Jump to content
IGNORED

Kolonizacija Marsa


bigvlada

Recommended Posts

2 hours ago, Shitgenstein said:

Mada, meni i tvojih 20 deluje optimistično? Na čemu baziraš?

Ma tresno sam onako paušalno, može lako da bude i 30, 50...

Sve je gf lepo objasnio, dok se vreme leta do Marsa drastično ne skrati, nema od tog posla ništa...

Link to comment
  • 2 months later...

Zasto, o zasto uvek mora da uleti neki drkaџија sa saljivim komentarom, dal' svojevremeno u skoli nije smeo ni devojcice za kikice, dal' nesto drugo., bog ce ga znati, al' zato ovde misli da moze za sve pare...

Jebemliga...:sad:

 

@chandra imam u papirnom obliku :D jos iz davnih dana kada sam se lozio na pionirstvotm...

Hvala u svakom slucaju.

Inace, i na srpskhrvatskom je svojevremeno i to u poprilicno uglednoj ediciji, one velike zute knjige, Otokar Kersovani, Rijeka, izasla odlicna biografija fon Brauna, pisac je neki Bernd Ruland cini mi se, ne da mi se sada da preturam i proveravam, knjiga u svakom slucaju vredna citanja, Mein Leben für die Raumfahrt, kod nas kao Zivot za svemir...

 

Inace, interesantno je poredjenje motiva i razmisljanja, nacina razmisljanja, tvoraca americkog i sovjetskog svemirskog programa: Amerikanci iz nekog razloga nisu previse insistirali na amerikanizaciji aktera, isturili su fon Brauna u prvi plan, Sovjeti su svoje Nemce - sa kojima su i inace bili deficitarni, buduci da ih je vecina uspela da utekne na zapad - gurnuli u stranu, ali ce kao pitanje svih pitanja da ostanu dileme ljudi koji su iskorak covecanstva u kosmos pripremali i o kome su sanjali razradjujuci najbolje nacine da se na ovoj Planeti, na10,000 kilometara daljine na glavu sruce megatoni i megatoni...

Takozvana umetnost, knjizevnost danas imaju preca posla :isuse: nego da porade na pokusajima da nadju odgovore na ta pitanja i to upravo zarad preke potrebe da se upravo u danasnja vremena kada se tehnologija smatra panacejom, a kada je sve jasnije da ona to nije i da nas kao vrstu vodi u neka vec prepoznatljivva slepa creva...

Za bruku i sramotu, poslednji pokusaj vredan paznje da se na to pitanje, ako ne odgovori, a ono barem pokusa, dao je Sper, onaj arhitekta, Hitlerov itekako uspesan ministar naoruzanja: nazvao je to nekritickom povezanoscu tehnicara sa svojim zadatkom, otprilike...

Pokusavajuci tako da nadje odgovor kako ljudi pristupaju pravljenju najsmrtonosnijih oruzja, mirno, kao da prave recimo budilnik...

I - otada su rec preuzeli друштвењаци... :D

Na stranu sto ni fon Braun, Koroljev, Glusko, itd, itd, nisu naucnici u klasicnom znacenju tog pojma: radi se o velikim inzenjerima poput Ajfela, Tesle, Brunel-a...

I sto je sa svemirskim istrazivanjima, konacno i zauvek, proslo vreme genijalnih pojedinaca na cije su mesto dosle ogromne ekipetm bezimenih inzenjera i tehnicara...

Link to comment
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...