Jump to content
IGNORED

Generacija Y


Muwan

GenY pooll(tm)  

76 members have voted

  1. 1. Kakvo je vaše mišljenje o generaciji Y?

    • To je 1 divna, perspektivna generacija za čije probleme je isključivo krivo društvo
      1
    • To je obesna i bahata generacija koja će se sakriti iza svega radije nego da prihvati neku odgovornost
      11
    • Oni će uskoro voditi svet i to nam je što nam je
      14
    • Oni su samostalna generacija sa jasno formiranim ciljevima i očekivanjima
      0
    • Generacija X je ljubomorna na njih jer su bolji i perspektivniji
      2
    • Džabe se ljutimo na njih, formiralo ih je potrošačko/statusno društvo i biće samo još gore
      20
    • Odlika je svake generacije da gunđa na račun mlađih bez realnog uporišta
      28


Recommended Posts

Baciste me u rebus. Naravno malo guglovanja, pa sveznajuca Vikipedija i ispade da su to moji "klinci". Viki kaze ipsilon generacija od 1975 do 1995.
Wiki: the term generally includes people born in the latter half of the 1960s through the late '70s, sometimes as late as the early '80s, usually no later than 1981 or 1982
Da, stvarno gde je granica izmedju Y i X generacije? Ja sam 1983. rodjen i reko bih da sam X al sad nisam ni siguran vise... :unsure:
YA ni ne trebas nam :P
Link to comment
  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    19

  • Muwan

    10

  • Indy

    8

  • rajka

    8

Top Posters In This Topic

Da, stvarno gde je granica izmedju Y i X generacije? Ja sam 1983. rodjen i reko bih da sam X al sad nisam ni siguran vise... :unsure:
1982-1995 ili 1982-2000 se najčešće uzimaju kao raspon za genY. Edited by beowl
Link to comment
ja bih to u srbiji locirao na one rodjene od 1987. godine pa naovamo - znaci prakticno rodjeni i odrasli u milosevicevoj srbiji.
Složio bih se sa ovim, i ja sam došao do sličnog zaključka posmatrajući mlađe generacije na faksu. Ono što njih najviše karakteriše nije beznađe, već prilično velika ambicija. I to ne ona koja ostavlja prostora za neki rad na sebi i lični napredak, već jako izražen osećaj da se sve zaslužuje odmah i sada i ne biraju se sredstva da bi se to ostvarilo. Od profesora se očekuje da ih maltene nagradi što su prepisivali na ispitu, jer to pokazuje da su se snašli, a smisao za snalaženje je na daleko najvećoj ceni. Obrazovanje se ne doživljava kao dvosmerni proces, profesori su tu da im daju diplome i to se visokim prosekom kako bi se posle upisao master. Ukratko, samo je forma bitna.Druga stvar koja upada u oči je gotovo fascinantna nezainteresovanost za bilo šta što najdirektnije ne utiče na njihov život.Naravno, nije to ništa što nije postojalo i ranije, samo mi se čini da je sada to mnogo više izraženo. Edited by Halvard
Link to comment
Wiki: the term generally includes people born in the latter half of the 1960s through the late '70s, sometimes as late as the early '80s, usually no later than 1981 or 1982YA ni ne trebas nam :P
Da, pa vidis ja nekako imam mnogo vise zajednickih crta sa generacijama starijima od mene nego mladjim. Ovi koji su se rodili krajem 80tih su potpuno neki drugi svet, mentalni sklop koji nikako ne mogu da ukapiram. Sto bi reko gazza1, posledica miloseviceve Srbije.@Halvard: lepote interneta boostovane primerima uspesnih ljudi u Srbiji od 1991. do 2011. A to "snasao se" sam cuo kao kvalifikaciju u selu mog zeta i zgrozio sam se. Nije to bilo nista zlobno (sto je zapravo i najgori deo cele te price) vec prosto prihvatanje nove realnosti i nove forme morala gde snasao se (bez ikakvih pokazatelja kako, od 16casovnog postenog rada do dilovanja droge) je vrhunski pokazatelj vrednosti coveka. Uzas. Edited by Shan Jan
Link to comment
+1Mr X, voli te Mr Ш
:wub: Kad god se povedu ovakve diskusije meni odmah padne na pamet film idiokratija, nepretenciozno napravljeno remekdelo. U vreme kada sam ja bio klinac Dzeri je odvaljivao Toma bilijarskim stapom po glavi da bi ovaj progutao sve kugle, princevi su kupljeni zahvaljujuci maloj nozi i razmazenosti da se ne moze spavati na zrnu grasku, a Prle, Tihi i Bata su ubijali na stotine Nemaca, pa opet mi se cini da nismo toliko mrzeli koliko mrze danasnji klinci.Slazem se da su nas devedesete pokopale, ali nesto verujem i da nije bilo svega toga da bi nas rijalitiji, kic i mnoge naopake vrednosti mimoisle.Definitivno se slazem sa Halvardom, ali opet tu je najveca krivica do generacije X koja je pravdala casove zdravoj deci, radila im domace zadatke, potplacivala profesore sve zbog petice, sestice, desetke ili sta je vec trebalo "ako sam se ja mucio da se dete ne muci". Edited by MrX
Link to comment

Podsetili ste me sad na ovaj tekst. Ne znam da li bih umeo da procenim kvalitet rada i plauzibilnost rezultata, ali ne bi me iznenadilo da ima dosta istine u ovome:

Popular TV shows teach children fame is most important value, UCLA psychologists reportFame is the No. 1 value emphasized by television shows popular with 9- to 11-year-olds, a dramatic change over the past 10 years, UCLA psychologists report in a new study. On a list of 16 values, fame jumped from the 15th spot, where it was in both 1987 and 1997, to the first spot in 2007. From 1997 to 2007, benevolence (being kind and helping others) fell from second to 13th, and tradition dropped from fourth to 15th. Community feeling (being part of a group) was the No. 1 value in 1967, 1977 and 1997, and it was the No. 2 value in 1987, the study found. By 2007, however, it had fallen out of the top 10, to 11th.The top five values in 2007 were fame, achievement, popularity, image and financial success. In 1997, the top five were community feeling, benevolence (being kind and helping others), image, tradition and self-acceptance. In 2007, benevolence dropped to the 12th spot and community feeling fell to 11th. Financial success went from 12th in 1967 and 1997 to fifth in 2007."The biggest change occurred from 1997 to 2007, when YouTube, Facebook and Twitter exploded in popularity," Uhls said. "Their growth parallels the rise in narcissism and the drop in empathy among college students in the United States, as other research has shown. We don't think this is a coincidence. Changes we have seen in narcissism and empathy are being reflected on television. In the past, children had their home, community and school; now they have thousands of 'friends' who look at their photos and their posts and comment on them. The growth of social media gives children access to an audience beyond the school grounds." "If you have 400 or more Facebook friends, which many high school and college students do, you are on stage," Greenfield said. "It's intrinsically narcissistic."
Link to comment

neredi u Londonu nemaju veze sa ovom generacijom ili onom generacijom jer bi se onda to moglo reći i za nerede u Grčkoj,Španiji..ti neredi imaju veze sa propadanjem kapitalizma kao sistema i blagog ili potpunog prestanka ugodnosti potrošačkog društva..a amplituda prestanka ugodnosti je u ,,razmaženim,, društvima mnoogoo manja od npr naše koja probija plafon neugodnosti ali se mi ne bunimo zbog toga :lol:

Link to comment
Da, pa vidis ja nekako imam mnogo vise zajednickih crta sa generacijama starijima od mene nego mladjim. Ovi koji su se rodili krajem 80tih su potpuno neki drugi svet, mentalni sklop koji nikako ne mogu da ukapiram. Sto bi reko gazza1, posledica miloseviceve Srbije.
Bile bi posledice Miloseviceve Srbije kad bi formativne godine bile od osme do dvanaeste (iako, naravno, "u konacnici", Milosevic i saradnici jesu generalno za sve krivi tj. za vecinu). Medjutim, posto to nije slucaj, nego se formiras posle 14-te, 15-te otprilike, oni su posledica Kostunicino - Tadiceve Srbije tj. bombardovanja sa jedne strane porukom da si kolektivno nepravedno kaznjen i insistiranje na formama "tradicionalnih vrednosti" ispraznjenim od svakog realnog sadrzaja, a sa druge strane (usled nepostojanja volje da se sa ovim prvim udje u kostac) promovisanjem "uspesnosti", pre svega u finansijskom smislu, kao nekakav daleki i zakasneli odjek takvih trendova u zapadnom potrosackom drustvu. Kombinacijom ta dva se dobila generacija osoba koje imaju imperativ da "imaju", a kada "nemaju" odmah je u pitanju "nepravda", kolektivna ili individualna u okviru "nepravedno kaznjenog" kolektiva. Fantasticna zapaljiva mesavina koja je u Srbiji mnogo sira i (time) malignija nego u zapadnoevropskim drustvima. Kazem, Srbija je specificna...
Link to comment
Slazem se da su nas devedesete pokopale, ali nesto verujem i da nije bilo svega toga da bi nas rijalitiji, kic i mnoge naopake vrednosti mimoisle.
ali bi nas zatekli u daleko boljem stanju, što je i cela poenta stvari.zanima me ova tema, sedim i mislim se nad njom jedno pola sata i shvatam da ni blizu nisam u stanju da dam iole objektivan ili pronicljiv odgovor. moje viđenje sveta je odavno iskrivljeno, on mi je sve dalji i nejasniji, bez nade da se to ikada popravi. o generacijama da i ne govorim.logično mi je da je generacija Y prilagođenija svetu i životu danas nego ja. takođe mi je logično da će taj svet, u meri u kojoj može i dok ide ka vrhuncu snage, dalje oblikovati prema sebi. čini mi se da su pokretljivi i otvoreni, bezazleno (?) narcisoidni i neuživljeni. (u srbiji i dosta površno obrazovani.) ali kao da se ne kreću lako zato što negde žele da stignu, nego uprvo zato što ni za šta nisu vezani (čoveka, ideju, normu, zemlju).moguće da silno grešim u ovim utiscima.
Link to comment
Bile bi posledice Miloseviceve Srbije kad bi formativne godine bile od osme do dvanaeste (iako, naravno, "u konacnici", Milosevic i saradnici jesu generalno za sve krivi tj. za vecinu). Medjutim, posto to nije slucaj, nego se formiras posle 14-te, 15-te otprilike, oni su posledica Kostunicino - Tadiceve Srbije tj. bombardovanja sa jedne strane porukom da si kolektivno nepravedno kaznjen i insistiranje na formama "tradicionalnih vrednosti" ispraznjenim od svakog realnog sadrzaja, a sa druge strane (usled nepostojanja volje da se sa ovim prvim udje u kostac) promovisanjem "uspesnosti", pre svega u finansijskom smislu, kao nekakav daleki i zakasneli odjek takvih trendova u zapadnom potrosackom drustvu. Kombinacijom ta dva se dobila generacija osoba koje imaju imperativ da "imaju", a kada "nemaju" odmah je u pitanju "nepravda", kolektivna ili individualna u okviru "nepravedno kaznjenog" kolektiva. Fantasticna zapaljiva mesavina koja je u Srbiji mnogo sira i (time) malignija nego u zapadnoevropskim drustvima. Kazem, Srbija je specificna...
Ja ne bih rekao da je spoljna politika i unutrasnje politicke poruke toliko uticajne koliko svakodnevna desavanja ljudi u drzavi. A taj falicni mentalni sklop se i dalje stvara nazalost. U Srbiji se zivi bolje nego u vreme milosevica ali karte su i dalje isto postavljene, moral je i dalje na istom nivou. Kako stasaju nove generacije koje se ne secaju stare SFRJ, ciji roditelji zagovaraju prihvatanje novih normi ili kao tranziciozni gubitnici nisu u stanju da se suprostave novom moralu (jer nemaju svoj uspesni primer), 20godisnje gledanje kako uspevaju neobrazovani, netolerantni, sebicni i kako je vrhunski kvalitet koji vodi ka vrhu - ko je agresivniji i ko je u stanju da radi lose stvari a da ga ne uhvate. To je uzasna podloga na kojoj se pravi moral novih generacija i jedino sto koliko-toliko cuva ovo drustvo su starije generacije koje jos uvek pokusavaju da nauce decu nekom moralu. Uprkos svemu oko njih.
Link to comment

Izgleda da smo na ovom topicu uglavnom svi presli neku granicu oko preko 30 godina, pa malo drugacije razmisljamo o svetu oko nas. Mladi su uvek bili buntovnici posmatrajuci iz perspektive starijih generacija. Posto sam obecala sebi apstinenciju od youtubovanja a muzika mi je nekako ipak u dushi ne mogu a da ne navedem samo mali primer od bezbroj pesama koje su obelezile bunt izvesnih generacija za koje se kasnije kada su dosli na vlast ispostavilo da su im se pogledi na svet itekako izmenili. Just to name a few : Children of the revolution od TRex pisana 1972, pa Another Brick in the Wall od Pink Floyda pisana 1979, Skin deep i No more Heros od The Stranglers negde 1984 valjda. Ne dozvolite dragi diskutanti da vas nadvlada generacijski jaz :lol: . Cak je i nas Djole Balasevic pevao : " Sumnjaju neki da nosi nas pogresan tok jer slusamo ploce i sviramo rok " pa je posle i Bajaga imao osvrt na hipike " Koja sila vlada svetom, hipici u pedesetoj svoju decu plase bombama, bombama u katakombama", i Bora Corba nije mogao a da ne otpeva nesto na tu temu:" Slusaj sine obrisi sline, ne budi alav , jos si balav". Dakle uvek je bilo i bice to neko nepoverenje i strah kako ce svet izgledati kada mladi & ludi dodju na vlast, ali ti mladi odrastu i neminovno progledaju na oci verovatno onog trenutka kada osete sami kako se zaradjuje samostalno za koru hleba, a citav mind frame se drasticno menja kad ta deca poraastu i dobiju svoju decu koja sa sobom donose veliku odgovornost. Meni licno su mnoge stvari koje sam kao tinejdzerka cula od svojih roditelja postale jasne tek kada sam se nasla sama sa svojom porodico na drugom kraju sveta, kada sam dosla u situaciju da svoju decu treba da ucim o zivotu.

Link to comment

Nego imam utisak da je beowla indisponirala odredjena situacija u kojoj se nasao , pa je konkretan problem prebacio na citavu jednu generaciju . Jesam li u pravu? Mozda bi bilo lakse da znamo sta se konkretno desilo sto je naseg diskutanta potaknulo da napise ovaj topic ;) .

Edited by MarlaSinger
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...