Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 31.1.2022. at 7:33, Ted said:

pre dva meseca zamenio akumulator na Insigniji. originalan, trajao skoro sedam godina. radio je još uvek, palio na niskim temperaturama bez problema, ali čim je stop-start prestao da funkcioniše znao sam da je pri kraju. sad ćemo da vidimo ovaj. varta je u pitanju. 

 

pre toga, na Pežou 207, varta trajala pet godina. crkla dva dana po povratku sa dužeg putovanja.  

Ovi novi akumulatori traju tačno period garancije plus nedelju dana, i onda crkavaju. I onda novi.

Link to comment
5 hours ago, Tresko said:

Ovi novi akumulatori traju tačno period garancije plus nedelju dana, i onda crkavaju. I onda novi.

 

šta ja znam, Varta na Pežou je trajala od 2014. do 2019., malo više od pet godina. garancija je valjda bila tri godine.

 

opet, čujem dosta iskustava da baterije traju za vreme garancije i eventualno malo preko toga.  

Link to comment

pa, aj realno. cemu sluzi tolika stuja i kompjuteri u kolima? za bezbednost, komfor, uzitak...da. ali i sluzi da sama kaze da se to i to ne popravlja nego mora da se baci i kupi drugo, novo. naravno da ni accu nije postedjen toga. fabricka ugradnja mozda i moze da tera dok je upotrebljiva ali promenjen accu u novim kolima nece trajati puno preko garancije. em mnogo stvari zavisi od njeda em moraju i proizvodjaci baterija da se ogrebu za neku kintu.

 

ja vozim auto kome je dovoljno samo toliko struje da otvori elektro ventil na dovodu u bosch pumpu. imam jednu zicu koja sluzi da u krajnjem slucaju mogu da spojim stipaljkama + na accu i + na ventilu i teraj na gurku. nikada nisam probao ali sam skoro siguran da bi to mogla da odradi i dzepna 9v baterija. tako da bez gomile kompjutera pod haubom accu mi uglavnomm traje duze od garancije. zavisi najvise od zima, kakve su bile prethodnih godina.

neko je ranije pominjao pametne punjace. za njih imam samo reci pohvale ali sa iskustvom za accu od motocikala. mada oni su manji i osetljiviji na zimu ali pametni chargeri im produzavaju zivot bez greske.

Link to comment
On 12.2.2022. at 14:00, kud u maglu Simoviću said:

mečkin akumulator bio rabljen 13 godina, bio bi i više da nije ostao radio da svira 5 dana

:fantom:

 

+13

Uostalom, to je vec notorna istina:

 

On 13.11.2015. at 23:07, Peter Fan said:

Plus je moja "mecka" sigurno postavila rekord za najduze koristen akumulator :-)

 
Jos uvijek je originalni i nikad auto nisam morao ni "dzampovati". Auto jeste cijeli vijek garaziran, a jedno 3 godine sam i na poslu parkirao u grijanoj garazi, ali ipak mislim da je bas rijetko da akumulator toliko izdrzi. A neke od tih 13 zima su bas bile brutalne, ove zadnje dvije imali smo dana kad je bilo i -25C, i auto je uvijek palio iz prve. Sto sve jeste svjedocanstvo o kvaliteti akumulatora, ali je i odraz kvaliteta dijelova i dizajna elektro-sistema samog auta.

:fantom:

Edited by Peter Fan
  • +1 1
Link to comment

nego, dal i vi pored/oko svojih zgrada/solitera/prebivališta imate gomilu pripadnika organizacija "Udruženi protiv vožnje" ili "Ko mrde auto da mu crkne keva" ili "Imamo auto al ne znamo zašto" isl.

 

elem, primećujem veliki broj automobila parkiranih oko zgrade koji se naprosto ne mrdaju. ili se mrdaju toliko retko da je to teško primetiti. i realno samo zauzimaju mesto ljudima koji koriste auto u svrhe zbog kojih je isti i proizveden. šta nagoni čoveka da ima auto ako ga ne vozi? ili pređe 200 km godišnje. ili se plaši da vozi, ne zna da vozi, zaboravio je da vozi, nema para da vozi i održava isl. razni su razlozi zbog kojih gomila auta čami čekajući i zauzima oskudni prostor za parking.

 

kapiram da bih ja prodao auto da mi ne treba ili iz nekog razloga ne mogu da ga vozim. što bi držao na ulici stvar koja gubi vrednost i trune?

 

i zašto bih ja poželao da imam stvar koja mi ne treba? recimo, mogu da kupim kosačicu, ali koji će mi kurac kad nemam dvorište niti bilo koji drugi razlog da je imam. mogu i traktor da kupim ali opet, avaj, šta ću s njime.

  • +1 1
Link to comment

Ljudi ne voze po gradu jer znaju da nece moci da nadju parking mesto. Auto koriste za duza putovanja van grada. Tako da je realno moguce da prelaze 10k km godišnje, ali da auto retko kad pomeraju

  • +1 2
Link to comment

moguće, ne sporim ja nikome pravo da ima auto i da ga vozi koliko hoće i gde hoće. ili da ga ne vozi uopšte.

 

ali opet kontam da, ako mi auto treba par puta godišnje, možda mi se više isplati da uzmem renta-kar na 10-15 dana i odem na more, nego da baštinim auto, plaćam registracije, održavanje, menjam gume i akumulatore, plaćam kasko isl. moj brat je to uradio npr, ima službeni auto koji može da koristi po Srbiji, kad ide na more uzme renta-kar ili pozajmi auto od kuma. svoj auto je prodao jer je posle godinu dana ukapirao da ga nije pomerio sa parkinga tri-četiri puta, a imao je 300-400 evra troškova u vezi njega.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...