Jump to content
Shan Jan

Zakon o restituciji

Recommended Posts

duma
A ovo ste kod nas planira sa obestecenjem u slucaju nemogucnosti naturalne restitucije su upravo obveznice sa limitiranim iznosom.
Ti ne vidiš problem u tome? Neko će dobiti i više nego što mu je oduzeto, a drugi 5-10%. Misliš da to neće stvoriti probleme? Ako se vraća, svima treba da se vrati na isti način. Edited by duma

hazard

Vidim problem u tome.Zato sam ja za naturalnu restituciju za zemljiste, a za limitirane obveznice za sve ostalo.Obveznicama isplatiti oduzete fabrike, firme, i u principu sve sto nije nekretnina ili zemljiste. To moze biti nekakav "simbolicni" iznos.Ostalo u naturi, a ako ne moze da se vrati u naturi, da drzava da od svog zemljista ekvivalent. Sa poljoprivrednim zemljistem to moze bez problema da se uradi. Sa gradjevinskim...pa moze i tu. I onda nek se isplati kompenzacija u onih predpostavljam 1% ili manje slucajeva gde zamena nece biti moguca.

duma
Vidim problem u tome.Zato sam ja za naturalnu restituciju za zemljiste, a za limitirane obveznice za sve ostalo. Sa poljoprivrednim zemljistem to moze bez problema da se uradi...Ostalo u naturi, a ako ne moze da se vrati u naturi, da drzava da od svog zemljista ekvivalent.
Vidiš problem, ali izgleda da ne vidiš koliki je. Nekad je skoro sve zemljište bilo privatno. Deo oduzetog je privatizovan. Deo je promenio namenu, Nešto je posle rata i podeljeno seljacima. Sve u svemu, dosta manje je zemlje u državnom vlasništvu nego zemlje koja je oduzeta.
Obveznicama isplatiti oduzete fabrike, firme, i u principu sve sto nije nekretnina ili zemljiste. To moze biti nekakav "simbolicni" iznos.
Problem sa nekretninama je znatno veći nego sa zemljištem. Tu sigurno ne može da se vrati 50%. I ako može postoji problem. Nek imaš tri iste nekretnine. Jedna je prenamenovano u imovinu koja se ne vraća, druga je prešla u privatno vlasništvo. Treća može da se vrati. Zašto industrijalci da budu u lošijem položaju od vlasnika zemljišta i nekretnina? Znam neke baš fine čoveka čijim ocu je oduzeta fabrika. Misliš da je OK da neko dobije sve, a drugi 5-10%. Misliš da se drugi neće žaliti Strazburu. Sve i da dobiju ko će da im plati.
Sa gradjevinskim...pa moze i tu.
Kako?
I onda nek se isplati kompenzacija u onih predpostavljam 1% ili manje slucajeva gde zamena nece biti moguca.
Problem je što u naturi ne može da se vrati mnogo, mnogo više. Sigurno više od 50% vrednosti ukupne oduzete imovine. Ako se izuzmu i škole, muzeji, pozorišta, nekretnine kojih više nema, kao i sve ono što je već ponovo prešlo u privatne ruke, verovatno ne može da se vrati ni 10%. O 99% je stvarno smešno pričati. Priča za malu decu. Edited by duma

noskich
Problem je što u naturi ne može da se vrati mnogo, mnogo više. Sigurno više od 50% vrednosti ukupne oduzete imovine. Ako se izuzmu i škole, muzeji, pozorišta, nekretnine kojih više nema, kao i sve ono što je već ponovo prešlo u privatne ruke, verovatno ne može da se vrati ni 10%. O 99% je stvarno smešno pričati. Priča za malu decu.
Sa ovim se apsolutno slazem.

Jozef K.
A i da su bili bogatasi sto ti kazes, da li je nemoguce da su se neki obogatili postenim radom?
Komuno-nacoški mozgovi nemaju pojma šta je pošten rad. Zato otimaju i ubijaju, jer drugačije ne znaju da steknu.

kim_philby
Komuno-nacoški mozgovi nemaju pojma šta je pošten rad. Zato otimaju i ubijaju, jer drugačije ne znaju da steknu.
tacno: red, rad i disciplina. ovakva provala glupe malogradjanstine je stvarno za medalju. npr. zlatni brka sa hrastovim liscem.vlcsnap2689233dv8.jpgedit: btw, ja sam za restituciju. drzave koja je promovisala zajednistvo i komunalnost (odnosno zajednice glupih neradnika koja je upropastila postenog sumadijskog domacina) vise nema. ukoliko smo sve sjebali ne vidim zasto ne i ovo narocito zato sto vise nema ideoloskog pokrica za odbijanje restitucije. na kraju krajeva evo nam ih miskovic i njegovi poslovni ortaci za novu revoluciju. Edited by kim_philby

badenac
Vidim problem u tome.Zato sam ja za naturalnu restituciju za zemljiste, a za limitirane obveznice za sve ostalo.Obveznicama isplatiti oduzete fabrike, firme, i u principu sve sto nije nekretnina ili zemljiste. To moze biti nekakav "simbolicni" iznos.Ostalo u naturi, a ako ne moze da se vrati u naturi, da drzava da od svog zemljista ekvivalent. Sa poljoprivrednim zemljistem to moze bez problema da se uradi. Sa gradjevinskim...pa moze i tu. I onda nek se isplati kompenzacija u onih predpostavljam 1% ili manje slucajeva gde zamena nece biti moguca.
Upravo tako.Poljoprivredno zemljiste se moze nadokanditi u naturi,zamenom za drugo zemljiste.Ono sto je problem sto nasa vajna drzava nije uradila valjan popis sopstvene svojine,verovatno namerno,da bi se drzavno moglo koristiti kao Alajbegova slama.Sa gradjevinskim zemljistem je slicna cak i jasnija stvar,jer je to u nadleznosti samouprava,ili je makar podlozno brzoj proveri stvarnog statusa.Ono sto jeste problem su predratne stambene zgrade ciji su stanovi izdavani po kiriju a sada su otkupljeni.Tu se zaista moze desiti nepravda prema novim vlasnicima,mada sumnjam da vecina njih nisu znali da kupuju kradenu robu.

Tribun_Populi

Drugovi revolucionari, moj pokojni deda, posteni ljakse koji je sadio duvan, rodjeni brat poginulog partizana iz kraja u kome je partizana jedino bilo u Srbiji od jeseni 1941. do leta 1944. - nosioca partizanske spomenice 1941; je 1957. godine kupio plac od 6 ari u Leskovcu za pare.1958. su mu ga oduzeli i dali mu 2 ara na koriscenje, uz obavezu da u roku od 2 godine izgradi kucu, da ne bi ostao i bez toga. Humanizam & renesansa, jbt. Da se vrati, do poslednje pare!

kim_philby
Drugovi revolucionari, moj pokojni deda, posteni ljakse koji je sadio duvan, rodjeni brat poginulog partizana iz kraja u kome je partizana jedino bilo u Srbiji od jeseni 1941. do leta 1944. - nosioca partizanske spomenice 1941; je 1957. godine kupio plac od 6 ari u Leskovcu za pare.1958. su mu ga oduzeli i dali mu 2 ara na koriscenje, uz obavezu da u roku od 2 godine izgradi kucu, da ne bi ostao i bez toga. Humanizam & renesansa, jbt. Da se vrati, do poslednje pare!
deda, leskovac, 2 ara... oj srbijo medj medjama, kukumavko medj narodima! vama zaista nikada ne dosadi. sve kod tacerke da vas uci kako drustvo ne postoji vec samo pojedinci.

Shan Jan
Dzaba diskutujes sa ispranim mozgovima.
Nije to isprani mozak nego salonska masina za parole. Nema tu sta da se ispire. ontopic: zasto se uopste uzima da se restitucijom mora vratiti kompletna imovina? Jasno je da je to nemoguce a da preteranu cenu ne krenu da placaju svi gradjani zemlje. Restitucija bi trebalo da se sprovede tako da ne bude previse bolna za sve gradjane a da opet ispravi koliko-toliko nepravdu. Moze to da se uradi i sa 50 il 20% prethodne imovine, date svim starim vlasnicima.

hazard
deda, leskovac, 2 ara... oj srbijo medj medjama, kukumavko medj narodima! vama zaista nikada ne dosadi. sve kod tacerke da vas uci kako drustvo ne postoji vec samo pojedinci.
Ti predpostavljam mislis da je sve to OK? Da ti radis, rmbacis, zaradis, onda kupis nesto, pa ti neko dodje i kaze - slusajte druze, mnogo vam je to. Dosta vam je trecina. Ovo ostalo cemo mi bolje da raspodelimo. To je kul?

kim_philby
Nije to isprani mozak nego salonska masina za parole. Nema tu sta da se ispire. ontopic: zasto se uopste uzima da se restitucijom mora vratiti kompletna imovina? Jasno je da je to nemoguce a da preteranu cenu ne krenu da placaju svi gradjani zemlje. Restitucija bi trebalo da se sprovede tako da ne bude previse bolna za sve gradjane a da opet ispravi koliko-toliko nepravdu. Moze to da se uradi i sa 50 il 20% prethodne imovine, date svim starim vlasnicima.
mda. isprani mozgovi. oni koji drze da je nacionalizacija bila nesto nemoralno su wanna-be vandejci.ja samo ponavljam sledece: nema socijalizma, nema potreba da se odlaze restitucija. sada u rukama drzve ta imovina kao da je u rukama tajkuna. ovako barem neka napetos moze da nastane.

kim_philby
Ti predpostavljam mislis da je sve to OK? Da ti radis, rmbacis, zaradis, onda kupis nesto, pa ti neko dodje i kaze - slusajte druze, mnogo vam je to. Dosta vam je trecina. Ovo ostalo cemo mi bolje da raspodelimo. To je kul?
prvo postoje mnogobrojni slucajevi eksproprijacije u bivsoj SFRJ. svaki je prica za sebe. drugo, lepo je baviti se dedom i unukom ali ne znam sta cemo sa crkvenim imanjima i slicnim latifundistima. trece, predlazem da se restitucija primeni i na begovska imanja u sandzaku. ili tu ima neki etno-cetno problem?no ponovaljam: ne postoji vise ideoloski raison d'etre za ocuvanje tog stanja. danas svi imamo manje nego pre dvadeset godina bas dobrim delom usled brutalne privatizacije. bolje da se drzavi otme sve sto se moze oteti i stvori neka, kakva-takva, napetost nego da se brani servis tajkuna.ljudi poput degenija misle da su miskovicevi bagmeni posteni ljudi. jesu, bas kao i toni soprano. Edited by kim_philby

hazard
prvo postoje mnogobrojni slucajevi eksproprijacije u bivsoj SFRJ. svaki je prica za sebe. drugo, lepo je baviti se dedom i unukom ali ne znam sta cemo sa crkvenim imanjima i slicnim latifundistima. trece, predlazem da se restitucija primeni i na begovska imanja u sandzaku. ili tu ima neki etno-cetno problem?
Kao sto sam rekao vasi pre jedno 2 strane, begovi (i ostali veleposednici) su novcano kompenzovani za svoju imovinu oduzetu tokom agrarne reforme u Kraljevini SHS/Jugoslavije. Cak im je nadoknadjen i izgubljen prihod izmedju perioda kada su oterani sa zemlje do perioda kada je konacno ta zemlja formalno-pravno podeljena drugima (sto ce reci jedna vrsta restitucije). I da sandzacki begovi su jos i najblolje prosli jer im je kompenzacija bila data u gotovini a ne obveznicama. A latifundije u predkumanovskoj Srbiji nisu ni postojale. Vojvodjanski latifundisti pogodjeni agrarnom reformom su takodje kompenzovani.Prema tome molim da se prestane sa pokusajima da se prave pametne doskocice od "begovskih imanja u sandzaku" i slicno.

Аврам Гојић

Mene zanima, sa pravne tačke, da li će nekim sporednim putem Jevreji čija imovina bude "restituisana" potomcima kvislinga moći da dođu do pravične kompenzacije na evropskim sudovima?Iskreno, samo me to u ovoj priči i zanima. Mogu i da kopam po prašnjavim katastrima da tražim dokaze o nekakvom stanu u Avalskoj, pa da čekam deset godina da se država smiluje da mi da nešto što, u suštini, moje nikada nije ni bilo, i da gledam kako se gramzive babetine iz moje familije glože oko parčeta papira. Neka, hvala. Neko je negde primetio da će država sve što je vratila u procesu restitucije dobiti nazad preko sudskih taksi u parničnim postupcima. Koja će to apokalipsa biti laugh.gif

Edited by Marko M. Dabovic