Jump to content
IGNORED

Opšti topik o EU (ex kriza Evrozone)


anomander rejk

Recommended Posts

1 hour ago, Takeshi said:

 

nije korelacija, samo paralelno poredjenje sta u odnosu istok-zapad misle jedni da drugi dobijaju. zapad istoku da su im kroz eu pogurali ekonomiju, istok da profit svejedno ide zapadnim kompanijama.

 

piketijevom zakljucku samo fali predlog za sledeci korak :happy:

 

 

pa za njega znamo šta je sledeći korak - veća demokratizacija i neka vrsta fiskalne unije. Tj to je povezano. To je jasno. 

Link to comment

Pa da pokaže da tokovi novca nisu samo od bogatih ka siromašnima u EU nego i obrnuto. Ovo drugo na grafikonu jeste privatan novac, ali i taj se novac oporezuje pa deo završi u državnoj kasi, recimo Nemačke.

Link to comment
1 minute ago, hazard said:

Pa da pokaže da tokovi novca nisu samo od bogatih ka siromašnima u EU nego i obrnuto. Ovo drugo na grafikonu jeste privatan novac, ali i taj se novac oporezuje pa deo završi u državnoj kasi, recimo Nemačke.

Ma ok, to je jasno. Ne, naravno, sa njegovim idejama kako rešiti probleme ja se generalno slažem, ali oni koji moraju da se slože su državljani EU, jbg.

Link to comment

To je večito pitanje jer otvara temu da li su državljani EU ikada dali eksplicitan (njima, kao biračima jasan) pristanak i na ovoliki nivo integracije. Da budemo realni dosta pravljenja EU je rađeno na neki način ,,ispod žita". Kada su u pitanju neke apstraktne stvari ili stvari s kojima se prosečan čovek ređe sreće (ili jednostavno nije svestan da se sreće često), tipa zajednička kontrola leta, uniformizacija standarda za proizvodnju aluminijuma i tako to, to je moglo da prođe. I sve je išlo OK manje više pa su ljudi to prihvatali. Onda kada se došlo vrlo konkretno do novčanika, i kada je i prosečnom biraču jasno (ili bar misli da mu je jasno) da sad neke njegove pare idu tamo negde umesto ovde negde, onda je zapelo.

Link to comment
15 minutes ago, hazard said:

To je večito pitanje jer otvara temu da li su državljani EU ikada dali eksplicitan (njima, kao biračima jasan) pristanak i na ovoliki nivo integracije. Da budemo realni dosta pravljenja EU je rađeno na neki način ,,ispod žita". Kada su u pitanju neke apstraktne stvari ili stvari s kojima se prosečan čovek ređe sreće (ili jednostavno nije svestan da se sreće često), tipa zajednička kontrola leta, uniformizacija standarda za proizvodnju aluminijuma i tako to, to je moglo da prođe. I sve je išlo OK manje više pa su ljudi to prihvatali. Onda kada se došlo vrlo konkretno do novčanika, i kada je i prosečnom biraču jasno (ili bar misli da mu je jasno) da sad neke njegove pare idu tamo negde umesto ovde negde, onda je zapelo.

Ja znam samo jedno - ne postoji teoretska šansa da svi glasači svih zemalja pojedinačno, u jednom istom momentu daju većinski podršku za jednu istu stvar. Pa sad, mogu da izaberu šta će da rade povodom toga.

Link to comment

 

1 hour ago, hazard said:

Pa da pokaže da tokovi novca nisu samo od bogatih ka siromašnima u EU nego i obrnuto. Ovo drugo na grafikonu jeste privatan novac, ali i taj se novac oporezuje pa deo završi u državnoj kasi, recimo Nemačke.

 

Kojim mehanizmom ovo funkcionise? Ako firma profit napravi u Slovackoj tu placa porez.

Link to comment
9 hours ago, Eraserhead said:

 

 

Kojim mehanizmom ovo funkcionise? Ako firma profit napravi u Slovackoj tu placa porez.

Ti se beše baviš finansijama? Nemoj me zezati da ne znaš kako se ovo izbegava, sasvim legalno...

Link to comment

Amazon, Airbnb, Apple, Google i ostali odlicno znaju kako to funkcionise.

 

Jedna od fori se zove "Holandski sendvic", profit ide preko holandije na rajska ostrva.

Link to comment

Pritom, valjda treba da zna kao čovek ko se bavi finansijama da se pare koje firma deklariše kao profit ne oporezuju samo po tom osnovu. Mislim to naravno sve zavisi od konkretnih poreskih propisa tih zemalja u pitanju. Ali kada pare koje nemački investitor zaradi u Slovačkoj dođu u Nemačku, na ovaj ili onaj način deo njih će završiti u državnoj kasi

Link to comment

Ma i bez izbegavanja poreza, da kazemo da npr VW plati porez na profit u Ceskoj, opet taj profit posle poreza ode u Nemacku, i tamo se gomilaju pare. Onaj grafik lepo pokazuje kakve su zapravo kolonije istocnoevropske drzave, daje im se kikiriki iz EU fondova a za uzvrat se odande izvlace visestruko veci profiti, i onda im se jos kenja po glavi kako eto bogate clanice EU njih izdrzavaju. 

Link to comment

Mislis,  bolje stanje u Moldaviji i Ukrajini da nema tih investicija. To je malo komplikovanije - malo sutra bi se u Slovackoj pravili automobili bez stranih firmi. 

Link to comment
5 hours ago, radisa said:

Ti se beše baviš finansijama? Nemoj me zezati da ne znaš kako se ovo izbegava, sasvim legalno...

 

Ali to onda nije isti problem. Profit ne ide u Nemacku nego na razna ostrva odakle ide na licne racune. Uostalom ne praktikuju to sve firme.

Link to comment

mislim da piketiju nisu tema rupe u zakonu vec odnos drzava koje cine zajednicu. trziste odrzava postojecu nejednakost izmedju istocnog i zapadnog dela a ta nejednakost izaziva politicke tenzije koje drmaju sve clanice i samu uniju.

ali ima tu jos faktora, koliko sam ispratio istocni deo nemacke se jos nije ujednacio sa zapadnim i ako su jedna drzava vec tri decenije.

Link to comment
6 minutes ago, Host said:

Ne slazem se sa samim sobom dok ovo pisem jer su moje ideoloske pozicije bliske Piketijevim, ali bih voleo da vidim malo ozbiljniju analizu. Nisam procitao da kraja Kapital do kraja, mozda treba da pogledam tamo?

 

ne baratam toliko ekonomijom al ovo iz bloga mi deluje kao nastavak njegovog dosadasnjeg rada,  bogati uvecavaju bogatstvo, nejednakosti i tenzije iz proslosti ostaju zakucane i pored boljeg pakovanja.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...