Jump to content
Shan Jan

Zakon o restituciji

Recommended Posts

noskich
^^Pa sto onda diskutujes :isuse: Ovde se i nije pricalo o povratku imovine no o nekoj manjoj finansijskoj kompenzaciji. Meni se cini da ce od ovoga biti nesto. Koliko para, u koliko dugom vremenskom preiodu i na kraju za koliko "srecnika" to cemo tek videti. Necu misliti na to svaki dan :lol: al ni baciti niz reku jer je neki lurker strucno zakljucio da od toga nema nista.
Od toga ce biti isto ono sto je bilo i od onih 1000 eura.A diskutujem da bih smirio strasti; sta se bre sekirate oko sarene laze.

Filipenko

Ceo zakon služi da se razdele neke pare uzete od svih građana i od ko zna koje banke/međunarodne finansijske institucije i razdele pred izbore, a pride da se po mogućstvu stvori privremena srednja klasa koja će biti verna glasačka mašina. Naravno, u celoj podeli je pravda najmanje bitna, pa će tako najveća obeštećenja biti izručena lupežima, licimurima i demonima, baš onakvima kakve su i sada političke partije na vlasti i opoziciji, i treba im mobilizacija i zbijanje redova takvih.Niti sam tražio natrag zgradu u centru grada, niti ona više postoji u iole sličnoj formi - uostalom, razrušena je potpuno u bombardovanjima. Ako me neko bude pozvao da svedočim, reći ću i šta se desilo sa malom fabrikom u Šumadiji koja je bila u vlasništvu pripadnika moje šire porodice, da je tokom WW2 konvertovana iz prerađivačke fabrike u fabriku oružja i municije za kvislinške snage zarad profita, da je to brat od strica moje babe poklonio državi nakon što se vratio kao pobednik. Then again, zašto bi me zvali, a i kao da je bitno to što bih rekao.Državi i ljudima koji su je vodili hvala što je bilo neko vreme kada nam je svima omogućila napredak, razvoj, pa čak i neku formu blagostanja, kada smo se iščupali iz blata i iz bede u kojoj su nas držali nekadašnji nenarodni režimi. Slava im.Predlažem raseljavanje gradova, teranje ljudi natrag na sela dok se u Beogradu ne vrati brojka na održivih 250k ljudi. To je još ostalo kao poslednja mera kojoj mogu pribeći da vrate 100% stanje u njihov patološki raj iz tridesetih godina dvadesetog veka, kada je za ološ bilo idealno vreme. Sve ostalo su već učinili.

Edited by Filipenko

Tribun_Populi

Ljudi, drzava stvarno ima ogromnu nepokretnu imovinu kojom moze kompenzovati ono sto ne moze vratiti u naturi jer ga je prodala u privatizaciji. I ja stoga potpuno podrzavam nastojanja Mreze da to progura, jer cemo u protivnom svi otplacivati drzavne obveznice u vrednosti od 2 milijarde evra narednih 20 godina. Em mi uzeli imovinu, em treba da placam da bi me obestetili, a cika Misko trlja ruke :isuse:@Shan JanZnas kako je s arhivama, zavisi gde i koji je osnov oduzimanja. U Vojvodini i Beogradu je bilo zem. knjiga, pa je arhiva i najkompletnija sto se zemljista i zgrada tice, sto je dobro jer tamo uvek pise osnov za promenu nosioca prava svojine (presuda, resenje, ugovor) pa se po tom tragu lako nadje u arhivu. U vezi samih osnova oduzimanja, oni se malo teze nalaze, jer je negde oduzimano zbirnim resenjima, negde su to cinili preki sudovi, mesni odbori i komisije, negde je bila klasicna otimacina... Na par mesta su i gorele arhive.Pravi problemi su juznije od reka, gde (sem u delu Nisa) zemljisnih knjiga nije ni bilo. E tu je umetnost naci papire, uzevsi u obzir poslovicnu ljubaznost katastarskih sluzbenika i sredjenost arhiva. Ja sam informaciju od katastra dobio tek posle Sabiceve intervencije, a ugovor koji mi je trebao iskopao iz arhiva posle 5 dana listanja sudskih registratora. Resenje o nacionalizaciji nisam nasao nikada, a isto se i ne pominje kao osnov za promenu stanja u katastru. Izgleda je u mom slucaju oduzimanje bilo po sili zakona (gradj. zemljiste je u pitanju).Droid does what iDont.

Filipenko

Mi ćemo to otplaćivati pa otplaćivati, šta misliš, da će vlast da dozvoli da se obezbede sredstva a da se to ne potroši? Pa sve i da hipotetički ne bude zahteva za više od 1,3 milijarde, ostatak će onda požuriti da razdele kombinacijama kojima mogu da razliku uvuku nazad u svoje stranke, odnosno svoje džepove. Da oni hoće štedljivost, domaćinsku brigu i pravdu, ne bi se uopšte ovim bavili.Droid smara, what iDont.

hazard
pravda za obrenovice! angry.gifozbiljnije, kad' vec kasnimo u svemu, barem je lako prepisati resenja koja su primenile okolne zemlje (djelic pominje hrvatsku)... pa pratiti kako ide proces kod njih.
Okolne zemlje su primenjivale raznorazna resenja.Npr., u Madjarskoj su delili vaucere sa kojima si mogao da ucestvujes u privatizaciji (i da kupujes sta god je drzava prodavala: firme, zemljiste, bilo sta).Privatizacija i restitucija morale su da se rese u istom cugu, ali to kod nas nije uradjeno da bi *odredjeni* ljudi stigli da pokradukupe ono od drzavne imovine sto im se dopadalo.

Shan Jan
Пошта прима захтеве за враћање имовине
Агенција за реституцију, која ће водити поступак враћања национализоване имовине позваће у децембру бивше власнике да поднесу захтеве уколико скупштина крајем овог месеца усвоји владин Предлог закона о враћању имовине и обештећењу. Од тог тренутка, грађанима тече рок од две године да пријаве своја потраживања. Документацију неће морати да носе у Београд, као што су то чинили пре пет година када су пријављивали одузету имовину, већ ће је предавати на шалтерима Пошта Србије у својим местима.
:mellow: Jel ovo znaci da ce se pozivati samo oni koji su se ranije prijavili? Sta je ta potrebna dokumentacija? Ima li nekog ovde ko se vec ganjao sa tim?

reg
Агенција за реституцију, која ће водити поступак враћања национализоване имовине позваће у децембру бивше власнике да поднесу захтеве уколико скупштина крајем овог месеца усвоји владин Предлог закона о враћању имовине и обештећењу. Од тог тренутка, грађанима тече рок од две године да пријаве своја потраживања. Документацију неће морати да носе у Београд, као што су то чинили пре пет година када су пријављивали одузету имовину, већ ће је предавати на шалтерима Пошта Србије у својим местима.
Jel ovo znaci da ce se pozivati samo oni koji su se ranije prijavili? Sta je ta potrebna dokumentacija? Ima li nekog ovde ko se vec ganjao sa tim?
Оним грађанима, који су Републичкој дирекцији за имовину, 2006. године, пријавили непокретности и приложили документацију, сви папири ће бити враћени на кућну адресу.
Cimali ste se pre pet godina, smarali se po arhivama, a sada, sve to mozete ponovo - ali preko saltera poste.Ne brini Shan Jan sigurno ce zaposliti neku reklamnu agenciju da objasni gradjanima njihova prava i poduci ih kako da ih ostvare u izuzetno originalnoj kampanji.

Mp40

Vrhunac retardiranosti tih cetnicko-ljoticevskih opskuriteta poput SPO i slicnih Srbskih Kulturnih Klubova je sto oni sa tom pricom racunaju na izborni uspeh a zaboravljaju osnovni oksimoron toga.Restitucija zanima nekih 3-4% gradjana jer toliko je i bilo bogataske, ratnoprofiterske i kralju podguzne zgadije pre rata koja je drzala sve u drzavi. A tu nema ni za cenzus... hehehe...Ostatak (90ak%) je nacionalizacijom samo dobio - skole, bolnice, institute, fabrike, obradivu zemlju, energetska postrojenja... Kad bi samo SPC u BG dobila "svoje" (od boga dato, valjda), vecina skola, nekoliko bolnica i ko zna koliko ljudi bi bilo iseljeno.Crvena pravda '45 - od nje uglavnom i zivimo danas. Jos uvek. Covece, cak ni ove pogane stetocine jos nisu sve raskrcmile od toga!

Tribun_Populi
Mi ćemo to otplaćivati pa otplaćivati, šta misliš, da će vlast da dozvoli da se obezbede sredstva a da se to ne potroši?
Naturalna restitucija, druze, vratiti u naturi sto je moguce vise, to je bila poenta izrecene podrske. Upravo da se ne bi trosilo.
Droid smara, what iDont.
Say hello to Tapatalk Android app :DDroid does what iDont.

noskich
Restitucija zanima nekih 3-4% gradjana jer toliko je i bilo bogataske, ratnoprofiterske i kralju podguzne zgadije pre rata koja je drzala sve u drzavi. A tu nema ni za cenzus... hehehe...
Ne mogu a da ne prokomentrisem ovo citirano. To je svojevrsno opravdanje oduzimanja imovine.Daleko od toga da su svi od kojih je imovina bila oduzimana bili bogatasi, ratni profiteri i dvorska kamarila. Takvom generalizacijom se potpuno zaboravljaju ljudi od kojih je oduzeta zemlja za bilo kakve svrhe, kuce srusene da bi se podigle zgrade ili oduzete pa su ili preseljeni u stracare ili im je data `kompenzacija` u vidu nekoliko procenata vrednosti oduzete imovine.A i da su bili bogatasi sto ti kazes, da li je nemoguce da su se neki obogatili postenim radom? Edited by noskich

Buck Naked

Ček da razmislim.... jeste (nemoguće).

Edited by Buck Naked

Mp40
A i da su bili bogatasi sto ti kazes, da li je nemoguce da su se neki obogatili postenim radom?
Nemoguce je, naravno.Ja ne samo da opravdavam nego podsticem. Ponovilo se, sto pre. Edited by Mp40

hazard
Ne mogu a da ne prokomentrisem ovo citirano. To je svojevrsno opravdanje oduzimanja imovine.Daleko od toga da su svi od kojih je imovina bila oduzimana bili bogatasi, ratni profiteri i dvorska kamarila. Takvom generalizacijom se potpuno zaboravljaju ljudi od kojih je oduzeta zemlja za bilo kakve svrhe, kuce srusene da bi se podigle zgrade ili oduzete pa su ili preseljeni u stracare ili im je data `kompenzacija` u vidu nekoliko procenata vrednosti oduzete imovine.A i da su bili bogatasi sto ti kazes, da li je nemoguce da su se neki obogatili postenim radom?
Dzaba diskutujes sa ispranim mozgovima.

duma
Ovde se i nije pricalo o povratku imovine no o nekoj manjoj finansijskoj kompenzaciji. Meni se cini da ce od ovoga biti nesto. Koliko para, u koliko dugom vremenskom preiodu i na kraju za koliko "srecnika" to cemo tek videti. Necu misliti na to svaki dan :lol: al ni baciti niz reku jer je neki lurker strucno zakljucio da od toga nema nista.@banatski: hvala :) I steta sto se ne uzima u obzir stanje pre 41.
Apsolutno nisi u pravu. Liga za... i njeni lobisti u vladi upravo insistiraju na povratku imovine(naturalnoj restituciji). Izgleda će to i progurati. Tu se javlja par "sitnih" problema. Oduzeta imovina neretko ima značajno veću vrednost, jer je nešto što je bilo njiva postalo građevinsko zemljište, a nešto što je bilo kuća na perifreriji, kuća u širem centru. Uopšte, imovina koja je oduzeta tad može danas da ima veću vrednost, ali i manju u zavisnosti od prenamene i održavanja. Ni na jedno ni na drugo bivši vlasnik nije uticao. Generalno mnogo bolje će proći oni koji mogu da se namire iz naturalne restitucije, nego oni koji će da čekaju da dobiju novac iz famozne 2 milijarde. Oni će sigurno popričekati i dobit znatno manje. Zbog toga će biti tuče i lomljave da se dobije u naturi. Na kraju će dobar deo ostati kratkih rukava. Uglavnom će se namiriti oni koji budu potkupljivali ili silom upadali u imovinu. Takvom ponašanju će najviše biti skloni potomci onih kojim je i trebalo oduzeti imovinu(ratni profiteri, saradnici okupatora...). Posebna priča je kako bi se određivala vrednost oduzete imovine, pogotovu fabrika. Ko se bude bavio tim zaradiće ne za svoje praunuke, već za celu ulicu. Administrativni aparat bi imao dobar razlog da par godina bude zauzet. Sve u svemu, restitucija u zamišljenom obliku je i neizvodljiva i krajnje kontraproduktivna. Biće to velika pljačka u kojoj će šljam, koji se predstavlja kao političari, debelo omastiti. Naće tu svoj deo i razni činovnici koji su zahvaljujući partiji dobili neku državnu službu. Ogromni resursi će biti angažovani na tim poslovima. Sve to da bi se izmirila potencijalna nepravda prema ljudima koji su uglavnom odavno pomrli. Kažem potencijalna, jer se iz krajnje nerazumljivih razloga insistira na stanju iz 45. što dovodi do toga da da nešto i ne bi trebalo da se vrati(ratni profiteri, saradnici okupatora...)S druge strane, apsolutno je nepravedno da tu nepravdu ispravljaju ljudi koji su aktuelni poreski obveznici, a koji u ogromnoj većini tad nisu ni bili rođeni.Ovakav modelu ne vredi priče o učlanjenju u EU, jer će nas voditi u apsolutno suprotnom pravcu. Povećanje korupcije i neefikasna administracija nisu baš nešto što će nas usmeriti ka EU. U slučaju da se restitucija sprovede na predloženi način to je neminovno. S druge strane nisam siguran a je ovakva restitucija uopšte potrebna i za ulazak u EU. Koliko sam čuo Mađari su dali u obveznicama i to sa limitiranim iznosom(čini mi se do 30k evra). Ne vidim zašto to ovde ne bi moglo. Naravno i da se crta podvuče 41. To bi bilo ekonomski održivo, ali čak i to bi povuklo ostale probleme, tako da nisam siguran da i to treba raditi. Edited by duma

hazard

Opet, Madjari nisu dali u obveznicama. Madjari su davali vaucere sa kojima si mogao da ucestvujes u privatizaciji.A ovo ste kod nas planira sa obestecenjem u slucaju nemogucnosti naturalne restitucije su upravo obveznice sa limitiranim iznosom.