Jump to content
IGNORED

Opšti topik o EU (ex kriza Evrozone)


anomander rejk

Recommended Posts

Achtung, achtung, es wird bekannt gegeben!

Daje se na znanje,

 

Na francuskom, nije cudo sto Evropa propada. To se znao neki red nekada a sada francuzici nesto porucuju...

 

 

 

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Hajde pa da se rastosiljamo Facebook-a i Instagrama od iduće godine :) (nema datum u tekstu niže, to mi je iz domaćih medija, a gde sam to pročitao mi trenutno beži iz memorije).

 

Meta preti suspendovanjem nekih servisa za EU ako se ne promeni neka direktiva u okviru GDPR-a:

Meta Threatens To Shut Down Facebook, Instagram In Europe Over Ban On Data Transfer 

 

...“With the European General Data Protection Regulation (GDPR) well in force, the US Privacy Shield principles were found non-compliant and consequently invalid. This implies a breach of privacy of users' data,” a court ruling read. Meta, meanwhile, responded: "If a new transatlantic data transfer framework is not adopted and we are unable to continue to rely on Standard Contractual Clauses [now also subject to new judicial scrutiny] or rely upon other alternative means of data transfers from Europe to the United States, we will likely be unable to offer a number of our most significant products and services,” according to Mashable."

 

 

  • +1 1
Link to comment

Izdašna pomoć EU industriji čipova

Evropska unija želi da smanji zavisnost od Kine, Tajvana i SAD kada je reč o proizvodnji čipova. Uz pomoć velikih subvencija, Evropska komisija namerava da privuče tu industriju na Stari kontinent.

Komesar EU Tjeri Breton ovom „silikonskim vaflom“ najavljuje velika ulaganja u proizvodnju čipova u Evropi
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen objavila je u ambiciozan cilj Brisela: „Evropa je kontinent na kojem su počele svi industrijske promene. Evropa može da postane i domovina sledeće industrijske revolucije“, rekla je Fon der Lajen. Ona pritom misli na razvoj, a pre svega na proizvodnju poluprovodnika, odnosno čipova – industriju koju EU do 2030. želi da subvencioniše sa ukupno 43 milijarde evra.

Osim toga, planira se da pravila oko pružanja državne pomoći industriji poluprovodnika postanu fleksibilnija. Uz pomoć državne podrške i jeftinih kredita i za male start-apove, trebalo bi da se stvori „eko-sistem“ za razvoj čipova visokog kapaciteta i njihovu proizvodnju u Evropi.

 

https://www.dw.com/sr/izdašna-pomoć-eu-industriji-čipova/a-60718468

 

Bosch je skoro otovrio novu frabriku cipova u Drezdenu,

 

 

A pre nedelju ili dve je blokirana prodaja jedne nemacke firme koja pravi cipove u Minhenu firmi sa Tajvana,

 

Germany scuttles $5 billion chip deal with Taiwan firm amid tech sovereignty concerns

GlobalWafers, a Taiwanese firm that makes silicon wafers for computer chips, will no longer buy Munich-headquartered rival Siltronic after policymakers in Germany failed to approve the deal in time.

 

The deal’s collapse late Monday evening comes as nations look to bolster their “tech sovereignty” so they don’t have to be as reliant on other countries for critical technologies like semiconductors. Europe is currently heavily reliant on the U.S. and Asia, which are home to companies like Samsung, TSMC and Intel.

 

https://www.cnbc.com/2022/02/01/globalwafers-bid-for-siltronic-fails-amid-tech-sovereignty-concerns-.html

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Koja je ovo sprdnja sa prijemom Ukraji e u EU.
Ostali kandidati™ samo mogu da se sami poliju kofama govana ako Ukrajini prime makar i kandidaturu

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, steins said:

Koja je ovo sprdnja sa prijemom Ukraji e u EU.
Ostali kandidati samo mogu da se sami poliju kofama govana ako Ukrajini prime makar i kandidaturu

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 

Sto sprdnja? Legitimno pravo da se sire, ako im to odgovara, ostali kandidati su svesno odabrali plemensku zajednicu, kao oblik udruzivanja.

Btw, meni je samo zao sto nikad nije postojala inicijativa (bar da ja znam) de se i Rusija ukljuci u evropske integracije

Edited by Lancia
  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, steins said:

Koja je ovo sprdnja sa prijemom Ukraji e u EU.
Ostali kandidati samo mogu da se sami poliju kofama govana ako Ukrajini prime makar i kandidaturu

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 

Najbrzi nacin da udjes u EU je da te Rusi okupiraju.

Ne moras bas da se boris ko Ukrajinci...

 

Link to comment
3 hours ago, Lancia said:

 

Btw, meni je samo zao sto nikad nije postojala inicijativa (bar da ja znam) de se i Rusija ukljuci u evropske integracije

Ne da nije postojala inicijativa, već je, naprotiv, Rusija odjebana kad je o tome samo i pomislila.

 

Velika, velika žalost zbog Evrope koja se ovako raspolutila.

A saradnja Evrope i Rusije, činilo mi se to kao nešto najprirodnije. Sada je to samo moja mašta.

Mnogo sam tužna. Umreću u svetu koji je lošiji od onoga u kome sam se rodila.

Edited by dùda
  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Delija67 said:

Dokle god je EU vazal USA do toga nece doci iako je Evropi Rusija prirodniji saveznik nego Amerika.

Neće do toga izgleda doći nikada. 

A tako je u jednom momentu delovalo moguće.

A zapravo mi je jasno da nikad nije bilo moguće osim jedino u glavama neobaveštenih optimista, kojima sam i sama do neki dan pripadala.

Nadalje izgleda ostajem samo neobaveštena.

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...