Jump to content
IGNORED

oktobarski salon


kgmr

Recommended Posts

kadijevic je neslusljiv, da ne zvuci kao ejdzizam, ali covek u 9. deceniji zivota lementira nad ontoloskim rezom u umetnosti i irelevantnoscu estetskog koje je do tada,kaze, bila svetinja. do kada? pa kao do pojave nove umetnicke prakse (termin yugo um.,i naziv zgb izlozbe, uglavnom 70s->80koju vidi kao neki egzemplar deridine dekonstrukcije, ne znam sto je propustio citavu 1920s i 30savangardu, ajde da ne potezem dishana.

idem da vidim jel ima fast forward, ovo 5 reci u minuti je tortura, naporan je i dosadan

 

oops = odamh cim se pozalih sledi fajt  :lolol:

ko ga je to prekinuo primedom da prica okolonaokolo pa jos i gluposti?

 

evo ga kusovac, idem da skuvam kahve

joooj, hvala za link  ^_^

Edited by InvisibleLight
Link to comment
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    109

  • kim_philby

    104

  • yolo

    79

  • InvisibleLight

    38

kusovac:

'ne moze nesto sto nema vise nikakve veze sa starom koncepcijom salona da se i dalje zove os.'

hajde, bring it on, stisni zube i kazi:

'ne moze nesto sto nema veze sa starom umetnoscu da se i dalje zove umetnoscu'

 

on je za povratak starim proverenim vrednostima, ponos mu ne dozvoljava da mu neko drugi odredjuje sta da radi u svojoj kuci, a najbolje je sto kroz se kroz njegovo izlaganje provlaci neki ton moralne superiornosti i pravednistva,to mu je takoreci adut, stabilna pozicija s koje ocenjuje druge   :lolol:

Edited by InvisibleLight
Link to comment

meni je utisak zapravo to neverovatno padanje maski u DSS. to je stranka koja je svoju harizmu u tvrdom jezgru svojih glasaca, kao sto je recimo praslin ovde na forumu (ako stvarno glasa za njih:)) napravila na doslednom antikomunizmu, kritici kadrovskog nasilja i komesarskog delovanja, i naravno mitu o legalizmu.

 

sta ovde imamo? sekretara za kulturu grada beograda koji u biografiji nema nijednu referencu za bavljenje kulturom koji licno menja format oktobarca a potom onda izvrsava privatni hir sinise malog o hitnoj smeni mie david uz pomoc glasanja odbornika (pod uslovom da nije bilo telefonsko) a onda na njeno postavlja druzbenicu njegovog brata opet bez ijedne reference za to mesto. a onda isti tim, pod budnim okom milosa aligrudica (koji je kao poslednja krpa posle poraza od sande raskovic ostao u stranci iako su svi njegovi otisli) sprovodi revolucionarno nasilje u KCB, isledjuje i mobinguje zaposlene, preti krivicnim prijavama, skuplja dokaze za moguce krivicno gonjenje onih koji su protiv njih i pokusava da promeni sve sto je vezano za skorije dogadjaje.

 

vakav trulez mi je ostao urezan u pamcenje posle osme sednice i jako podseca na to vreme. 

Edited by yolo
Link to comment

zavrsnica za vatromet  :ziga:

spoiler 

decko sa shprahfelerom iznapushavao predsednika ulus-a zbog prekidanja izlozbe albanskih umetnika i nesposobnosti da likovnim 'radnicima' osigura bazicna prava, i prokomentarisao smanjenje budzeta za kulturu kao jos jedan potez u talasu tlacenja sirotinjskih drustv.grupa

^_^

Link to comment

meni je utisak zapravo to neverovatno padanje maski u DSS. to je stranka koja je svoju harizmu u tvrdom jezgru svojih glasaca, kao sto je recimo praslin ovde na forumu (ako stvarno glasa za njih:)) napravila na doslednom antikomunizmu, kritici kadrovskog nasilja i komesarskog delovanja, i naravno mitu o legalizmu.

 

sta ovde imamo? sekretara za kulturu grada beograda koji u biografiji nema nijednu referencu za bavljenje kulturom koji licno menja format oktobarca a potom onda izvrsava privatni hir sinise malog o hitnoj smeni mie david uz pomoc glasanja odbornika (pod uslovom da nije bilo telefonsko) a onda na njeno postavlja druzbenicu njegovog brata opet bez ijedne reference za to mesto. a onda isti tim, pod budnim okom milosa aligrudica (koji je kao poslednja krpa posle poraza od sande raskovic ostao u stranci iako su svi njegovi otisli) sprovodi revolucionarno nasilje u KCB, isledjuje i mobinguje zaposlene, preti krivicnim prijavama, skuplja dokaze za moguce krivicno gonjenje onih koji su protiv njih i pokusava da promeni sve sto je vezano za skorije dogadjaje.

 

vakav trulez mi je ostao urezan u pamcenje posle osme sednice i jako podseca na to vreme. 

 

Sve ok, osim boldovanog. Zapravo su krpe oni koji su otisli. 

Link to comment
 
 
32 mins · Belgrade · 
 

sama ideja da se na raspravu o promenama oktobarskog salona pozovu kusovac i kadijević, koji su ljudima iz struke govorili o istorijatu salona, deridi, svojim sećanjima i svom pupku, šamar je u lice ljudima čija umetnost salon stvara.

kusovac je penzionisani kustos narodnog muzeja, dakle institucije koja nema nikakve veze sa savremenom umetnošću, a koji je javnosti poznatiji po istrazi koja je podignuta protiv njega, zbog davanja potvrda o originalnosti kopiranih slika velikih srpskih slikara, čime se na crnom trzištu, posebno devedesetih, obrtala ozbiljna lova.

slušam snimak rasprave i da džoni racković nije (i to, najpre uljudno i kulturno) iz publike rekao da nema smisla da im kadijević objašnjava istorijat salona, obzirom da su prisutni ljudi svi iz struke koji to dobro znaju, progrizla bih zvučnik od napora da saslušam prazno trabunjanje o istorijatu manifestacije.

kusovac je nastavio ideološki preciznije, sam sebe nazivajući "starim konzervativcem" koji se protivi internacionalnom karakteru salona i tu su stvari postale jasnije. problem salona je što ima konkurenciju, što nije smotra provincije, nego najboljih umetnika do kojih komesar moze u datom trenutku i za datu lovu, a u datom konceptu - da dodje, bez obzira da li su oni sa obale morave ili rajne.

moderatorka razgovora se, po običaju, nije mešala u svoj posao, samo je mutavo slušala monopolisanje politički opredeljenih govornika na sceni, koji su na sve načine pokušavali da ponize salon kakav ga znamo poslednje decenije i nešto više, što je krivica organizatora tribine i razlog ozbiljno povišenih strasti.

zoran čalija, predsednik ulusa i intimus dragice nikolić, sa govornice potegao je pitanje "bacanja drzavnih para" na oktobarski salon, a nije na primer pričao o sramnim akcijama u koje je uvukao cvijetu zuzorić, kao što je donatorski bal zene predsednika republike, na kom se za obnovu cvijete skupilo celih 350 evra, "od tombole i ulaznica", što je realno ponižavajuća suma za celovečernji čapras divan u sred galerije sa jelom, pićem, djuskom i slikanjem za stori.

kada je meni nepoznati slikar iz publike, staračkim glasom sa šumadijskim akcentom, dobacio da likovna umetnost nije zastupljena na oktobarskom salonu, postalo mi je jasno o čemu se radi: ovaj sukob oko oktobarca najviše me podseća na ofanzivu jurišnika udruženja književnika srbije na danila kiša i na progon najvećeg srpskog pisca od strane istih ovakvih skučenih umova. oni danas, 2014. godine, postavljaju ista ona pitanja kojim se napadao kiš poznih sedamdesetih: da li je knjizevnost samo ona u kojoj pisac umoči guščije pero u kravlju balegu i počne da stvara iz malenog mozga, te da li je likovna umetnost samo uljana boja namazana na platnu ili su i književnost i likovnost, još od početaka prošlog veka, nešto sasvim drugo, veće, šire i bolje.

drugim rečima: "nema sveta izvan duha palanke".

 

 

Link to comment

Mislim da je naglasak više pomenut kao bukmark, da se zna na koji se deo snimka, na kog se govornika misli.

Mislim da nije pomenut kao bukmark :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...