Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

fantazirate. internacionalna dozvola treba svuda sem na teritoriji drzave gde je izdata. to sto panduracije nekih drzava (recimo hrvatske ili bugarske) vole da su qrce pa ti traze srpsku dozvolu ako potegnes medjunarodnu, to je irelevantno. ako nemas medjunarodnu dozvolu na teritoriji strane drzave, mozes da budes sankcionisan zbog neposedovanja vazecih dokumenata a to sto se obicno ne radi je uglavnom zato sto je to retka situacija u kojoj panduri nisu "nastelovani" da odmah reaguju. ali napravi tezak faul u nemackoj bez medjunarodne dozvole pa ces u totalu dobiti pride i jos jedno 1000E kazne dodatka. u srbiji zakon kaze da posle 6 meseci boravka u njoj ne mozes da vozis ni na stranu ni na medjunarodnu, sto u praksi nema veze. moja zena vozi na nemacku dozvolu ovde vec 9 godina i 9 meseci ovde, naplacala se kazni, niko je nikad nije pitao zasto nema srpsku (a razna su joj glupa pitanja postavljali, tipa zasto se vezuje (pre 9 godina) itd itd).

Link to comment
fantazirate. internacionalna dozvola treba svuda sem na teritoriji drzave gde je izdata.
Fantaziras ti.Kako sam vozio, iznajmljivao kola, bio zaustavljan (cak i u Srbiji 1995.) i nikad problema nisam imao sa australijskom dozvolom. U 15 zemalja.Kazem ti, Thai vozacka dozvola je dvojezicna i NE postoji vise medjunarodna u Thai. Tako isto i oni prihvataju svaku nacionalnu dozvolu na engleskom.Rentacar firme uvek kazu - potrebna je medjunarodna dozvola ukoliko nacionalna nije na engleskom.Pravila koja citas su iz 50-tih.
Link to comment

mislim da nema mnogo veze sa jezikom. ima veze sa drzavnim sporazumom, tako da ch ima sporazum sa vecim brojem eu drzava i kod njih je dovoljna ch dozvola, cak se i eksplicitno kaze da saobracajna policija u tim drzavama nema pravo da trazi medjunarodnu dozvolu za vlasnike svajcarske nacionalne. u svim drugim zemljama se preporucuje medjunarodna a da li je potrebna odlucuje drzava na cijoj teritoriji se nalazis a ne ona gde je dozvola izdata. s tim da medjunarodnu izdaje ona zemlja ciju nacionalnu posedujes, sto je tresko vec i objasnio.citat je na nemackom.

Der internationale Führerschein wird für Osteuropa, Asien und Südamerika empfohlen. Wir bitten Sie, sich vor Antritt einer Auslandsreise bei Ihrem Reisebüro, Konsulat oder den Verkehrsverbände zu erkundigen, ob Sie im betreffenden Staat einen internationalen Führerschein benötigen.Gemäss Mitteilung des Eidgenössischen Departementes für Umwelt, Verkehr, Energie und Kommunikation genügt der (nationale) schweizerische Führerausweis in den wichtigen Urlaubsländern wie Italien, Frankreich, Spanien, Griechenland, Österreich und Deutschland. Aufgrund der internationalen Abkommen und dem jeweiligen Landesrecht ist es den Kontrollorganen dieser Staaten nicht gestattet, von Inhabern/Inhaberinnen schweizerischer Führerausweise zusätzlich das Mitführen eines internationalen Führerausweises zu verlangen.

Link to comment

iz pedesetih ili devedesetih, ta su pravila zakon u srbiji, sad sto ih panduri ne znaju - ili im je sugerisano da ne drkaju ljude nepotrebno - to je druga stvar. kao sto sam gore i napisao, neposedovanje medjunarodne dozvole u srbiji se ne sankcionise. u svakom slucaju tvoje pisanje moze ljude iz srbije da uvali u ozbiljne probleme u mnogim evropskim zemljama, narocito ako pocine neki tezi prekrsaj. znam sta sam doziveo prilikom rutinske provere bez pocinjenog prekrsaja - farcojg papiren, rajzedokumente bite - u austrijskoj zabiti 2007 godine kada sam potegao srpsku vozacku, pandur je nije ni pogledao, vratio je nazad i rekao ovo ne vazi u austriji. mogu da zamislim sta bi mi radio da nisam nekim cudom imao u kolima i medjunarodnu. sad, koliko srba vozi na tajlandu na srpsku vozacku, ne znam koliko je to relevantno, zaista.

Link to comment
u svakom slucaju tvoje pisanje moze ljude iz srbije da uvali u ozbiljne probleme u mnogim evropskim zemljama
Nisi ni citao moje pisanje.Vozacke dozvole u Srbiji su (pretpostavljam) na srpskom i za njih TREBA medjunarodna vozacka dozvola.
Link to comment
srpske vozacke dozvole imaju francuski prevod na sebi:)stagod bilo, treskov odgovor sa prethodne strane je kompletan za svakoga ko hoce 100% trouble free voznju.
Pa nije kompletan. Tamo gde "panduri ne znaju engleski", koliko je verovatno da znaju francuski?Tu IDL (International Driving Licence) na francuskom - i Francuzima trebaju IDL na engleskom - koja su to pravila, Boze moj? To su pravila iz 50-tih kada je znacaj "diplomatskog" francuskog jezika bio na izdisaju.Pokazi tu dozvolu u Japanu, Thai, Australiji, Americi - i sluzbenik rentacara ce morati da zove menadzera da razresi slucaj.
Link to comment
ha, pa pre 2 meseca sam vozio po kaliforniji na tu medjunarodnu dozvolu, niko u rentacaru nikog nije zvao:)
OK, tvoje iskustvo protiv mog. Za 20 godina, preko 200 rentacar u 16 zemalja i nikada nisam cuo rec "IDL" kada pokazem australijsku dozvolu.
Link to comment
Tu IDL (International Driving Licence) na francuskom - i Francuzima trebaju IDL na engleskom - koja su to pravila, Boze moj? To su pravila iz 50-tih kada je znacaj "diplomatskog" francuskog jezika bio na izdisaju.Pokazi tu dozvolu u Japanu, Thai, Australiji, Americi - i sluzbenik rentacara ce morati da zove menadzera da razresi slucaj.
samo jos ovo - zato sto si napisao dezinformaciju. ne znam za azijske, ali medjunarodne dozvole izdate u evropi imaju manje vise identican obrazac na kome se nalaze prevodi sa rezidentnog jezika na francuski, engleski, spanski, ruski i nemacki. time je valjda obuhvaceno 70% situacija da pandur razume. u srbiji ne postoji mogucnost da se dobije nekakva medjunarodna ili bilo kakva druga dozvola samo na engleskom, a isto to vazi i recimo u nemackoj. nemacka medjunarodna je komplet na nemackom na naslovnoj strani, sta tek tu reci. Edited by gazza1
Link to comment

btw, medjunarodna vozacka izdata u americi: "The permit is translated into Arabic, Russian, Chinese, Spanish, Japanese, Italian, German, Portuguese, French, and another language, which I'm not sure of. "

Link to comment
btw, medjunarodna vozacka izdata u americi: "The permit is translated into Arabic, Russian, Chinese, Spanish, Japanese, Italian, German, Portuguese, French, and another language, which I'm not sure of. "
Treba jos da vidim zasto mi je taj dokument, po akonu, nepotreban. Edited by Yoyogi
Link to comment
Treba jos da vidim zasto mi je taj dokument, po zakonu, nepotreban.
Evi kako to radi. International Driving Permit je samo prevod, ne dokument koji zamenjuje nacionalnu vozacku dozvolu.Samo prevod, zato na Internetu ima na hiljade sajtova koji to izdaju (1 man, chair, PC and printer), jer to je samo prevod, ne dozvola koja stoji sama po sebi.Majstori kada dodje do procedura, Australija kaze:Do I need a NSW licence to drive in NSW?If you are a temporary overseas visiting driver, and you holda current overseas driver licence you do not have to get aNSW driver licence. You can drive on your current overseaslicence as long as:You remain a visitor.Your overseas licence remains current.You have not been disqualified from driving in NSWor elsewhere.You have not had your licence suspended or cancelled oryour visiting driver privileges withdrawn.Your licence must be written in English or, if the licence is notin English, you must either carry an English translation or anInternational Driving Permit.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...