Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Pa Rocket League je od danas genertalno free to play, koliko ja znam. Krece Sezona 1 i sve restartuju. 
I meni se čini tako ali da riportujem, za one koji ne posećuju epic.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment

Prešao Control. Mislio sam da će mi se dosta više svideti ali nažalost to nije bio slučaj. Cela igra izgleda kao jedna sezona X Files u kojoj su 90% budžeta spucali na to da im pijani Linch radi scenario.

 

Sama igra počinje sa neba pa u rebra i u prvih pet minuta igre se u potrazi za davno kidnapovanim bratom posle neimenovanog paranormalnog incidenta, ulazi u skrivenu zgradu federalne službe za čudnovate stvari, ušunjava se kod direktora iste koji se upucao u slepoočnicu pištoljem koji služi isključivo da bi se odabrao direktor te iste agencije i tako za 5 minuta se postaje direktor te službe koja je baš sad pod napadom nevidljivog entiteta koji zaposeda radnike i službenike.

 

Ništa nije mnogo jednostavnije ni jasnije kako igra odmiče jer se većina narativa dobija kroz dokumente i audio i video snimke koje se nalaze razbacani kroz igru. Ono što dosta komplikuje je to što je većina dokumenata zacrnjeno kao ugovor sa FIATom pa se ne može baš svašta saznati a opet bez čitanja i praćenja tih stvari igra gubi i ono malo smisla što ima. Tu je i dosta side misija koje sam posle prvih 20% igre potpuno ignorisao, silne eskalacije gde za 20ak minuta treba da se negde dođe da bi se najčešće ubio talas neprijateja ili odbranili taoci i za uzvrat dobio neki boost i slične stvari. Pucanje deluje kao da je osmišljeno i ubačeno na samom kraju igre i nije preterano neophodno jer je tu telekineza kojom se bukvalno sve može zafrljačiti na protivnike. tu se možda i krije najbolji segment igre a to je da je 90% okruženja pomerljivo tj uništivo i to do nivoa da se može čupati beton sve do armature.

 

Osim toga sam prešao i Erica koja je onako zanimljiv osvrt na nekada popularne FMV igre. kako god da se okrene igra traje 2 sata a ima nekih 6 mogućih krajeva. Nije me vuklo da otkrivam više od jednog ali je sasvim ok za lagan prolazak kroz priču. inače su lukavo stavili da se igrom upravlja preko telefona pa je tako imerrsion veći jer je nemoguće da se u isto vreme drži otvornea aplikacija i koristi mobilni.

Link to comment
ja krenuo eriku pa me smorile komande, ne kapiram cemu. evo trcim da instaliram app na mobilni, samo sto nisam.
Ne propuštaš nikakvu kolosalni zabavnu priču. Inače može da se igra i preko džojstika ali je dosta nezgrapno.

Btw Jel igra neko Among Us?

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment

among us ne, ali kontrolu sam završio nekidan :sleep: što se mene tiče, nema sumnje šta je tu glavna atrakcija, taj x-files setting je 1 od onih stvari za koje niko ne zna zašto su tako slabo zastupljeni u igrama kad su savršeni za taj medij. najstarija kuća je mesto kojim se baš valja prošetati, naizgled biro za istraživanje ruda i gubljenje vremena, a zapravo misteriozni epicentar svega paranormalnog što se ikad pojavilo u našoj dimenziji. dokumenti i snimci koje bih u svakoj drugoj igri rutinski preskočio su ovde čista droga: izveštaji o starim slučajevima, opisi izmenjenih predmeta, video prezentacije SAVRŠENO NORMALNOG naučnika darlinga, pisma koja su se tokom godina slivala u agenciju... meni je sve ovo bilo odlično napisano i konstantno fascinantno, naročito jer ukazuje na ogromnu količinu detalja koja je posvećena skiciranju višedecenijske istorije biroa. likovi su manje zanimljivi od worldbuildinga, mada su i oni vrlo dopadljivi i imaju svoje priče koje vredi ispratiti, dok je glavni narativ više izgovor za detaljnije istraživanje biroa.

 

imajući u vidu potencijal koji ovakav setting nudi, malo je čudno što se gameplay svodi na vrlo standardnu pucačinu iz trećeg lica. mislim, nije iznenađenje s obzirom da je ovo radio remedy, studio koji pravi jednu te istu igru od maxa paynea, no kontrast između glasnog rokanja i intrigantnog ali nenametljivog settinga baš upada u oči. istini za volju, borba je sama po sebi solidno zabavna, problem je što je po standardnom remedy receptu ima previše, pa eventualno postaje repetativna. ja sam većinu sukoba odrađivao na isti način, prvo telekinezom razbacam sve što nije prikovano za zidove, onda malo pripucam dok mi se sajko energija ne napuni, pa onda opet na telekinezu. ima tu još nekoliko moći (letenje, štit, mind control) koji unose malo živine™ ali su u principu nepotrebni jer gornja formula radi posao kroz čitavu igru. tu je i neverovatno bezličan skill tree, skoro svi apgrejdi su procentualna poboljšanja, +10% healtha, +20% energije, takve stvari.

 

kako sam ovo igrao na ps4, vredi primetiti da se control i dalje dosta kilavi na njemu. sumnjam da je loše kao u onim prvim danima nakon launcha kad se pričalo da je igra bukvalno neigriva od laga, ali situacija nije bajna ni nakon godinu dana patcheva. lag je uglavnom iskorenjen, sem pri ulasku i izlasku iz menija, no za to je očito bilo potrebno puno odricanja, poput predugih učitavanja. texture pop-in je naročito skandalozan, sećam se da sam u prvih par minuta igre naleteo na mutnu (uramljenu) sliku i pitao se da li to spada u ta neka čudna dešavanja u birou o kojima se priča, samo da bi slika nakon tipa 4-5 sekundi povratila oštrinu :D nisu ti tehnički problemi bez razloga tu, igra izvodi neke vrlo impresivne grafičke kerefeke o kojima ne bih jer se ne razumem, no ja bih ipak ovo pre igrao na kompu ako isti može da je potera kako trebuje.

 

uprkos gorepomenutim problemima, control je najbolji rad sama lakea od 2003. godine, a ako bismo bili dovoljno hrabri, možda i najbolji ikad. meni je to više nego dovoljno da igru preporučim, pogotovo jer je dovoljno kratka da repetativnost gejmpleja ne upada toliko u oči. evo mog prelaska kroz pepeljarski™ lavirint, verovatno najpopularniju sekciju u igri:

 

 

a kad smo kod igara koje treba igrati samo zbog izvanrednog settinga, paradise killer je možda još bolji primer od kontrole. radnja je smeštena na naizgled rajsko ostrvo kojim vlada sindikat koji pokušava da resurektuje mrtve bogove tako što će kidnapovati obične ljude iz drugih dimenzija i masovno ih žrtvovati kad dođe red da se ide na sledeće ostrvo. no, svega par dana pre nego što će se ekipica preseliti na, kako se priča, savršeno 25. ostrvo na kojem će uticaj demona koji vole da povremeno POSEDUJU ljude biti sveden na minimum, kompletno vrhovno veće sindikata je izmasakrirano. tu u priču upadate vi, bivša članica sindikata po imenu lady love dies koja je prethodnih tri miliona godina provela u ćuzi jer ju je bog po imenu damned harmony (ili, kako igra to lepo sročava™, the god damned harmony) onomad obmanuo i okrenuo protiv braće iz sindikata. no, ostrvu je opet potreban detektiv i vi šta ćete, pokušavate da otkrijete pravog konspiratora.

 

najimpresivnije u celoj stvari je što je sav ovaj worldbuilding (a ima ga zaista na KILO, ja sam vam preneo samo ono što saznate na samom početku) nekako manje impresivan od samog koncepta igre. dakle, paradise killer je detektivska igra iz prvog lica u kojoj od početka do kraja imate, što bi rekli pametniji od mene, delatni suverenitet da radite šta želite. od trenutka kad vas sudija (inače bukvalna personifikacija pravde) uputi u dešavanja, imate mogućnost da ispitujete likove i njuškate okolo u potrazi za dokazima kojim god redosledom želite. igra ovo stavlja u sličan format kao disco elysium, imate 1 glavni slučaj i još gomilu manjih slučajeva, s tim što su ovde naravno svi nekako povezani s onim glavnim. ako vam praćenje svega toga zvuči komplikovano, nemajte brige, lady love dies uvek pri sebi ima čarobni tablet, najnoviji krik tehnike, u kojem su svi dokazi, alibiji, detalji i primedbe fino sortirani i lako dostupni. kad jednom odlučite da imate dovoljno dokaza, ostaje jedino da se vratite u sudnicu i u poarovskom maniru predstavite ceo slučaj pred svim osumnjičenima.

 

ako vam ovo do sad zvuči genijalno (a moralo bi, inače gde će vam duša :sleep:), moram vas obavestiti i da je paradise killer vrlo anime. uprkos tome što je igru zapravo radio britanski studio kaizen game works, ova igra je više nego očigledno inspirisana danganronpom, delima sude 51, i drugim majstorijama japanske industrije. uostalom, dovoljno je videti listu osumnjičenih, koja se sastoji od plejade likova od koji svi imaju imena poput carmelina silence i witness to the end, a predstavljeni su 2d sprajtovima u 3d svetu.  nije za svakoga, što se kaže. inače, scenario je dovoljno dobar da iznese ludački setting i natera vas da se udubite u narativ, mada moram reći i da je žalosno krcat gramatičkim greškama. sam slučaj ima fiksno rešenje, što znači da igra nema neki replay value, no sa stanovišta priče je ovo daleko bolje rešenje nego random krivci. misterija je dobra, logična, i u konačnici vrlo zadovoljavajuća, mada morate baš da ZAORETE ostrvom da biste bili sigurni da niste propustili ključan deo slagalice.

 

od nedostataka ću spomenuti to što je izvedba iz prvog lica, pa je kretanje nekako kljakavo, mada ističem da sam ja ovo igrao na switchu, verovatno je bolje kad se kamera upravlja mišem. drugih zamerki baš i nemam, sem možda toga što je lako upasti u collectathon ritam i ići od jednog svetlucavog objekta do drugog umesto da se fokusirate na određeni slučaj. a da, malo sam kivan na igru što nije nekako napomenula značaj kupki za noge (foot baths), kojih na ostrvu ima tri i daju vam krucijalne nove moći kad ih upotrebite. da nisam slučajno naleteo na komentar na rpsu u vezi njih, nikad ih ne bih upotrebio jer koštaju boga oca, te ovim putem urgiram da ih se ne preskače.

 

paradise killer je naslov za malobrojnu publiku, no njima će se bez sumnje jako svideti. od mene ima bezuslovnu preporuku (naročito ako volite ili bar tolerišete vejporvejv) i masivan rispekt!

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Sa većinom se slažem, ko ne planira da čita, sluša i gleda sve što pokupi od dokumentacije, bolje i da ne pali igru. Ja sam isto igrao na klot PS4 verziji i sem ulaska i izlaska iz pauze dešavalo se da u nekim od onih Board Alerts gde se na malom mestu nađe veliki broj protivnika i agenata igra toliko zalaguje da je prosto neigrivo.

 

Naravno maze je ubedljivo najbolji deo igre, da su je malo više napravili u tom tempu sigurno da bi bolja bila.

Kada sam prvi put čuo za priču o Control, FBC, paranormalno i odlazak u druge svetove/dimenzije ponadao sam se da će koncept biti nešto kao Psychonauts ali za odrasle, tako da mi je ovo u Control ostavilo utisak neostvarenog potencijala...

Link to comment
On 30.9.2020. at 4:19, *edited by mod said:

Sa većinom se slažem, ko ne planira da čita, sluša i gleda sve što pokupi od dokumentacije, bolje i da ne pali igru. Ja sam isto igrao na klot PS4 verziji i sem ulaska i izlaska iz pauze dešavalo se da u nekim od onih Board Alerts gde se na malom mestu nađe veliki broj protivnika i agenata igra toliko zalaguje da je prosto neigrivo.

 

ja sam te board alertove brzo počeo da ignorišem jer su delovali kao da su tu samo da popune vreme, no ne sećam se baš da je brojnost neprijatelja previše uticala na lag. doduše, meni je tolerancija na tehničke probleme vrlo visoka, mučim se i da prepoznam razliku između 30 i 60 fpsa :D

 

5 minutes ago, Pandemonium said:

Hvala Calaveri na divnom opisu Control. Privodim Horizon kraju i bas se pitam cime da ubijem vreme do Cyperpunk-a. Control it is :)

 

služimo narodu :happy:

Link to comment

@Calavera, samo da prijavim da sam najzad prešao Disco Elysiym, nije mi ni godinu dana trebalo.

 

Iako sam se svojski trudio da igram kao potpuni raspad od pijanog pandura (Hobocop of the Apocalypse, Mazovian Socio-Economics) i do kraja igre skupljao prazne flaše po ulici, dobio sam iznenađujuće upbeat rasplet. Primili me nazad u jedinicu, sve je oprošteno, rane od shootouta zalečene, slučaj rešen a novi kriptid otkriven i uslikan :blink: 

 

Cenim da je presudno što sam samo ludom srećom upucao Feliksa Bidermana u lice, negde ispod 10% je bila šansa. Valjda bi sa gorim ishodom tog sukoba bile i gore posledice za konačni outcome? Sad me mrzi da započinjem ponovo kako bi ispitao alternativne puteve, ne deluje mi da je replayability visok.

 

Fenomenalna igra u svakom slučaju.

Link to comment

@Weenie Pooh

 

otvaraš mi stare rane s tim nesretnim kriptidom, uradio sam bukvalno sve moguće oko tog questa samo da bih zajebao 97% šansu iz elektrohemije kad je došlo vreme da se konačno upoznamo :dry: priznaću da sam ponosan na sebe što sam nakon toga ostao dosledan no-savescumming pravilu i odgledao taj deo na jutjubu.

 

ja sam u okršaju s tribunalom poslušao reaction speed koji je vrištao da pripucam u glavnog plaćenika pre nego što se zapričamo, mislim da nije loše ispalo na kraju. ja sam samo ranjen, brat kim preživeo, od hardijevaca valjda dvojica ili trojica zaginula, a sam titus se izvukao.

Edited by Calavera
Link to comment

Meni je to sa kriptidom bilo potpuno out of the blue. Nisam pridavao nikakav naročit značaj sidequestu, nikad ne bih rekao da će ga tresnuti tu na samom kraju igre :blink: Odskače mi prilično od tona raspleta sa Dezerterom, odjednom ne pričamo više o pobačenoj deci revolucije nego o Fantastic Beasts and Where to Find Them. I sve kolege detektive baš impresionira što smo Kim i ja fotkali džinovskog insekta! Ne što mi je insekt rekao da Pale potiče od ljudskih misli, nego što je slika kul :isuse: Da sam znao, tačno bih odjebao crypto-hunting penzionere.

 

Fajt je i meni prošao baš tako kako opisuješ, iako su mi physical skills bili sranje. Očekivao sam da izginemo masovno, kad ono... Koga briga sa Titusa, inače? Zašto je bee in your bonnet ako spaseš njega ili još kog od Hardy boys?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...