Jump to content
IGNORED

Sicilija


hazard

Recommended Posts

Znaci da Mario Puzo masno laze, posto, po njegovim romanima, Sicilijanac strancu nece da kaze ni gde je bolnica. Doduse, to se odnosi na vreme od pre nekoliko decenija, kada je Sicilija bila sve samo ne turisticka destinacija...
Ima jos takvih mesta, meni se konkretno dogodilo u mestu koje se zove Scillato. Nalazi se u brdima centralne Sicilije, vukojebina u kojoj sam trazio pre 10ak godina kucu jednog mog klijenta. Parkiram na jedini trg velicine parkinga za 3 automobila, tik ispred 3 matorca koji sede na klupi i hvataju februarsko sunce. Sva tri isto obucena, sa karakteristicnom sicilijanskom kapom zvana "coppola" i stapovima u rukama. Pozdravim ljubazno i upitam za doticnog gospodina. Oni kao da sam providan. Ja jos jednom oni opet kao da me nema. Ja s nevericom opet s malo kompleksnijom definicijom istog pitanja i jos vecim kezom. Oni opet isto.....
Link to comment
Palermo ti je mnoogo jefitiniji od Treskovih cena. Plus, jako malo je bas turistickih restorana tako da u 90% slucajeva mozes da sednes gde god hoces bez straha da ces da places zbog ceha. U starom gradu koji zastrasujuce izgleda zbog raspada i gomile siromasnih likova koji u njemu kruze mozes da nadjes lokale u kojima se klopa i van standardnih satnica za prilicno male pare, naraocito u predelima pijaca Ballaro i Vuciria, plus imas i one setajuce prodavce koji imaju svasta od kuvanih hobotnica do sendvica sa iznutricama. Klasicnih pekara u srpskom stilu nema, ali ima lokala koje su kao poslasticarnice, ali u njima imas i slana peciva i slane torte, tu takodje izadjes jako jeftino. Uglavnom u samom Palermu klopa je jeftina za italijanske uslove. Na Mondellu restorani i lokali su skuplji sto je i razumljivo, ali opet na kao na Taormini, Siracusi ili jos nekim ultraturistickim mestima.Otidji bar jednom gore prema planini u bilo koje manje mesto i udji u lokalnu trattoriu, super ces klopati, malo potrositi a doziveti autenticni sicilijanski duh, nacin zivota. Ljudi su generalno jako ljubazni i voljni da objasne, pomognu.
Ja ne pomenuh Palermo nigde, a i nisam uzimao u obzir iznutrice i kuvane hobotnice.
Link to comment
Ima jos takvih mesta, meni se konkretno dogodilo u mestu koje se zove Scillato. Nalazi se u brdima centralne Sicilije, vukojebina u kojoj sam trazio pre 10ak godina kucu jednog mog klijenta. Parkiram na jedini trg velicine parkinga za 3 automobila, tik ispred 3 matorca koji sede na klupi i hvataju februarsko sunce. Sva tri isto obucena, sa karakteristicnom sicilijanskom kapom zvana "coppola" i stapovima u rukama. Pozdravim ljubazno i upitam za doticnog gospodina. Oni kao da sam providan. Ja jos jednom oni opet kao da me nema. Ja s nevericom opet s malo kompleksnijom definicijom istog pitanja i jos vecim kezom. Oni opet isto.....
Jebes ga, omerta u praksi :D
Link to comment
Ja ne pomenuh Palermo nigde, a i nisam uzimao u obzir iznutrice i kuvane hobotnice.
Sta odmah skaces :D Pa ja sam i naglasio da je Palermo jeftiniji od tvojih cena!??A sendvic sa slezinom ili "pani ca meusa" je naprosto mast ako obilazis Palermo
Link to comment

Bejah proslo leto na istocnoj obali, a propo Taormine - sta znam, gore se kolima ne moze, parkiraju se na pola puta i ide se linijskim busom koji je free. Taormina je simpaticna, pogotovu ako se skrene sa te glavne setacke ulice u manje stepenisne i izgubi medju njima (mada se ne moze daleko). U principu koliko sam video to je na neki nacen bas mondensko mestasce gde dolaze bogate babe i dede Italijani, Nemci i Englezi mostly i tu se proseravaju u ultra skupim hotelima i restoranima. Ali prosecnom coveku je zanimljivo da provede par sati, fotka se i bezanija :P Sirakuza me nije nesto odusevila, Modica je pak zivopisna sa delovima grada koji bukvalno izgledaju kao favele u Riu. Stari gradic koji otprilike od svega sto sam video najbolje docarava ono iskonsko sto Sicilija ima da ponudi, tourist shit free (bar je meni tako izlgedalo, gotovo da bih se zakleo da sam bio jedini nerezident toga dana koji sam proveo lutajuci malim prastarim ulicicama - gde btw zive duse nije bilo na vidiku veci deo dana, spooky :) ) Nadjes li se slucajno na jugu ne propustiti Ragusa Iblu :wub: Neponovljivo!

Link to comment

ja sam na istocnoj obali prvih 10dana avgusta, baza - catania. moj skromni plan ukljucuje samo istok - etna (lo zingaro hvala na snimku!:)), siragusa, taormina, ali obavezno idem na dan-dva na maltu (katamaranom sat vremena?), a mozda odatle i do lampeduse cija plaza mi deluje za klasu lepsa od svih ostalih na samoj siciliji.

Link to comment
ja sam na istocnoj obali prvih 10dana avgusta, baza - catania. moj skromni plan ukljucuje samo istok - etna (lo zingaro hvala na snimku!:)), siragusa, taormina, ali obavezno idem na dan-dva na maltu (katamaranom sat vremena?), a mozda odatle i do lampeduse cija plaza mi deluje za klasu lepsa od svih ostalih na samoj siciliji.
U Taormini sam boravio 5 noci u periodu ferragosta i pamtim je po nezapamcenom haosu (narocito 15 augusta), neverovatno skupom smestaju u hotelu od 2 zvedice (ali u samom centru) ali i po neprocenjivom pogledu na more iz istog tog hotela, s glavnog trga/terase i jednom od najlepsih grckih amfiteatara. Zanimljivo je da se na plazu silazi zicarom direktno iz centra, ali ista ta plaza je klaustrofobicno mala medju stenama sa mali milion oznojenih turista da bukvalno moras da budes non stop u vodi jer vani nema mesta :lol: Relativno blizu Catanie je i Palazzolo Acreide u kojem imas festu S. Sebastiano 9.augusta, zesto ludnica s vatrometom, svecem kojeg vodaju po svim ulicama mesta i kace evre. Ludnica s muzikom, plesom, klopom do kasno u noc, bio sam 2009. Samo mesto je inace karakteristicno i kirsti se cesto u italijanskim filmovima. Evo snimak s prosle godine na jucubuhttp://www.youtube.com/watch?v=_x9DmPamI5w&feature=related Edited by lo zingaro
Link to comment

hvala za info o s.sebastiano festivalu - deluje 'da non perdere', prema snimku;) [mahacu: La festa sarà trasmessa in diretta su Internet,nel sito web www.sansebastiano.org e sul sito webwww.paraparlando.com]ono sto sam pronasla za kataniu u periodu prve dekade avgusta je gasto-festival - sagra del polpo a za postavljaca teme (ako je tad u palermu - breskvice i njoke:Dtaormina - tretiracu je kao i duccaps - u vezi sa prodotti tipici siciliani - sem morskih plodova meni to sve prema opisu deluje neprimamljivo. npr arancini. canelloni. slana rikota? nadu mi uliva da dosta proizvoda sadrzi pistaci

Edited by InvisibleLight
Link to comment
hvala za info o s.sebastiano festivalu - deluje 'da non perdere', prema snimku;) [mahacu: La festa sarà trasmessa in diretta su Internet,nel sito web www.sansebastiano.org e sul sito webwww.paraparlando.com]ono sto sam pronasla za kataniu u periodu prve dekade avgusta je gasto-festival - sagra del polpo a za postavljaca teme (ako je tad u palermu - breskvice i njoke:Dtaormina - tretiracu je kao i duccaps - u vezi sa prodotti tipici siciliani - sem morskih plodova meni to sve prema opisu deluje neprimamljivo. npr arancini. canelloni. slana rikota? nadu mi uliva da dosta proizvoda sadrzi pistaci
Arancine ni ja ne volim ali su mi zato cannelloni :wub: . Nista onda ti se drzi morskih plodova i to je to :D , mada pronjuskaj malo okolo, svako mesto ima neki svoj specijalitet.Vidim da trazis dobre plaze, ova je najbolja u blizini Siracuse, prirodni rezervat Vendicarihttp://www.youtube.com/watch?v=CE09d6OW55Y Edited by lo zingaro
Link to comment
Arancine ni ja ne volim ali su mi zato cannelloni :wub: . Nista onda ti se drzi morskih plodova i to je to :D , mada pronjuskaj malo okolo, svako mesto ima neki svoj specijalitet.Vidim da trazis dobre plaze, ova je najbolja u blizini Siracuse, prirodni rezervat Vendicarihttp://www.youtube.com/watch?v=CE09d6OW55Y
Gde je tacno ova plaza? Je l' to ovo selo San Lorenco 20 km od Nota, skoro dole na "spicu" Sicilije?
Link to comment

>Dodjes do Marina di Noto, prodjes putem pored mora do kraja mesta gde pu skrece desno dalje od mora. Ispred imas neki veliki parking ispred par hotela, prodjes dalje kroz parking gde pocinje neki divlji kamenjarski put (moze se autom polako). Ides 5km/h nekih 600m i dodjes iznad prve pescane plaze kao na ovom snimku. Ako produzis dalje imas jos nekoliko slicnih plaza. Plaze su bez ikakvih sadrzaja, lezaljki, kafica, sladoledzija i sl, samo ljudi (malobrojni) i more, osecaj je kao na nekom pustom ostrvu (za ljubitelje). Ko je gladan i zedan moze istim putem za 5-10min da se vrati u turisticku Marina di Noto...

Edited by lo zingaro
Link to comment

pffff..videh sve - pesak, pesak, plicak, goluzdravost :(velika je sreca sto nam je hrvatska obala tako blizu, gde god odem samo dobijem potvrdu da je majka hrvatska najlepsa

Link to comment
pffff..videh sve - pesak, pesak, plicak, goluzdravost :(velika je sreca sto nam je hrvatska obala tako blizu, gde god odem samo dobijem potvrdu da je majka hrvatska najlepsa
Pa nije bas tako, pescane se najvise cene u Italiji, ali pored obe ove plaze koje sam stavio imas i plaze sa stenama i kamenjarom......po volji ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...