Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

Tu su i Tamna je noć, Kaži zašto me ostavi, Povratak lopova (komedija)...
Završni dijelovi Podzemlja i Noža se takođe bave ratovima 90-tih.

Tu je i Država mrtvih, film kojeg je Živojin Pavlović (po drami Siniše Kovačevića) započeo krajem 90-tih, a dovršio ga Dinko Tucaković par godina kasnije. Vrlo mračan i težak film, ali ga vrijedi pogledati.

I Goran Marković se bavio Srbijom 90-tih - Urnebesna tragedija (po drami Dušana Kovačevića), Kordon (tekst Nebojše Romčevića), kao i ratom u BiH - Turneja.

Edited by colonelo
Link to comment
On 29.3.2019. at 20:09, ragasto said:

Ne, ali i sirće je slatko kada je džabe. Gledaj, pa javi.:D

ne odok u bioskop. samo su mi rekli da biković ima tretman kod riba kao nekad bitlsi

Link to comment

evo ja odgledao sinoć Među. generalno volim domaće filmove u bioskopima da gledam, mada kad malo bolje razmislim i nisam u zadnjih godinu-dve ništa odgledao tako da nemam baš dobro opravdanje što odgledah ovo :D :blush: ajd možda to što mi je zanimljiv novi talas ruskih filmova.

 

elem... teška kršina od filma.

 

biće i spojlera pa kome smeta nek preskoči.

 

vidi se da su imali para. odlični su boje, kadrovi, scenografija, oprema... vizuelno izgleda stvarno odlično.

mislim da je i osnovna priča odlična, taj glavni zaplet o grupi odbačenih specijalaca koji su ponovo aktivirani a sve u kontekstu ponovnog jačanja Rusije kao globalnog igrača... za akcioni film - bombonica postavka.

 

što se glume tiče... skroz šarenoliko. ima očajnih momenata, ima i dobrih. neki dijalozi su na ivici diletantizma.

al meni su se svideli naši Srećković i Radonjić u ulogama UČK koljača. jesu dobri al dodatno i taj momenat da glume "drugu stranu", prosto dodaje nekako na doživljaju njihovih rola. 

 

čitav film je rastrzan. scene se potpuno random ubacuju i smenjuju. red zajebancije (gde su svi nešto vickasti), pa red eksplicitne klanice civila, pa duga spora scena, pa dva minuta brutalne akcije, pa isečak iz Dnevnika (svako malo ima neki dokumentarni segment)... niđe veze... najgore su te scene i likovi koji se uvode (kao npr švajcarski doktor ili ruski vozači BOVa, ili Srđan Todorović kao falsifikator dokumenata) gde ti sad pomisliš da je to nešto bitno za radnju čitavog filma, i te scene traju po nekoliko minuta... i onda se ti likovi nikad više ne vrate u priču... niti sama scena ima neki smisao, bar kao vezivni momenat... nego je tu eto... meni je bar tako delovalo. kapiram da su probali da naprave pozadinu za određene likove al baš im se otrglo kontroli.

 

mene su posebno iritirale te scene likvidacije civila... svakih 5 minuta nekog eksplicitno overe u glavu ili prekolju (popa, decu, random grupu Srba...) . valjda da bi glavni UČK likovi delovali još negativnije, nadam se. mada, iskreno, pre mi deluje da je to više neki propagandni aspekt filma nego gradnja likova.

 

ima i rupa u priči. mislim, srpsko mesto u sred teritorije koju drže UČK a koje čuvaju 3 policajca koja faktički i ne rade ništa dok po okolnim selima ovi kolju. al eto iz nepoznatih razloga ne ulaze u grad. i onda odjednom u potrazi za ruskim agentom ulete i okupe sve Srbe na trgu i pred njima likvidiraju šefa stanice. mada je hajlajt švajcarski doktor i njegova uloga gde predaje Srbe UČK-u i, valjda, ima neke veze i sa švercom droge. majndfak. kolektivno zatrčavanje na metke ne računam u rupu u radnji, na to smo prosto naučeni u Rambo/Commando filmovima da prašinari sa zle strane to refleksno rade.

 

baš šteta jer su imali dobru podglogu i akcioni momenti (uglavnom) su baš dobri.

 

2/10

 

(urnisaće film ocenama po sajtovima i onda naši ima da kukaju kako to šiptarski botovi glasaju a prosto je loš film)

Edited by Svarog
Link to comment
11 hours ago, ToniAdams said:

sa cavketom?

uf, to je tek jako neprijatno. urbano neprijatno.

 

2 hours ago, stoka said:

Bravo na podsetniku, jedan od omiljenih ...

 

Jeste sa Čavketom, tj. glas je Miška Bilbije. Nekoliko tekstova na Fragmentima:

 

Televizija

 

Poselo u Hali sportova

 

Krov zgrade, kraj filma

 

Šetnja kroz Knez Mihajlovu na početku filma

 

Slanje pisma, lament o odseljenim prijateljima

 

SaE

Link to comment
On 30.3.2019. at 22:21, stoka said:

Kada smo kod "Balkanske međe", pokušavam da se prisetim domaćih filmova koji imaju neku poveznicu sa dešavanjima u Srbiji i oko Srbije devedesetih (beda, kriminal, autoritarni režim, ratovi, bombardovanje ...)

 

Evo, na prvu: Vukovar - jedna priča, Ubistvo sa predumišljajem, Dezerter, Suza i njene sestre, Dnevnik uvreda, Nebeska udica, Bure baruta, Tri palme za dve bitange i ribicu (jeste da je komedija, ali se pominju mobilizacije, piramidalne štedionice), Do koske, Pad u raj, Profesionalac, Kordon ... Sećam se još par filmova, ali ne mogu da se setim naslova ...

 

Molimo poznavaoce srpskog filma da dopune niz ... Hvala unapred ...

Ja bih ti prporučio tri filma iz 90-tih, koji doduše neoslikavaju tadašnje stanje ali su odlični filmovi.

Kupi mi Eliota, Točkovi, lajanje na zvezde.

Prva dva su stilizovane krimi-komedije sa radnjom koja se može desiti bilo gde u svetu. a treći je komedija o srednjoškolcima iz 70-tih godina.

Link to comment

Lajanje na zvezde se dešava pedesetih, možda ranih šezdedetih. Ali da je odličan, i nije baš. U tom filmu Mićanović ima dugu kosu, a tada su dugu kosu nosili možda neki beskućnici ispod mostova, a nikako uzorni maturanti iz provincije. Plus što Mićanović tu ima tri banke i čak izgleda matorije nego kad STrifunović glumi sam sebe u onim kao urbanim tinejdžerskim hitovima (munje kenguri marije karan, gojko sise).

Link to comment

Lajanje na zvezde se dešava 1963. Siluete, Zlatni dečaci.. Napolje beatlemania kreće. 

Duga kosa u s karlovcima, nategnuto ali moguće. Šotre mori šotre. 

Link to comment
3 hours ago, Kenjeee said:

Lajanje na zvezde se dešava 1963. Siluete, Zlatni dečaci.. Napolje beatlemania kreće. 

Duga kosa u s karlovcima, nategnuto ali moguće. Šotre mori šotre. 

Могуће колико и живот на Месецу.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...