Jump to content
IGNORED

Zakon o privatizaciji


crazy_nasta

Recommended Posts

Sta mislite o Zakonu o privatizaciji?Poznato je kako je vršena privatizacija za vreme Miloševića. Naizgled se mnogo toga promenilo posle 2000. godine, ali mi se čini da i novi Zakon suštinski ostavlja mnogo mesta za korupciju. Naišla sam na tekst u kome je objašnjeno koje su manjakosti. Evo linka:http://www.cins.org.rs/?p=7466"Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, kaže da je jedan od nedostataka zakona i to što je kupcima omogućeno da plaćanje vrše u šest rata, što novim vlasnicima daje dovoljno vremena da rasprodaju imovinu i pre nego što su okončali kupovinu.""“Kada jednom dođu do novca (izvlačenjem kapitala) više im ne pada na pamet da isplate ostatak cene,” kaže on. Država je onda primorana da uzme nazad praktično bezvrednu ljušturu koja je preostala od preduzeća."Zanima me kakav je Vaš stav.

Link to comment
..."Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, kaže da je jedan od nedostataka zakona i to što je kupcima omogućeno da plaćanje vrše u šest rata, što novim vlasnicima daje dovoljno vremena da rasprodaju imovinu i pre nego što su okončali kupovinu.""“Kada jednom dođu do novca (izvlačenjem kapitala) više im ne pada na pamet da isplate ostatak cene,” kaže on. Država je onda primorana da uzme nazad praktično bezvrednu ljušturu koja je preostala od preduzeća."...
U jedinom primeru sa kojim sam upoznat detaljno tačno ovo se dogodilo sa malom modifikacijom da je sva vredna oprema prenešena u drugu firmu istog vlasnika, predmetna firma zadužena kreditom, nije uplaćen ni dinar bilo kakvih obaveza prema državi, lokalnoj samoupravi i zaposlenima i sve obavljeno za par meseci (+ 16 radnika bukvalno oterano najgorim životinjskim jebanjem u mozak). Sve je obavljeno za manje od godinu dana i kada je druga šestina došla na naplatu nije uplaćena. Privatizacija poništena, podneta prijava protiv postavljene direktorice i kupca od koje nije bilo ništa, mali deo (recimo 10%) opreme vraćen, uglavnom neispravno, polomljeno i zastarelo.Trenutno od firme koristi ima jedino stečajni upravnik koji čeka da potroši novac skupljen izdavanjem prostorija neko vreme a kada više ne bude para da sebi isplaćuje nadoknadu verovatno će se potruditi da proda nekretninu i namiri državu i par manjih poverioca.Klauzula o plaćanju na 6 beskamatnih rata se pokazala kao izuzetno pogodna za ovakve manipulacije mada smo mi (konzorcijum potencijalnih kupaca gde sam bio uključen) na to računali kao na vreme kada možemo razviti posao da bar deo firme otplati sebe. Naravno, bili smo lako nadlicitirani od strane preduzenika koji je od prvog dana radio na gornjem planu a licitirao je daleko iznad realne cene jer je platio samo šestinu i nije ni mislio dati dinar više od toga.
Link to comment

Nema svrha govoriti o tom zakonu. On je svoje odradio. Skoro sve privatizovane firme su propale ili unistene. Tako da malo sta je ostalo da se proda.A secam se kako je Djindjic pricao kako ce oni da sastave najbolji moguci model privatizacije, posto smo jedna od poslednjih zemalja u tranziciji pa mozemo da ucimo iz iskustva drugih. Tuga. :( Elem, ja ne znam zemlju u kojoj je privatizacija bila uspesna? Ona je u Rusiji dovela do toga da milioni ljudi postanu beskucnici. Kod nas nije bilo sok terapije ali posledice su opet lose. To je sve deo neoliberalne politike koju MMF promovise sirom sveta i osiromasava narod.

Edited by Lopata
Link to comment

Kako može da bude dobar model koji dopušta prekid osnovne delatnosti, prenošenje kompletne imovine i osnovnih sredstava na druga pravna lica, i slične pikanterije koje doslovce predstavljaju poziv na velepljačku? Svako dete je moglo da predvidi da će privatizacija uspeti tamo gde strane kompanije budu dolazile zbog novog tržišta ili proširenja proizvodnje, odnosno pretvoriti se u potpuni skandal gde god su se umešali ovdašnji domaćini.

Link to comment
Kako može da bude dobar model koji dopušta prekid osnovne delatnosti, prenošenje kompletne imovine i osnovnih sredstava na druga pravna lica, i slične pikanterije koje doslovce predstavljaju poziv na velepljačku? Svako dete je moglo da predvidi da će privatizacija uspeti tamo gde strane kompanije budu dolazile zbog novog tržišta ili proširenja proizvodnje, odnosno pretvoriti se u potpuni skandal gde god su se umešali ovdašnji domaćini.
Pa to nije pitanje modela. Pitanje modela se odnosi na to da li se ide na vaucersku privatizaciju, besplatnu podelu vradnicima ili prodaju zainteresovanim kupcima. Svaki od ovih moddela je ima svoje pozitivne i negativne strane. Model koji je odabran, a to je da se vecinski paket od 70% drzavnog ucesca prodaje na aukciji dok se ostatak deli izmedju radnika i akcijskog fonda je zaista model koji ima najbolji odnos negativnih i pozitivnih strana. Ono sto je po meni kod nas bio problem jeste potpuna kriminogenizacija poslovnog sveta u ovoj zemlji tokom devedesetih koja je dovela do toga da se to onda prelije i u proces privatizacije. Druga stvar je nesposobnost institucija da se izbore sa izazovima trzisne privrede. Tu mislim na nasledjene institucije kao sto su naravno sudovi, ali i na agenciju za privatizaciju u kojoj je zaposlena grupa sarlatana koja se privatavala na hodnicima i cackala nos po ceo dan.U zakonu su ostavljene rupe koje se koriste ni dan danas. Vec sam ranije navodio da je jedna od njih ta da novi vlasnici prave pozajmice sopstvenoj firmi, tuze istu i na osnovu presuda uzmu zemljiste ili poslovni prostor dok radnici odstaju vlasnici 15% prazne ljusture koju cini firma. Mada su i ti radnici mahom bili ista fukara koja je gledala da se ogrebe o koju stolicu ili utikac ako moze.
Link to comment
Ono sto je po meni kod nas bio problem jeste potpuna kriminogenizacija poslovnog sveta u ovoj zemlji tokom devedesetih koja je dovela do toga da se to onda prelije i u proces privatizacije.
Nije, to su autori zakona svakako znali i svesno i voljno dopustili, inače bi na vreme uradili ono što su uradili 2006. godine uslovljavajući prodaju preduzeća činjenicom da kupac ne sme biti osuđivan*. Isto tako su mogli uvesti i proveru boniteta, poslovnog rejtinga ili dokumentovanje porekla novca, veoma lako.A nisu._____*što je opet obična farsa, jer se pravne posledice osude po automatizmu brišu iz evidencije ukoliko osuđenik u dvostrukom vremenu od trajanja izrečene kazne ne izvrši novo krivično delo.
Model koji je odabran, a to je da se vecinski paket od 70% drzavnog ucesca prodaje na aukciji dok se ostatak deli izmedju radnika i akcijskog fonda je zaista model koji ima najbolji odnos negativnih i pozitivnih strana.
I to tvrdiš posle svega što smo videli, ili to samo onako teorijski?P.S. Proglašenje društvene svojine za državnu je druga po veličini legalizovana opšta pljačka. Prva je bila otkup društvenih stanova. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
što je opet obična farsa, jer se pravne posledice osude po automatizmu brišu iz evidencije ukoliko osuđenik u dvostrukom vremenu od trajanja izrečene kazne ne izvrši novo krivično delo.
Po kom je to zakonu?
Link to comment

Da je država postavila više kontrolnih mehanizama u procesu privatizacije mnoga preduzeća ne bi ni bila prodata. Nisam siguran da li je to dobro ili loše. Loše državne firme i dalje ne bi plaćale svoje obaveze, radnici bi i dalje dolazili kod političara da izvuku neku crkavicu (što se Điniđić nadao da će prestati kada se privatizacija završi), loše firme bi ostale loše. Osim toga, nisu samo kriminalci uništavali firme. Privrednik koji je isisao malu državnu firmu u primeru koji sam dao iznad je poznat baš po toj delatnosti u gradu, nije osuđivan i prošao bi svaku kontrolu.

Link to comment
Da je država postavila više kontrolnih mehanizama u procesu privatizacije mnoga preduzeća ne bi ni bila prodata. Nisam siguran da li je to dobro ili loše. Loše državne firme i dalje ne bi plaćale svoje obaveze, radnici bi i dalje dolazili kod političara da izvuku neku crkavicu (što se Điniđić nadao da će prestati kada se privatizacija završi), loše firme bi ostale loše. Osim toga, nisu samo kriminalci uništavali firme. Privrednik koji je isisao malu državnu firmu u primeru koji sam dao iznad je poznat baš po toj delatnosti u gradu, nije osuđivan i prošao bi svaku kontrolu.
To se da rešiti onim što oni najavljuju (već koliko?) a ne sprovode - opšti stečaj svega što ne može da se proda. A za ovo drugo, jel neko proverio čime se on ustvari bavi, koje su mu namere? Jok. To se radilo samo za tendersku privatizaciju (a i to nešto ne sjajno, uz enormnu korupciju). Na aukcijskoj su firme prodavane špekulantima za poslovni prostor, da operu prljave pare.Privatizacija je epic fail, bolje i da su podelili akcije po modelu Anta Markovića (kao Slovenci), makar bi ljudi kupovali stanove pa bi se pare vrtele kod širih narodnih masa, a ne kod pet tajkuna.
Link to comment
To se da rešiti onim što oni najavljuju (već koliko?) a ne sprovode - opšti stečaj svega što ne može da se proda. A za ovo drugo, jel neko proverio čime se on ustvari bavi, koje su mu namere? Jok. To se radilo samo za tendersku privatizaciju (a i to nešto ne sjajno, uz enormnu korupciju). Na aukcijskoj su firme prodavane špekulantima za poslovni prostor, da operu prljave pare.Privatizacija je epic fail, bolje i da su podelili akcije po modelu Anta Markovića (kao Slovenci), makar bi ljudi kupovali stanove pa bi se pare vrtele kod širih narodnih masa, a ne kod pet tajkuna.
Stečaj velikog broja preduzeća je politički problem. Izgleda da se čak i sada boje da to urade a da je privatizovan (mnogo) manji broj firmi zbog strožih kontrola o tome se ne bi ni govorilo. Otežavajuća okolnost kod nas je bila i kašnjenje u odnosu na istočnu Evropu. Pravi kupci su se tu nakupovali i mi nismo bili mnogo interesantni a prednost zakašnjenja, po Đeliću, da ne pravimo greške koje su drugi napravili nismo iskoristili.Nije ni podela akcija radnicima najpravednije rešenje, opet bi oni koji su imali sreće da se nađu u atraktivnim firmama dobro prošli a većina po lošim i malim ne bi dobila ništa. Prodaja na 6 beskamatnih rata je sigurno greška, slučajna ili namerna, jer je ispala idealna za mućkanje. Možda je tu opciju trebalo ponuditi samo radnicima koji otkupljuju "sopstvenu" firmu. I to je moguće izvrdati ali bi verovatno bar neke, pogotovo manje, firme opstale.Ovaj iz mog primera bi prošao svaku kontrolu, delatnost mu je ista i radi dugo godina. Nije klasični kriminalac već "samo" snalažljivi privatnik. Ne znam da li je baš planirao sve kako je ispalo ali namera da otera sve zatečene radnike je bila jasna od prvog sata kada se pojavio kao "gazda" u firmi. Sa otplaćenom šestinom cene od 70% akcija <_< U zadnjoj rečenici je još jedna velika greška koju je vlast napravila, potpuna kontrola uz vlasništvo nad 70% akcija koje nisu ni plaćene po punoj ceni.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...