Jump to content
IGNORED

Vreme ne postoji


Hill Bill

Recommended Posts

predlažem da naslov promeniš. u pitanje "što je vreme" ili sl.. i dabome. da daš svoj doprinos na ovoj tvojoj temi.
imam ovlašćenje jedino na nauci, tako da na metafizici ne mogu da editujem naslove. predlaži ovo na moderaciji ili direktno moderatorima metafizike. dvoumila sam se da li da stavim naslov "percepcija vremena", ali mi je više izgledalo da se tvrdi kako vreme kao dimenzija ne postoji, stoga "vreme ne postoji". naravno, ne smeta mi da se naslov promeni.
to nisam shvatio tako. čini mi se da hoće reći da je vreme stvar zamišljanja ljudi. deo njihove predstave o svetu. ne dozvoljava mu se da piše. sad je na pzd. specijalitetu ovoga foruma. gde da ga priupitamo. da pojasni...ili, da mu se dozvoli da škraba i ođe. da nastupi na "svom" topiku.naslov "vreme ne postoji" nije tačan. sve postoji. ako ništa drugo kao zamišljanje u ljudskim glavama.
u poslednje vreme nemam vremena da pratim ostale teme na ovom forumu i ne znam zašto je Hill Bill na pzd. kada mu istekne boravak tamo, moćiće da piše ovde. ali da ne trolujemo ovu temu, dalja pitanja o mogućnosti njegovog pisanja treba postavljati na moderaciji. Edited by mei
Link to comment
imam ovlašćenje jedino na nauci, tako da na metafizici ne mogu da editujem naslove. predlaži ovo na moderaciji ili direktno moderatorima metafizike. dvoumila sam se da li da stavim naslov "percepcija vremena", ali mi je više izgledalo da se tvrdi kako vreme kao dimenzija ne postoji, stoga "vreme ne postoji". naravno, ne smeta mi da se naslov promeni.
pitanje vremena ( i prostora) zaslužuje topik i jedan dobar naslov. dal na metafizici ili fizici ili...nisam pametan. neka vreme odluči.
Link to comment

Meni upošte nije jasno kako je STR u nesaglasnosti sa pojmom večnosti. Pa upravo je STR rasturila apsolutnost vremena i prostora i oduzela im božanske atribute. Večnost je ukinuće vremena, dakle t-->0 a ne t-->+beskonačno. Sat posmatrača koji se kreće usporava u odnosu na onog koji stoji ili se sporije kreće, dakle dolazi do dilatacije vremena za onog ko posmatra iz sistema sa manjom brzinom, dok sat bržeg posmatrača počinje sporije da se okreće. U graničnom slučaju sat onog koji se kreće brzinom svetlosti u potpunosti staje posmatrano od strane posmatrača koji se nalazi van njegovog inercijalnog sistema, dakle koji se kreće manjom brzinom od brzine svetlosti. Drugo, dolazi do kontrakcije prostora, tako da se u graničnom slučaju dobija i prostorni singularitet pored vremenskog.Jedino što je apsolutno je brzina svetlosti, i to je jedina invarijanta u STR. STR uopšte nije relativistički pogled na svet, ona je zasnovana na apsolutnosti brzine svetlosti. Malo špekulacije i ekstrapolacije na osnovu STR: Svetlost je jedino u večnosti, apsolutna, sve ostalo je u vremenu. Dakle, sve što se kreće brzinom svetlosti je deo večnosti, ostalo što ima manju brzinu je u vremenu. To se poklapa sa hrišćanskom formulom Bog=svetlost=večnost.kako se svet menja kada putujete velikim brzinama bliskim brzinama svetlostisvetlosni biciklgasse_95kl.jpg

Edited by slow
Link to comment

Nadam se da nece smetati ovaj clanak.

U tamnici svetlosti Žak Atali 02.10.2011.Ljudi očigledno ne vole zatvore; niti bilo šta drugo što ih sputava. Ne vole okvire ili ograničenja koja im nameće kratki ljudski vek, ili koja im diktira fizika. Dakle, čitava je čovekova avantura sačinjena od pokušaja bekstva: tako je čovek živeo sve duže i duže, spoznao celu zemaljsku kuglu, naučio da leti i krenuo da istražuje svemir.Međutim, na svoje veliko iznenađenje, pre jednog veka našao se u zatvoru iz kojeg, kako mu je rečeno, nije bilo izlaska: prema teoriji relativiteta, razvijenoj 1905. godine, čovek nikada neće moći da se kreće brže od svetlosti u vakuumu. Tačnije rečeno, kada jednom ubrzamo protone ili elektrone, njihova brzina sve manje i manje raste, i nikad ne može dostići brzinu svetlosti. Iako je ova granica vrlo široka, za čoveka je nepodnošljiva.Zato je potrebno razumeti značaj rezultata do kojih se slučajno došlo u Evropskom centru za nuklearno istraživanje u Ženevi: mionski neutrini (vrlo čudne čestice, čija je masa manja od jednog elektronvolta, i koje vrlo slabo interreaguju sa materijom), prešli su podzemnu razdaljinu od 730 kilometara, od francusko-švajcarske granice do detektora neutrina instaliranog na planini Gran Saso nedaleko od Rima, 6 km/s brže od svetlosti! Ne verujući u takav rezultat, istraživači su ponavljali ovaj eksperiment poslednje tri godine, posmatrajući 15.000 neutrina, proveravajući merne instrumente, dužinu puta, uzimajući u obzir čak i mogući uticaj pomeranja kontinenata i zemljotres u L'Akvili. Ništa nije vredelo: neutrini su putovali brže od svetlosti.U iščekivanju daljih provera – Sjedinjene Američke Države i Japan potvrdili su ovaj neverovatan rezultat – moramo se zapitati šta bi takav prestup značio: kako su neutrini prešli granicu, nametnutu teorijom relativiteta, čija je validnost dokazana u našem univerzumu u 4 dimenzije (sa vremenom)? To su mogli učiniti samo prebegom u drugi prostor, sa više dimenzija od našeg, gde su našli prečicu koja će ih brže vratiti u naš univerzum.To je fascinantna hipoteza, koja će, bude li potvrđena, otvoriti mnoge nove puteve. Prvo u rešavanju brojnih zagonetki savremene nauke, koje dovode u sumnju današnje teorije: zašto se fizika gravitacije razlikuje od druge dve osnovne interakcije (elektromagnetne sile i nuklearne sile)? Kako se objašnjava nedostatak značajnog dela mase iz univerzuma? Kako opisati stanje materije u crnoj rupi? Kako je izgledala prva milisekunda nakon Velikog praska?Potom, možda, kako jednog dana pobeći iz najteže tamnice, strogo čuvane – tamnice kauzalnosti, koja ne dozvoljava da se događaj odigra pre svog uzroka. I zabranjuje putovanje kroz vreme, i unapred i unazad. Što nam ostavlja predviđanje, koje će još dugo biti najfascinantnija od svih ljudskih aktivnosti. Žak Atali, L'Express Blog, 25.09.2011.
Link to comment
Već jesam, Hafele-Keating eksperiment kojim je teorija "dokazana".
ne, ti si tvrdio da postoje stotine merenja koje opovrgavaju STR ali da ih "verni" ignorisu. kada sam te pitao na koja to mnogobrojna merenja mislis, referenciras eksperiment koji je ok :blink: budi ljubazan pa objasni meni, vernome, u cemu je problem sa tim eksperimentom.
No da ne bih opet upao u parareligioznu diskusiju, a znam da si alergičan na osporavanje hrišćanstva i sličnih tekovina, ... mislim da relativisti prvo treba da dokažu da postoji vreme, pa tako i prošlost u koju bi se vratili ovi nedisciplinovani neutrinosi. A od toga (spacetime) počinje ta glupava teorija.
merenja mi nisi poslao, ali si demonstrirao da mozes citati misli.btw. kako objasnjavas na primer ovo bez "laznog proroka" ajnstajna?
Link to comment
  • 2 weeks later...
čak i ako ne nađu rupu u merenjima uvek im stoji na raspolaganju formula političara: "reformisana teorija relativiteta".
Kada nauka ima dobar alat, ona dalje traži alat koji radi bolje od alata kojim trenutno raspolaže.Zato su teorije jako lepe i korisne.Što se tiče ideje da vreme ne postoji, idejotvorcu bih predložio da kupuje prehrambene proizvode sa davno isteklim rokom trajanja. Em su jeftiniji, em direktno dokazuje da nešto nije imalo kada da se pokvari i da je isto sveže kao i pre (pre koje ne postoji, naravno). Takođe, ako je i slučajno nešto pokvareno, stomak će da boli tek posle, a posle ne postoji.Mada, teško da će pročitati ovaj post, za to bi morao da bude na temi posle mene, što jopet nije moguće.
Link to comment

kako je meni bila objasnjena ta teorija nekoc jeste da ne postoji vreme nego samo uzrok i posledica. znachi ako bi pojeo hranu kojoj je istekao rok a koju nisu opsele bakterije nista ti se ne bi desilo ili ako joj se ne bi desile te oksidacione promene u strukturi ili sta se vec hrani desava pa se kvari. inace bi bilo ako joj je rok 12 dana ako bi je pojeo 11-og u minut do ponoci nista ti ne bi bilo, a ako bih je pojeo u 00:01 otrovao bih se sto je isto nebulozno. kad bi bila u vakuumu nikad se ne bi pokvarila. ili ako bi imao zeludac sto sve vari kao onaj lik sto jede sijalice isto ti nista ne bi bilo (valjda)isto tako ako HB ne klikne na ovaj post nece procitati tvoju poruku ma koliko dugo ona bila tu, a jedino ako klikne onda hoce.ali to je samo jos jedno dodatno objasnjenje koje komplikuje stvari i trosi se dodatno vreme(hehe) na objasnjavanje jedne te iste stvari. cilj nauke je da uprosti objasnjavanje sveta oko nas a ne da ga zakomplikuje.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Dokle god baratate sa brzinom, ubrzanjem, silom, vremenom poluraspada, kuvanjem, pecenjem, juce, danas, sutra, a tvrdite da vreme ne postoji, protivurecite sami sebi. Ako ne zelite da se odreknete fizickih velicina kinematike i dinamike (Ser Isaka Njutna) ne mozete se odreci ni jedne od osnovnih fizickih velicina, vremena.Da li postoji il' ne postoji uglavnom ono se broji.

Link to comment

Eto sada mi pade na pamet da se osporavanje teorije naseg zeta zasniva na izmerenoj brzini neutrina, nesto vecoj od brzine svetlosti. Znaci vreme se opet upetljalo u celu stvar. Izmereno krace vreme nego sto se ocekivalo. Predjeni put u jedinici vremena veci od ogranicenja koje je uveo Ajnstajn.Obrni, okreni dupe ti uvek odozada. Ne mozes se otarasiti vremena. Kako bi ja vol'o da se otarasim svog vremena provedenog na ovoj planeti. Barem polovine.

Link to comment
  • 3 weeks later...

sto sam stariji sve vise verujem da je covek u stanju da "vidi" buducnost. na neku cudnu foru smo sposobni da se otisnemo u vreme buduce bez upotrebe vremeplova. pricam iz iskustva. dodje mi to kao manja, ili budalastina u nivou big banga, tamne materije und tamne energije, STR-a, aspolutnosti svetla, pozitivnom ubrzanju sirenja svemira itd itd. ne verujem da je buducnost odredjena, cak sta vise. percepcija vremena je problematicna, usled cega mislimo da je nemoguce znati sta ce se desiti sutra, ma sta "sutra" znacilo. jbte, da li nije dovoljno cudno sto se secamo? ok, to smo objasnili strujama i hemijama. ali zar nije i to putovanje kroz vreme? dusa (sta god to bilo), vreme (sta god to bilo) i prostor (sta god to bilo) mozda i nisu tako razliciti pojmovi.

Link to comment
sto sam stariji sve vise verujem da je covek u stanju da "vidi" buducnost. na neku cudnu foru smo sposobni da se otisnemo u vreme buduce bez upotrebe vremeplova.
to važi za one koji stalno razvijaju maštu. sposbonost modeliranja. a put u budućnost je neminovan. imo vremeplov ili ne. Edited by billadni
Link to comment
moze i tako...ali nisam to mislio. mislim da nismo u stanju da vreme vidimo kao corbu, isto kao sto nismo u stanju da sa sigurnoscu trvrdimo da ovce nisu muzikalne.
ovce jesu muzikalne. a koliko. e to je drugo pitanje.vreme index sleda događaja. stoga može biti negativno u zamišljanju.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...