Jump to content
IGNORED

Zeitgeist


Krampa

Recommended Posts

Fenomenalan dok!Jedan od onih koji se gledaju u odmornom stanju jer obiluju gomilom podataka koji se brzo smenjuju. Ako ti se svidi Fog of War pređi i na Zeitgeist koji sam upravo preporučio.

Edited by melankolic
Link to comment
  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    9

  • Shan Jan

    7

  • melankolic

    6

  • Mil@n

    6

Fenomenalan dok!Jedan od onih koji se gledaju u odmornom stanju jer obiluju gomilom podataka koji se brzo smenjuju. Ako ti se svidi Fog of War pređi i na Zeitgeist koji sam upravo preporučio.
Jel to bese intervju sa Meknamarom? Ako je taj, vredi ga pogledati.Zeitgeist je masterpiece. Edited by kojot
Link to comment
Zeitgeist, fenomenalan dokumentarac o fenomenu Zla, prikazan kroz prizmu moći, finansijske pre svega. Kako je došlo do stvaranja institucije američkih Federalnih rezervi, kakve to veze ima s WWI, WWII, rušenjem "bliznakinja", ratom u Iraku, stvaranjem North American Union, EU i sl. unija...?Čista desetka! :thumbsup:P.S. Nek' vas ne zbuni priča o religiji s početka filma. Sve je to deo Velike Manipulacije.
Meni citav kredibilitet Zeitgeista pada sa tim delom o religiji <_< Ne kazem da je film poptuno netacan, samo uzevsi u obzir izvrtanja, iskrivljavanja, na kraju i izmisljanja "cinjenica" u delu o religiji mi je dovoljno da i druga dva dela (koja se bave materijom u koju sam slabije upucen) stavim pod veliki znak pitanja sto se tice tacnosti i objektivnosti
Link to comment
Meni citav kredibilitet Zeitgeista pada sa tim delom o religiji <_< Ne kazem da je film poptuno netacan, samo uzevsi u obzir izvrtanja, iskrivljavanja, na kraju i izmisljanja "cinjenica" u delu o religiji mi je dovoljno da i druga dva dela (koja se bave materijom u koju sam slabije upucen) stavim pod veliki znak pitanja sto se tice tacnosti i objektivnosti
Zar je vazno da li su cinjenice tacne ili ne? Meni se svidja nacin na koji je ispricana prica. Tri price koje na prvi pogled nemaju dodirnih tacaka, povezane su u jednu uzbudljivu celinu. Meni je deo o religiji odlican. Onaj crtani film o crkvi i bogu, kad lik kaze" but he needs money", plus muzicka pozadina, je genijalan. Nisam mogao da spavam posle filma.
Link to comment
Zar je vazno da li su cinjenice tacne ili ne? Meni se svidja nacin na koji je ispricana prica. Tri price koje na prvi pogled nemaju dodirnih tacaka, povezane su u jednu uzbudljivu celinu. Meni je deo o religiji odlican. Onaj crtani film o crkvi i bogu, kad lik kaze" but he needs money", plus muzicka pozadina, je genijalan. Nisam mogao da spavam posle filma.
Ako je u pitanju dokumentarac itekako je bitno. Hriscanstvo je zasnovano na paganstvu, ok, to i nije neka misterija, medjutim umesto da se drze pouzdanih izvora pri dokazivanju te teze, autori Zeitgeista (pozivajuci se na radove nekih drugih autora) 'pojacavaju', verovatno radi efekta, tu vezu teorijama koje nemaju nikakvu potporu u istorijskim zapisima... lozila se masa svojevremeno i na cinjenice Dana Browna.Meni na tom prvom delu film gubi kredibilitet -- pitanje verovanja lazovu kada se radi o preostala dva dela Edited by dionysos
Link to comment
Ako je u pitanju dokumentarac itekako je bitno. Hriscanstvo je zasnovano na paganstvu, ok, to i nije neka misterija, medjutim umesto da se drze pouzdanih izvora pri dokazivanju te teze, autori Zeitgeista (pozivajuci se na radove nekih drugih autora) 'pojacavaju', verovatno radi efekta, tu vezu teorijama koje nemaju nikakvu potporu u istorijskim zapisima... lozila se masa svojevremeno i na cinjenice Dana Browna.Meni na tom prvom delu film gubi kredibilitet -- pitanje verovanja lazovu kada se radi o preostala dva dela
Jest, baš lažovu? <_< Gde su tvoji kontraargumenti? Vidim da ti, kao verniku, jako smeta kad se neko bavi činjenicama a to je u ovom filmu slučaj. Reče čovek u filmu da nam Istina bude jedini autoritet a ne nekakvi lažni proroci. Gde su kontraargumenti na navode o gotovo identičnim pričama u svim religijama, gde su ti kontraargumenti na stav da je hrišćanstvo preuzelo "priču" od Egipćana?E sad, da li se čitava postavka religije zasniva na položaju Sunca u odnosu na Zemlju i da li je biblijska priča zasnovana na zodijaku, ne bih u to ulazio, ali je činjenica da je religija najveća laž koju su mogli smisliti elite da pridobiju poverenje neprosvećenih masa.Ipak ovo nije mesto za ovu temu ali kad neko napiše 2 posta koja ništa ne nude kao kontraargumentaciju stavovima iznetim u filmu nego samo iznosi svoje proizvoljne stavove glede religije, na to mora da se reaguje.
Link to comment

Dobar deo tvrdnji iz 2. dela je opovrgnut u popular mechanics. 3. deo se bazira na tvrdnji da je velika kriza nastala na osnovu glasina, sto jeste budalastina., ima delova koji stoje (stvaranje FED-a), ali je i sama cinjenica da ovaj dokumetnarac pokusava da u 5 min objasni '29. dosta govori o ozbiljnosti ovog dokumentarca i koliko ga treba uzimati ozbiljno

Vidim da ti, kao verniku, jako smeta kad se neko bavi činjenicama a to je u ovom filmu slučaj
Otkud ti da je on vernik?Kao drugo Kojot je rekao da nije bitno dal su cinjenice tacne, sto je besmisleno.Zitgeist ima svojih rupa, nesitina, povrsnosti i u pitanju je jako slaba produkcija. Dovolja uloga mu je to sto malo digne obrvu. Edited by Hustler
Link to comment
Vidim da ti, kao verniku, jako smeta kad se neko bavi činjenicama a to je u ovom filmu slučaj.
:frust:Sto obozavam stav: ako nisi s nama, protiv nas si. Pogledaj moj post na koji si odreagovao i primeti da ja ne sporim da je hriscanstvo zasnovano na paganstvu, pogledaj moj nick, pa pokusaj da izvuces neke zakljucke o mojim religijskim stavovima (hint: Nice)
Reče čovek u filmu da nam Istina bude jedini autoritet a ne nekakvi lažni proroci. Gde su kontraargumenti na navode o gotovo identičnim pričama u svim religijama, gde su ti kontraargumenti na stav da je hrišćanstvo preuzelo "priču" od Egipćana?
Vidis, tu polazis iz pogresne tacke -- gde su argumenti za. Pronadji mi istorijski zapis koji potkrepljuje pricu o Horusu ili Osirisu iznetu u Zeitgeistu (ako govorimo o Egipcanima). O Osirisovom uskrsnucu, tri mudraca koja najavljuju njegovo rodjenje ili da je Ocenas u stvari kopija molitve Osirisu, da je Horus zacet bezgresno ili da je rodjen 25. 12, da je imao 12 sledbenika ili da je krsten u reci.... Nista od toga nije cinjenica, ni blizu, ako ce vec istina da nam bude autoritetDa se razumemo, ima stvari koje je hriscanstvo preuzelo iz egipatske mitologije, kao i iz drugih mitologija, i ono sto sam rekao u prethodnom postu je da su se trebali drzati pouzdanih izvora i pouzdanih veza hriscanstva sa paganstvom, umesto sto su se oslanjali i na nepouzdane izvore. I Dan Brown kaze da je religija laz, da li to Da Vincijev Kod cini remek delom literature?!
Link to comment
Dobar deo tvrdnji iz 2. dela je opovrgnut u popular mechanics. 3. deo se bazira na tvrdnji da je velika kriza nastala na osnovu glasina, sto jeste budalastina., ima delova koji stoje (stvaranje FED-a), ali je i sama cinjenica da ovaj dokumetnarac pokusava da u 5 min objasni '29. dosta govori o ozbiljnosti ovog dokumentarca i koliko ga treba uzimati ozbiljnoOtkud ti da je on vernik?Kao drugo Kojot je rekao da nije bitno dal su cinjenice tacne, sto je besmisleno.Zitgeist ima svojih rupa, nesitina, povrsnosti i u pitanju je jako slaba produkcija. Dovolja uloga mu je to sto malo digne obrvu.
Verovatno bi film trajao i duže od 5 minuta da su imali bolju produkciju.Ovako, ostaje nam da razmislimo o tome da su navodi tačni u meri u kojoj možemo proveriti da li je Bushov deda bio finansijer nacista ili Rokfeler njihov snabdevač gorivom, kao i podatkom da je autralijska tajna služba javila Amerima da će ovi biti napadnuti u Perl Harboru a ovi su ipak odlučili da im to i odgovara jer to odgovara vladarima sveta...
:frust:Sto obozavam stav: ako nisi s nama, protiv nas si. Pogledaj moj post na koji si odreagovao i primeti da ja ne sporim da je hriscanstvo zasnovano na paganstvu, pogledaj moj nick, pa pokusaj da izvuces neke zakljucke o mojim religijskim stavovima (hint: Nice)Vidis, tu polazis iz pogresne tacke -- gde su argumenti za. Pronadji mi istorijski zapis koji potkrepljuje pricu o Horusu ili Osirisu iznetu u Zeitgeistu (ako govorimo o Egipcanima). O Osirisovom uskrsnucu, tri mudraca koja najavljuju njegovo rodjenje ili da je Ocenas u stvari kopija molitve Osirisu, da je Horus zacet bezgresno ili da je rodjen 25. 12, da je imao 12 sledbenika ili da je krsten u reci.... Nista od toga nije cinjenica, ni blizu, ako ce vec istina da nam bude autoritetDa se razumemo, ima stvari koje je hriscanstvo preuzelo iz egipatske mitologije, kao i iz drugih mitologija, i ono sto sam rekao u prethodnom postu je da su se trebali drzati pouzdanih izvora i pouzdanih veza hriscanstva sa paganstvom, umesto sto su se oslanjali i na nepouzdane izvore. I Dan Brown kaze da je religija laz, da li to Da Vincijev Kod cini remek delom literature?!
Ok, sorry!Nije mi bila namera da pravim podelu na "naše" i "njihove".Ne gledam ljudima u nickname kako bih procenio koje stavove imaju već to procenjujem na osnovu njihovog pisanja. Slažem se da se mnoge stvari mogu dovesti u pitanje ali bi onda bilo korektno da se ponude i dokazi (u vidu konkretnih činjenica ili barem navesti literatura iz koje se mogu opovrgnuti navodi autora filma).Potrudiću se da se bolje informišem iz literature o stvarima o kojima se govorilo u filmu. Edited by melankolic
Link to comment

dva mind-bending remek-delca koja sam pogledala pre nekoliko meseci i konstantno im se vracam, istrazujem pojedinacne elemente, tvrdnje, teorije, ideje - uzivancija za umWhat the bleep do we know - exploring the worlds of Quantum Physics, Neurology, and Molecular Biology in relation to the spheres of Spirituality, Metaphysics and Polish weddings. Part documentary, part drama, part animation.dvdcover-small.jpgDown the rabbit hole - Down the Rabbit Hole takes the topics introduced in the Original and goes deep, deep, deeper. rabbitdvd135.jpg@melankolic - I meni se Zeitgeist jako dopao, ne bih da ulazim u diskusiju o validnosti chinjenica buduci da nemam in-depth znanje o svemu tome. Primetila bih samo da je slicnost izmedju Egipatske knjige mrtvih i 10 zapovesti zapanjujuca, a ceo prvi deo filma zapravo zasnovan na astro-teologiji a ne klasicnoj teologiji.Uostalom, iznosenje manje ili vise proverenih cinjenica nije osnovna vrednost ovog filma - po meni je ista u tome sto provocira um i otvara vidike, rusi koncepte na kojima smo zasnivali dotadasnju egzistenciju, dize opsti nivo svesti, inspirise ljude da sebi i drugima postavljaju najrazlicitija pitanja i na sve te nacine ubrzava mentalnu i spiritualnu evoluciju.E da, taj deo koji te odusevio - but he needs money - je inace deo George Carlin-ovog materijala i celog ga mozes videti i ovde, interesantno je sto prica i o suncu kojem se *moli* umesto Boga.Za onaj deo sa kraja *Life is a ride* pretpostavljam da znas da je u pitanju materijal Bill Hicks-a. Slican slucaj je i sa The end game, mada sam njega pogledala sa malo vise od *a grain of salt*, interesantna su pitanja koja su tu postavljaju, tacno je da mnogo toga nije argumentovano ili je nedovoljno argumentovano, ali ne morate ga shvatiti bas doslovno - vise kao poziv na razmenu misljenja.i da ne zaboravim - moj omiljeni mockumentary - ZELIG - prica o svima nama

Link to comment
@melankolic - I meni se Zeitgeist jako dopao, ne bih da ulazim u diskusiju o validnosti chinjenica buduci da nemam in-depth znanje o svemu tome. Primetila bih samo da je slicnost izmedju Egipatske knjige mrtvih i 10 zapovesti zapanjujuca, a ceo prvi deo filma zapravo zasnovan na astro-teologiji a ne klasicnoj teologiji.Uostalom, iznosenje manje ili vise proverenih cinjenica nije osnovna vrednost ovog filma - po meni je ista u tome sto provocira um i otvara vidike, rusi koncepte na kojima smo zasnivali dotadasnju egzistenciju, dize opsti nivo svesti, inspirise ljude da sebi i drugima postavljaju najrazlicitija pitanja i na sve te nacine ubrzava mentalnu i spiritualnu evoluciju.
Joj, ne da mi se vise :DPrvo, treba imati u vidu da 10 zapovesti manje vise predstavljaju neke osnovne moralne smernice: ne kradi, ne ubij, ne lazi... te mogucnost slicnosti sa nekim drugim religijama, ne samo da nije nezamisliva vec je vrlo verovatna. Ne govorim da 10 zapovesti nisu izvucene (direktno) iz knjige mrtvih, vec samo da to i ne mora biti slucaj. Biblija u svakom slucaju nije kopija knjige mrtvih. Drugo, nacin na koji je to predstavljeno u Zeitgeistu, ostavlja utisak da je 10 zapovesti preslikano iz knjige mrtvih, sto nije slucaj, i knjiga mrtvih ima znatno vise zapovesti, tj. u knjigi mrtvih su to ispovesti, od kojih se neke, slucajno ili ne, poklapaju ili lice na one iz BiblijeThe negative confessionUsekh-nemmt from Anu - I haven't committed sin.Hept-khet from Kher-aha - I haven't committed robbery with violence.Fenti from Khemenu (Hermopolis) - I haven't stolen.Am-khaibit from Qernet - I haven't slain men and women.Neha-her from Rasta - I haven't stolen grain.Ruruti from heaven - I haven't purloined offerings.Arfi-em-khet from Suat - I haven't stolen the property of god.Neba, who comes and goest - I haven't uttered lies.Set-qesu from Hensu - I haven't carried away food.Utu-nesert from Ptah - I haven't uttered curses.Qerrti from Amentet - I haven't committed adultery - I haven't lain with men.Her-f-ha-f from thy cavern - I have made none to weep.Basti from Bast - I haven't eaten the heart.Ta-retiu from the night - I haven't attacked any man.Unem-snef from the execution chamber - I am not a man of deceit.Unem-besek from Mabit - I haven't stolen cultivated land.Neb-Maat from Maati - I haven't been an eavesdropper.Tenemiu from Bast - I haven't slandered no man.Sertiu from Anu - I haven't been angry without just cause.Tutu from Ati (the Busirite Nome) - I haven't debauched the wife of any man.Uamenti from the Khebt chamber - I haven't debauched the wife of any man.Maa-antuf from Per-Menu - I haven't polluted myself.Her-uru from Nehatu - I have terrorized none.Khemiu from Kaui - I haven't transgressed the law.Shet-kheru from Urit - I haven't been wroth.Nekhenu from Heqat - I haven't shut my ears to the words of truth.Kenemti from Kenmet - I haven't blasphemed.An-hetep-f from Sau - I am not a man of violence.Sera-kheru from Unaset - I haven't been a stirrer up of strife.Neb-heru from Netchfet - I haven't acted with undue haste.Sekhriu from Uten - I haven't pried into matters.Neb-abui from Sauti - I haven't multiplied my words in speaking.Nefer-Tem from Ptah - I have wronged none - I have done no evil.Tem-Sepu from Tetu - I haven't worked witchcraft against the Pharaoh.Ari-em-ab-f from Tebu - I have never stopped the flow of water.Ahi from Nu - I have never raised my voice.Uatch-rekhit from Sau - I haven't cursed god.Neheb-ka from thy cavern - I haven't acted with arrogance.Neheb-nefert from thy cavern - I haven't stolen the bread of the gods.Tcheser-tep from the shrine - I haven't carried away the khenfu cakes from the Spirits of the dead.An-af from Maati - I haven't snatched away the bread of a child, nor treated with contempt the city god.Hetch-abhu from Ta-she (the Fayyum) - I haven't slain the cattle belonging to the godKoga vec interesuje knjiga mrtvih - The Book of the Dead Edited by dionysos
Link to comment

pa ako ti se ne da, cemu produbljivanje i repliciranje (da ne kazem tupljenje) - ja nisam ni rekla da su zapovesti preslikane iz Egipatske knjige mrtvih - samo da je slicnost velika.isto tako - nisam rekla da je Biblija kopija knjige mrtvih.ajd idi negde plesi, majke ti.

Link to comment

Ta prica o Horusu, Ozirisu i drugim bogovima je najvise suplja u celom filmu. Na jednom mestu se kaze da je na desetine bogova rodjeno 25. decembra i da je datum uzet zbog polozaja planeta.Prica o rodjenju Isusa Hrista je vezana za period oko 520. godine nove ere, kada je Dionisije mali, monah entuzijast, po laznim proracunima i losoj metodici odredio datum i godinu dolaska Isusa na svet. Dionisijeve tvrdnje niko nije uzimao za ozbiljno do doba Karla Velikog, kada je iz njegovog dvora ideja o godini prvoj prosirena po Evropi.Naravno, tu su i neke fantasticne price o razapetom Horusu. Horus je vrhovno bozanstvo Gornjeg Egipta, dakle periode kada jos nije doslo do ujedinjenja carstva. Zato sto nigde nisam pronasao detalje o bilo kakvom raspecu u tom periodu egipatske istorije, tesko mi je da poverujem za tu legendu o Horusu.Medjutim, ovo su samo sitni detalji naspram potenciranja Biblije kao astroloskog zapisa. Tu mi dokumentarac deluje dosta ubedljivo.

Edited by nixolaus
Link to comment

Potpuno se slažem s Allegrom koja smatra da se ovim filmom pred čoveka otvaraju neka potpuno nova polja (samo)spoznaje, gde čovek postavlja sebi i drugima neka pitanja koja su od fundamentalnog značaja za njega: šta je svrha našeg boravka na Zemlji, da li smo gospodari svojih sudbina, da li Bog upravlja njima ili samo ekipa koja je iskoristila Boga da "govori u naše ime".Film je, s druge strane, i dobro koncipiran. Kreće od prvih čovekovih strahova (od zakona prirode) i nada, utehe u Bogu, da bismo kroz film pratili priču sve do današnjih dana, do novih Mesija i gospodara naših sudbina.Iskreno, i da je samo 1% od svega onog što je rečeno tačno, to bi bilo dovoljno da počnem sebi postavljati pitanja koja do sada nikad nisam postavljao, što je već izuzetna stvar... za jedan film. Sa Majkl Murovim filmovima, na primer, nisam imao taj osećaj.

Edited by melankolic
Link to comment
Uostalom, iznosenje manje ili vise proverenih cinjenica nije osnovna vrednost ovog filma - po meni je ista u tome sto provocira um i otvara vidike, rusi koncepte na kojima smo zasnivali dotadasnju egzistenciju, dize opsti nivo svesti, inspirise ljude da sebi i drugima postavljaju najrazlicitija pitanja i na sve te nacine ubrzava mentalnu i spiritualnu evoluciju.
Potpuno se slažem s Allegrom koja smatra da se ovim filmom pred čoveka otvaraju neka potpuno nova polja (samo)spoznaje, gde čovek postavlja sebi i drugima neka pitanja koja su od fundamentalnog značaja za njega: šta je svrha našeg boravka na Zemlji, da li smo gospodari svojih sudbina, da li Bog upravlja njima ili samo ekipa koja je iskoristila Boga da "govori u naše ime".Film je, s druge strane, i dobro koncipiran. Kreće od prvih čovekovih strahova (od zakona prirode) i nada, utehe u Bogu, da bismo kroz film pratili priču sve do današnjih dana, do novih Mesija i gospodara naših sudbina.Iskreno, i da je samo 1% od svega onog što je rečeno tačno, to bi bilo dovoljno da počnem sebi postavljati pitanja koja do sada nikad nisam postavljao, što je već izuzetna stvar... za jedan film. Sa Majkl Murovim filmovima, na primer, nisam imao taj osećaj.
:lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...