Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

cenim da ce u poodmakloj fazi ispiranja mozga radnicima biti neprijatno i kada budu primali platu jer je i to rasipanje resursa firme.
Preterujes Dabovicu. Kad/ako (:() firma bude mogla svoje zaposlene da stavi na voz koji ce da preveze putnike u razumnom roku (odnosno cak i brzo), vozac ce svakako biti visak. Do tad je ipak bespredmetno porediti Srbiju i te, neke druge, zemlje.
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

Preterujes Dabovicu. Kad/ako (:() firma bude mogla svoje zaposlene da stavi na voz koji ce da preveze putnike u razumnom roku (odnosno cak i brzo), vozac ce svakako biti visak. Do tad je ipak bespredmetno porediti Srbiju i te, neke druge, zemlje.
hmmm, ali recimo da u prosecnoj firmi, vecina putovanja je u gradu, i recimo 1-2 puta nedeljno u neki drugi grad. jel mislis da nije jeftinije (a bez gubitka udobnosti za zaposlene), da se za grad koristi taksi, a za medjugradska putovanja autsorsovan car service? koliko treba da se koristi taj auto, da bi bilo jeftinije servisirati kola i vozaca u svakoj firmi pojedinacno? meni se ipak cini da nema smisla za 90% firmi..
Link to comment

Ne znam. Pricao sam samo o tome da se stvari ne menjaju preko noci, odnosno da i okolnosti uticu na to. Pretpostavljam da i direktori firmi umeju da izracunaju da li im se vise isplati da placaju 500-600e bruto mesecno vozaca ili da te pare trose dva puta nedeljno na usluge druge firme. Nisu valjda dzaba zavrsavali te direktorske fakultete :D. Zaboravimo na trenutak javna preduzeca, kad oni ionako nikakvu racunicu nemaju.

Link to comment
hmmm, ali recimo da u prosecnoj firmi, vecina putovanja je u gradu, i recimo 1-2 puta nedeljno u neki drugi grad. jel mislis da nije jeftinije (a bez gubitka udobnosti za zaposlene), da se za grad koristi taksi, a za medjugradska putovanja autsorsovan car service? koliko treba da se koristi taj auto, da bi bilo jeftinije servisirati kola i vozaca u svakoj firmi pojedinacno? meni se ipak cini da nema smisla za 90% firmi..
taksi nema sanse da je u Beogradu jeftiniji od auta. No, svejedno. Ukidanje radnog mesta vozaca, kao i svaka slicna usteda i autsorsovanje, u sustini znaci da je jos jedan covek na birou rada, to je matematika iz osnovne skole. Najuspesniji trik u istoriji kapiitalizma je onaj kojim su gazde uspele da nateraju zaposlene da sami brinu brige poslodavaca i dive se sistemu koji radi direktno protiv njihovih interesa. Ustede se kriju u bonusima direktora, a ne u otpustanju sofera i cistacica.
Link to comment

da, da, svakako. po reakcijama cu onda da zakljucim da barem od ekipe koja je ucestvovala u ovom razgovoru niko nije cuo da postoji takav car service u srbiji, a posto su ovo sve radni ljudi koji poznaju stvari, zakljucicu i da ne postoji. ali kontam da je ovo jedna od onih stvari sto ce kada se pojavi, svima biti sasvim normalna, ma koliko se sada iscudjavali.

Link to comment
kada čujem ili pročitam autsorsovanje, doživim malu smrt
koji izraz preferiras? ja sam prvo napisala outsoursovanje, pa mi je izgledalo jos gore, a ne znam odgovarajucu srpsku rec.
Link to comment
koji izraz preferiras? ja sam prvo napisala outsoursovanje, pa mi je izgledalo jos gore, a ne znam odgovarajucu srpsku rec.
sama reč mi ne smeta koliko ono šta predstavlja, nisam neko ko se buni oko stranih reči, gramatike i sličnog
Link to comment

Kad Rajka dodje i objasni kako stvari funkcionisu na zapadu (besprekorno, ofkors), tek onda ustvari shvatim koliki smo mi ovde šoderasi :(

Edited by sailorman
Link to comment
da, da, svakako. po reakcijama cu onda da zakljucim da barem od ekipe koja je ucestvovala u ovom razgovoru niko nije cuo da postoji takav car service u srbiji, a posto su ovo sve radni ljudi koji poznaju stvari, zakljucicu i da ne postoji. ali kontam da je ovo jedna od onih stvari sto ce kada se pojavi, svima biti sasvim normalna, ma koliko se sada iscudjavali.
ja kontam da bi ukidanje radnog mesta vozaca u mojoj firmi znacilo da dva OK lika, koji imaju decu i nemaju puno kvalifikacija, ostanu bez posla. Cenim da jos uvek nisam dosegao taj nivo identifikacije sa svojim gazdom da mogu da uzivam u toj pomisli.
Link to comment
ja kontam da bi ukidanje radnog mesta vozaca u mojoj firmi znacilo da dva OK lika, koji imaju decu i nemaju puno kvalifikacija, ostanu bez posla. Cenim da jos uvek nisam dosegao taj nivo identifikacije sa svojim gazdom da mogu da uzivam u toj pomisli.
a sta ako ta dva lika onda osnuju svoju firmu za prevoz, i tvoja firma im bude prvi klijent (posto ce tvojoj firmi i dalje trebati usluga prevoza, pa koga bolje uzeti nego nekog koga vec poznaju), a onda nadju jos nekoliko novih klijenta i zaradjuju 3 puta (ili vise) od onoga sto su zaradjivali u tvojoj firmi? mozda zaposle jos koga, ko je trenutno nezaposlen...jel bi se tome radovao?
Link to comment
sta tebi ta rec predstavlja?
Ništa specijalno, samo podsećanje to kako je američki biznismen uspeo da autsorsovanjem svede firmu od oko 200.000 zaposlenih, sa najboljim socijalnim i penzionim programom na firmu od 2 zaposlena. Nisam skoro proveravao, da li ta 2 rade još uvek, izašli mi iz fokusa.
Link to comment
Ništa specijalno, samo podsećanje to kako je američki biznismen uspeo da autsorsovanjem svede firmu od oko 200.000 zaposlenih, sa najboljim socijalnim i penzionim programom na firmu od 2 zaposlena. Nisam skoro proveravao, da li ta 2 rade još uvek, izašli mi iz fokusa.
a koliko je novih zaposleno? neko drugi negde radi sad sav taj posao, ne?po drugoj strani, zamisli da ne postoji outsors. i sada imas neku zenu, frizerku, koja u svom salonu taman zaradjuje malu platicu za sebe. i sada njoj trebaju knjigovodstvene usluge 1 sat nedeljno, ali posto nema outsorsovanja, mora da zaposli knjigovodju full time. i sada, bez outsorsa, imamo dvoje ljudi bez posla, jednu frizerku i jednu knjigovodju, cije su usluge outsorsovalo 20 njenih klijenata.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...