Jump to content
IGNORED

Krvožedni medved i perfidni Albion


đorđe geprat

Recommended Posts

Bila je tu i treća rečenica: "Odavno sam rekao da ni rusku jabuku ne želim da pojedem. Rusi, kao nacija, ništa mi nisu ni bliži ni dalji od bilo koje druge.No, ruska politika je nešto od čega treba bežati glavom bez obzira". Vidi, prva je simbolična. Da ne želim da imam bilo šta sa Rusijom. Druga, da su mi Rusi u ravni sa, recimo, Belgijancima, Moldavcima, švajcarcima, Kipranima, onima sa Baltika. Indiferentan, za razliku od osećanja prema Holanđanima ili Norvežanima. Treća naglašava moje osećanje da se treba kloniti svega ruskog. I Lukoila i Aeroflota i ovih što su hteli da kupe Bor. Sve je to politika tajkuna i Putina i ex-KGBovaca.Pis, dalje od moje kuće.Sve najbolje, Milareme.
ne znam, meni prva recenica zvuci kao "vise volim rusko govno nego americku tortu", u tom stilu. nekako ima ideoloski naboj, ne zvuci kao da si stvarno indiferentan. ne vidim sta ima lose u ruskoj jabuci, vodki (onoj za izvoz), kavijaru ili gasu- ako je jeftiniji. ili treba kupovati skuplji, ali politicki korektniji? zatim, ne znam kakva ti osecanja gajis prema holandjanima i norvezanima, ali to je tvoja licna stvar i ne treba je spominjati na politickom topiku (sto je ovaj topik bio). sto se politike tice, tu mogu delimicno da se slozim- gledaju samo svoju guzicu i pustice nas niz vodu prvom prilikom. samo stetu mozemo imati od njih.pozdrav.
Link to comment
Evo, nađoh u arhivi Tamo Kinikov post sa Staljinovim govorom. Očito da je Koba očekivao da će Nijemci malo kasnije započeti rat sa CCCP-om...Varijanta koju je nasla T.S. Busujeva u tajnim trofejnim fondovima Posebne arhive SSSR (Centar za cuvanje istorijsko-dokumentarnih zbirki, bivsi Posebni arhiv SSSR. Fond 7, Op. 1 A. 1223) "Pitanje mira ili rata za nas sada stupa u kriticnu fazu. Ako potpisemo ugovor o uzajamnoj pomoci sa Francuskom ili Velikom Britanijom, Nemacka ce se odreci Poljske i pocece da trazi "modus vivendi" sa zapadnim drzavama. Rat ce biti sprecen, ali u daljem toku dogadjaji mogu dobiti opasan obrt za SSSR. Ako prihvatimo ponudu Nemacke o potpisivanju pakta o nenapadanju, ona ce, sigurno, napasti Poljsku i uplitanje Francuske i Engleske u taj rat ce postati neizbezno. Zapadnu Evropu ce zahvatiti ozbiljno uznemirenje i nemiri. U tim uslovima cemo imati mogucnost da ostanemo po strani od konflikta, i mozemo se nadati, da cemo sa koriscu za nas stupiti u rat. Iskustvo poslednjih dvadeset godina pokazuje da je u mirno vreme u Evropi nemoguce imati komunisticki pokret, jak do te mere, da boljsevicka partija bude u stanju da preuzme vlast. Diktatura te partije postaje moguca samo u slucaju velikog rata. Mi cemo napraviti svoj izbor, i on je jasan. Mi treba da prihvatimo nemacku ponudu i da uljudno vratimo kuci anglo-francusku misiju. Prvo preimucstvo koje cemo steci - je unistenje Poljske do samih prilaza Varsavi, ukljucujuci ukrajinsku Galiciju. Nemacka nam daje punu slobodu delovanja u Pribaltickim drzavama i ne protivi se vracanju Besarabije SSSR-u. Ona je spremna da nam ustupi kao zonu uticaja Rumuniju, Bugarsku i Madjarsku. Ostaje otvoreno pitanje vezano za Jugoslaviju... Istovremeno treba da predvidimo posledice koje ce nastati kako usled pobede, tako i poraza Nemacke. U slucaju njenog poraza neizbezno ce se dogoditi sovjetizacija Nemacke i bice stvorena komunisticka vlada. Ne treba da zaboravljamo, da ce se sovjetizovana Nemacka suociti sa velikom opasnoscu, ako ta sovjetizacija bude posledica brzog poraza Nemacke u ratu. Engleska i Francuska bice jos dovoljno jake da zauzmu Berlin i uniste sovjetsku Nemacku. A mi necemo biti u stanju da stignemo u pomoc nasim boljsevickim drugovima u Nemackoj. Zato se nas zadatak sastoji u tome, da Nemacka bude u stanju da sto duze vodi rat, sa ciljem, da umorna i iznurena Engleska i Francuska ne budu u mogucnosti da pobede sovjetizovanu Nemacku. Pridrzavajuci se pozicije neutralnosti i cekajuci svoj cas, SSSR ce pruzati pomoc danasnjoj Nemackoj, snabdevajuci je sirovinama i hranom. Ali, nasa pomoc ne treba da prelazi odredjene granice, da ne bismo oslabili nasu ekonomiju i moc nase armije. Istovremeno treba da vodimo aktivnu komunisticku propagandu, posebno u anglo-francuskom bloku i posebno u Francuskoj. Treba da budemo spremni, da ce u ratnom periodu partija morati da se odrekne legalne delatnosti i predje u ilegalu. Mi znamo da ce taj rad zhtevati mnoge zrtve, ali nasi francuski drugovi nece ispoljiti sumnju. Njihov zadatak je pre svega podrivanje i demoralizacija vojske i policije. Ako taj pripremni rad bude izvrsen na odgovarajuci nacin, bezbednost sovjetske Nemacke ce biti obezbedjena, a to ce pogodovati sovjetizaciji Francuske. Za realizaciju tih planova neophodno je da rat traje sto je moguce duze, i upravo u tom pravcu treba usmeriti sve snage kojima raspolazemo u Zapadnoj Evropi i na Balkanu. Razmotrimo sada drugu pretpostavku, tj. pobedu Nemacke. Neki se pridrzavaju misljenja da ta mogucnost predstavlja za nas ozbiljnu opasnost. Ima delimicne istine i u toj tvrdnji, ali pogresno bi bilo misliti da ce ta opasnost biti toliko velika i bliska, kako je neki predstavljaju. Ako Nemacka odrzi pobedu, izaci ce iz rata isuvise iznurena da bi pocela oruzani konflikt sa SSSR-om tokom narednih deset godina. Njena osnovna briga bice kontrola pobedjene Engleske i Francuske sa ciljem da se omete njihova ponovna izgradnja. S druge strane, pobednicka Nemacka ce imati ogromne teritorije i tokom mnogih desetleca bice zauzeta njihovom "eksploatacijom" i utvrdjivanjem nemackog poretka na tim teritorijama. Ocigledno je da ce Nemacka biti jako zauzeta na drugom mestu da bi se okrenula protiv nas. Ima jos jedna stvar, koja ce posluziti nasoj bezbednosti. U pobedjenoj Francuskoj FKP ce biti uvek veoma jaka. Komunisticka revolucija ce se neizostavno dogoditi i mi cemo moci da iskoristimo tu okolnost da pruzimo pomoc Francuskoj i pretvorimo je u naseg saveznika. Kasnije ce svi narodi, koji su se nasli "pod zastitom" pobednicke Nemacke, takodje postati nasi saveznici. Imacemo siroko polje delatnosti za razvoj svetske revolucije. Drugovi! U interesu je SSSR-a, domovine trudbenika, da izmedju Rajha i kapitalistickog anglo-francuskog bloka bukne rat. Treba uciniti sve da taj rat traje sto je moguce duze u cilju iznurivanja obe strane. Upravo zato treba da se slozimo sa potpisivanjem pakta, koji je ponudila Nemacka i da radimo na tome, da taj, jednom objavljen rat traje maksimalno moguce vreme. Treba pojacati propagandni rat u zemljama koje ratuju, da bismo bili spremni za vreme kad se rat zavrsi..."
Ne znam cemu se nadao ali znam da je skoro 4 meseca(5. mart 1941.) pre napada Rajha na SSSR znao da ce biti napadnut.Obavestajci SSSR u Tokiju su dobili prepisku Ribentropa i ambasadora Rajha u Tokiju generala Ota o planu da se SSSR napadne u drugoj polovini juna 1941.19. maj obavestajac SSSR salje veoma precizne podatke o nagomilavanju trupa Rajha na granicama SSSR.15. jun u centralu u Moskvu je dosao telegram:"Rat pocinje 22. juna."Sumnja u napad je konstantno postojala kod Sovjeta jer su Nemci dobro igrali, drzali su glavninu snaga 200-250 km unutar teritorije Poljske a tek ce na dan napada uslediti masovni premestaj na pozicije. E sada koliko je to racionalno obrazlozenje posle svih obavestajnih podataka koji su dobijali je pitanje.Meni nije. Inace su Sovjeti tamo( na zapadnoj granici SSSR-a) imali vojsku samo je bila lose organizovana i totalno nespremna za novu tenkovsku borbu koju su primenjivali Nemci.21. juna je bilo par prebega sa Nemacke strane kao i par obavestajaca koji su rekli da Rajh sutra krece u napad.22. juna pocela je "Barbarosa", na dan kada je 1812. Napoleon presao reku Njemen i na dan kada je 1940. Francuska potpisala kapitulaciju(i to uz neverovatno ponizenje). Edited by No7
Link to comment

E, da, zaboravih reći za poljsku taktičnost: njihovi Ješići su imali plan da probiju liniju do Berlina i prisile Njemačku na kapitulaciju, i to sve koristeći konjicu.Larko, ovaj govor se desio dvije sedmice prije napada Njemačke na Poljsku.

Link to comment
E, da, zaboravih reći za poljsku taktičnost: njihovi Ješići su imali plan da probiju liniju do Berlina i prisile Njemačku na kapitulaciju, i to sve koristeći konjicu.Larko, ovaj govor se desio dvije sedmice prije napada Njemačke na Poljsku.
Ne samo da su imali plan, nego su bili ubedjeni da ce uspeti to :lol: . Inace, mogli su da mobilizuju vise od 2 i po miliona vojnika vec '39, ali su smatrali da je to nepotrebno i mobilisali tek oko 2 miliona... Skroz su bili ubedjeni da mogu da dobiju rat.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...