Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Ma znam, ali opet, to mi je jedna od najvećih misterija 21. veka, kako jedna zemlja 7. na svetu po zalihama nafte i solidno bogata može da spadne na to da joj ljudi umiru od gladi po ulicama...a čak nisu ni u ratu bili a te sankcije, nisam uopšte siguran da su iole tako jake kao kod nas što su bile...

Link to comment
6 minutes ago, Tutankamon said:

Ma znam, ali opet, to mi je jedna od najvećih misterija 21. veka, kako jedna zemlja 7. na svetu po zalihama nafte i solidno bogata može da spadne na to da joj ljudi umiru od gladi po ulicama...a čak nisu ni u ratu bili a te sankcije, nisam uopšte siguran da su iole tako jake kao kod nas što su bile...

 

7. ?

 

Zar nije prva po zalihama Venecuela..i to poprilicno ubedljivo ?

 

 

Link to comment
12 hours ago, Zabalujev said:

 

Inače, po kom to pravu Iran obavezuje da poštuje US sankcije prema trećoj zemlji? Ne pratim baš redovno sednice SB UN, propustio sam kada su uveli naftni embargo...

 

 

Ništa nisi propustio, sankcije i nisu UN, već SAD. Drugim rečima, Jenkijevski pirati na moru u akciji, deo n+1

Link to comment
4 hours ago, Tutankamon said:

Ma znam, ali opet, to mi je jedna od najvećih misterija 21. veka, kako jedna zemlja 7. na svetu po zalihama nafte i solidno bogata može da spadne na to da joj ljudi umiru od gladi po ulicama...a čak nisu ni u ratu bili a te sankcije, nisam uopšte siguran da su iole tako jake kao kod nas što su bile...

 

4 hours ago, dragance said:

Nesposobnost, korupcija, ali ne treba zanemariti ni sankcije - tj želju opozicije da do nečeg sličnog dodje i onda trijumfalno umarširaju u fotelje.

Moze, dogadjali su se i jaci trzisnitm apsurdi: Venecuela je mozda najbolji primer trzisnog sakacenja neke od zemalja bogatih sirovinama, pre svega naftom: u zlatna vremena, islo se toliko daleko da u je Venecueli sirova nafta bila samo crpljena, a zatim transportovana - sta kosta da kosta - u rafinerije podizane u komsijskim Antilima, Aruba, Trinidad&Tobago, a da se k'o djavo od krsta bezalo od podizanja preradjivackih kapaciteta u samoj zemlji: najmladja venecuelanska rafinerija je stara skoro 50 godina...

Pritom je na venecuelanskoj nafti izguran poprilican, najveci deo snabdevanja naftom tokom WW2...

Uz redovne promene nepodobnih vlada: dovoljno je samo pogledati spisak: vlada ili pojedinac koji ma samo i napomenuli da mozda ne bi trebalo tako, da mozda moze i drugacije, leteli su u roku od odmah po oprobanom juznoamerickom receptu...

Stoji i nesposobnost i korupcija, i verovatna zelja opozicije da bude kalif umesto kalifa, ali izmedju stoji i vise nego izgledna mofucnost da u svemu tome dodje i do jednog finog, malog gradjanskog rata...

Jer, ko je ikad imao stete od toga....

Osim naravno domorodaca za cije dobro se svi polomise da urade sve so je najbolje za njih: biju ih za vlastito dobro... :D 

 

 

2 hours ago, TdEII said:

 

Ništa nisi propustio, sankcije i nisu UN, već SAD. Drugim rečima, Jenkijevski pirati na moru u akciji, deo n+1

Nije to poenta: poenta je da je prica sa medjunarodnog prava u roku od odmah skrenula u pricu o rezimimatm....

Ono, nije da se nisu namestili, kud ces bolje - Iran i Venecuela.

BTW, teret sa ona 4 tankera je trujumfalno prodat na javnoj drazbi u USA, nekih nedelju dana uoci americkih predsednickih izbora, cirka nekih 150,000 tona...

6308733.jpg

Svet je tada bio zauzet brojanjem i prebrojavanjem americkih srezova, jer Tramp...

Kao da ce sa Bidenom ili bilo kim da se nesto bitno promeni.

Bella, Bering, Pandi i Luna ciji je teret :isuse: zaplenjen plovili su pod liberijskom zastavom, a u vlasnistvu su kompanija pod kontrolom grcke firme Vienna Ltd i Palermo SA :D, dok je, kako se tvrdi, identifikovano najmanje 10 posrednika, koje kompanija, koje pojedinaca koji su u poslutm transporta nafte ucestvovali: ni jedan jedini kako medjunarodni akt, tako ni neki od cuvenih presedanatm ne dopusta, tacnije do sada nije dopustao ovoliku bahatost, drugu rec nemam: cak ni Velika Britanija, u vreme kada je na moru mogla da radi i radila sta je htela, cak ni Nemci tokom WW2 nisu sebi dozvoljavali ovakve postupke.

Naravno, ne zarad postovanja nekakvog tamo prava slobode plovidbe ili sazaljenja prema zrtvama, nego zarad pune svesti da im se - ma koliko bili jaki - takvi postupci mogu obiti o glavu.

Opet, uprkos americkim sankcijama i otvorenim pretnjama, eno Rusi su koliko prekjuce nastavili zavrsne radove na Nordstream 2 gasovodu:

Fortuna.jpg

Fortuna i onaj akademik su posle skoro godinu dana pauze zasli u nemacke vode, nosilac posla svajcarsko-holandski Allseas je izdao neko nesuvislo saopstenje, svima je jasno da se Nemacka precutno saglasila, ostaje samo da se vidi koliko daleko ce ce Pirati sa Kariba :D da idu u realizaciji pretnji svim ucesnicima u poslu ukoliko se samo drznu da nastave...

Sve u svemu, setih se onog vandalskog kralja, Genzerih se bese zvao, koji je tvrdio da sa severnoafrickih obala u pljacku krece samo tamo gde ga bogovi i vetar nanesu, a od srca se nasmejao na pitanje 'a kako to ga bogovi slucajno uvek nanesu na neku bogatu obalu....' :D 

Ili bas na režime...

Jer režimi...

 

 

 

 

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment

Ah da, staro, dobro međunarodno pravo... Plus pomorsko, gde je drug namenski expert :) I onda Garda zaskoči brod u Hormuzu i onda jujuju, persijski pirati, još se usudiše da nam obore dron i zamisli, šalju konsultante u susedne zemlje da ih nauče kako se puca... Pumpa se priča o fanaticima koji vladaju Iranom i mrze Ameriku - mada na IRIB Kudak idu Tom i Džeri, a američki filmovi na svim kanalima redovni...

 

Elem, jeben i taj spoljni zid sankcija, neki dan bila priča kako im prave probleme oko Covax nabavki, iako su Ameri izdali artiju da nema problema za transfere novca za tu svrhu, banke se i dalje snebivaju da obavljaju iranske transfere para. Valjda će razum pobediti.

Link to comment
Quote

...reports of any impending deliveries would again illustrate the illegitimate regime in Venezuela has turned to international pariahs like Iran to enable their exploitation of Venezuela’s natural resources.

:lolol:

Portparol State Departmenta u izjavi povodom najnovije isporuke venecuelanske nafte Iranu....

 

Zamenis par imenica, mislim na imena drzava i dobijes пљунуто saopstenje Politbiroa КПСС iz neke tamo, recimo, 1960 i neke....

 

Nemoj neko slucajno da dira venecuelanska prirodna bogatstva...

  • Haha 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Zaoštrilo se između Irana i Turske u Kurdistanu. Raketni napadi na tursku bazu i večeras na aerodrom u Irbilu, sa tim da je 3 od 5 raketa promašilo mete za par kilometara i sletelo u sred grada. Dolazi posle neuspešne racije Turaka na PKK i pogibije 13 turskih državljana. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Neko je na ovoj temi poredio Iran i Srbiju, da ne tražim iznova i citiram sad.

Postoje nekakve sličnosti ali ovo što mi imamo je u odnosu na to laganica.

Tamo režim legit ubija neistomišljenike, ženi za venčanje neophodan pristanak oca, a za napuštanje države pristanak ili oca ili muža, prekrivanje obavezno, dok muškarci ne mogu da napuste državu bez da plate sumanutu sumu za izbegavanje vojnog roka, svake godine (i ako ne plate, smatraju se dezerterima i tehnički ne mogu da se vrate u državu bez da izbegnu vojni rok na 1.5-2 godine. Valuta propada, siromaštvo raste, za pare za koje je nekad mogla da se kupi cela kokoška danas se kupuju kosti kokoške da se glođu.

Znam lično za slučaj dvoje mladih se voleli, ćale nije dao pristanak za brak, nisu mogli da izađu iz zemlje, ubili se oboje.

Ovo su neki nasumično odabrani primeri ali takvih momenata ima kolko oćeš.

 

Srbija jeste pakao ali ovo je next level shit, nije na mestu izjednačavanje.

  • +1 3
Link to comment
10 hours ago, Shitgenstein said:

Neko je na ovoj temi poredio Iran i Srbiju, da ne tražim iznova i citiram sad.

Postoje nekakve sličnosti ali ovo što mi imamo je u odnosu na to laganica.

Tamo režim legit ubija neistomišljenike, ženi za venčanje neophodan pristanak oca, a za napuštanje države pristanak ili oca ili muža, prekrivanje obavezno, dok muškarci ne mogu da napuste državu bez da plate sumanutu sumu za izbegavanje vojnog roka, svake godine (i ako ne plate, smatraju se dezerterima i tehnički ne mogu da se vrate u državu bez da izbegnu vojni rok na 1.5-2 godine. Valuta propada, siromaštvo raste, za pare za koje je nekad mogla da se kupi cela kokoška danas se kupuju kosti kokoške da se glođu.

Znam lično za slučaj dvoje mladih se voleli, ćale nije dao pristanak za brak, nisu mogli da izađu iz zemlje, ubili se oboje.

Ovo su neki nasumično odabrani primeri ali takvih momenata ima kolko oćeš.

 

Srbija jeste pakao ali ovo je next level shit, nije na mestu izjednačavanje.

Generalno, osim marama, Srbija 90ih.
Cak i lerdiji na ulici imaju iste fore.
 

Link to comment
11 hours ago, Shitgenstein said:

Valuta propada, siromaštvo raste, za pare za koje je nekad mogla da se kupi cela kokoška danas se kupuju kosti kokoške da se glođu.

 

 

Da se osvrnem samo na ovaj deo, valuta i ekonomija im propadaju možda i zbog sankcija koje su im uvedene?

  • +1 2
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...