Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

Stalno probanje dovodi do realne opasnosti da zbog mizernih finansijskih ušteda dođe do ozbiljnih problema u obavljanju osnovne delatnosti.
Ovo je ziva istina; svojevremeno sam radio u firmi koja je radi ustede na licencama za softver imala kompjutere sa Ubuntu preko kojih se pristupalo virtuelnim serverima u Windows okruzenju. Sve je to bilo toliko sporo ponekad da se cesto desavalo da pomeris mis i vidis debelu liniju kao trag koja nestaje za 5-10-X sekundi. Nas su placali na sat pa onda vidi koliko su izgubili na gluposti.
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

meni je fascinantno sto u srbiji firme jos uvek imaju vozace. meni bi bilo neprijatno da me vozi vozac :(
Nije mi bas jasno sto si startovala ovu bitnu temu sa osvrtom na vozace u Srbiji?Elem, rec mozda nije strasna, rec kao rec, medjutim ima i mnogo preterivanja na tu temu u pozitivnom smislu (slicno kao Workplace flexibility). MBA-tipovi vole da guslaju o tome beli dan do podne, a mi koji smo imali prilike da budemo one kockice i kruzici na njihovim flowchartima mozda imamo i drugaciji dozivljaj.
Link to comment
  • 3 weeks later...

Mislim da se i kod zanimanja poput vozača i čistačica mogu pokrenuti lepe rasprave o autsorsovanju, a na višim nivoima ja sam prisustvovao nekim zanimljivim scenama:Firma je globalna, pa ima svoje geografske regione i kako to već ide. IT podrška za velike probleme je bila regionalna, fizički stacionirana u Grčkoj (dok male probleme rešava lokalna ekipa). I svaki put kada bi izbio veliki problem sa bazama, serverima, servisima i ko zna čim, lokalci bi stupali u kontakt sa Grcima i niko ne bi otišao kući dok stvar nije rešena. Ovo između ostalog i zbog toga što su im direktori najstrašnije visili nad glavom i vršili ogroman pritisak da se problemi otklone maksimalnom brzinom jer je firma takva da bez funkcionalnog e-maila, brzog interneta i internih online sistema može slobodno da zaključa prostorije i pošalje sve zaposlene na prinudni.Onda globalno rukovodstvo saopšti Grcima da je regionalna podrška autsorsovana u Indiju (doduše nisu otpustili Grke, našli su im neke druge poslove da rade), a našoj lokalnoj ekipi da će velike probleme umesto sa Grcima od sada rešavati sa Indijcima. OK, primljeno k znanju. Posle izvesnog vremena, izbije prvi veliki problem na serverima tokom noći. Naš IT čovek dođe ujutro, vidi frku i krene da diže uzbunu u Hajderabadu. Indijska ekipa ne shvata u čemu je problem. Nakon dva sata objašnjavanja, i dalje ne shvataju (Grcima je trebalo 5-10 minuta da shvate). Direktori svakih pet minuta zovu našeg šega IT-ja i urlaju na njega, a on je već uveliko na bromazepamu jer vidi da će prvi benefit autsorsinga biti taj da je sada potrebno 8 puta više vremena da se neki problem reši ali je zato regionalni budžet uštedeo 20k USD godišnje. Niko nije izračunao koliko se godišnje gubi kada ti u slučaju velike havarije operativna nesposobnost traje dva dana umesto dva sata.U jednom trenuku, lokalni IT šef postaje blago optimističan jer je njegov indijski sagovornik skapirao otprilike prvu od 4-5 stvari koje treba da skapira kako bi skapirao čitav problem i počeo da ga rešava. Okupan svežim naletom adrenalina, kreće da mu objašnjava drugu stvar, a Indijac će na to: "Hvala na informaciji. Radno vreme u Indiji je od 9 do 17 časova tj. upravo je završeno. Biće nam drago da nastavimo sutra. Prijatan dan".Dakle, da izmislim i ja toplu vodu nakon nekoliko forumaša: autsorsovanje može da bude praktična i efikasna stvar, ali ga ne treba odvoditi u krajnosti gde na kraju pravi veće troškove od ušteda. Takođe, geografija ima svoju težinu u svemu tome tako da za firmu koja nešto radi u Evropi fakat nije isto da li nešto autsorsuje u Bugarsku ili Indiju.

Edited by beowl
Link to comment
Dakle, da izmislim i ja toplu vodu nakon nekoliko forumaša: autsorsovanje može da bude praktična i efikasna stvar, ali ga ne treba odvoditi u krajnosti gde na kraju pravi veće troškove od ušteda. Takođe, geografija ima svoju težinu u svemu tome tako da za firmu koja nešto radi u Evropi fakat nije isto da li nešto autsorsuje u Bugarsku ili Indiju.
Ma SUS je zapravo bitno ko procenjuje "ustedu".Sam si rekao 2 dana vs. 2 sata...Ali da li je neko to uopste spomenuo na nekim "presecima" poslovanja...
Link to comment
  • 2 weeks later...
to je tacno, a i verovatno glavni razlog sto jos ih ima, ali kako budu rasle plate, bice prevelik trosak i ovima sto ih jos imaju. pretpostvaljam da ce se pojaviti privatne car service kompanije koje ce voziti ljude na duze puteve (za razliku od taksija), a firme ce imati accounts kod njih. sta vise, ne bi me cudilo da to vec postoji, ili da neko razmislja da startuje takvu firmu, as we speak.
yup, postoji :Dhttp://www.ecs-serbia.com/
Link to comment

citam temu i posle 2 min dobijem sledecu informaciju od najveceg proizvodjca prehrambenih sirovina u kini (forbes 500 kompanija): The new crop cost is higher due to xxxxxxxxxxxxx and shortage of labor which cause the labor cost increased a lot , and many of our plants now are facing the shortage of seasonal workers ne lazu sigurno. bio sam na fabrikama gde gazda placa sezonske radnike da sede tamo nezaposleni cekajuci sirovine i po nedelju dana.

Link to comment
The new crop cost is higher due to xxxxxxxxxxxxx and shortage of labor which cause the labor cost increased a lot , and many of our plants now are facing the shortage of seasonal workers
polomljeni engleskikad sam vec kod toga, juce posaljem imejl da zakazem pregled kod novog doktora. danas stigo odgovor
I just have a few question prior to booking your appointment are you needing this for work,school or having any medical concern ?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...