Jump to content
IGNORED

Generacija Y


Muwan

GenY pooll(tm)  

76 members have voted

  1. 1. Kakvo je vaše mišljenje o generaciji Y?

    • To je 1 divna, perspektivna generacija za čije probleme je isključivo krivo društvo
      1
    • To je obesna i bahata generacija koja će se sakriti iza svega radije nego da prihvati neku odgovornost
      11
    • Oni će uskoro voditi svet i to nam je što nam je
      14
    • Oni su samostalna generacija sa jasno formiranim ciljevima i očekivanjima
      0
    • Generacija X je ljubomorna na njih jer su bolji i perspektivniji
      2
    • Džabe se ljutimo na njih, formiralo ih je potrošačko/statusno društvo i biće samo još gore
      20
    • Odlika je svake generacije da gunđa na račun mlađih bez realnog uporišta
      28


Recommended Posts

E da izvini beowl , nisam pogledala drugi spoiler u kome se govori o pozitivnim aspektima. Iz mog iskustva sa generacijom Y , sve ovo navedeno u spoileru 2 stoji. Sve koje znam, a znam ih poprilicno mnogo rade po par meseci , skupljaju novac, onda uzmu neplaceno i putuju. Putuju svuda po svetu. Totalno su open minded sto se tice prihvatanja drugih kultura. Genracije pre toga nisu imale confidence da rade takve stvari, prioriteti su im takodje bili drugaciji. Kada posmatram sebe i ove iz generacije Y , kao roditelj ja svoju decu koja su generacija Z (internet generation) savetujem da idu primerom generacije Y. Znaci uci, trazi dobar posao, putuj, upoznaj svet. Igrice im uopste ne branim, nisam primetila da su ih imalo zaglupele ili napravile vandalima. Postoje istrazivanja koja pokazuju da su oni koji su intezivno igrali igrice ( govorim o generaciji Y) postali bolji hirurzi. Go figure :) . Ne mora da znaci da ce sada dete da izadje na ulicu i da zapali kola. Igrice mi nisu nikakav argument. Imas ljude svih generacija po bliskom istoku koji nisu videli ni i od igrica , pa se redovno dizu bombama u vazduh, sto tamo sto kojekude po svetu.edit : da dodam , da ne bih spamovala bezveze. Generacija Y se nije za porediti globalno, jer nje ista u razlicitim delovima sveta. Evo Yoyogi :lol: ce da vam potvrdi da je generacija Y u Japanu druga prica od ove na severnoamerickom kontinentu, drugacija je na Balkanu, u Africi, zapadnoj vs istocnoj Evropi, ovi Ozi su vec prica za sebe ;) . Generalno mozda imaju par dodirnih tacaka , ono kao sa venovim dijagramima, mozda im je zajednicko to sto su im manje/vise pristupni internet pa su vise informisani od predhodnih generacija. Mada je i to donekle diskutabilno, sta je sve po internetu informacija a sta dezinformacija i koliko su mediji uopste kontrolisani i setovani tako da se filteruje sta kome odgovara.

Edited by MarlaSinger
Link to comment
  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    19

  • Muwan

    10

  • Indy

    8

  • rajka

    8

Top Posters In This Topic

Važno pitanje u vezi tvog primera: govoriš li o Srbiji ili nekoj drugoj zemlji?Igrice nisu baš najsrećniji argument, slažem se. Naveo sam ga samo zato što mi je u oči broj igrica koje za centralnu temu imaju urbano nasilje i nasumično ulično razbijanje pa nisam siguran da li to proizvođači podilaze trendovima na koje su im sociolozi ukazali kod ciljne grupe ili su oni sami postavili virtuelni trend. Nekako mi se čini da je u doba Quake-a, Duke Nukema i Unreal Tournamenta to upravo bilo... pa, unreal... a sada se drastično približilo nekoj virtuelnoj GTA stvarnosti koju je moguće oponašati u realnom životu.Na Bliskom Istoku religija igra značajnu ulogu, to su one sličnosti vs. različitosti koje sam pomenuo kod genY.Mada mene u svakom slučaju neuporedivo više dotiču genY koji su odavno ostavili igrice i bave se korporativnim stvarima.

Edited by beowl
Link to comment

Malko mi je priča preuranjena, pošto su Xs, i to oni stariji, tek odnedavno uopšte počeli nešto stvarno da se pitaju u ovom svetu, tako da ćemo do sveta u kome su "glavni" Ys još prilično dugo čekati. Za mene je glavno pitanje da li je nekako moguće izbeći da Xs tako svetski zabrljaju na globalnom, a i nacionalnom, nivou, kako su zabrljali BBoomers. Ali treba imati u vidu i da Xs ima puno manje, globalno, od BBsa, ali i od Ys (što je i logično).

Link to comment
edit : da dodam , da ne bih spamovala bezveze. Generacija Y se nije za porediti globalno
Da, slažem se. I mislim da je, strangely enough, upravo internet dobrim delom (uz ostalo) to što ih je učinilo manje uniformisanim od prethodnih generacija. Edited by MancMellow
Link to comment
Važno pitanje u vezi tvog primera: govoriš li o Srbiji ili nekoj drugoj zemlji?Igrice nisu baš najsrećniji argument, slažem se. Naveo sam ga samo zato što mi je u oči broj igrica koje za centralnu temu imaju urbano nasilje i nasumično ulično razbijanje pa nisam siguran da li to proizvođači podilaze trendovima na koje su im sociolozi ukazali kod ciljne grupe ili su oni sami postavili virtuelni trend. Nekako mi se čini da je u doba Quake-a, Duke Nukema i Unreal Tournamenta to upravo bilo... pa, unreal... a sada se drastično približilo nekoj virtuelnoj GTA stvarnosti koju je moguće oponašati u realnom životu.Na Bliskom Istoku religija igra značajnu ulogu, to su one sličnosti vs. različitosti koje sam pomenuo kod genY.Mada mene u svakom slučaju neuporedivo više dotiču genY koji su odavno ostavili igrice i bave se korporativnim stvarima.
Govorim o Kanadi, mada sam se editovala gore sa akcentom na to da je izlisno porediti generaciju Y na globalnom nivou. I'm gonna refrain from posting youtube (posto sam se svima popela na glavu) , iako mi srce lupa jako koliko bih zelela da postavim Call of duty Black ops comercial sa onom pesmom Gimme shelter od Rolling stones (salim se , mada bi bilo bas appropriate glede tvog posta) Edited by MarlaSinger
Link to comment
Zašto nisam napomenuo za šta su sve zaslužni genX i BBs? Zato što tema nije o njima, oni su svoje manje-više odsvirali a genY je tu da ostane. Zbog toga sam pokrenuo temu.
Čekaj, ko je manje-više "svoje odsvirao", neko ko je rođen 1977-me na primer? Daj nemoj zajebavati, ti ljudi su još daleko od toga da vrše bilo kakav ozbiljan i odlučujući uticaj.
Link to comment
Malko mi je priča preuranjena, pošto su Xs, i to oni stariji, tek odnedavno uopšte počeli nešto stvarno da se pitaju u ovom svetu, tako da ćemo do sveta u kome su "glavni" Ys još prilično dugo čekati. Za mene je glavno pitanje da li je nekako moguće izbeći da Xs tako svetski zabrljaju na globalnom, a i nacionalnom, nivou, kako su zabrljali BBoomers. Ali treba imati u vidu i da Xs ima puno manje, globalno, od BBsa, ali i od Ys (što je i logično).
Ne bih se slozila, mislim da nikada nije bila mladja ekipa na drzavnim vrhovima . Obama, Harper, Medvedev, Cameron , pa i nas Bota skoro ( fale mu dve godine ) su generacija X . Ono jeste stariji ogranak , ali opet je to X generacija. Edited by MarlaSinger
Link to comment
Ne bih se slozila, mislim da nikada nije bila mladja ekipa na drzavnim vrhovima . Obama, Harper, Medvedev, Cameron , pa i nas Bota skoro ( fale mu dve godine ) su generacija X . Ono jeste stariji ogranak , ali opet je to X generacija.
Tek počeli, to sam napisao. Dok se izređaju u tom smislu svi oni koji su rođeni do 1979-1981...ovaj svet će bitno drugačije izgledati.Edit: Bota je BB, definitivno, a i Obama je skoro... Edited by MancMellow
Link to comment
Tek počeli, to sam napisao. Dok se izređaju u tom smislu svi oni koji su rođeni do 1979-1981...ovaj svet će bitno drugačije izgledati.Edit: Bota je BB, definitivno, a i Obama je skoro...
Jeste rekoh Bota je 58 godiste , ali izgleda mladjano :lol:
Link to comment

Ma dobro :D Kažem, meni je pitanje Gen X pitanje svih pitanja u generacijskom smislu. To je poslednja generacija koja je masovno obrazovana na knjigama (da ne kažem sad i LP-ijima) i time joj je ono što znaju i misle o sebi i drugima postojanije i na boljim temeljima od znanja i ostalog Gen Y, to je mislim definitivno (ako se uzme statistički). Ali hrabrost...Xerima fali hrabrost, veoma, bar za sada. Zato će i narednih 20 godina u kojima će, koliko im brojnost (koja nije velika) to dozvoli Xs voditi svet biti, bar meni lično, zanimljiva. Da vidimo, kad se smute Pixies, preživljeni ratovi i krize i masa pročitanih knjiga, šta se dobije kao konačni generacijski izraz.

Edited by MancMellow
Link to comment

zar se pod Y generacijom ne smatraju oni rodjeni drugom polovinom devedesetih(pocetak komercijalnog interneta)?neki sud mogu da dam samo na osnovu nase dece. Milosevic, bombardovanje, tranzicija, to im je obelezilo detinjstvo i odrastanje, sve u svemu ebali smo jeza, u ledja. Sestra mi radi u firmi gde je velika fluktuacija mladih i kaze da je skoro nemoguce naci nekoga od 20 i kusur godina a da ima neki potencijal da postane solidan u poslu kojim se bave, barem nisu naisli na njega(nju). Ja sam se jednom, poslom, nasao u vecem okruzenju Y gen. tkz. kapuljicara, dobro mi nije bilo od kolicine besa i beznadja kojom su zracili. Momentalno sam zeleo da podnesem zahtev za neku iseljenicku vizu.

Link to comment

Baciste me u rebus. Naravno malo guglovanja, pa sveznajuca Vikipedija i ispade da su to moji "klinci". Viki kaze ipsilon generacija od 1975 do 1995. Ti moji "klinci" su 33 i 31 i nisu losi. Ni njihovi ortaci nisu losi. Jes da su u posebnim uslovima, u inozemstvu, ali mozda ih i to drzi kompaktnijim. Uglavnom se nisu nasli sa domoro'cima. Nisu na istoj talasnoj duzini. Kanadski ipsiloni nisu u nasem fazonu za zezanje pa to ti je. Elem njihovi klinci, to bi bila neka generacija zed, ce vec biti vise Kanadjani i razlike ce se istopiti. Moj unuk je jedan od tih. Medjutim vec ipsiloncima ostavljamo prilicno sranje, mi bejbi bumeri, a mozda su i iksovci malo doprineli. Jurcanjem za lovom. Glumeci neku efikasnost i odlucnost. Corporate manijom i tako tim slicnim ludorijama. Ne znam cemu ovo sve ide ali mi se ne dopada. Najebace ipsiloni, a ako se kojim slucajem izvuku zedtjani nece.U svakom slucaju ipsiloni su dobra generacija ali uslovi zivota su sve suroviji. Izvinjavam se. Mnogo se izvinjavam.

Link to comment
do jaja smile.gif nemoj samo da razglasimo suvise da u Srbiji svaki dvadesetogodisnjak moze, samo ako se potrudi, da kupi sebi prvi stan ili sagradi kucu, moracemo da trpimo horde iseljenika iz Nemacke, Britanije i Francuske gde u tim godinama to mogu da urade samo drug dealeri.
sa 20 ne, ali gen Y-eri sada polako ulaze u 30-te. i nisam rekla svi, nego sam govorila o jednoj odredjenoj grupi sa kojom se ja srecem (posto je tako postavljeno pitanje u inicijalnom postu). ti cesto imas problem sa funkcionalnom pismenoscu na ovom forumu ili namerno malcicko izvrces? ;)
Link to comment

Da, stvarno gde je granica izmedju Y i X generacije? Ja sam 1983. rodjen i reko bih da sam X al sad nisam ni siguran vise... :unsure: Igrice nece nauciti decu da ubijaju okolo (inace bi svi ubijali right? :D ) ali ima nesto u onoj prici o besmislu GTA (mada dobar serijal mora se reci). Mislim da ljudi koji igraju Civ, Victoriu, Typcoone i sl. stvarcice rastu u drugacije licnosti od CoD, GTA ili WoW igraca. Ako se zeli poraditi na tome mozda se vise mogu deca okrenuti ka nekim konstruktivnijim igricama (sto je verovatno tesko jer svako se radja sa nekim afinitetima) ili da se u destruktivnije igrice ukljuce moralni elementi (sto jes ono populacioni inzenjering al mozda i nije losa ideja). Kako odrastam sve vise primecujem i na sebi ali i drugima da puteve koji smo odabrali su nam oblikovali licnosti. Da, svi se radjamo razliciti ali ljudi koji zavrse odredjene skole, prodju kroz odredjene poslove, gledaju odredjene emisije, citaju odredjene knjige... to ih sve predefinise. Meni je moj fax cak promenio neke osobine, ne samo dodao. A toga ima i kod drugih masovno. Tako da i internet koji ima ogroman upliv u generaciju Y je doveo do bitnih posledica po licnost ljudi sirom sveta. Na internetu za sve (ali bukvalno sve) mozes naci istomisljenike. Mozes se kretati u svom odabranom drustvu. Mozes birati svoj put bez ikakvih stega. Znanje (ili "znanje") je lako dostupno a interakcija sa ljudima je preko mnogo veceg zida i zastite nego u stvarnom svetu. To je dovelo do toga da imamo masu ljudi sigurnih u sebe, sa tacnom mislju sta zele i cesto i kako misle da dodju do toga (sto ne mora biti uopste ispravan put), nefleksibilni u menjanju navika, tolerantni u smislu drugih ideja ali netolerantni u medjusobnoj komunikaciji i prilicno neotvoreni za menjanje stavova (sto ne mora vaziti za ideje ali to je samo gorni sloj). Posledica je drustvo ljudi okrenutih sebi, bez zelje za samozrtvovanjem za dobrobit drugih il saradnjom u kojoj bi morali da se menjaju. A meni se to ne svidja.cekni deder: ja mislio da pricamo generaciji 1980-2000. Aj predefnisite pa recite :)

Edited by Shan Jan
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...