Jump to content
IGNORED

Odnos prema radu u različitim kulturama


Yoyogi

Recommended Posts

Hoćeš da kažeš da ovi ljudi u Kini dobijaju 2x više nego što se dobija u u drugim fabrikama?Deo problema je tretiranje rada isključivo kao robe. Tada i dolazimo do toga da, sa viškom radne snage, plate postaju jednake minimalnoj sumi dovoljnoj za mesec dana hrane.
Lokalne firme ih tretiraju tako.Strane, kao FoxConn, ih samo placaju duplo vise i obezbedjuju bolje uslove.Bizarna racunica: ako je % samoubistava u Kini 16 na 100 hiljada ljudi, FoxConn bi trebao da ima 160 godisnje . Imao je 12 (od kojih je 4 bilo neuspesnih pokusaja) za sve vreme sto postoji.Onda ispada, kada bi generalna populacija radila u FocConn a ne bilo gde ili nikako, % samoubistava u Kini bi opao za 95%. Eto koji su to zivotinjski uslovi.Opet, kazem, da nije bilo da se Apple gadzets prave u FoxConn, niko ne bi ni cuo za FoxConn, kao sto nije do sada a godinama se vode maltene krstaski ratovi koji je PC bolji od kojeg. Svi godinama silaze sa iste proizvodne trake, prave ih isti ljudi. FoxConn pravi i Apple, HP, Dell, Acer, Asus... Danas do 2 popodne ide HP, onda naredna 2 dana DELL...
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    27

  • Аврам Гојић

    9

  • noskich

    6

  • Dagmar

    5

jel tebe taj Foxconn plaća, ili šta? Shvati bre čoveče da postoji more medijskih izveštaja o praksama Foxconna, uključujući i javno dostupan podatak da je prošle godine kompanija smanjila broj prekovremenih sati na 80 mesečno (zakonski limit je 36).Jedan sat nedeljno radnici provode na času discipline tokom koga im se govori o vrlinama rada. Taj sat se ne plaća. Predugo zadržavanje u veceu kažnjava se javnom samokritikom, pred ostalim radnicima. U radničkim spavaonama ne postoji nikakva privatnost. Radnici obezbeđenja imaju pravo da ulaze u spavaone kad god požele. Upotreba fena za kosu smatra se teškim prekršajem. Radnik koji u svojoj spavaoni upotrebi fen za kosu mora da se izloži samokritici. "Kriv sam. Neću više nikada sušiti kosu u svojoj sobi. Učinio sam nešto loše, što se više neće ponoviti".Što se mene tiče, menadžere te fabrike treba jednostavno pobiti posle kratkog suđenja, a onaj koji brani ovakve poslovne prakse prvo mora da kaže da bi sam pristao da radi pod takvim uslovima i da bi tamo poslao svoju decu da rade. A ako kažeš da su ovo neistine sa gugla (a hoćeš), u pitanju su podaci iz nezavisnih kredibilnih izvora.

Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment
jel tebe taj Foxconn plaća, ili šta? Shvati bre čoveče da postoji more medijskih izveštaja o praksama Foxconna, uključujući i javno dostupan podatak da je prošle godine kompanija smanjila broj prekovremenih sati na 80 mesečno (zakonski limit je 36).Jedan sat nedeljno radnici provode na času discipline tokom koga im se govori o vrlinama rada. Taj sat se ne plaća. Predugo zadržavanje u veceu kažnjava se javnom samokritikom, pred ostalim radnicima. U radničkim spavaonama ne postoji nikakva privatnost. Radnici obezbeđenja imaju pravo da ulaze u spavaone kad god požele. Upotreba fena za kosu smatra se teškim prekršajem. Radnik koji u svojoj spavaoni upotrebi fen za kosu mora da se izloži samokritici. "Kriv sam. Neću više nikada sušiti kosu u svojoj sobi. Učinio sam nešto loše, što se više neće ponoviti".Što se mene tiče, menadžere te fabrike treba jednostavno pobiti posle kratkog suđenja, a onaj koji brani ovakve poslovne prakse prvo mora da kaže da bi sam pristao da radi pod takvim uslovima i da bi tamo poslao svoju decu da rade. A ako kažeš da su ovo neistine sa gugla (a hoćeš), to jednostavno možeš sebi da nabiješ u arogantnu guzicu: u pitanju su podaci iz nezavisnih kredibilnih izvora.
Ti su izvestaji ("more njih") rubbish kao i oko Fukushime. Verujem da si ih video a ne verujem da su tacni ili kredibilni.Prvo, ti radnici sami dolaze, niko ih ne dovozi kamionima ili teretnim vagonima, prisilno. Ko moze da ima milion radnika ako je tamo tako lose? Ne bi imao ni 10.Drugo, osim migranata, ima i lokalnih radnika koji ne stanuju u "dormitories".Ti famozni fenovi za kosu su zabranjeni jer postoje fenovi u kupatilu. Od milion radnika da se 2 fena zapali u sobi (ko zna posto i kakve su kupili i doneli) pa da izgori cela zgrada i ljudi u njoj.Najbolji nacin da sebi to nabijes sebi u guzicu je da sprovedes kampanju bojkota Aplle i ostalih proizvoda.
Link to comment
Opet, kazem, da nije bilo da se Apple gadzets prave u FoxConn, niko ne bi ni cuo za FoxConn, kao sto nije do sada a godinama se vode maltene krstaski ratovi koji je PC bolji od kojeg
Hm, ne bih se zakleo, ali mislim da sam se još devedesetih sretao sa brendiranim FoxConn matičnim pločama, što će reći da ih je bilo kod nas na tržištu.
Link to comment
isuse.gif
Moram da konstatujem da si ti jednostavno najveći kreten na forumu. Žali Bože topica na kome ti nanjušiš da neko vređa tvoje fetiše.I Eplovi proizvodi su precenjeno snobovsko đubre. Japan je jalovo ostrvo na kome poređani kao sardine žive flower arranging sadists koji drkaju na male devojčice i srču proliv u rieliti emisijama. I soba ti je odvratna, video sam lepše špajzove. Slike ti nemaju nikakvu kompoziciju, a posle 100.000 fotografija i trenirani merkat bi uspeo da pronađe zlatni presek. I am done here.
Link to comment
Hm, ne bih se zakleo, ali mislim da sam se još devedesetih sretao sa brendiranim FoxConn matičnim pločama, što će reći da ih je bilo kod nas na tržištu.
Ma to su geeks, znao sam i ja, javnost nije znala da ta firma koja im je mozda napravila pola elektronike + PC u kuci uopste postoji.Apple je doveo medije na njihova vrata, "more izvestaja".Sto neko ne ode na sam sajt same firme, red je da se cuje i vidi sta oni kazu? Sajt je www.foxconn.coma dokument je bas na FoxConn Social ResponsibilityNekoliko strana dole ima i o tome. Edited by Yoyogi
Link to comment
Moram da konstatujem da si ti jednostavno najveći kreten na forumu. Žali Bože topica na kome ti nanjušiš da neko vređa tvoje fetiše.I Eplovi proizvodi su precenjeno snobovsko đubre. Japan je jalovo ostrvo na kome poređani kao sardine žive flower arranging sadists koji drkaju na male devojčice i srču proliv u rieliti emisijama. I soba ti je odvratna, video sam lepše špajzove. Slike ti nemaju nikakvu kompoziciju, a posle 100.000 fotografija i trenirani merkat bi uspeo da pronađe zlatni presek. I am done here.
You have been done long ago.Mozes da me mrzis.
Link to comment
Mozes da me mrzis.
Yoyogi, sto pre shvatis da tebe ovde svi sazaljevaju (ili te se eventualno plase, kao sto se npr. plasis svog komsije za koga postoje velike sanse da ce jednog dana upasti u obdaniste sa masinkom i masakrirati sve prisutne), a ne mrze - to bolje za tebe. Edited by sailorman
Link to comment
Yoyogi, sto pre shvatis da tebe ovde svi sazaljevaju (ili te se eventualno plase, kao sto se npr. plasis svog komsije za koga postoje velike sanse da ce jednog dana upasti u obdaniste sa masinkom i masakrirati sve prisutne), to bolje za tebe.
To je za Ameriku, ne za ovde. Ili Juznu Afriku.Nego, sta rece o radu i radnoj kulturi?Nema toga kod tebe?
Link to comment
Sto neko ne ode na sam sajt same firme, red je da se cuje i vidi sta oni kazu? Sajt je www.foxconn.com
U njihovom dokumentu piše da nedelja ima 60 radnih sati, a po potrebi se može raditi i neograničeno.
Link to comment
Nego, sta rece o radu i radnoj kulturi?
Da radne navike i radna produktivnost ne zavise od fenotipa, niti od geografske lokacije na kojoj zivis. Samo sto kapiram da ti, kao maleni tockic u velikoj masini™, to tesko da ces ikada shvatiti.
Link to comment
U njihovom dokumentu piše da nedelja ima 60 radnih sati, a po potrebi se može raditi i neograničeno.
To si pogresno procitao. Cela radna nedelja moze da ima 60 sati, ukljucujuci i prekovremeni.Mozda oni to i hoce?Odvojeni od porodica, dosli da zarade, kao nashi 60-ih i 70-ih u Nemackoj, da zarade i da se sto brze pokupe i odu. Ili nashi koji su isli u Kuvajt ili Libiju da se sto pre namlate para, i sto pre nazad, nema veze radno vreme.To im je cak i nepovoljno. Radili bi oni i vise kada bi smelo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...