Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

proces igranja cultist simulatora se ugrubo moze podeliti na dve faze. sve se svodi na karte (koje sadrze sve sto vam je potrebno da predjete igru, od sledbenika do sektaskih obreda), plocice koje oznacavanju neku radnju (work, sleep, talk, explore, itd), i stavljanjem karata u te plocice da bi se postigao odredjeni efekat. ovde je glavni problem taj da je sva prilika da cete se (bar dok se malo ne sazivite sa settingom) ponasati kao najnesposobniji sektas na svetu :D igrac se vec u opening screenu ohrabruje na eksperimentaciju, ali za mnoge kombinacije karata i plocica je prosto nemoguce proceniti cime ce rezultirati. igra velikodusno nudi hintove za one najbitnije interakcije, ali ima i onih koje ne zavise samo od vas. naime, stavljanje odredjenih karata u odredjene plocice ne rezultira uvek istim scenarijem, vec rng odredjuje sta cete dobiti iz toga. pre ili kasnije cete umreti usled preteranog straha, fascinacije nepoznatim, nedostatka novca, ili ce vas prosto ukebati policija. na srecu, setting i flavor text na kartama su apsolutno fascinantni, i to ce vam biti glavna motivacija da terate dalje.

 

druga faza pocinje kad otprilike znate gde sta ide i kako najefikasnije sprovesti svoj plan, sto sa sobom donosi sopstvene probleme. u prvom redu, u igri prosto nema toliko sadrzaja, pa cete relativno brzo proci kroz vecinu teksta i poceti vise da se koncentrisete na same karte i tajmere. to ne bio problem da igra ne pati od hronicnog nedostatka raznovrsnosti, pa je svaki novi prelazak vrlo slican prethodnima. kultova ima gomila, ali svi funkcionisu na gotovo isti nacin i razlikuju se samo po flavox textu. nakon svake smrti mozete da pocnete novu igru kao novi lik (doktor, murjak, praznoglavi burzuj, itd.), ali i to uglavnom donosi tek kozmeticke promene. uz to, za uspesan kraj (i da se razumemo, pricam o uzdizanju, a ne o provodjenju ostatka zivota na udobnom poslu u knjizari :sleep:) su vam potrebni vrlo specificni instrumenti, spisi, asistenti i uticaji. sva je prilika da cete i nakon sto budete imali predstavu sta vam treba provesti jos najmanje par sati u grindovanju potrebnih materijala. razlog je prost: sadrzaj plena iz ekspedicija i snova o mansusu opet zavisi od rnga, kao i kolicina uspeha koju ce vasi sledbenici imati u izvrsavanju radnih obaveza. ja sam na kraju uz pomoc vodica uspeo da se dokotrljam do (jednog od) true endinga, ali lagao bih kad bih rekao da je poslednjih par sati bilo preterano zabavno :dry:

 

muBnBN5.jpg

 

kad se sve sabere, tesko mi je preporuciti cultist simulator bilo kome ko nije bas zagrejan za setting i/ili zna da ceni kvalitetan scenario. ako niste sigurni je li ovo za vas, evo vam kviz pa procenite sami.

 

da se usput kratko osvrnem i na super stardust hd, koji je dobra igra, ali tesko mi je naci mnogo elemeneta u kojima je bolji od resoguna. 3d setting je mnogo manje pregledan od kvazi-2d nivoa u resogunu, i katkad je tesko proceniti hoce li asteroidi pasti bas na vas ili imate koji milimetar odstojanja. pored toga, nisam siguran da tri razlicita oruzja toliko doprinose gameplayu, a shield power-up ovde ispada bitniji od novog zivota jer traje dok ga ne uniste. eto, cini mi se da je soundtrack malo bolji, ali samo na osnovu toga sto se muzike iz resoguna zapravo i ne secam. cenim da bi mi ukupan utisak bio bitno drugaciji da sam stardust igrao pre resoguna kako je bilo i logicno, ali sta se tu moze? sto se kaze, jednom kad odgledate zicu, nema nazad na sopranove :happy:

Link to comment
On 1.6.2018. at 14:18, Calavera said:

ne bih ja ovo bas opisao kao igru s kartama, cini mi se da su one ovde samo prevozno sredstvo

 

3 hours ago, Calavera said:

proces igranja cultist simulatora (...) sve se svodi na karte

 

Link to comment

Zna li neko kako ferceraju igre za iPad kupljene preko Steama? Vidim da je FM Touch na popustu, cjapio bih ga ali ne znam kako da ga prebacim na uredjaj posle?

 

edit: mh, apparently nikako :dry: koja je poenta onda prodaje FM Touch ako ces da ga igras na PCju?!

Edited by goofs
Link to comment
  • 2 weeks later...

yakuza 4 je zaista prilican napredak u odnosu na trojku, najvise zbog prelaska s jednog na cetiri igriva lika. u trojci je borba jedva bila dovoljno zabavna da iznese gameplay, a precesti random encounteri na ulicama su neretko znali da ubiju u pojam. ovde pak imamo cetiri razlicita stila borbe, sto umnogome dodaje na kvalitetu i raznolikosti borbenog sadrzaja. doduse, svaki lik ima 2-3 poteza kojima cete se uvek vracati, ali i to je bolje nego konstantno spamovanje ista dva komboa 25+ sati kao u trojci. sto se tice samog borbenog sistema, neke stare boljke i dalje prisutne (haoticnost borbi s vecim brojem neprijatelja, recimo), ali i tu je vidljiv napredak. meni je borba u yakuza igrama uvek u najmanju ruku bila simpaticna zbog tog prenaglasenog kempa i cinjenice da i najslabiji karate udarac izbija oci iz lobanje, a to je i dalje 100% prisutno :happy:

 

jasno, glavna zvezda igre je i dalje kamurocho, 1 od najboljih settinga u igrama uopste. nakon predjenog mgsa v mi je upalo u oci koliko je kamurocho zapravo sicusan, mada krovovi, kanalizacija i purgatory to malo nadopunjuju. svejedno, kolicina sporednog sadrzaja je i dalje impozantna, jedino je malo bezveze sto niko sem kiryua nije dovoljno kul da zapeva na karaokama :D svidja mi se sto igra ne insistira na sporednim misijama vezanim za odredjene likove, s obzirom da mi ona akiyamina kopija princess makera nije bas nesto sela. najveci apgrejd je ipak vidljiv u poterama na ulicama grada cika koje su ovde zapravo zabavne, dok su me u trojci rutinski bacale u ocaj.

 

jedino gde igra malo baguje je prica, koja odlicno pocinje, ali postaje sve nelogicnija kako ubacuje nove likove u radnju. kapiram ja da su yakuza igre u sustini sapunice, ali i tu mora biti nekakve elementarne logike. dok je dosao red na klimakticnu™ borbu, vec mi je bio pun kufer oduzenih dijaloga, nejasnih motiva i dizanja iz mrtvih. mislim, onaj arai promeni strane jedno sedamnaest puta da bi na kraju u kljucnom trenutku otkrio da je ipak murjak, ne moze to bas tako rodjaci... :sleep: nije ovo neka velika mana, ali par puta sam ipak pozeleo da se sega vrati nesto realnijem i svedenijem storytellingu iz prvog yakuze. ako nista, bar su likovi dopadljivi i relatabilni™.

 

 

 

far: lone sails pokusava da bude ovogodisnji inside: atmosfericni side-scroller s umetnickim tendencijama u trajanju od 2-3 sata u kojoj je cilj stici s leve na desnu stranu sveta. nazalost, brzo postaje jasno da far ima da kaze daleko manje nego inside, sto celo iskustvo cini prilicno praznjikavim. istini za volju, far se vise fokusira na putovanje nego na cilj, ali tu je onda problem sto su zagonetke previse proste i uglavnom se svode na fizicki rad. isto vazi i za upravljanje vozilom, sto bi trebalo da bude srz igre: od svog tog skupljanja goriva i stiskanja raznih dugmica necete ni stici da uzivate u okolini. jedino za animaciju mogu da kazem da mi se bas svidja, a to ipak nije dovoljno cak i za ovako kratku igru...

Edited by Calavera
Link to comment

Ys VIII: Lacrimosa of DANA je sasvim dobar JRPG. Po meni dosta bolji od najcescih ocena na netu. Zadovoljavajuca borba, te fino implementirano pecanje (Breath of Fire 4 je imao odlicno takodje),

Kao da nemam 30+ igara instalirano (ne racunajuci emulatore), ponovo ubacih i Gothic 3, koji prosli put nisam priveo kraju. Tu su odgovarajuci pecevi, koji su lepo uklopljeni u celinu i za lenjivce poput mene (instalacija jednim klikom). Verovatno jedina igra, gde koristim luk od starta (vazi i za Elex).:laugh:

Link to comment

zadnjih par nedelja sam lagano tamanio rayman legends, sto mi je posluzilo kao dobar podsetnik zasto michela ancela vredi cekati za bg&e 2 :happy: legends ne samo sto nudi spektakularnu vizuelnu prezentaciju, vec ima i savrseno odmerene nivoe koji nikad nisu ni prekratki ni predugi. pored toga, kolicina sadrzaja je frapantna: pet divno osmisljenih i mastovitih svetova, bonus muzicki svet, vecina nivoa iz rayman originsa u novom ruhu + gomila celendza, collectiblesa, character skinova i mini-igara :Hail: sam platforming naravno nema preciznost 1 super meat boya, ali igra to donekle uspeva da zamaskira kombinacijom solidnog izazova, pametnog level designa i konstantnim uvodjenjem novih mehanika. zaista, da sam ovo igrao kao klinac, kapiram da bi mi danas opusteno bio medju najomiljenijim igrama ikad.

 

 

child of eden je zabavan tih par sati koliko traje, ali nije to ipak na nivou reza. nisam siguran zasto je mizuguchi pokusavao da ugura neku pricu u ceo taj sinesteticki dozivljaj, pogotovo ako je ovoliko banalna. mislim, meni je apstraktni i tajanstveni pristup u rezu bio 1 od najjacih strana te igre (she still lies trapped within the system), a ovde je sve jasno od pocetka do kraja :dry: isto vredi i za vecinu ostalih elemenata: child of eden je mozda lepsi za oko, ali rez ima bolju muziku, raznovrsnije nivoe i jacu™ atmosferu. u krajnju ruku, i sam gameplay prilazi mnogo blize onome sto mizuguchi-san verovatno zeli da postigne s ovim igrama. naravno, moguce da to iz mene samo progovaraju lepe uspomene i da bi mi rez danas bio daleko slabije iskustvo, ali nekako sumnjam u to...

 

 

Edited by Calavera
Link to comment

de ste ćobra! :)

 

dobro je, jurnjava al sve ok... 

 

Navukoh se na The Divison sa poslednjeg sales-a. Baš mi leglo u pravom momentu, igra prelepa, priča se lepo odvija tako da mi je guš ipo.

 

Nakupovao sam sad na salesu opet gomilu "da stoji" i "odigraću... jednog dana".

 

Super mi je ovaj Frostpunk što su pravili momci iza This War of Mine naslova. Kako sabijaju atmosferu i priču - bruka!

Interesantan mi je i Northgard, mada njega nešto ne postižem da igram baš često - istero je Frostpunk sa rasporeda.

 

Kod tebe rendžeru?

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...