriču? Jel' tako u zakonu?

Nisu kazne nego naknada štete. Nema u Zakonu ništa o visini, nego je ove iznose formirala sudska praksa. 

Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Nisu kazne nego naknada štete. Nema u Zakonu ništa o visini, nego je ove iznose formirala sudska praksa. 

Da, naknada štete...Thenički, to jeste kazna...

 

Dakle, sudska praksa je da je laž oko 1000€, za bilo šta... Pa super...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...