Jump to content
IGNORED

Maline


rajka

Recommended Posts

Da li neko zna zasto se kod nas maline jos uvek beru (prljavim) rukama? ne znam koliko kostaju masine za branje bobicastog voca, ali znam da ona za branje narandzi kosta oko milion dolara, pa ne verujem da su ove za maline vise. ako smo jedan od najvecih proizvodjaca malina u svetu, sigurno se isplati da ima bar 1 masina (koju ce vlasnik onda da iznajmljuje ostalim vlasnicima farmi). ovde pre svega govorim o malinama koje su namenjene za smrzavanje i dalju preradu.da li neko zna nesto vise o ovome?

Edited by rajka
Link to comment

Ne znam. Ali samo 1 detalj apropo malina. Bejah u Rigi (Letonija), polovinom ovog oktobra na gradskoj pijaci, koja je inače prilično skuplja od naše. Veća plastična posudica sa pola kile malina je na tezgama raznim, koštala u rasponu od 0,60-0,70 tih njihovih letonskih para (0,90-1,00 evra)U isto vreme, ista ćasa na našim pijacama je koštala 150-200 dinara.Te letonske maline su malo sitnije, ali ne previše.To sve rekoh zbog onih silnih protesta malinara, jer pomislih da tržišna cena malina u Evropi, možda i nije toliko visoka koliko mi mislimo.

Edited by dare...
Link to comment
Da li neko zna zasto se kod nas maline jos uvek beru (prljavim) rukama? ne znam koliko kostaju masine za branje bobicastog voca, ali znam da ona za branje narandzi kosta oko milion dolara, pa ne verujem da su ove za maline vise. ako smo jedan od najvecih proizvodjaca malina u svetu, sigurno se isplati da ima bar 1 masina (koju ce vlasnik onda da iznajmljuje ostalim vlasnicima farmi). ovde pre svega govorim o malinama koje su namenjene za smrzavanje i dalju preradu.da li neko zna nesto vise o ovome?
koja li je tebe muka naterala da sabajle razmisljas o nacinu za branje malina? :mellow:
Link to comment
machine2.JPGOvo je valjda ta masina. Ono sto sam procitao, sa ovom masinom mozes da od malina pravis pekmeze, pica itd, a da bi ih imala citave ona moras rucno da ih beres.Ne znam koliko kosta, ali pitam se sta ti imas protiv ljudi koji rade? Edited by borris_
Link to comment
Bejah u Rigi (Letonija), polovinom ovog oktobra na gradskoj pijaci, koja je inače prilično skuplja od naše. Veća plastična posudica sa pola kile malina je na tezgama raznim, koštala u rasponu od 0,60-0,70 tih njihovih letonskih para (0,90-1,00 evra)U isto vreme, ista ćasa na našim pijacama je koštala 150-200 dinara.
Moj otac je imao obicaj da kaže 'ne daj Bože da Srbi pronađu naftu, biće 5Eur litar'
Link to comment
koja li je tebe muka naterala da sabajle razmisljas o nacinu za branje malina? :mellow:
+1 :huh:
a da bi ih imala citave ona moras rucno da ih beres.
što je jasno svakome ko je jednom u životu držao plod maline u ruci."Prljavim rukama"! WTF? Edited by Idioteque
Link to comment
"Prljavim rukama"! WTF?
nedavno je u vestima bilo da je posiljka malina vracena iz danske, zato sto je u njoj utvrdjeno prisustvo norovirusa, pa je pisalo u novinama da je to zato sto vecina farmi nema tecnu vodu gde bi ljudi mogli da operu ruke posle upotrebe vc-a, a da uglavnom ne koriste rukavica. mada zanemari taj deo, u sustini je nevazan za moje pitanje.
Link to comment

@ da, masine sluze za branje voca za dalju preradu, sto cini vecinu proizvodnje malina kod nas. da, ali cena rinfuzne, gnjile i kalibrisane maline celog ploda nije ista...racunica je prosta, vise im se isplati da je beru rukom i prodaju za evro, nego da je beru masinski i da je umuljanu prodaju za 10 evrocenti. U Francuskoj vino od grozdja koje nije brano rucno, vec masinski, ne moze da nosi kvalitativnu kategoriju vrhunskog. I na kraju krajeva, u prljavim rukama je draz...malo kopa nos, malo se pocese dole...sve to ucestvuje u smeku maline inace bi bila sterilna ;)

Edited by Pera Zeka
Link to comment
@ da, masine sluze za branje voca za dalju preradu, sto cini vecinu proizvodnje malina kod nas. da, ali cena rinfuzne, gnjile i kalibrisane maline celog ploda nije ista...racunica je prosta, vise im se isplati da je beru rukom i prodaju za evro, nego da je beru masinski i da je umuljanu prodaju za 10 evrocenti. U Francuskoj vino od grozdja koje nije brano rucno, vec masinski, ne moze da nosi kvalitativnu kategoriju vrhunskog. I na kraju krajeva, u prljavim rukama je draz...malo kopa nos, malo se pocese dole...sve to ucestvuje u smeku maline inace bi bila sterilna ;)
ne znam, meni je logicno da recimo ujutro dodju beraci, proberu najbolje maline za pijace i dalju prodaju kao svez plod, pa onda prodje masina i pobere ostalo. ali upravo sam i postavila pitanje zato sto ne znam mnogo o poljoprivredi, pa ono sto je meni logicno mozda zapravo nije ni malo logicno.gledala sam kako izgleda branje narandzi u americi, masina za par sati nabere ceo kamion, i narandze su isto jutro u fabrici, postaju sok.
Link to comment
Nope, većinu proizvodnje kod nas čine cele maline, a klasa. Manji deo ide u dalju preradu.
hoces da kazes da se vecina maline proda sveza, a manji deo zamrzava i dalje prodaje? tesko mi je da u to poverujem.
Link to comment

Skoro sve se zamrzava, to nema veze sa klasiranjem, a pomorandza i npr.jabuka imaju sasvim drugaciju strukturu te je masinsko branje neuporedivo lakse i gotovo ne utice na kvalitet ploda.edit@ zar ne bi recimo bilo lakse brati cvece u Holandiji u staklenicima masinski? Da, ali sta bi onda od cveca ostalo...

Edited by Pera Zeka
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...