Jump to content
IGNORED

Sicilija


hazard

Recommended Posts

39 minutes ago, InvisibleLight said:

 

 

 

 

 

:)

 

i meni godisnjica, bila 2011. , jos mi sve zivo kao da je bilo juce. 

tad je bio low cost do rima 50evra povratna plus al italia do catanie slicna cifra, a tamo sam spartala ostrvo vozom, busom, taksijem, peske, dzipom, jeste impresivno i ne bledi, daj jos fotki i pisi:) kolko smo jadni i zeljni putovanja, a ti bas nasao da diras rane ni manje ni vise nego sicilijom:)

Сећам се твог путописа 🤩

  • Wub 1
Link to comment

Nastavljajuci Via V. Emanuele prema centru, nakon par minuta s leve strane se otvara ogroman prostor sa prelepom katedralom Santa Vergine Maria Assunta.

 

NHQrgf5l.jpg

 

Gradjevina je impozantna s polja ali tek unutra skriva pravu kulturnu riznicu. Napravljena je na mestu gde su se prvi hriscani tajno sastajali i vrsili zabranjene obrede. Prva primitivna crkva je unistena od Vandala (onih originalnih) je konacno rekonstruisana od strane Viazantije koja osvaja Siciliju u 6.veku i kripta koju danas mozete da vidite potice jos iz tog doba. Zanimljivo da do dolaska arapa ova crkva je bila i zvanicno pravoslavna.

U 9.veku stizu arapi i pretvaraju je u dzamiju koja je mogla da primi 7000 vernika. U palermu za 2 veka njihove vlasti nice preko 300 novih dzamija.

Dolazak Normana je ponovo vraca u crkvu ali arhitektonski se ne menja mnogo tako da i danas mozemo da uzivamo u tom jedinstvenom Vizantijsko-arapsko-gotskom stilu.

 

ogdEKcYl.jpg 5ax7hgHl.jpg

 

yPZouj3l.jpg

 

yTtBcvAl.jpg

 

dtv1Pw4l.jpg

 

Kad ste obuzeti tolikom lepotom i raskosi, tesko na prvi pogled primetite da bukvalno preko puta katedrale zgrade na najboljem mogucem polozaju za eventualnu blagodet turizma izgledaju kao da su upravo izasle iz nekog rata. Cak i prodavnice ranik bidz dzidza izgledaju kao u nekoj bliskoistocnoj zabiti. Likovi na prozorima i u ubliznjim ulicicama svedoce o tome koliko jos mnogo toga nedostaje Palermu da postane "normalan" evropski grad.

 

ypbiEuOl.jpg

 

DtNplTnl.jpg

 

vJxA3Jnl.jpg

 

MNbRG3zl.jpg hqpeRGUl.jpg

  • +1 6
Link to comment

Takav mozda malo zastrasujuci prizor ipak ne treba da vas uplasi. Naprotiv, preporucujem svima da ne idu prema moru pesackom zonom vec da skrenu desno u prvu paralelnu ulicu i udju u pravi Palermo. Tu se zivot odvija nepromenjeno decenijama i cini vam se da ste usli vremeplovom u neku sasvim drugu dimenziju. Kao i uvek zvuci i mirisi su ti koji vam se urezu u mozak. Tako se meni cini da ih osetim i cujem svaki put kad ponovo pogledam ove slike.

 

lJ26tZEl.jpg 8SPDoQ3l.jpg

 

xbshEUGl.jpg F6jX7Vkl.jpg

 

eeVVUPMl.jpg hqD7FfKl.jpg

 

I taman kad pomislite da je to vrhunac emocija ispred vas se ukaze pijaca svih pijaca u Italiji. Ballarò je nesto sto je recima jako tesko opisati. Pa i video i fotografski zapisi koliko god su kvalitetni jednostavno ne mogu da ti daju ni 10% posto emocija koje u tim trenucima prozivis. Buka i haos, napad na sva cula, rastresenost, divljenje i jeza….sve se mesha munjevitom brzinom. Nekada davno me je stvarno bilo strah jer su se muvali u guzvi svakakvi tipovi i turista je bio retka zverka. Srecom vishe nije tako i na svim mestima gde moze da se degustira direktno izlozena roba, klijenti su pola turisti pola lokalci. Nazalost, uskoro ce ih sigurno biti i previshe.

 

D3vAyJbl.jpg

 

K8nRFoTl.jpg

 

 

 

6LoW2Bdl.jpg

 

N6MN1Hel.jpg

 

7CCuVhDl.jpg

 

oxGgPIWl.jpg

 

Toplo preporucujem kuvane vruce hobotnice kod ovog lika, dok onaj matori iznad u plavoj majici pravi sendvice sa vrucom govedjom slezinom (pani cà meusa)

 

  • +1 6
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

UgPIJjxl.jpg

 

Vrativsi se na Via V. Emanuele i nastavljajuci ka moru stize se na raskrsnica Quattro Canti i cetiri simetricne zgrade okrenute ka centru zamisljenog kruga, nezvanicno vazi za centralnu tacku Palerma.

 

CQEE1W6l.jpg

 

Cetiri ulice koje se tu ukrstaju su one koje dele istorijsko jezgro u 4 razlicita kvarta. Desetak metara dalje prema moru se otvara prostor sa stepenistem kojim se penjete na Piazza Pretoria ili Trg Srama u cijem se centru nalazi ogromna mermerna fontana sa stepenicama i desetinama statua.

 

fUN9Nyhl.jpg

 

MXejgwCl.jpg

 

Ova fontana je izradjena za jednu privatnu vilu u Firenci u 16. Veku ali je sicilijanski parlament odlucio da je bas to ono sto nedostaje Palermu da bude savrseno mesto i ne pitajuci za cenu su uspeli da je prebace na Siciliju i uglave u ovaj klaustrofobicni prostor porusivsi usput pokoju kucu koja je zasmetala pri tom poduhvatu. Trg srama to ime nije dobio zbog sramotne cene za jednu fontanu (Sad znamo da se Vesic ugledao na najbolje), vec zbog toga sto je jedna od zgrada koje se nalaze ispred fontane bila zenski manastir iz kojeg su casne sestre mogle da se snebivaju pogledom na statue sa esplicitno golim muskarcima. Nisu bili retki vandalizmi nad polnim organima mermernih kipova. Danas se na istom trgu nalazi i zgrada sediste gradske vlade.

 

KkiZZxWl.jpg

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
  • 5 months later...

Kvart koji je doziveo najveci preporod u Palermu je Kalsa. Secam se da me je bilo strah proci i autom kroz one ulicice sa raspalim fasadama i sumnjivim likovima i kad bih se dokopao obale osecao sam se kao spasen. Danas je to jedan fensi kvart sa sredjenim ulicama, trgovima i  raskosnim baroknim zgradama koje su postale turisticka meta i gde se iznajmljuju najlepsi stanovi za turiste koji zele da zive grad punim plucima. Vecina restorana je sredjena u fensi stilu i u vecernjim satima mladja populacija gospodari ovim prostorom.

 

Sf7DhHil.jpg

 

CcFhgFbl.jpg

 

nrtN67Wl.jpg

 

Da bi se uslo u srce Kalse, od Piazza Pretoria se prodje kratokom uskom ulicom do obliznje Piazza Bellini. Na ovom trgu se nalaze 2 od najvaznijih crkava Palerma, San Cataldo i Santa Maria dell’Ammiraglio. Ova prva, stara 900 godina je karakteristicna po svom arapsko-normanskom izgledu sa svojim  crvenim kupolama za krovu koje podsecaju na dzamiju. Druga, slicne starosti je zanimljiva po tome sto se radi o pravoslavnoj crkvi koju koristi albanska autoktona pravoslavna sicilijanska zajednica koja zivi na ostrvu vec vekovima. Tu su od 15 veka i zovu ih grcima zbog pravoslavnog rituala ali se radi o albancima koji i danas pricaju na dijalektu koji je mesavina italijanskog i albanskog.

Inace tih albanski zajednica i raznih gradica je pun jug Italije i imao sam priliku da posetim neka od tih mesta. Vecina se tu doselila bezeci pred turcima u njihovom pohodu na balkanu.

 

bxHhsPml.jpg

 

3XPws5sl.jpg

 

OXB7mKMl.jpg

 

Nastavljajuci setnju ka moru ubrzo se dodje do parka Garibaldi koji sa svojim cudnim egzoticnim drvecem daje bar malo svezine u sparnim letnjim danima. Odmah stotinak metara nize se stize do obala i setnje uz more na rivi koja je takodje sredjena tek u poslenjih 10ak godina

 

cuuSuHrl.jpg

 

 

 

 

  • +1 6
  • Wub 1
Link to comment



Kvart koji je doziveo najveci preporod u Palermu je Kalsa...


Treba ti "zabraniti" pisanje na temama o Italiji dok ne dozvole ulaz makar vakcinisanim gradjanima Srbije :D

A sad nastavi da nas "mucis", a neki od nas ce te "mrzeti" zbog toga :D
  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, Milosh76 said:


 

 


Treba ti "zabraniti" pisanje na temama o Italiji dok ne dozvole ulaz makar vakcinisanim gradjanima Srbije :D

A sad nastavi da nas "mucis", a neki od nas ce te "mrzeti" zbog toga :D

 

Pa zar se ne moze s vakcinom?

Link to comment

Možeš da uđeš ako si pre ulaska u Italiju bio 14 dana u nekoj EU državi, to se smatra kao da si bio u karantinu. Ja sam bio u Sloveniji letos, gde sam ušao bez problema kao vakcinisan, pa sam odatle išao više puta u Italiju. I to sam išao pre isteka 14 dana pošto na granici nema nikoga. Ne znam šta bi bilo da me neko negde zaustavio i proveravao. Prroblem je svakako ako se ide direktno iz Srbije u Italiju.

Link to comment

Ma niko neće da se bakće (više) s tim, bar dok se ne ponovi par slučajeva žarišta donesenih sa Balkana kao prošle godine. Bilo je toga i ove godine, posebno sa Albancima a i Rumunima u manjoj meri.

Slovenci priznaju vakcine? Dovoljno... Skratili su karantin na 5 dana i ako formalno ne priznaju tu vakcinu iz Srbije, uraditi antigenski za svaki slučaj. Problem može biti sad Green pass ali se i to može konvertovati preko opštinske sanitarne službe. Ima i neki formular PLF ali je mlaćenje prazne slame i nisam ni popunjavao kad sam se vraćao pre mesec dana niti ima neke kontrole toga na drumskoj granici.



Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...