Jump to content
IGNORED

Sicilija


hazard

Recommended Posts

Provescu skoro 2 nedelje u avgustu na Sicijili, blagosloven Wizzair bio, Palermo ce biti baza jer tamo nadjosmo pristojan a jeftin hotel u centru (blagoslovena expedia bila).Ima li ovde neko a da je isao, bio, proveo vreme na Siciliji tj. u Palermu?Prvo me zanima sam Palermo, sta videti, sta obici i tako to, gde izlaziti uvece? Takodje, plaze oko Palerma, ili u samom Palermu, ako neko ima neku preporuku? Sve sto je u dometu nekakvog javnog prevoza (ima bus, a i koliko kapiram i neki kao metro, i neki prigradski voz), ili u dometu medjugradskog autobuskog/zeleznickog prevoza a da je u nekih sat, sat i po voznje u jednom pravcu max. Blagosloven bio svako ko ima da predlozi nesto korisno&pametno.E sad. Uzeo sam takodje rentacar na 5 dana. Od tih 5 2 dana planiram da potrosim na obilazak Sirakuze, manjeg mesta Neto u blizini, kao i plaza u okolini Sirakuze, jer su valjda kao tamo najbolje. Dakle ako moze neka preporuka i za Sirakuzu takodje, narocito za plazu. Ja sam gledao naravno po netu ali i plaza i simpaticnig mestasca za posetiti ima mali milion (u svakom selu ima ili neka crkva iz 13. veka, ili 17. veka, ili anticki hram iz 5. veka p.n.e, jebote, a svaka druga plaza izgleda fantasticno, sa uvalama, stenama, peskom, sjajnim nijansama vode itd.).1 dan cu da potrosim na obilazak Agridjenta (dolina hramova) i plaza u okolini (tj. najvise me zanima fascinantna Scala dei Turchi).E sada sa ova preostala 2, pitanje je sta, kuda? Zeleo bi da obidjem Taorminu (anticke rusevine) a lepsa polovina insistira sa se obidju ona 2 sela gde je sniman ,,Kum'' (u blizini Taormine su), a tu je "odma" i nezaobilazna Etna. Isao li je neko na Etnu? Ima dosta organizovanih obilazaka koji polaze uglavnom iz Katanije (logicno) i kostaju oko 50 evra po osobi. Ima li neko iskustva sa tim? Moze li se bauljati oko i po Etni sam, moze li da se snadje, je li preporucljivo ili ne?Takodje hteo bi da odem i do zapadnog "coska" Sicilije gde su Trapani i Erice, i ostrva Modzija, Favinjana itd. al' se dvoumim da li da to pokusam da skrpim nekako busem (ima oko 100 km od Palerma i sve je autoput manje vise) ili da na to potrosim jedan od dana sa kolima. Ima li neko da preporuci neko ostrvce oko Sicilije da je bas "must-see"? Ima ih tona...Ustika, Lipari...a trebe stici do njih, i platiti trajekt...Unapred zahvalan.

Link to comment

Ja sam bio pre dve godine u Taormini, pa evo neka iskustva ukratko:- nisam imao rentacar, tako da ti tu ne mogu pomoci - Lipare obavezno ubaci u program!Samo pazi da ne zavrsis na ostvro Vulkanu, koje je crno i smrdi na sumpor i smrt. Lipari su predivni, au gradicu sam pojeo jos uvek najbolji panini u mom zivotu- Taormina je vredna da se obidje, i zbog arhitekture, sopinga i nocnog zivota- ova dva sela gde se snimao kum slobodno mozes zaobici, mi smo bili kratko i stvarno nisu nista specijalno- mi smo na kraju odustali od Etne jer nismo neki avanturisti a i vreme je bilo pakleno tih dana. Nama su u hotelu preporucili da ne idemo bez vodica- obavezno probaj granitu raznih ukusa- vocne salate su odlicne i bile su relativno jeftine

Link to comment

Ja sam bio dosta puta, poslednji put na 3 nedelje pre 2 godine.Prva stvar, mnogo ti je toga sto planiras u samo 2 nedelje pogotovo sto samo 5 dana imas auto. Narocito obilazak Liparija, Favignane, Mozie, Ustike (Treba ti 2 meseca da to sve obidjes ko covek) Teoretski bi i mogao ali da nigde ne stajes vec samo da pogledom overis. Ja ti preporucujem da se koncentrises na 2 zone po nedelju dana. Od Palerma ti je blizu (nekih 150km cka) Val Erice, plaza San Vito lo Capo i prirodni rezervat dello Zingaro cool.gif (medju top 10 italijanskih plaza), grcki hram Segesta, gradovi Mazara del Vallo (sa arapskom cetvrti) pa eto cak i Favignana ako si zapeo jer plaze zaista vrede.Za obilazak Palerma dovoljna su ti 2 dana. Plaza Mondello trebalo bi da bude najbolja ali priznajem da se u okolini Palerma i nisam bas kupao. Ono sto spada u must je sigurno Etna i ti treba celi jedan dan. Mozes da lutas gde hoces, obavezne udobne i izdrzljive patike i toplija odeca jer si na 3000 metara bez obzira na sicilijansku tropsku klimu, ja sam nasao jedan usamljeni krater iz kojeg kulja dim, osecas se kao na mesecu, tesko za prepricati ali obavezno za obici.Drugu nedelju bih posvetio Sirakuzi i dolini baroka u koju spadaju najlepsi barokni gradovi italije Noto, Ragusa, Modica. U tom delu najbolja plaza je u prirodnom parku Vendicari. Sve preko toga za 2 nedelje ti je previse, a i preporucujem ti da ako nisi rezervisao za obe nedelje u Palermu, barem 2 nedelju rezervises blize sirakuzi jer nije to sve tako blizu kao sto ti mislis. Da, i auto ti je bolje da rentiras na vise dana.Ako ti trebaju preciznije informacije o klopi, mestima za videti ili bilo sta samo pitaj ;)

Link to comment

Hvala na savetima, al hotel je vec rezervisan, i baza je Palermo. Dakle vecina vremena bice Palermo&okolina, a imam 5 dana za izlete kolima. Da znam kraj oko Sirakuze je lepsi ne staj mi na muku :D

Link to comment
Ja sam bio pre dve godine u Taormini, pa evo neka iskustva ukratko:- nisam imao rentacar, tako da ti tu ne mogu pomoci - Lipare obavezno ubaci u program!Samo pazi da ne zavrsis na ostvro Vulkanu, koje je crno i smrdi na sumpor i smrt. Lipari su predivni, au gradicu sam pojeo jos uvek najbolji panini u mom zivotu- Taormina je vredna da se obidje, i zbog arhitekture, sopinga i nocnog zivota- ova dva sela gde se snimao kum slobodno mozes zaobici, mi smo bili kratko i stvarno nisu nista specijalno- mi smo na kraju odustali od Etne jer nismo neki avanturisti a i vreme je bilo pakleno tih dana. Nama su u hotelu preporucili da ne idemo bez vodica- obavezno probaj granitu raznih ukusa- vocne salate su odlicne i bile su relativno jeftine
E sad si me ubio u pojam, treba pet dana da provedem tamo na konferenciji krajem avgusta. Ako te ne mrzi, a bio si tamo, napiši još koju. :)P.S. Izvinjavam se hazardu za mali off. :)
Link to comment

nemoj propustiti etnu nikako, vrlo jedinstven dozivljaj, svu opremu ces dobiti tamo, tipa jakna, shushkavac ili prsluk, odlasci su organizovani i bilo bi dobro da to koristite jer su vodici super, plus postoje voznje dzipovima po vulkanskoj prasini, ma ludilo. par sati ode na to. imas etna akva park koji je takodje ludilo ako budes imao vremena i interesosvanja za zabavu te vrstetaorminu ne propustiti ni u ludiluako te zanimaju lokacije iz kuma, forza dagro je pravo mesto

Link to comment

Vulkano je najgori izlet sto sam u zivotu napravio. :)Mi smo to jutro prvo otisli na Lipare. Tamo savrsenstvo. Mesto prelepo, voda ima neverovatnu boju. I kaze nama vodic, nista Lipari,idemo mi na jos bolje mesto. I tako puni ocekivanja stizemo mi na Vulkano. Prvi problem je miris tj. smrad sumpora od koga oci ispadaju. Nadam se da ne znas kako mirise. Obavezno isprobaj pre nego sto krenes. Sledeca scena je ljudi koji se kupaju u tom kao lekovitom sumporu. Neki likovi su se odusevili tom idejom i onda su skocili u tu iskopinu i valjali se i mazali kao svinje. Bizaran prizor;oko stotinjak ljudi se batrga u tom blatu a smrdi da sam pozelenio. Nista, prodjemo taj pakao i stizemo na plazu sa nekim cigama. Pesak crn da ne moze biti crnji, jer je naravno vulkankog porekla. Voda muljevita i lici na neku baru. Ja bas vazim kao flegman i fleksibilan lik ali sam otisao sa te plaze u roku od minut. Probali smo naci nesto da jedemo. Obisli par restorana, svi su bili uzasni a cene su bile vrhunske. Sve u svemu uzaludno potrosena polovina dana i gorak ukus prevare, pogotovo nakon neverovatnih Lipara, par kilometara dalje.Ovako sam ih ja doziveo. Mozda ti neces biti sa te strane ostrva ili ces biti duboko unutra, jer ja na toj obali nisam video posteno mesto za popiti kafu a kamoli neku konferenciju. Nadam se da ces se provrsti daleko bolje nego ja... :)post-747-13113689975423.jpg

Edited by bags
Link to comment

Uh, hvala za ove utiske, iako se nadam da ću se vratiti sa malo boljim. :) Iskreno, ne znam previše o mestu, Google ne daje neke preterano dobre rezultate, ali ipak se nadam da taj hotel ako ima četiri zvezdice ne može biti previše užasan.Što se tiče mirisa sumpora, kao klinac sam bio na onom izvoru u Vrnjačkoj banji i malo je falilo da bacim peglu od mirisa. Ako je tako i tamo, već vidim da ću samo čekati da zapalim za Milano što pre. :)

Link to comment
Uh, hvala za ove utiske, iako se nadam da ću se vratiti sa malo boljim. :) Iskreno, ne znam previše o mestu, Google ne daje neke preterano dobre rezultate, ali ipak se nadam da taj hotel ako ima četiri zvezdice ne može biti previše užasan.Što se tiče mirisa sumpora, kao klinac sam bio na onom izvoru u Vrnjačkoj banji i malo je falilo da bacim peglu od mirisa. Ako je tako i tamo, već vidim da ću samo čekati da zapalim za Milano što pre. :)
Ne veruj italijanskim zvezdicama. To je u Italiji jako sporedna stvar. Hotel sa 4 zvezdice može biti mnogo veća rupa od nekog sa 3 ili 2. Naročito ne veruj slikama u galeriji na internetu. :lol:Ko ide u Palermo, trebao bi da poseti i Bagheriu i Cefalu. A ako hoće baš da vidi mesto gde i dan danas postoje pravi mafiosi, može da ode u Corleone. Mada, to je takav šupak od mesta, da će ostati razoračan.Meni lično se više svidja istočni deo Sicilije, Catania, Augusta, Siracusa, Ragusa.Inače, ima gomila mesta od čijeg imena su amerikanci uzimali imena filmskih mafijaša. Kao Prizzi, Partanna, itd. Edited by Tresko
Link to comment

Hvala za info za Bageriju, definitivno cu obici i to, vidim da je bas blizu Palerma.Btw da li moze neki info o cenama? Koliko kosta neki prosecan rucak u lokalnim restoranima (nista ekstravagantno)? U kaficima pice, kafa? Kada se izlazi uvece? Hvala

Link to comment
Hvala za info za Bageriju, definitivno cu obici i to, vidim da je bas blizu Palerma.Btw da li moze neki info o cenama? Koliko kosta neki prosecan rucak u lokalnim restoranima (nista ekstravagantno)? U kaficima pice, kafa? Kada se izlazi uvece? Hvala
Espresso je u Italiji standardno oko 0.90 1.00 Euro. Sad, dole je možda nešto više zbog turista. Što se ručkova u restoranima tiče, izbegavaj tzv. "lokale za turiste" po centrima mesta, jer tamo deru, pa može da te izadje i do 70 Eura po osobi (u Italiji uglavnom naplaćuju po osobi djuture). Traži uvek lokale, trattorie, malo van centra, jer tamo nisu tourist trap-ovi, pa na jugu ručak može da te po osobi košta i 15-20 Eura. Vodi računa da u Italiji restorani ručak služe od 12,30 pa negde do 14,30, nije kao u Srbiji gde u svako doba možeš da jedeš. Večera je obično od 19,00 pa negde do 22,30 (u turističkim mestima i nešto duže verovatno). Van tih vremena restorani su obično i zatvoreni.
Link to comment

Hvala za info. Znaci od 14,30 do 19,00 nema nista da se jede po ugostiteljskim objektima osim predpostavljam sladoleda i sendvica? Znaci ako sam gledan u 16,00, treba da trazim Mekdonalds :DBtw kada sam bio u Milanu primetio sam da su im pice smesno jeftine (tipa od 6 evra za margaritu, i to ooogromnu, i to u nekom bas turistickom derackom lokalu u centru, do 9 evra za fino nafilovanu picu s mesom, do 12 evra za picu sa svim mogucim na njoj), vazi li to i za Siciliju? Btw da li je onaj "aperitivo" (po kaficima od 5 popodne do 10 uvece, platis prvo pice 5 evra i onda mozes neograniceno da mezis) neki iskljucivo milanski obicaj ili se praktikuje sirom Italije?Za neku ishranu u sopstvenoj reziji, tipa samoposluge i pekare, kakve su cene, u odnosu na Srbiju? To bi valjda trebalo da bude jeftino, narocito na jugu Italije. Ili pak ne?

Link to comment

Palermo ti je mnoogo jefitiniji od Treskovih cena. Plus, jako malo je bas turistickih restorana tako da u 90% slucajeva mozes da sednes gde god hoces bez straha da ces da places zbog ceha. U starom gradu koji zastrasujuce izgleda zbog raspada i gomile siromasnih likova koji u njemu kruze mozes da nadjes lokale u kojima se klopa i van standardnih satnica za prilicno male pare, naraocito u predelima pijaca Ballaro i Vuciria, plus imas i one setajuce prodavce koji imaju svasta od kuvanih hobotnica do sendvica sa iznutricama. Klasicnih pekara u srpskom stilu nema, ali ima lokala koje su kao poslasticarnice, ali u njima imas i slana peciva i slane torte, tu takodje izadjes jako jeftino. Uglavnom u samom Palermu klopa je jeftina za italijanske uslove. Na Mondellu restorani i lokali su skuplji sto je i razumljivo, ali opet na kao na Taormini, Siracusi ili jos nekim ultraturistickim mestima.Otidji bar jednom gore prema planini u bilo koje manje mesto i udji u lokalnu trattoriu, super ces klopati, malo potrositi a doziveti autenticni sicilijanski duh, nacin zivota. Ljudi su generalno jako ljubazni i voljni da objasne, pomognu.

Link to comment
Ljudi su generalno jako ljubazni i voljni da objasne, pomognu.
Znaci da Mario Puzo masno laze, posto, po njegovim romanima, Sicilijanac strancu nece da kaze ni gde je bolnica. Doduse, to se odnosi na vreme od pre nekoliko decenija, kada je Sicilija bila sve samo ne turisticka destinacija...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...