Jump to content
Shan Jan

Zakon o restituciji

Recommended Posts

Mp40

Nispe svima i tisincina. What we need is more collectivization (ajde moze i nationalization) a ne vracanje ratnim profiterima prvog svetskog rata. Cak i cetnici na vlasti znaju da ne moze tako jer ce ostati bez ovih osnovih alata za odrzavanje socijalnog mira.

hazard

1945 called and it wants its populism back.

Edited by hazard

noskich

Kakva bre crna restitucija, od cega ce da isplate, suvu drenovinu da cede?Kakva natura, to je mozda moguce u vrlo malom broju slucajeva. Oduzeta zemlja npr, izgradjeni objekti - nista od zemlje.Oduzet lokal/stan/kuca koji je preprodat i ko sad moze da istera novog vlasnika?Pricam ti pricu, pale i zare narod obecanjem da ce nesto dobiti kako bi iskamcili jos koji glas i nastavili da jasu.

Аврам Гојић
Pricam ti pricu, pale i zare narod obecanjem da ce nesto dobiti kako bi iskamcili jos koji glas i nastavili da jasu.
Hazarde, kako se beše zove politika praznih obećanja koja prijaju ušima naroda? Pop....pop...pomozi mi?

noskich
Hazarde, kako se beše zove politika praznih obećanja koja prijaju ušima naroda? Pop....pop...pomozi mi?
Ma bre, postoji jedan dobar broj ljudi kod kojih to radi.Komsija u ulici sa cijom se zenom majka druzi svaki bogovetni dan drobi o restituciji i vracanju dva lokala u kuci u kojoj zive. Ko god je od stranaka pomenuo restituciju za njih je glasao; vatreni pristalica SPO svojevremeno dok im su im usta bila puna te teme.

rajka

ne verujem da ce dobiti ne znam koliko glasova ne tome, ali ja sam razumela da moraju da urade zbog eu (jedan od uslova za dobijanje datuma/statusa0, ili nije?

noskich
ne verujem da ce dobiti ne znam koliko glasova ne tome, ali ja sam razumela da moraju da urade zbog eu (jedan od uslova za dobijanje datuma/statusa0, ili nije?
Pa sad, 100K je veliki broj, jos da racunas da bi izlaznost bila 60-ak posto i eto ti, vrlo znacajan glasacki segment koji se moze pridobiti bez troskova nezavisno od ideoloskih opredeljenja (zagrabis sa svacije gomile).

rajka
Pa sad, 100K je veliki broj, jos da racunas da bi izlaznost bila 60-ak posto i eto ti, vrlo znacajan glasacki segment koji se moze pridobiti bez troskova nezavisno od ideoloskih opredeljenja (zagrabis sa svacije gomile).
to ti je bas ofrlje racunica, ali imas prava da verujes u nju.

Аврам Гојић
I same zemlje EU sada odlažu restituciju za neka bolja vremena, a novim članicama se gleda kroz prste ako kažu "nemamo, a i da imamo, odakle nam" (Rumunija).Meni je potpuno retardirano da sada radimo nešto što od nas zapravo niko i ne traži,da bi ispunili uslov za ulazak u organizaciju koja nas nikada neće primiti.

Banatski

Što se arhiva tiče, dokumentacija je delimično sačuvana, ima je više nego što je nema. Recimo, za Nemce su sačuvana skoro sva rešenja, jer je posleratna vlast išla logikom da se ovi nikad neće vratiti. Sa našim "kulacima" je problem, tu je više građe propalo, možda i sa namerom. Neki ljudi koji su potraživali stotine jutara zemlje su morali da se suoče sa činjenicom da nema nikakvog pisanog traga o tome, zato što je sud u prošlosti dopustio da rešenja pokisnu, istrunu u nekom podrumu i sl. U slučaju da nema traženog rešenja dobri su i zapisnici, delovodnici i imenici agrarnog suda, sreske komisije za konfiskaciju i drugih "komisija". Bar se može naći neki trag od koga se ide dalje, do Arhiva Vojvodine, recimo. Suština je da se otuđivanje imovine privatnih lica sprovodila decenijama u raznim formama kao što su konfiskacija, nacionalizacija, arondacija, eksproprijacija sa nadoknadom, tu je bilo i unošenje zemljišta u seljačke zadruge; pokretnom i nepokretnom imovinom se raspolagalo preko tzv. uprava narodnih dobara, itd. Zato je uloga arhiva veoma važna, jer su u pitanju desetine i stotine hiljada predmeta na tu temu. Doduše, znamo kakav je odnos države prema takvim institucijama, pa ne treba očekivati neka čuda i brzu proceduru.

noskich
to ti je bas ofrlje racunica, ali imas prava da verujes u nju.
Nije moja, neko je ovde vec pomenuo 150K, a verujem da makar 100K ima glasaca koji imaju nekog osnova za povracaj imovine ili misle da imaju. Stvar je u tome da ako jedna osoba misli da ima osnova onda postoji solidna verovatnoca da ce cela ili vecina porodice se povesti za tim pri glasanju. Pa pazi kod nas postoji cela mini-istorija mini-stranaka koje ocajnicki u poslednjem krugu pokusavaju da dobiju glasove homoseksualne populacije (bila bese Nova Demokratija, SDU, sada LDP).Za te stranke pred cenzus to bi bilo pitanje zivota i smrti, a posle mogu da glume jezicak na vagi i da strateski dobiju daleko veci uticaj no sto zasluzuju.Ne treba uopste zanemariti, to ti je niche segment, i ako ga snazno pridobijes tako sto ga forsiras (a veliki ne mogu toliko da forsiraju jer udaraju na masu) eto tebi glasova, a uvek mozes da se vadis da nisi mogao nista da uradis posto si mala stranka.Dinkic je dobijao glasove za svojih cuvenih 1000 eura, jok nece neko da glasa za obecanje da ce dobiti nazad 5-10-20-50-100-X hiljada eura. Edited by noskich

Tresko
Ni meni nije jasno zasto zakon gleda imovinsko stanje iz 1945. (ako je tako) umesto 1941.Sto se tice turske manjine nakon balkanskih ratova, koliko je meni poznato sve age i begovi koji su zbog agrarne reforme u Kraljevini SHS ostali bez poseda (od Bosne do Kosova) su novcano kompenzovani za zemlju + im je nadoknadjen izgubljen prihod za period od trenutka kada su od strane bivse raje isterani sa zemlje do trenutka isplacivanja naknade. To je reseno relevantnim zakonima u periodu izmedju 1930. i 1934. godine.
Pa ako su uzeli 1945. kao reper, onda je to stvarno nevidjena sramota. Pa očigledno je da tako ponovo legalizuju raznorazne profitere, mutikaše i bitange, koji su se u periodu od 41 do 45 strašno okoristili.Svako ko nije glup ili baraba lako može da provali da su se u te 4 godine desila strašna otimanja i od Jevreja i od drugih.

noskich

Moze da se izabere godina koju god hoces; realna mogucnost da se imovina pravicno vrati ne postoji, zato o celoj stvari kao smejuriji uopste ne bih ozbiljno diskutovao.

Takeshi

pravda za obrenovice! angry.gifozbiljnije, kad' vec kasnimo u svemu, barem je lako prepisati resenja koja su primenile okolne zemlje (djelic pominje hrvatsku)... pa pratiti kako ide proces kod njih.

Shan Jan

^^Pa sto onda diskutujes :isuse: Ovde se i nije pricalo o povratku imovine no o nekoj manjoj finansijskoj kompenzaciji. Meni se cini da ce od ovoga biti nesto. Koliko para, u koliko dugom vremenskom preiodu i na kraju za koliko "srecnika" to cemo tek videti. Necu misliti na to svaki dan :lol: al ni baciti niz reku jer je neki lurker strucno zakljucio da od toga nema nista.@banatski: hvala :) I steta sto se ne uzima u obzir stanje pre 41.

Edited by Shan Jan