Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Vlast je, inače, svesna šta znači izlazak ispod 50 posto i pred izbore je postojala kampanja da se taj procenat podigne.

Iran je, btw, mnogo složeniji politički sistem nego što zapadnjaci misle i uloga predsednika ima veliku specifičnu težinu.

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment

Neko veoma blizak mi je poreklom iz Irana, porodica još uvek živi tamo. Iz prenete situacije na terenu zaključujem da smo ipak na više od dva koraka, znatno je užasnije tamo.

  • +1 2
Link to comment

Od 1979 samo ide na gore. Većina uopšte ne želi da živi pod tim uslovima, što uostalom i ovi izbori potvrđuju...

Problem je što je iz zemlje teško i izaći, ženama treba dopuštenje oca ili muža, a muškarci moraju dosta da plate da bi izbegli vojni rok npr.

Link to comment

“Ne žele da žive pod tim uslovima” mož da znači da im smeta politika ili ekonomija, ili oboje.

 

Onaj ko je pobegao 1979 iz Irana  je kao onaj što je pobegao od SFRJ 1945 ili par godina kasnije. Ti bi zaista rušili sistem po svaku cenu, baš kao što je hrvatska emigracija rušila SFRJ 1991.

 

Ovi što sada beže iz Irana su kao emigracija iz Srbije devedesetih, prevashodno ekonomski emigranti. Može da se interno kritikuje vlast, ali državni udar, gradjanski rat, intervencija spolja… zaboravite, gospodo. Najbolje bi bilo da Amerika utrpa 100 milijardi ekonomske pomoći, pa će mule same da padnu pod teretom takvog blagostanja. A kome se ipak pored toliko para ne živi tamo, Amerika treba sve da ih primi i da im papire, emigracija će im već naći posao. 

Link to comment

Na stranu što niko ne želi da živi u inflaciji, sankcijama, raspalom medicinskom sistemu, etc, ovde sam mislila umnogome na taj islamistički gas koji nameću mule i nedostatak nekih elementarnih sloboda.

Mala izlaznost pa još i nevažeći listići na drugom mestu pokazuju da su opšti "uslovi", u najširem mogućem shvatanju, nepoželjni većini populacije.

 

Generalizuješ kada kažeš za ove što "sada" beže iz Irana.

Svi koje sam lično upoznala da su otišli u prethodnih npr pet godina su otišli pre svega jer im je prekurčila represija. Mladi ljudi koji bi hteli da popiju pivo kad izađu (umesto da kupuju alkohol na crno od lerdija), da odu u hotel sa nevenčanim partnerima ili opušteno bleje u mešovitom društvu, gej momci, devojke koje su jedva čekale da skinu hidžab, itd. Govorim o desetak ljudi. Mali uzorak, ali dovoljan da se ne složim da su prevashodno ekonomski emigranti.

Godinama tamo ne može ni internetu da se pristupa normalno bez VPN-a, imam vršnjake koji su iz Srbije otišli zbog mnogo manjih narušenja sloboda, a da su ostali bili bi finansijski vrlo osigurani. Mnoge žene ne žele da budu pokrivene pa su npr. koristile loophole da u kolima skinu hidžab jer se automobil, kao kuća, smatra privatnim prostorom, a to sve može da se izbegne mnogo efikasnije ako odeš na doktorat na zapad.

 

Rušenje sistema u Iranu danas znači apsolutna spremnost da se pogine uz malu šansu da se nešto promeni, meni je razumljivo da neko ko ima život pred sobom bira da ode da ga živi drugde umesto da ga baci skoro sigurno uzaludno.

  • +1 3
Link to comment
29 minutes ago, Shitgenstein said:

Na stranu što niko ne želi da živi u inflaciji, sankcijama, raspalom medicinskom sistemu, etc, ovde sam mislila umnogome na taj islamistički gas koji nameću mule i nedostatak nekih elementarnih sloboda.

Mala izlaznost pa još i nevažeći listići na drugom mestu pokazuju da su opšti "uslovi", u najširem mogućem shvatanju, nepoželjni većini populacije.

 

Malo su previše stegli ventil. Sad će da ga malo odvrnu, ili tako što će da puste da malo više mladih emigrira, ili će da malo popuste u vezi toga ko je podoban kandidat na izborima a ko nije.

 

29 minutes ago, Shitgenstein said:

Generalizuješ kada kažeš za ove što "sada" beže iz Irana.

Svi koje sam lično upoznala da su otišli u prethodnih npr pet godina su otišli pre svega jer im je prekurčila represija. Mladi ljudi koji bi hteli da popiju pivo kad izađu (umesto da kupuju alkohol na crno od lerdija), da odu u hotel sa nevenčanim partnerima ili opušteno bleje u mešovitom društvu, gej momci, devojke koje su jedva čekale da skinu hidžab, itd. Govorim o desetak ljudi. Mali uzorak, ali dovoljan da se ne složim da su prevashodno ekonomski emigranti.

 

Da li su ekonomski ili politički emigranti? Postoji jednostavan test da li je neko politički ili ekonomski emigrant: da li ta osoba sme da se vrati u Iran (turistički) a da zna da neće biti uhapšen, maltretiran… Ako je odgovor “da”, onda je to ekonomski emigrant. 

 

Tim devojkama kojima smeta hidžab taj isti hidžab nije toliko veliki problem ako hoće da odu u Iran da posete babu i dedu. One mogu da biraju. Moj poznanik Iranac pripada religiji koja je posle 1979 zabranjena, i zaglavio bi u zatvoru ako bi probao da udje u Iran, a možda bi čak i stradao. On nema izbor. On je politički emigrant.

 

29 minutes ago, Shitgenstein said:

Rušenje sistema u Iranu danas znači apsolutna spremnost da se pogine uz malu šansu da se nešto promeni, meni je razumljivo da neko ko ima život pred sobom bira da ode da ga živi drugde umesto da ga baci skoro sigurno uzaludno.

 

Ukratko, ne postoji kritična masa za prevrat. Vlast ima ruku na ventilu, i zavrće i odvrće u zavisnosti od raspoloženja naroda.

Link to comment
4 minutes ago, ObiW said:

Da li su ekonomski ili politički emigranti? Postoji jednostavan test da li je neko politički ili ekonomski emigrant: da li ta osoba sme da se vrati u Iran (turistički) a da zna da neće biti uhapšen, maltretiran… Ako je odgovor “da”, onda je to ekonomski emigrant. 

 

Tim devojkama kojima smeta hidžab taj isti hidžab nije toliko veliki problem ako hoće da odu u Iran da posete babu i dedu. One mogu da biraju. Moj poznanik Iranac pripada religiji koja je posle 1979 zabranjena, i zaglavio bi u zatvoru ako bi probao da udje u Iran, a možda bi čak i stradao. On nema izbor. On je politički emigrant.

 

Prvi pasus: ne, svaki muškarac koji je izbegao vojsku odlaskom na studije na zapad, a koji ne plaća par hiljada evra godišnje (ne znam tačno) da od toga bude izuzet, smatra se dezerterom. I ako ponovo kroči u Iran mora u vojsku. To je slučaj svih momaka koje znam. Niko nije lud da daje hiljade evra kroz godine da bi mogao da se vrati na par nedelja.

 

Drugi pasus: da li realno imaš toliko crno-beli pogled na situaciju???

Otići na tri nedelje jednom u dve godine da posetiš porodicu znači da si ekonomski migrant? Jedini vid političkog izbeglištva je onaj u kom će te uhapsiti čim kročiš?

Link to comment
38 minutes ago, Pantelija jr said:

što pokušavaš da kažeš ovim postom?

Ti što sad emigriraju neće pomagati promenu režima, ni materijalno, ni odlaskom na demonstracije protiv režima u mestu gde su emigrirali, niti na bilo koji način koji može da im ugrozi godišnji odmor u Iranu. Neće da rizikuju ništa sad kad su pobegli odatle. Mogu da retvituju i lajkuju pod pseudonimom, i to je to.

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...