Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

2 hours ago, Peter Fan said:

It's mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter. :-)

 

Prije svega, ja volim voznju i automobile tako da mi nikad nije padalo tesko da sjednem u auto i zapalim negdje. A kad jednom krenem, onda to postaje "takmicenje" sa samim sobom: omiljena stvar mi je da prije polaska podijelim trasu na 4/4 i onda mjerim "prolazno vrijeme" na 1/4, 1/2, 3/4 trase gledajuci da odrzavam prosjecnu brzinu na ~15 km/h preko ogranicenja, ako vozim autoputom  Bilo sto sto moze da posluzi kao cilj koji treba postici. I tako ocas posla prodje 300-400 km, i dok si rek'o keks evo ih i dvije hiljade :-)

 

Dodatni bonus je i kad zena i djeca zaspu, da radim "frequency hopping", odnosno da svrljam po lokalim radio stanicama i slusajuci radio osluskujem puls okolnih krajeva. Gdje ce biti rasprodaja namjestaja za vikend, gdje je proslu noc bila pljacka banke, koji lokalna face je umrla i kad im je sahrana, koju muziku pusta lokalna AM stanica i koliki je popust na sanduk piva. Doduse, jednom prilikom se familji nije bilo spavalo, pa sam morao pod prisilom streamovati Radio S ciglih 5-6 sati u komadu, a ovi forsirali Zeljka Joksimovica i neki njegov satro jazz. Prisjelo mi :-)

 

Drugo, uvijek na dulji put idem idem odmoran i 1000%  ispravnog auta, i sa punim, sto se u vojsci zvalo, "borbenim kompletom". Voda, hrana, cebad, baterijska lampa, adapteri za punjace telefona, dodani komplet prve pomoci, 18000 mAh baterija sa kablovima za akumulator, osnovni alat, papirna mapa i redovni kontakt sa "baznom stanicom" (rodbinom koja je kuci).  Nikad mi nista od toga nije trebalo, a realno uz AAA/AMS clanarinama  i tzv. Roadside Assistance programima i nepotrebna. Ali meni, a posebno saputnicima daje phiholosko rasterecenje, pa makar samo bilo iluzija pripremljenosti.

 

Trece, ovi moderni auti i dobre ceste umnogome olaksavaju voznu. Automatski mjenjac je uz klima-uredjaj, najbolja stvar jos od kako je izmisljen motor sa unutrasnjim sagorijevanjem. Dodaj jos tome i adaptive cruise-control, i voznja nije vise ni toliko fizicki zamorna kao sto je bila nekad. Ja kad jednom udjem u auto, upadnem u ono sto u Americi sportisti zovu "zone". Nemam bolji nacin da opisem, ali jednostavno to je neka vrsta transicne posvecenosti u kojoj blokiram sve sto nije podredjeno cilju i samo se koncentrisem na voznju.

 

Od vecih relacija koje sam izvezao u cugu: Novi Sad - Atina, Kan - Beograd, Toronto-Chicago, Ft. Myers - Chicago i nazad (ovo jedno 5-6 puta).

 

Prije nego sto "odlozim kashiku", imam tri zelje: voznja od istocne do zapadne obale S. Amerike, od San Diega do Vancouvera, BC uz obalu Tihog okena i Goteborg - Malaga. Ovo zadnje mislim da ce biti slijedece godine.

Svaka cast.

Posteno.

 

Iskustvo o kome pises je americko: moje americko iskustvo, krajnje ograniceno, jednom recju turisticko, kaze da postoje velike razlike izmedju voznje u Americi i Evropi. Ne mislim naravno na samu tehniku voznje, ponasanje, itd, itd: evro relacije su krace, usitnjenije, rasporedi i usputne atrakcije zgusnutiji...

Slazem se da je ljubav, voljenje voznje sustina price, ali - kao svaka ljubav :) - podlozna variranju: u periodima kada sam, uglavnom sluzbeno, morao da vozim svakodnevno, bilo je dana kada me je sam pogled na volan dovodio do ocaja, zgadjenosti.

Opet, postoje raspolozenja kada sam imao utisak da samo treba da sednem u auto i da bez problema, uzivajuci, izvozam Beograd - Hamburg, a da ne trepnem :).

Takodje preferiram radio i setanje po frekvencijama sa naglaskom na lokalne vesti (koliko je to u Evropi uopste moguce, buduci da su granice ceste i imaju tendenciju da se razmnozavaju prostom deobom), ali i namenski spakovane muzike, bog poziveo fles memorije i oslobadjanje od gomile CD-a (kasete da ne pominjem), svi sarzeri za CD na stranu.

Zone je prava stvar, obozavam duge nocne voznje, narocito kada sam sam u autu: ima - po cenu da me se optuzi za patetisanje - neke carolije u odvijanju trake puta u svetlosti farova, nekog obecanja, ne mogu da opisem taj osecaj, ali me jos uvek zna da fascinira.

Na stranu i prednosti koje pripisujem nocnoj voznji sa tehnicke strane: koncetrisan si samo na put, nema odvlacenja paznje pejzazima i ostalim okolnim dogadjanjima, dakle samo put, voznja, sve u svemu prakticno, ali nepovoljno za turisticke voznje u kojima bi neko zeleo po nesto da vidi i okolo.

Izbegavam, kad god mogu, autoputeve: oni lazu, prolaze pored gradova, obilaze ih, a voznja sporednijim putevima, ma koliko bila zahtevnija i zamornija, pruza neponovljiv i dragocen osecaj prolazenja kroz gradove i sela, zaustavljanja gde ti srcu drago. 

Sto se automatskog menjaca tice, poceo sam da ga prihvatam s godinama, nezamenljiv je i dragocen do jaja: volim u toku voznje da radimtm, a jedan od recepata za razbijanje monotonije na dugim turama mi je i povremena nesto ostrija voznja u trajanju od 15 - 20 minuta, koliko da razdrma.

Ljubitelj sam dodatnog opremanja koje si pomenuo: smatram ga obaveznim, takoreci delom vozacke i opste kulture, od dobre baterijske lampe, do uvek spremne kisne kabanice, par komada takozvane teze garderobe, rezervnog para obuce, kompleta alata - vrede svakog zauzetog prostora u autu.

 

E, sad, sto se bacanja kasike tice :D, dobar ti je izbor, ja sam svoje izbore, na svoju srecu i kad je Evropa u pitanju, uglavnom odradio: ostace mi neispunjena zelja da proputujem Rusijom u par probranih pravaca, ali sva je prilika da Rusija jos nije zrelatm za to kao destinacija, ali bice da sam i ja poprilicno ogranicio svoje mogucnosti glede auto skitanja. U svakom slucaju nije zgoreg nadati se, ako nista drugo - pomaze.

Ne budi mi zamereno na preporuci: put, skitnja jugom Francuske (bez Azurne obale), dakle Provansa, Arl, Perpinjan..., i - ako se moze - voznja kroz Spaniju, ali ne obalom, nego posredtm, do Lisabona i obalom na jug, spadaju u nesto sto bi - po meni - bilo grehota propustiti.

I - meni uvek draga, ma koliko puta se provozao, severna Italija, Lombardija: preporucujem silazak u Italiju preko nekog od alpskih prevoja, Brenera najbolje, sa sve Gardom. Osecaj je neverovatan: promena, u - cini ti se - par kilometara, od alpskih strahotatm do Mediterana sa sve cempresima i razumevanje sta su svojevremeno osecale divlje horde :D silazeci tim putem i ugledavsi jedno od najlepsih podrucja na Zemlji, sa gradovima-spomenicima, ali i selima i gradicima koji su bili prvi u redu kada je bog delio imena.

 

1973_11_DAF_N2500_6x4_resize.jpg

Inace, imao sam srece da nekada davno - takva su bila vremena :) - provozam relaciju Alzir - Tamanrasset, sa sve Ahaggar-om, kamionski i za pare i to nekoliko puta, ali i da - o svom ruvu i kruvu - produzim dalje, vidim jos od detinjstva zamisljani Timbuktu i Gao i dokopam se obale Atlantika sa autom koji vise nije bio pogodan ni za kokosarnik, cak i u tom delu sveta.

 

Ta sreca i okolnosti su me dovele i do neprevazidjenog dozivljaja da izvozim turu od Mendoze u Argentini do Valparaisa, Cile, i nazad, sa cuvenim prevojima i sa Akonkagvom koju si - cini ti se - mogao da rukom dotaknes i sa sve divljenjem prema ljudima koji nemaju pametnija posla nego da se tamo penju i to - pesice...

Ali i prema ljudima koji tim putevima voze zaradjujuci za hleb nasusni.

 

I tako, jebiga, iz doba nemanja klima i automatskih menjaca, sa sve zvukom menjanja brzina u glavi, dok pokusavas da zaspis, a motor, hladeci se, pucketa...

Link to comment

Ja imam tempomat ali ga jako retko koristim, imam neku teoriju da umrtvi čula, redukuje vreme reakcija ukoliko se nešto nepredviđeno desi na putu, a takođe, mislim da se čovek brže uspava zbog svega toga. Iskreno, ne volim da ga koristim.

 

Ja obožavam da vozim i nemam problem da zapalim bilo gde. Volim automobile, ali još više tu njihovu "moć" da te prebace sa tačke a na tačku b. Jednog momenta sam ispred svoje zgrade, a posle 8 sati sam u Alpima Halštata. Volim da udesim sebi put, ne idem detaljno u pripreme kao Peter Fan :), ali tu će sigurno biti plastični frižider sa osveženjima, i naravno, osnova safety priprema, a provera auta pred duže puteve se podrazumeva. 

A dok vozim, vidim samo put i ništa više i puna koncetracija. :)

Link to comment
3 hours ago, namenski said:

Iskustvo o kome pises je americko: moje americko iskustvo, krajnje ograniceno, jednom recju turisticko, kaze da postoje velike razlike izmedju voznje u Americi i Evropi. ...

Da, voznja kroz Ameriku je krstarenje okeanom, voznja kroz Evropu plovljenje niz Dunav, a kroz Srbiju je splavarenje na Tari. U smislu psihickog opterecenja. Ovo govorim za autoputeve, lokalne ceste su nesto potpuno drugo svugdje.

 

3 hours ago, Mil@n said:

Ja imam tempomat ali ga jako retko koristim, imam neku teoriju da umrtvi čula, redukuje vreme reakcija ukoliko se nešto nepredviđeno desi na putu, a takođe, mislim da se čovek brže uspava zbog svega toga. Iskreno, ne volim da ga koristim.

 

Ja bez cruise control uredjaja ne bih mogao ni priblizno voziti onome sto mogu sad. Jednostavno mi se noga ukoci, a kontrola gasa lijevom nogom mi nije jaca strana. Ionako je cijeli koncept duge voznje neracionalan na mnogo nivoa (ponegdje mozda cak i nelegalan), jos samo treba da vozim lijevom nogom.

Link to comment

Na dugim turama bez tempomata gazi papučicu sredinom stopala i opusti nogu, u pocetku ce da ti bude neobično ali naviknes se brzo, a noga ne boli.

 

 

Link to comment

Redovno vozim 7-8 sati u cugu bez ozbiljnije pauze, to mi ne predstavlja veći problem. Međutim, tu negde oko 10-12 sata mi opada koncentracija i moram da pravim pauzu. Ako je ne napravim i koristim neku od tehnika tipa klima na max, glasna muzika, i slično, mogu da nastavim vožnju, ali sam tad već pretnja po sebe i druge u saobraćaju.

 

Pri tome mi je obično dovoljno da stanem negde i odremam 15-20 min, posle toga mogu još 3-4 sata bez problema.

Link to comment

Ima dana kada mi je mnogo i jedan sat voziti.
Pitanje: je l klime servisiraju specijalisti ili to znaju i redovni automehaničari?
Šta preventivno uraditi sa klimom pred dug put, pošto trenutno radi ok?

Link to comment
6 minutes ago, Sammael said:

odremam 15-20 min

Jedno, jedino zakucano pravilo, pa 10 mesta prazno: ako se coveku ne samo pridrema, nego mu kroz glavu samo prodje ma i primisao kako 'ne bi bilo lose dremnuti', momentalno, smesta i iz mesta na prvo zgodno mesto, gde god nadjes tu dremku posadi...

Jedina stvar s kojom nema sale niti varanja.

 

Inace, mada verovatno zavisi od coveka, tih 20-ak minuta dremke cuda zna da napravi, po nekad preporodi :) 

Link to comment

Ja volim da vozim te duge ture. Ako se grčka tu računa. Otežavajuće okolnosti su žena i deca. Naročito žena. Možda neću poneti kabanicu i ćebe na ovaj put ali solidan izbor hladnog i vatrenog oružja bi bio potreban. Lako upadam u konflikte na tim nehumanim mestima tipa granica. 

 

 

Link to comment
6 hours ago, maheem said:

Ima dana kada mi je mnogo i jedan sat voziti.
Pitanje: je l klime servisiraju specijalisti ili to znaju i redovni automehaničari?
Šta preventivno uraditi sa klimom pred dug put, pošto trenutno radi ok?

I "obicni" bi trebali biti u stanju da izmjere pritisak u sistemu I eventualno nadopune freonom (odnosno koji god gas da ti ima auto, najvjerovatnije R-134a, a pise ti u uputstvu). Tada mogu vidjeti I da li sistem odrzava pritisak I da li "curi" freon igdje. To je obicno najcesci problem koji moze postojati dok jos klima uvijek radi. A kad je vec tamo nek ti pogleda I remen koji pokrece kompresor. Mada ako pukne remen, prestace jos stosta osim klime da radi :-)

Link to comment
14 hours ago, maheem said:

Ima dana kada mi je mnogo i jedan sat voziti.
Pitanje: je l klime servisiraju specijalisti ili to znaju i redovni automehaničari?
Šta preventivno uraditi sa klimom pred dug put, pošto trenutno radi ok?

 

Idi uvek kod specijaliste za klime. Može tebi redovan mehaničar neke opšte stvari da pogleda, ali uvek treba ići kod specijaliste. Gledaj na to kao na odlazak kod lekara, tebi lekar opšte prakse može da utvrdi da ti vid nije dobar, ali tek će oftalmolog moći da ti precizno kaže šta i zašto nije u redu i kako to da rešiš.

 

A ovo drugo, Peter Fan ti je već rekao. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...