Jump to content
IGNORED

Kolonizacija Marsa


bigvlada

Recommended Posts

20 hours ago, Tsai said:

nekad me bas uhvati tuga kad pomislim da necu videti medjuplanetarna putovanja za nekih 1000 godina, ako ih bude bilo naravno

Videćeš u nekoj drugoj inkarnaciji :fantom:.

Link to comment
On 4.8.2020. at 17:24, Skyhighatrist said:

Zavisi kol'ko ko poživi :happy:

Mislim da ćemo na to da čekamo još ~20 godina, bez obzira što se Musk loži.

Ma Musk je pržana koja zna kako da obradi investitore, inače je full of shit.

 

Mada, meni i tvojih 20 deluje optimistično? Na čemu baziraš?

S druge strane, imajući u vidu da je između prvog leta avionom 1903 i poletanja na mesec 1969 prošlo svega šest i po decenija, kao i da nauka i tehnologija napreduju sve brže i luđe, uopšte ne mogu da napravim procenu.

ako se ne samouništimo u međuvremenu

Link to comment

lol brzo napreduje nauka a tek tehnologija, pa jbt još koristimo v2 tehnologiju iz 1944 da se vinemo u svemir, još uvek nam treba bar pola godine do marsa, o čemu mi pričamo, pa koliko hrane i vode je potrebno poneti sa sobom za ljudsku posadu koja bi krenula na mars, još bi ti astronauti morali da imaju mirnoću budističkih monaha kako se za vreme trajanja misije ne bi poklalo međusobno :happy:

- nema ništa od ozbiljnog istraživanja marsa dok se vreme putovanja ne skrati sa 6 meseci na 6 dana i dok se ne naprave računari koji će raditi na principima kvantne isprepletanosti :happy: tako da komunikacija sa zemljom bude trenutna umesto sa 20 min kašnjenja

Link to comment

Zapostavili smo bili iz nekog razloga na par decenija taj space exploration. Ali teško da možeš da tvrdiš da, kad se oće, nauka i tehnologija sporo napreduju. 

Ne znam na šta tačno misliš iz 1944 al tadašnji kompjuter koji zauzima celu omanju sobu ima slabiji procesor nego današnji džepni kompjuteri aka smartfonovi preko kojih instant možemo da pristupimo beskrajnoj masi informacija ili da komuniciramo in real time sa nekim na drugom kraju planete. To se sve desilo u par decenija. 

Link to comment
36 minutes ago, Shitgenstein said:

Zapostavili smo bili iz nekog razloga na par decenija taj space exploration. 

 

Iz razloga jer nema više Hladnog rata USA vs SSSR i trke u osvajanju svemira, i sledstveno tome političke volje da se NASA i druge svemirske agencije guraju u prvi plan bez obzira na visinu budžeta

 

Ovako je tehnologija za osvajanje svemira prepuštena kapitalističkom principu profita i isplativosti, i normalno je da je žestoko usporen napredak u osvajanju novih granica.

Link to comment
42 minutes ago, Shitgenstein said:

Zapostavili smo bili iz nekog razloga na par decenija taj space exploration. Ali teško da možeš da tvrdiš da, kad se oće, nauka i tehnologija sporo napreduju. 

Ne znam na šta tačno misliš iz 1944 al tadašnji kompjuter koji zauzima celu omanju sobu ima slabiji procesor nego današnji džepni kompjuteri aka smartfonovi preko kojih instant možemo da pristupimo beskrajnoj masi informacija ili da komuniciramo in real time sa nekim na drugom kraju planete. To se sve desilo u par decenija. 

v2 raketa je prva koja je otišla u svemir, današnje rakete rade na istom principu, samo što su naravno uvećane i optimizovane :happy:

- ali i dalje je to skup sport i dalje slanje 1 flaše vode u svemir košta hiljade $

- računari su napredovali to je tačno pa i telefoni ali avaj za 95% ljudi to su igračke koje im služe da prekrate vreme, retki su oni koji zaista nešto ozbiljno rade na njima

- ranije su se na putovanja nosile knjige da se prekrati vreme, danas za time nema potrebe jer je lako ostati na društvenim mrežama čak i na plaži

- nisam siguran da je to napredak u odnosu na pre 20 godina

- ali to nije bila poenta, poenta je vreme putovanja, koja je ista kao što je bila i pre 50 godina, koja je glavni razlog što u skorije vreme neće biti ljudi na marsu...

- tu napretka nema, isto kao što nema napretka ni na zemlji kada je drumski saobraćaj u pitanju, pre 50 godina ograničenje brzine na putu je bilo 80km/h i danas je toliko, ograničenje u naseljenom mestu je bilo 60 km/h, danas je smanjeno na 50, na autoputu je bilo 120 km/h, sada je 130

- napredak bi bio da imamo robotizovane automobile, da se sedne u takav uber u centru bg i da se istim za pola sata stigne u centar ns npr

- i tako dok dj žex ne usavrši leteće automobile :D kojima bi se vreme putovanja skratilo na 15 min uz fantastičan pogled na srem i frušku goru :happy:

Link to comment

Dok se ne pronađe bolji propulzioni pogon od današnjeg na hemijska goriva, neće biti značajnog napretka u osvajanju svemira.

Što se tiče komunikacije, ne znam kako se može savladati barijera putovanja informacija brzinom svetlosti.

Link to comment
16 minutes ago, Filozof manijak said:

Što se tiče komunikacije, ne znam kako se može savladati barijera putovanja informacija brzinom svetlosti.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement

 

Isprepletan par kvantnih cestica, sve sto uradis jednoj "ovde" momentalno se dogodi i drugoj "tamo". Ovo je vec i eksperimentalno potvrdjeno. Teoretski medjusobna udaljenost izmedju dve cestice moze biti i beskrajna, prenos informacije je trenutan - dakle i brzina prenosa informacije je teoretski beskrajna. Doduse, kolicina informacije koja se trenutno moze poslati uz pomoc samo jednog para cestica je vrlo ogranicena a mi smo jos uvek mnogo daleko od mogucnosti da po volji proizvodimo masivne kolicine isprepletanih parova uz pomoc kojih bi komunikacija postala prakticna.

U praksi, u nekoj daljoj buducnosti to bi izgledalo ovako - proizvede se par komunikacionih uredjaja, jedan ostaje kod mene a drugi dam tebi. Oba se sastoje od po jedne polovine velikog broja isprepletanih parova cestica. I bez obzira gde smo ja i ti, koliko smo medjusobno udaljeni, da li se krecemo ili mirujemo, nasa dva uredjaja ostaju medjusobno uvezana i sve sto bilo koja strana uradi svom uredjaju se istog momenta reflektuje na drugom. Naravno tu bi jos trebalo smisliti praktican nacin da se manipulise pojedinim kvantnim cesticama (a da ne zahteva da sa sobom nosis citav CERN) i kako da se informacija prenesena tim putem prevede na ljudski razumljiv format (slika, ton, tekst - mada ovo ne bi trebalo da bude velik problem).

  • +1 2
Link to comment

Pre malo više od 100 godina smo saznali da se kretanje velikim brzinama uopšte i opisuje relativističkim zakonima kretanja, danas imamo GPS zahvaljujući tome, among other things ... generalni optimizam mi daje istorija razvoja nauke i tehnologije daleko više nego naše trenutno znanje :D imam iskreni utisak da smo probili već toliko (nekad) nepremostivih barijera da je samo stizanje do Marsa dostižno ranije nego što možda očekujemo, a za kolonizaciju nemam pojma, to je već baš solidan poduhvat.

 

Što se tiče spuki akcije na daljinu i komunikacije brže od brzine svetlosti, još imamo posla - ako nekog zanima zašto -

https://www.forbes.com/sites/chadorzel/2016/05/04/the-real-reasons-quantum-entanglement-doesnt-allow-faster-than-light-communication/#22f92b6a3a1e

Link to comment
16 minutes ago, Radoye said:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement

 

Isprepletan par kvantnih cestica, sve sto uradis jednoj "ovde" momentalno se dogodi i drugoj "tamo". Ovo je vec i eksperimentalno potvrdjeno. Teoretski medjusobna udaljenost izmedju dve cestice moze biti i beskrajna, prenos informacije je trenutan - dakle i brzina prenosa informacije je teoretski beskrajna. Doduse, kolicina informacije koja se trenutno moze poslati uz pomoc samo jednog para cestica je vrlo ogranicena a mi smo jos uvek mnogo daleko od mogucnosti da po volji proizvodimo masivne kolicine isprepletanih parova uz pomoc kojih bi komunikacija postala prakticna.

U praksi, u nekoj daljoj buducnosti to bi izgledalo ovako - proizvede se par komunikacionih uredjaja, jedan ostaje kod mene a drugi dam tebi. Oba se sastoje od po jedne polovine velikog broja isprepletanih parova cestica. I bez obzira gde smo ja i ti, koliko smo medjusobno udaljeni, da li se krecemo ili mirujemo, nasa dva uredjaja ostaju medjusobno uvezana i sve sto bilo koja strana uradi svom uredjaju se istog momenta reflektuje na drugom. Naravno tu bi jos trebalo smisliti praktican nacin da se manipulise pojedinim kvantnim cesticama (a da ne zahteva da sa sobom nosis citav CERN) i kako da se informacija prenesena tim putem prevede na ljudski razumljiv format (slika, ton, tekst - mada ovo ne bi trebalo da bude velik problem).

 

 

to je ansibil Ursule LeGvin  :happy:

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...