Jump to content
IGNORED

Voren Bafet - povecajte poreze mojoj "braci"


badenac

Recommended Posts

The New York Times: Voren Bafet kao Robin HudWarren Buffet | The New York TimesKongres naklonjen milijarderima dovoljno je dugo mazio moje prijatelje i mene, piše treći najbogatiji čovek sveta Voren Bafet u autorskom tekstu u "Njujork tajmsu". Bafet traži od vlade da poveća poreze bogatima, navodeći da je netačno da veći porezi "ubijaju radna mesta". Tekst prenosimo u celosti.Naši lideri tražili su od nas da "podelimo žrtvu". Međutim, kada su to zapravo zatražili, ja sam bio pošteđen. Pitao sam i svoje superbogate prijatelje kakvu žrtvu očekuju, ali i njih je žrtvovanje zaobišlo.Dok se oni najsiromašniji i pripadnici srednje klase bore za nas u Avganistanu i dok većina Amerikanaca jedva spaja kraj s krajem, mi megabogati dobijamo neverovatne poreske olakšice.Među nama ima menadžera investicionih fondova koji zarađuju milijarde i kojima je dozvoljeno da svoj prihod okarakterišu kao "podsticajnu kompenzaciju" i tako dobiju poresku stopu od 15 odsto.Drugi, koji poseduju akcije deset minuta, imaju privilegiju da 60 odsto njihovog profita bude oporezovano po stopi od 15 odsto, kao da je reč o dugoročnim investitorima.Zakonodavci u Vašingtonu obasipaju nas tim i drugim blagoslovima, jer osećaju potrebu da nas zaštite, kao da smo pegave sove ili neka druga ugrožena vrsta. Lepo je imati prijatelje na visokim pozicijama.Prošle godine, moj račun za federalni porez - porez na zaradu koji sam platio kao i porez na platu koji sam platio i koji je plaćen za mene bio je 6.938.744 dolara. To deluje kao mnogo novca.Ali ono što sam ja platio samo je 17,4 odsto mojih oporezivih prihoda - i to je zapravo niži procenat nego što je platio bilo ko od ostalih 20 zaposlenih u našoj kancelariji. Njihova poreska opterećenja variraju od 33 do 41 odsto i u proseku su 36 odsto.Ukoliko zarađujete novac novcem, kao što to čine neki moji superbogati prijatelji, procenat koji plaćate kao porez može biti nešto manji nego moj, ali ako zarađujete novac radeći neki drugi posao, vaš procenat će sigurno nadmašti moj, i to dosta.Najbogatiji zaštićeniDa biste razumeli zašto, potrebno je da pogledate izvore vladinih prihoda. Prošle godine, oko 80 procenata tih prihoda prikupljeno je od pojedinačnih poreza na zarade i poreza na platu. Megabogati plaćaju porez na zaradu po stopi od 15 odsto na skoro celu zaradu, ali ne plaćaju praktično nikakav porez na platu.Kada je reč o srednjoj klasi, to je posebna priča. Uobičajeno, oni spadaju u grupe koje plaćaju porez na zarade po stopi od 15 ili 25 odsto, a povrh toga plaćaju i visoke poreze na plate.Osamdesetih i devedesetih godina, poreske stope za bogate bile su daleko više, a procenat koji sam ja plaćao bio je negde u sredini. Prema jednoj teoriji koju nekada čujem, trebalo je da se razbesnim i da odbijem da ulažem zbog povišenih poreskih stopa na kapitalnu dobit i dividende. Nisam to učinio, a nisu ni drugi. Radio sam sa investitorima 60 godina i još nisam video nekoga, čak ni kada su porezi na kapitalnu dobit bili 39,9 odsto 1976. i 1977. godine, da beži od neke investicije zbog poreske stope na potencijalnu dobit.Ljudi ulažu kako bi zaradili novac i potencijalne varijacije poreskih stopa nikada ih nisu zaplašile. Onima koji tvrde da viši porezi škode otvaranju novih radnih mesta, ja bih poručio da je između 1980. i 2000. godine otvoreno blizu 40 miliona novih radnih mesta. Znate šta se dogodilo posle? Niže takse i mnogo manje novih radnih mesta.Američka poreska služba od 1992. godine prikuplja podatke o poreskom povraćaju za 400 Amerikanaca, koji su prijavili najveći prihod. Ukupan oporezivi prihod za grupu najbogatijih 1992. godine bio je 16,9 milijardi dolara, a plaćen federalni porez bio je 29,2 odsto tog iznosa. Godine 2008, ukupan prihod najbogatijih 400 ljudi dostigao je 90,9 milijardi dolara, ali je poreska stopa koja je plaćena pala na 21,5 odsto.Porezi koje ovde pominjem uključuju samo federalne poreze na zarade, ali možete biti sigurni da je bilo koji porez na plate za tih 400 Amerikanaca bio nevažan u odnosu na zarade. Zapravo, 88 od njih 400, 2008. godine uopšte nije prijavilo nikakvu zaradu od plata, iako su svi prijavili kapitalnu dobit. Neka moja braća možda ne vole da rade, ali svi vole da investiraju.Dobro poznajem mnoge megabogataše i, sve u svemu, oni su veoma pristojni ljudi. Oni vole Ameriku i cene mogućnosti koje im je ova zemlja dala. Mnogi od njih su filantropi koji će najveći deo svog bogatstva ostaviti u humanitarne svrhe. Većini ne bi smetalo da plaća veći porez, naročito kada većina njihovih sugrađana zaista pati.Sređivanje finansija SAD presudnoDvanaest članova Kongresa uskoro će preuzeti presudan posao sređivanja finansija naše zemlje. Dobili su instrukcije da osmisle plan koji smanjuje desetogodišnji deficit za najmanje 1.500 milijardi dolara. Presudno je važno da oni, ipak, postignu mnogo više od toga.Amerikanci brzo gube veru da će Kongres uspeti da se izbori za fiskalnim problemima. Samo akcija koja je trenutna i suštinska može sprečiti da ta sumnja pređe u beznađe. Takvo osećanje može stvoriti sopstvenu realnost.Zadatak broj jedan za dvanaestoricu jeste da smanje neka obećanja koje čak ni bogata Amerika ne može da ispuni. Tu mora biti sačuvan veliki novac. Trebalo bi da se dvanaestorica tada okrenu pitanju prihoda.Za 99,7 odsto poreskih obveznika ne bih menjao stope i nastavio bih trenutna dvoprocentna smanjenja u doprinosu zaposlenih u porezu na plate. To smanjenje pomaže siromašnima i srednjoj klasi, kojima je bilo kakva pomoć veoma značajna.Onima koji zarađuju više od milion dolara, a 2009. godine je bilo 236.883 takva domaćinstva, odmah bih podigao stopu na oporezivi prihod viši od jednog miliona dolara uključujući, naravno, dividende i kapitalni dobitak. Za one koji zarađuju 10 miliona dolara ili više - njih je bilo 8.274 u 2009. godini - predložio bih dodatno povećanje stope.Kongres je dugo mazio moje prijatelje i mene, vreme je da naša vlada ozbiljno shvati šta znači "podeliti žrtvu".

Link to comment
Da je Voren iz Srbije, ne bi bilo dileme da se sprema za predsedničke izbore.
Mislis da je ova njegova ideja prazna propaganda.Licno mislim da ovde ima dobro napisanih stvari.Posebno mi se svidja njegova tvrdnja da mnogi bogati ljudi ne vole da rade ali vole da investiraju.Mislim da u ovoj tvrdnjiBafet konfrontira dansanje uspesne ljude sa idealom americkog drustva- malim covekom koji se svojim radom uzdigao u drustvu ali je istim to drustvo i obogatio.Prostomedju bogatima u svetu(ne samo u SAD) malo je radnika a mnogo investitoraalias kockara tudjim parama,hazardrima koji su bliski drzavama ,muljatorima koji se grle sa politicarima(sto da ne).
Link to comment

Drma dilejama kavez. Pa njega kad bi oporezovali kako on ovde predlaže on bi se pokupio i otišao. Ili u neki poreski raj ili bi kupio malu afričku diktaturu, npr. recimo Zanzibar.

Link to comment
Posebno mi se svidja njegova tvrdnja da mnogi bogati ljudi ne vole da rade ali vole da investiraju.Mislim da u ovoj tvrdnjiBafet konfrontira dansanje uspesne ljude sa idealom americkog drustva- malim covekom koji se svojim radom uzdigao u drustvu ali je istim to drustvo i obogatio.Prostomedju bogatima u svetu(ne samo u SAD) malo je radnika a mnogo investitoraalias kockara tudjim parama,hazardrima koji su bliski drzavama ,muljatorima koji se grle sa politicarima(sto da ne).
Mislim da je bio ciničan u pogledu toga što njegove kolege ne prijavljuju "nikakvu zaradu od plata, iako su svi prijavili kapitalnu dobit".
Link to comment
Drma dilejama kavez. Pa njega kad bi oporezovali kako on ovde predlaže on bi se pokupio i otišao. Ili u neki poreski raj ili bi kupio malu afričku diktaturu, npr. recimo Zanzibar.
Nije li Zanzibar bio deo Tanzanije kad smo zadnji put proveravali? :unsure:
Link to comment
Nije li Zanzibar bio deo Tanzanije kad smo zadnji put proveravali? :unsure:
Baš zato, deli Tanzaniju na Zanzibar i Tanganjiku, zahvali Zanzibarci ga biraju za ministra financija, čovjeka za sva vremena. Nešto kao onaj francuski plaćenik, Bob Denard.
Link to comment
Pa njega kad bi oporezovali kako on ovde predlaže on bi se pokupio i otišao.
hmm, pročitaj malo život i priključenija dotičnog, on je sasvim uspešno poslovao zadnjih par decenija, nevezano za poresku stopu.
Link to comment

Chicha Bafet (stariji je cak i od mene) je sjajan tip. Zivi u kuci koju je kupio otprilike pre pola veka i stvarno misli ovo sto kaze. Klincima koji su otprilike mojih godina nista ne ostavlja ali ce verovatno da ih postavi za upravitelje svojih fondacija. Napalio je i Bili d Kida - Gejtsa da uradi nesto slicno.

Link to comment

Da mkalo osvezim temu:"Srpski milioneri neće veći porezNajbogatiji ljudi u Srbiji ne misle da treba da plaćaju veće poreze, niti da sami, poput milionera iz SAD i EU, treba da pozovu Vladu da ih dodatno oporezuje.Poruka najbogatijih u Srbiji mogla bi da glasi da Vlada pomoć treba da traži na drugoj strani.Miroslav Mišković i Milan Beko nisu hteli da se izjašnjavaju o ovom pitanju, ali većina srpskih bogataša ni ne pomišlja da će da oporezovanjem vidljivog luksuza pomogne ministru finansija u punjenju budžeta.Čak i oni koji takav potez opravdavaju Vladi postavljaju uslove. Miroljub Aleksić, vlasnik Pionira, hotela Izvor u Aranđelovcu i još oko 15 preduzeća, kaže da pitanje većeg oporezivanja treba postaviti u „nekoj uređenoj zemlji“. “Ovde to treba pitati kad bude vladala disciplina i odgovornost. Koga da više oporezujete? One što imaju jahte i nekretnine u inostranstvu ili preduzetnike što jedu s radnicima u menzama, rade po 15 sati dnevno i sve što zarade ulože ovde” , pita Aleksić. On objašnjava da su prevelika javna potrošnja, neverovatan broj taksa i poreza, kao i poklanjanje stranim firmama najvažnijih resursa uz enormne stimulacije, učinili su domaće privrednike građanima drugog reda.S druge strane, biznismen Zoran Drakulić i ne misli da je bogat, jer, kako kaže, ako uzimate kredite da bi radili, onda se ne može govoriti o bogatsvu. “Tek kad budem imao uslove za rad kao što ih ima Bafet u Americi, onda mogu da razmišljam o predlogu za veće oporezivanje bogatih” , rekao je Drakulić. Uspešni biznismeni u Srbiji smatraju da bi dodatni porezi za kompanije danas bili samo loš signal za investitore, a ocena je i da rešenje za probleme u zemlji treba tražiti na drugoj strani. Miodrag Kostić, vlasnik MK grupe smatra da je ključ za izlazak iz krize kada bi poreze počeli da plaćaju bogati koji su svoj imetak stekli tako što nisu plaćali poreze, ali i oni koji se bave sivom ekonomijom ili koje poreski organi nemaju u evidenciji.Nešto blaži stav ima Miroslav Bogićević, koji je vlasnik Mlekare Šabac, više od 10 rudnika, te Fabrike akumulatora Sombor i još nekoliko kompanija. On ističe da je neophodno omogućiti jeftinije kredite. U svetu su godišnje kamate između 2-2,5 odsto, a mi toliko plaćamo mesečno, navodi Bogićević. “Potrebno je da bar obrtna sredstva dobijamo po povoljnijim kamatama. Za osam meseci sam izgubio 20 miliona evra u izvozu jer se kurs pomerio sa 107 na 98 dinara” , kaže Miroslav Bogićević. Ekonomisti istovremeno kažu da je budžet toliko prazan da bi država jedva dočekala priliv od najbogatijih, ali da su joj čvrsto vezane ruke. Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubomir Savić navodi da bogati u Srbiji finansiraju stranke, te da je logično da onaj ko dođe na vlast treba da se finansijerima zahvali, a ne da ih opterećuje. Savić kaže da je najnoviji primer porez na imovinu, koji će za obične građane biti veći, a najbogatijima je doneo značajne povalastice."

Link to comment
  • 2 weeks later...
"Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubomir Savić navodi da bogati u Srbiji finansiraju stranke, te da je logično da onaj ko dođe na vlast treba da se finansijerima zahvali, a ne da ih opterećuje. Savić kaže da je najnoviji primer porez na imovinu, koji će za obične građane biti veći, a najbogatijima je doneo značajne povalastice."
I u SAD (kao i u svim ostalimzapadnim zemljama) kompanije, odnosno privatnici finansiraju stranke. Neki cak obe, zlu ne trebalo. Sigurno je sigurno. Ove donacije su jedine koje se u potpunosti odbijaju od prihoda, smanjuju osnovicu za porez. Zato su i transparentne jer partija mora da im izda potvrdu ne bi li kod prijave poreze to klejmovali, kako se to naski kaze.Znam da nasi u Kanadi muvaju sa crkvom jer se donacije verskim institucijama slicno tretiraju. Daju donacije, za koje im crkva izda potvrde na recimo duple iznose i to onda prikazuju kao trosak kod prijave poreza. Tako otprilike umesto da daju drzavi, daju crkvi i oni su na nuli. Nisu nista vise dali nego sto bi im drzava uzela, a crkva profitirala. Em naravno stekli i imidz dobrotvora.Po pitanju povlastica bogatima to je i Obamin najveci problem. Ukidanjem povlastica verovatno bi se izbalansirala budzetska potrosnja ali Republikanci se ne slazu. Uvedene za vreme Busa Jr. i drze ih se ko pijan plota. Vise vole da se ukine socijala sirotinji raji.Isto to se radi i u Srbiji. Posto donatorstvo politickim partijama, u Srbiji, nije transparentno, verovatno ta davanja tajkuni ne mogu zvanicno da odbiju od prihoda pa onda nastaje muljanje. Tante za kukuriku. Dodjes mi toliko, smanji mi porez minimum za tu svotu.Bafet je jedan od retkih milijardera koji je na Obaminoj strani. Medjutim i on muva. Posto ce sav svoj imetak da pretvori u nekakve dobrotvorne fondacije, ojadice drzavu za par milijardi naslednih taksi i za silne mEleone poreza na profit. Te fondacije se kod oporezivanja posebno tretiraju kao neprofitne organizacije. Mozda zato cika Bafet, da bi umirio saves', 'oce sada da placa pun porez, bez olaksica.
Link to comment
...Bafet je jedan od retkih milijardera koji je na Obaminoj strani. Medjutim i on muva. Posto ce sav svoj imetak da pretvori u nekakve dobrotvorne fondacije, ojadice drzavu za par milijardi naslednih taksi i za silne mEleone poreza na profit. Te fondacije se kod oporezivanja posebno tretiraju kao neprofitne organizacije. Mozda zato cika Bafet, da bi umirio saves', 'oce sada da placa pun porez, bez olaksica.
Gosn balu, Bafet je rekao nesto jos, nije bilo u tom clanku: uvesti rigorozan porez na nasledstvo. Toliki da njegovi naslednici mogu od nasledstva mozda da odu nedelju dana porodicno na letovanje.Nikakve dinastije da se zasnivaju na prethodnom (tudjem) radu.
Link to comment
Gosn balu, Bafet je rekao nesto jos, nije bilo u tom clanku: uvesti rigorozan porez na nasledstvo. Toliki da njegovi naslednici mogu od nasledstva mozda da odu nedelju dana porodicno na letovanje.Nikakve dinastije da se zasnivaju na prethodnom (tudjem) radu.
Sir Yoyogi, znaci zato im on nista ne ostavlja. Samo ce da im obezbedi radna mesta da djeca mogu da prezive. Ljisica taj chicha Bafet.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...