Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

...Na kraju: stranac koji živi u Srbiji, nakon 6 meseci od kad je prijavio svoj boravak, treba da konvertuje svoju dozvolu za srpsku (ako je njegova zemlja potpisala sporazum sa Srbijom).
A ako nije... pri povratku napolje da bi dobio opet stranjsku dozvolu mora da ponovi kompletan proces (auto škola, časovi, polaganja), jer srbsku valjda retko ko direktno menja za svoju. Barem je mene tako strefilo.
Link to comment
A ako nije... pri povratku napolje da bi dobio opet stranjsku dozvolu mora da ponovi kompletan proces (auto škola, časovi, polaganja), jer srbsku valjda retko ko direktno menja za svoju. Barem je mene tako strefilo.
Pa onda, mora da polaže ispit u Srbiji. Kao što recimo naši ljudi moraju da rade u Italiji nakon 12 meseci od kada su uzeli prebivalište (pošto Italija ne dozvoljava konverziju srpske dozvole).Inače, kad napušta zemlju, može da preda srpsku dozvolu nazad i dobije svoju staru nazad. Osim, ako po ugovoru zamenjenu stranu dozvolu Srbija šalje u zemlju porekla. Onda se zamena unazad odvija tamo.
Link to comment

da li to onda znaci da sam ja imao srece, poslednjih desetak godina, gde mi ni jedan saobracajac nije gundjao sto mu pokazujem samo ch dozvolu? a da ih je bilo, bilo ih je. dakako uz srpsku licnu kartu, uglavnom sa stranim tablicama. nisam ni znao da ovi ovde medjunarodnu uopste i izdaju. sad vidoh da izdaju i preporucuju da se uzima za istocnu evropu, za nemacku, itliju, francusku...nije potrebna.pitanje je sad, da li se osloniti na iskustvo i ne vaditi ili je ipak uzeti? :unsure: pitanje za treska i ostale znalce: da li je medjunarodna za srbiju obavezna zakonom propisana, a ovi nasi samo fleksibilno tumace zakon pa mi nikad nisu trazili? ili se ona samo preporucuje (recimo ako je strana iz neke egzoticne zemlje, ove gastoske znaju pa i ne mora bas)?

Link to comment
Ne znam uopšte odakle ti ideja da stranac može da izvadi medjunarodnu dozvolu u AMS? :blink:
Nije stranac. Nisam napisao osoba sa stranim državljanstvom nego stranom vozačkom dozvolomIma samo naše državljanstvo, ali ima novozelandsku vozačku dozvolu a nema domaću, pa je pitanje bilo da li sme da vozi sa njom - ne sme jer, po objašnjenju načelnice za saobraćaj SUP Beograd 'policajci nisu dužni da znaju engleski', a međunarodna je na engleskom.. On nije izvadio međunarodnu, tako da je sad samo opcija da uzme našu tako što će da NZ pruži na uvid.Ako će odgovor i na ovo da sadrži 'ne znam otkud ti ideja', 'kakve veze ima..' i slično, najljubaznije bih te zamolio da ni ne odgovaraš jer mi treba pomoć a ne šalterska frazeologija. To šta ja znam ili, u ovom slučaju, ne znam nije razlog da tako komuniciramo. Stvarno mi (nam) gori pod nogama iz više razloga i nemam živaca, posebno posle gluvih telefona iz zvanične administracije. Edited by Kelt
Link to comment
Nije stranac. Nisam napisao osoba sa stranim državljanstvom nego stranom vozačkom dozvolomIma samo naše državljanstvo, ali ima novozelandsku vozačku dozvolu a nema domaću, pa je pitanje bilo da li sme da vozi sa njom - ne sme jer, po objašnjenju načelnice za saobraćaj SUP Beograd 'policajci nisu dužni da znaju engleski', a međunarodna je na engleskom.. On nije izvadio međunarodnu, tako da je sad samo opcija da uzme našu tako što će da NZ pruži na uvid.Ako će odgovor i na ovo da sadrži 'ne znam otkud ti ideja', 'kakve veze ima..' i slično, najljubaznije bih te zamolio da ni ne odgovaraš jer mi treba pomoć a ne šalterska frazeologija. To šta ja znam ili, u ovom slučaju, ne znam nije razlog da tako komuniciramo. Stvarno mi (nam) gori pod nogama iz više razloga i nemam živaca, posebno posle gluvih telefona iz zvanične administracije.
Obično ne koristim "šaltersku frazeologiju", a ti si moj pokušaj da dobijem od tebe informacije koje su bitne da bi ti predložio rešenje umesto nesuvislog gomilanja nekakvih "informacija" od nekih "načelnica" zamenio za tu frazeologiju. Pošto si prilično kurčevit, a ne znam zašto, trebao bi da ti ne odgovorim uopšte.No, svejedno: Taj čovek može da ode kod sudskog tumača za jezik na kojem je sačinjena ta vozačka dozvola koju ima. Sudski tumač će mu prevesti kompletnu vozačku dozvolu, i prevod overen pečatom sudskog tumača, zaheftati zajedno sa fotokopijom te dozvole. Tako će policajcu koji ne zna engleski ponuditi i prevod, pa će taj moći da kontroliše.
Link to comment
da li to onda znaci da sam ja imao srece, poslednjih desetak godina, gde mi ni jedan saobracajac nije gundjao sto mu pokazujem samo ch dozvolu? a da ih je bilo, bilo ih je. dakako uz srpsku licnu kartu, uglavnom sa stranim tablicama. nisam ni znao da ovi ovde medjunarodnu uopste i izdaju. sad vidoh da izdaju i preporucuju da se uzima za istocnu evropu, za nemacku, itliju, francusku...nije potrebna.pitanje je sad, da li se osloniti na iskustvo i ne vaditi ili je ipak uzeti? :unsure: pitanje za treska i ostale znalce: da li je medjunarodna za srbiju obavezna zakonom propisana, a ovi nasi samo fleksibilno tumace zakon pa mi nikad nisu trazili? ili se ona samo preporucuje (recimo ako je strana iz neke egzoticne zemlje, ove gastoske znaju pa i ne mora bas)?
Nekakvo pravilo bi bilo da uvek u inostranstvu (izuzetak su EU zemlje unutar EU) imaš medjunarodnu dozvolu. Sad, u praksi, policajci nigde neće da te zezaju(sa srpskom dozvolom možda, zbog mnogo falsifikata) oko medjunarodne, ali nakon 15 godina možeš da naidješ na nekog drkoša koji će da krene da te zeza.
Link to comment
YK57UJY.jpgford fiesta 1.4 tdcistar 3 godine, presao 70.000km. da li je 5300E dobra cena i da li neko ima iskustvo sa ovim automobilom?
Link to comment
da, u srbiji. kola izgledaju kao da su juce proizvedena.
verovatno, pre nego sto ih je neki shabachki ili loznichki dunster dovatio i rasklopio u nakani da prebaci volan, pedale i komande sa desne na levu stranu.
Link to comment
verovatno, pre nego sto ih je neki shabachki ili loznichki dunster dovatio i rasklopio u nakani da prebaci volan, pedale i komande sa desne na levu stranu.
uvezena su iz nemacke. i meni cena deluje suvise dobro, pa me zanima da li je moguce da postoji neki zajeb koji cu provaliti tek kada pazarim auto?
Link to comment

Ja u zadnje vreme pomalo pratim taj segment (5-6000, do 6 godina).Tu je standardna ponuda Punto, Corsa, 206, Clio, Ibiza, Fiesta,... Nailazim uglavnom na standardne komentare (ne udubljujem se previše, još uvek), Punto najjeftiniji, 206 skup i nepouzdan, Clio najudobniji,... Koliko sam pokupio o Fiesti, kvalitetan je auto, dobar motor i definitivno bi mi bio izbor, ali je bio i jedan od skupljih (cini mi se da takav dizel, to godište i km, ne bi koštao manje od 6k).

Link to comment
uvezena su iz nemacke. i meni cena deluje suvise dobro, pa me zanima da li je moguce da postoji neki zajeb koji cu provaliti tek kada pazarim auto?
OK onda nije taj sa slike. hm zajeb, ko ce ga znati - tesko je ocekivati da su neki tesko karambolisan auto sredjivali, to obicno rade sa vecim i skupljim jer se vise isplati drkati se oko onih cija opravka kosta boga oca preko grane. mozda neko lagano cukanje u vrata, krila i slicno - to je bez uticaja na voznju sem sto ume da nervira kada provalis nakon nekog vremena razlicite nijanse farbe na svom vozilu. realno, cisto sumnjam, takva se vozila kupuju angro sto na aukcijama sto od ovih lizing kompanija i slicnih koje rade sa kolicinama, pa je zato jeftin - ni ti ni ja kao solo kupci nikada necemo doci do takvog vozila napolju. cenim da bi u nemackoj to moglo da bude oko 3k, sa carinom i ostalim govnima dosao ih je na 4.3k, zarade soma na njemu, mashala. to ti je to. ako ti se svidja, kupuj.
Link to comment
OK onda nije taj sa slike. hm zajeb, ko ce ga znati - tesko je ocekivati da su neki tesko karambolisan auto sredjivali, to obicno rade sa vecim i skupljim jer se vise isplati drkati se oko onih cija opravka kosta boga oca preko grane. mozda neko lagano cukanje u vrata, krila i slicno - to je bez uticaja na voznju sem sto ume da nervira kada provalis nakon nekog vremena razlicite nijanse farbe na svom vozilu. realno, cisto sumnjam, takva se vozila kupuju angro sto na aukcijama sto od ovih lizing kompanija i slicnih koje rade sa kolicinama, pa je zato jeftin - ni ti ni ja kao solo kupci nikada necemo doci do takvog vozila napolju. cenim da bi u nemackoj to moglo da bude oko 3k, sa carinom i ostalim govnima dosao ih je na 4.3k, zarade soma na njemu, mashala. to ti je to. ako ti se svidja, kupuj.
ovo mi deluje kao logicno objasnjenje. hvala na odgovoru.
Link to comment
Citiram : policajci nisu dužni da znaju engleski pa zato strana vozačka ne važi. A to što se međunarodna izdaje na engleskom nikom ništa... Ništa, još birokratije i vađenje naše dozvole, da ne puca glava posle. Tnx.
Medjunaroidna vozacka dozvola je certifikat nacionalne na engleskom jeziku.Ako je nacionalna dozvola vec na engleskom, ne treba medjunarodna dozvola.Gde treba? Ako ja moju japansku dozvolu pokazem u Srbiji, oni ne znaju da li je to dozvola, clanska karta biblioteke ili lovackog drustva ili gym-a. Isto za ruske, srpske i ostale ne-engleske. Tu treba medjunarodna.Thai vozacka dozvola, na primer, je vez dvojezicna i zvanicno, Thai vlasti od kada je ta dozvola uvedena vise ne izdaju medjunarodne dozvole. Ne postoje vise.Stvarno, kako bi neko izvadio medjunarodnu dozvolu za put u Srbiju gde "policajci nisu duzni da znaju engleski"? Ili za Japan? Na kom jeziku ako ne na engleskom? Zato ne treba medjunarodna ako je nacionalna vec na engleskom ili dvojezicna - nacionalni + engleski. Edited by Yoyogi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...