Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

E da. Dok sam služio civilno, vozač u poliklinici je imao otprilike jednu vožnju dnevno. Ostatak vremena je sedeo i pio kafu.A službena vozila su često uzimali zaposleni. Opravdano i manje opravdano.

Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

problem sa autsorsovanjem u srbiji je:a. uglavnom je skuplje nego insorsovanjeb. moze da ne odradi posao, posto i ta firma koju angazujes ume da bude jednako neorganizovana i neodgovorna kao i vecina u srbiji. kao koncept podrzavam. u srbiji ne radi.
u srbiji ne radi - kako gde. recimo, navela sam primer knjigovodja, ne vidim kako bi male firme radile da nema autsorsa. ali i treba napraviti razliku izmedju business process outsourcing (na koji ti izgleda mislis), i funkcionalnog outsorsa (recimo imas kozmeticki salon, pa poslove sminkanja outsorsujes nekom, a ti radis sve ostalo), ili angazujes firmu za ciscenje da ocisti kancelarije (ovo poslednje je ocigledno troskovno efikasno i u srbiji, posto se uveliko radi).
Link to comment
Problem je sto je to neuporedivo skuplje nego zaposliti vozaca i placati ga 30.000 dinara mesecno (45.000 bruto).
Kad na tu cifru dodas i 10-20 hiljada evra datih za auto, pa tako svakih 5-6 godina, racunica postaje zanimljivija...
Link to comment
ma da, ne radi samo onaj ko nece laugh.gif
pa razmisli malo o ovome. pre 200 godina 90% ljudi je radilo u poljoprivredi. danas u razvijenim zemljama u poljoprivredi radi 1-2%, a svi ostali su nasli nesto drugo da rade. ljudi, na dugi rok, zaista nadju sebi nesto da rade, za to ne treba da brines.
Link to comment
A što? Mislim, ako će onaj u Indiji da obavi taj isti posao, šta radi ovaj programer u firmi onda?Ili bismo da se igramo jednakosti ali da nas egzistencijalno ne pogodi?
Kako mene uvek podilazi jeza od tog neo-liboskog, zastrasujuce redukcionistickog shvatanja jednakosti iskljucivo kao trzisne jednakosti. Mislim, ako je poenta prava na jednakost da svi imaju jednake sanse na trzistu, pa da "najsposobniji"uspeju a ostali crknu od gladi, onda stvarno sve u kurac.
Link to comment
Ne razumem. Šta znači "nečuvan" u ovom kontekstu?
Kinezi neke svoje proizvode prodaju ispod cene koštanja materijala. To znači da sve fabrike koje lokalno proizvode to, šta god da je, možeš da zatvoriš, zato što je na štetu potrošača, da kupuju skuplje. Čak i jebena Evropa štiti svoje tržište od takvih pritisaka.
Link to comment
pa razmisli malo o ovome. pre 200 godina 90% ljudi je radilo u poljoprivredi. danas u razvijenim zemljama u poljoprivredi radi 1-2%, a svi ostali su nasli nesto drugo da rade. ljudi, na dugi rok, zaista nadju sebi nesto da rade, za to ne treba da brines.
ok, znaci, otpusteni vozac ce svakako za 200 godina da nadje nesto drugo da radi? good for him
Link to comment
pa razmisli malo o ovome. pre 200 godina 90% ljudi je radilo u poljoprivredi. danas u razvijenim zemljama u poljoprivredi radi 1-2%, a svi ostali su nasli nesto drugo da rade. ljudi, na dugi rok, zaista nadju sebi nesto da rade, za to ne treba da brines.
ne znam kako da ti odgovorim na ovo
Link to comment
Kako mene uvek podilazi jeza od tog neo-liboskog, zastrasujuce redukcionistickog shvatanja jednakosti iskljucivo kao trzisne jednakosti. Mislim, ako je poenta prava na jednakost da svi imaju jednake sanse na trzistu, pa da "najsposobniji"uspeju a ostali crknu od gladi, onda stvarno sve u kurac.
Pa outsorsing upravo pruža priliku za jednake šanse na tržištu. Ovo što Šan jan predlaže je suprotno tome i produbljuje jaz između bogatih i siromašnih. Sputavanjem otpuštanja stručnjaka iz bogatijih država, onemogućuje se zapošljavanje stručnjaka u siromašnijim državama. Ali uvek je lepo pljucnuti po liberalizmu i slobodnom tržištu, to je sada in :)
Link to comment
Ovo je klasični rent seeking što pišeš. Čuvajmo domaća radna mesta iako su stranci kompetitivniji. A sve na štetu finalnih korisnika usluga. Jer, ako uspeš da nekim posebnim zakonima obezbediš da ne budeš otpušten iako potreba za tvojim radnim mestom više ne postoji, ja ću uslugu koju pruža tvoja firma platiti više. A ako platim više, to znači da ću imati manje para za neke druge stvari. Pa će onda nezaposlenost da se poveća u toj drugoj oblasti. A efekat je da si ti uspeo da zadržiš za sebe posao nekim dodatnim propisima, dok onaj nevidljivi to nije uspeo.
Preterujes. Ja uopste nisam rekao da treba svajcarcu i dalje davati 10 puta vecu platu. Smanji platu, penziono, sta god. Daj mu iste uslove ko indusu. Ako nece - ne mora. Ali ne mozes ostaviti gomilu radnika za koje nema posla i pobeci. Mozda primer programera nije najbolji ali sigurno u Evropi ima zanimanja koja su outsoursovanjem izumrela i sta sad da rade ti ljudi? Da se prekvalifikuju ko ovi nasi jadni pootpustani u Srbiji ili da mole da ih prime u Indiju koja je sigurno luda za novom radnom snagom.
Link to comment

o autsorsingu: moja firma posle godina autsorsinga (u indiju, naravno) sracunala da to vise kosta i pocela insorsing istih tih aktivnosti. sad u indiji sedi i radi taj isti radnik isti posao, ali umesto na platnom spisku neke lokalne kompanije koja pruza usluge mojoj i jos ko zna koliko firmi, sa obrtom zaposlenih koji onemogucava bilo kakvu smislenu obuku (sto se odrazava i na kvalitet isporucene usluge/proizvoda), taj je sad na platnom spisku moje firme.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...