Jump to content
IGNORED

Odnos prema radu u različitim kulturama


Yoyogi

Recommended Posts

Da si ti meni živ i zdrav, Max Weber je ovo definisao pre bezmalo sto godina. S tim da nije proučavao Srbe već je definisao da prosečno ljudsko biće ne voli da radi i izbegavaće rad kad god je to moguće.Prosečan Amerikanac radi kako bi platio račune, školovao decu i eventualno otputovao da vidi Las Vegas, a ne zato što rad kao takav smatra najbitnijom stavkom u svom životu.Razlika je u tome što prosečan Amerikanac, očigledno, nema na raspolaganju alternative koje ima prosečan Srbin - malo pripomognu tata i mama, malo pripomogne burazer iz inostranstva, ručak i opran veš obezbeđeni u svim varijantama, šta drugo preostaje nego da se sedne u kafić.Mada je i to generalizacija jer mnogi Srbi već odavno nemaj drugog izbora nego da crnče za 150-200 evra mesečno. I biće ih sve više, kako se alternative budu sužavale.
To mozda vazi za "beli" svet.Za Japan, Kinu, Koreju, Singapur, ne vazi.Radom se dokazuje da si nekome (drustvu i svojima) potreban i to ti je najvaznija stvar u zivotu. Biti potreban drugima.Kina, koju sam pomenuo, ima svoje ciste i komunizmom nezagadjene teritorije. Hong Kong, Singapur i Tajvan (sa samo kineskim ili 70% kao Singapur stanovnistvom).Najpreduzimljiviji ljudi na planeti. Tajvanski FoxCon pravi sve Apple gadzete, HP, DELL, Acer, Asus, sve.
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    27

  • Аврам Гојић

    9

  • noskich

    6

  • Dagmar

    5

Foxconn ne pravi sve gedžete, iako je gigant u tom smislu, a 2/3 toga što si nabrojao pravi Quanta Computers. Ako je ideal masovno zapošljavanje stotina hiljada sezonskih radnika za siću koji će mafijaškim gazdama blagorodnim komunističkim čistkama neprečišćenih teritorija da prihoduju milijarde kojim će onda ovi stvarati privatne imperije, dok milioni rade za pirinač, onda OK. Samo što bih ja sve koji se dive turio u 16-časovne smene u fabrikama lepih gedžeta ili na 7-dnevnu smenu na vrh skele pod kojom se gradi soliter ili tanker, pa da onda pričaju o tim divotama i iz ličnog iskustva. Sram bilo Srbe što 9000 km od njih postoji još veća sirotinja, a nafta je jeftina, samim tim i transport. Treba ih vratiti na nivo preživljavanja od šake pirinča kore hleba pa da shvate kako je zajebano zaraditi, mamu im besposlenu.Nije vam palo na pamet da npr. deo tih blejača ima zilion kombinacija koje ne zavise od radnog vremena, da su programeri, da možda drže tuce sajtova za koje preko Gugla dobijaju po x hiljada dolara samo radeći SEO po pola sata dnevno? Obožavam tu priču kako je sirotinja našminkana od glave do pete i može se naći u Knez Mihajlovoj...

Link to comment
Foxconn ne pravi sve gedžete, iako je gigant u tom smislu, a 2/3 toga što si nabrojao pravi Quanta Computers. Ako je ideal masovno zapošljavanje stotina hiljada sezonskih radnika za siću koji će mafijaškim gazdama blagorodnim komunističkim čistkama neprečišćenih teritorija da prihoduju milijarde kojim će onda ovi stvarati privatne imperije, dok milioni rade za pirinač, onda OK. Samo što bih ja sve koji se dive turio u 16-časovne smene u fabrikama lepih gedžeta ili na 7-dnevnu smenu na vrh skele pod kojom se gradi soliter ili tanker, pa da onda pričaju o tim divotama i iz ličnog iskustva. Sram bilo Srbe što 9000 km od njih postoji još veća sirotinja, a nafta je jeftina, samim tim i transport. Treba ih vratiti na nivo preživljavanja od šake pirinča kore hleba pa da shvate kako je zajebano zaraditi, mamu im besposlenu.Nije vam palo na pamet da npr. deo tih blejača ima zilion kombinacija koje ne zavise od radnog vremena, da su programeri, da možda drže tuce sajtova za koje preko Gugla dobijaju po x hiljada dolara samo radeći SEO po pola sata dnevno? Obožavam tu priču kako je sirotinja našminkana od glave do pete i može se naći u Knez Mihajlovoj...
Tito pije samo viski i gogla pa ni to ne razume.Gde bese ona slika Tito uz strug, kao, nesto pravi pa gleda da li je dobro ispalo?
Link to comment

I sta kazes, u Hong Kongu ljudi nesebicno rade za drustvo i boli ih dupe za zaradu?Ok, aj da ti poverujem. Ali me sad zanima sledece - jel se to ocekuje i od radnika i od gazda? Ili se makar vlasnicima multinacionalnih kompanija, koji se ipak najvise trude i najvise rizikuju, dozvoljava da malo pomisle i na svoju dobrobit, pa povremeno kupe sebi nekakav polovan auto ili odu na vikend van grada?

Link to comment
Gde je to Veber rekao!?  :blink:
Verovatno misli naTeoriju X. 
Nije vam palo na pamet da npr. deo tih blejača ima zilion kombinacija koje ne zavise od radnog vremena, da su programeri, da možda drže tuce sajtova za koje preko Gugla dobijaju po x hiljada dolara samo radeći SEO po pola sata dnevno? Obožavam tu priču kako je sirotinja našminkana od glave do pete i može se naći u Knez Mihajlovoj...
Ozbiljno?  :lol:
Link to comment
tito9_strug_121207.gif:wub:
Blizu, ali nije ta.Jednom, pocetkom 80-ih, bio sam u "Zmaj" firmi u Zemunu, inzenjeri sede za robusnim metalnim stolovima u hali, dole mokri betonski pod, a gore slika Tita za strugom. Bila je druga, vidjana je i po udzbenicima ali je ideja ta.
Link to comment
I sta kazes, u Hong Kongu ljudi nesebicno rade za drustvo i boli ih dupe za zaradu?Ok, aj da ti poverujem. Ali me sad zanima sledece - jel se to ocekuje i od radnika i od gazda? Ili se makar vlasnicima multinacionalnih kompanija, koji se ipak najvise trude i najvise rizikuju, dozvoljava da malo pomisle i na svoju dobrobit, pa povremeno kupe sebi nekakav polovan auto ili odu na vikend van grada?
Ljudi rade jer im je to u genima. Neumorno.Bitan je rad i odnos prema radu.
Link to comment
To mozda vazi za "beli" svet.Za Japan, Kinu, Koreju, Singapur, ne vazi.Radom se dokazuje da si nekome (drustvu i svojima) potreban i to ti je najvaznija stvar u zivotu. Biti potreban drugima.
Tamo još postoji lapot, za penzose? Mislim, tad ljudi ne rade, samo su teret, pa ih valjda odaK odstrane iz društva?Kako ti lupaš gluposti, pokušavajući da dalekoistočnu kulturu prikažeš znatno boljom nego što jeste... I onda, kad lupiš nastaviš u istom stilu, dok ne popiješ ban...Bolje kači slike i propagiraj lepote Japana, nego što lupaš ovakve gluposti...Ljudi oduvek rade da bi preživeli i/ili stekli neku životnu sigurnost, za sebe i svoje potomke... Sve ostalo je proseravanje... Ti, verujem, 90% svoje plate poklanjaš dobrotvornim organizacijama, jer radiš za to da budeš koristan, a koji će ti onda pare? Edited by radisa
Link to comment
I call bullshit on this one.
Pa tako i jeste pokazana dekadencija Zapada.U odnosu prema radu.Sta kazes?Makar polovna kola.Makar holidej.Pa Azija pravi i trosi vise nego svi ostali.Dok Japanci imaju 4 nedlje odmora (plus 16 dana drzavnih praznika) , Ameri imaju 1-2 nedelje pa ni to ne smeju da iskoriste.Rad, bato, rad. Ne kokteli u boji na Karibima na plazi.Kad si vec tu, Azija Amere smatra onako kako Ameri gledaju Meksikance: lencuge, "manana" work.
Link to comment
?012m.jpgtito3_strug_121207.gif?A mislim da nije nijedna od ovih, i mislim da znam na koju misliš i mislim da ne mogu da je nađem.
Da, kao da je bio neki kabinet, nesto kamerno u okruzenju koje nije radno. Nema veze, znamo na sta mislis.Hvala na trudu, i ove cu slike sacuvati za arhivu.
Link to comment

Tako je i u genima ljudi iz Foxconn fabrike da izvršavaju samoubistva. Sa druge strane, Terry Gou u svojim genima ima raskalašanu uživanciju u milijardama. Jedino me buni zašto i kako onda ne radi toliko, jer je teorija da bi trebao da radi jer mu je to u genima.Uporedimo to i slikovno:500x_500x_500x_applesupplierresponsibility.jpgfoxconn-death.jpgarticle-1289811-0A252970000005DC-907_468x547.jpgDa mi je znati koliko je ljudi ovde izvršilo samoubistva zbog nemogućih uslova rada i nemogućnosti preživljavanja, barem da se ovakvima zapuše usta...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...