Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

a u cemu je problem sa autsorsovanjem?pa ako se neka firma specijalizuje u toj autsorsovanoj usluzi, tamo ce raditi neki drugi vozaci/programeri/kuvari/konsultanti/cistacice koji ce od toga da hrane familiju. neopisivo kenjate.

Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

a koliko je novih zaposleno? neko drugi negde radi sad sav taj posao, ne?
中国@MayDay sve što je usko specijalizovano funkcioniše odlično sve dok nema potrebe za promenom
Link to comment

Radim u kompaniji koja ima oko 5500 radnika i postoje vozaci kojima je jedini zadatak da te odvezu od tacke A do tacke B. Jednako je povremeno bila angazovano i trece lice (cenim da je to taj autsorsing) kad ima potrebe. Pored cinjenice da posle npr. 600 km voznje ne bi bilo bas jednostavno ukljuciti se u redovne radne aktivnosti i aspekt bezebdnosti treba uzeti u obzir zato sto su profesionalni vozaci ipak osobe koje svojim iskustvom mogu da pozitivno uticu na bezbednost putnika.

Link to comment

Problem je sto ako outsoursujes npr. sav programerski posao neke velike firme iz jedne zemlje u drugu onda sta mogu svi ti programeri da rade? Da se presele u tu drugu zemlju? Outsoursovanje novih poslova je super jer podstice jednakost u svetu ali treba otezati otpustanje postojecih radnika nekako.edit: firma u kojoj radim ima vozaca ali ga uglavnom koristimo da zavrsava poslove u glavnom gradu (odnosenje/donosenje dokumenata) i za voznju od kuce do kuce kad nekom ne radi auto. Ipak kad se ide u susedne gradove na posao (po par stotina km) to uvek radis sam. Valjda mi budjavi inzenjeri mozemo da radimo i polomljenih krsta :D

Edited by Shan Jan
Link to comment
Problem je sto su neki poslovi pogodni za autsorsovanje, a neki jednostavno nisu, barem u zemlji Srbiji.
dobro, u cemu je problem sa koriscenjem voznih usluga od strane drugog pravnog lica?
@MayDay sve što je usko specijalizovano funkcioniše odlično sve dok nema potrebe za promenom
a kada ce da dodje do prestanka traznje za transportom? za higijenom?za programiranjem? za vodjenjem knjiga? uostalom, pa valjda postoji i neka licna odgvornost na polju profesionalnog razvoja tokom bavljenja poslom. ne mozes drzavu za sve da krivis.
Link to comment
Problem je sto ako outsoursujes npr. sav programerski posao neke velike firme iz jedne zemlje u drugu onda sta mogu svi ti programeri da rade? Da se presele u tu drugu zemlju? Outsoursovanje novih poslova je super jer podstice jednakost u svetu ali treba otezati otpustanje postojecih radnika nekako.
A što? Mislim, ako će onaj u Indiji da obavi taj isti posao, šta radi ovaj programer u firmi onda?Ili bismo da se igramo jednakosti ali da nas egzistencijalno ne pogodi?
Link to comment
Problem je sto ako outsoursujes npr. sav programerski posao neke velike firme iz jedne zemlje u drugu onda sta mogu svi ti programeri da rade? Da se presele u tu drugu zemlju? Outsoursovanje novih poslova je super jer podstice jednakost u svetu ali treba otezati otpustanje postojecih radnika nekako.
ljudi uvek nadju sebi sta da rade. pogledaj samo koliko ima novih poslova/zanimanja u IT-ju koji nisu ni postojali pre 20 godina. tako da danas ne samo da u US/EU ima mesta za sve domace programere, nego ih jos uvek i uvoze iz inostranstva, uprkos onolikom outsorsu. definitivno nisam luddite u vezi toga, ali me mrzi da se upustam u diskusiju koja ce uslediti...
Link to comment
A što? Mislim, ako će onaj u Indiji da obavi taj isti posao, šta radi ovaj programer u firmi onda?Ili bismo da se igramo jednakosti ali da nas egzistencijalno ne pogodi?
A sta je sa programerom koji je ostao u svojoj domacoj zemlji? Sta kad ih ima gomila a poslovi se samo smanjuju vremenom? Ne pricam o novim generacijama koje dolaze sa fakulteta vec o onima koji su to odavno zavrsili i zaposlili se. Ne kazem da trebas placati svajcarca 10 puta vise od indusa (ili srbina) vec da mu trebas dati sansu da i dalje radi svoj posao. To sto je firmi isplativo da otvori programersku ispostavu u Indiji (jer su zakoni dobri za biznis, obilje jeftine radne snage i sl.) ne znaci da ce biti dobro za tog radnika. Mozda on uopste ne moze da dobije radnu dozvolu za tu Indiju. A mozda mu se i ne ide u mresiste malaricnih komaraca (posebno ako je sa severa Svedske). Jbg i to je bitno. Hocu reci, ne mozes tek tako sutnuti radnika i ostaviti ga da se snalazi cisteci ulice i preturajuci po kontejneru jer je to slobodno trziste.
Link to comment

problem sa autsorsovanjem u srbiji je:a. uglavnom je skuplje nego insorsovanjeb. moze da ne odradi posao, posto i ta firma koju angazujes ume da bude jednako neorganizovana i neodgovorna kao i vecina u srbiji. kao koncept podrzavam. u srbiji ne radi.

Link to comment
dobro, u cemu je problem sa koriscenjem voznih usluga od strane drugog pravnog lica?
Problem je sto je to neuporedivo skuplje nego zaposliti vozaca i placati ga 30.000 dinara mesecno (45.000 bruto) i sto cesto moze biti neprakticno. Evo, ti si direktor firme koji nekoliko puta dnevno, cesto i neplanirano, mora da se sa Novog Beograda odveze do centra. Sta je jednostavnije, da imas svog vozaca koji ti je uvek na raspolaganju ili da svaki put narucujes uslugu prevoza od nekog drugog, cekas da kola dodju, pa onda sve to ponovo za povratak itd.? A da ne govorimo koliko je to nezgodno ako ti delatnost firme podrazumeva gotovo svakodnevne posete klijentima u drugim gradovima. Nije svako natcovek kao Rajka pa da moze da provede nekoliko sati za volanom i nakon toga najnormalnije obavlja svoj posao.
Link to comment
ljudi uvek nadju sebi sta da rade.
ma da, ne radi samo onaj ko nece laugh.gifMau, kazes "sta fali outsourcingu". ne ulazim u to sta fali ili ne fali, to nije moja briga. i inace mislim da bi radnicima bilo bolje da malo vise gledaju svoje dupe a da se malo manje bave interesima poslodavaca. dakle, jedino sto me zanima u ovoj konkretnoj prici je - zastita radnih mesta vozaca u mojoj firmi, a Rajka je skroz kontradiktorna, prvo se buni sto radnike uopste voze kada to mogu i sami, a posle prica o outsourcingu. meni se cini da njoj jednostavno smeta sto se poslodavci razbacuju i zaposljavaju previse ljudi, umesto da svedu firmu na pet ljudi i uzmu jos vise para.
Link to comment
A sta je sa programerom koji je ostao u svojoj domacoj zemlji? Sta kad ih ima gomila a poslovi se samo smanjuju vremenom? Ne pricam o novim generacijama koje dolaze sa fakulteta vec o onima koji su to odavno zavrsili i zaposlili se. Ne kazem da trebas placati svajcarca 10 puta vise od indusa (ili srbina) vec da mu trebas dati sansu da i dalje radi svoj posao. To sto je firmi isplativo da otvori programersku ispostavu u Indiji (jer su zakoni dobri za biznis, obilje jeftine radne snage i sl.) ne znaci da ce biti dobro za tog radnika. Mozda on uopste ne moze da dobije radnu dozvolu za tu Indiju. A mozda mu se i ne ide u mresiste malaricnih komaraca (posebno ako je sa severa Svedske). Jbg i to je bitno. Hocu reci, ne mozes tek tako sutnuti radnika i ostaviti ga da se snalazi cisteci ulice i preturajuci po kontejneru jer je to slobodno trziste.
Ovo je klasični rent seeking što pišeš. Čuvajmo domaća radna mesta iako su stranci kompetitivniji. A sve na štetu finalnih korisnika usluga. Jer, ako uspeš da nekim posebnim zakonima obezbediš da ne budeš otpušten iako potreba za tvojim radnim mestom više ne postoji, ja ću uslugu koju pruža tvoja firma platiti više. A ako platim više, to znači da ću imati manje para za neke druge stvari. Pa će onda nezaposlenost da se poveća u toj drugoj oblasti. A efekat je da si ti uspeo da zadržiš za sebe posao nekim dodatnim propisima, dok onaj nevidljivi to nije uspeo. Edited by pacey defender
Link to comment
a kada ce da dodje do prestanka traznje za transportom? za higijenom?za programiranjem? za vodjenjem knjiga? uostalom, pa valjda postoji i neka licna odgvornost na polju profesionalnog razvoja tokom bavljenja poslom. ne mozes drzavu za sve da krivis.
Neće nikad, za mnoge firme je dobro da imaju mogućnost da plaćaju usluge iz toga što si pomenula. Sa druge strane, dok je firma imala u svom sastavu sve pomenuto, imala je potpunu kontrolu nad svim procesima.Kada je počeo kost impruvment program, sve što je autsorsovano je postalo jeftinije i neupotrebljivo. Robe više nije bilo na zalihama kada je potrebno, rok isporuke za ono čega je bilo, na relaciji Frankfurt - Beograd je sa do deset dana otišao na do mesec dana, prodaja je počela da pada i spirala je pokrenuta.Firma koja je poslovala tradicionalno, vek i nešto preko, je prihvatanjem savremenog načina poslovanja, svedena vrlo brzo na gomilu firmica, koje su bile super specijalizovane i koje su odlično radile samo jedan uzak vremenski period. Firma koja se bavila audio kasetama, nije imala snage da sama iznese potrebne promene i propala je, firma koja se bavila kopir aparatima nije mogla da se prebaci na tržište štampača, računica da banke podrže posao nije postojala. I tako dalje. Kada sam poslednji put posetio industrijski park gde su bili, na njihovom mestu je tada bilo 38 firmi. Ukupan broj zaposlenih je bio 20% od nekadašnjeg. U ostalim industrijskim parkovima je slično, koji postoje još uvek, tačnije. Na nekadašnjem mestu zgrade R&D je bilo poljanče, gde se gradio magacin za kontejnere.Ne krivim ja državu, samo krticu u evropskim redovima, proklete švicare. Mora neko da bude kriv.
Link to comment
Ovo je klasični rent seeking što pišeš. Čuvajmo domaća radna mesta iako su stranci kompetitivniji. A sve na štetu finalnih korisnika usluga.
Osim ako taj korisnik finalnih usluga nije pre toga nečuvan, pa nema čime da koristi usluge.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...