Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

2001. Na pauzama između predugih predavanja na najgikovskijem fakultetu u ovom delu univerzuma slušam LOTR eksperte koji su sve od Tolkina pročitali i koji su skinuli volivnjački rukopis kako je film sranje jer je izbacio ovo i ono i ovoga ili onoga predstavio ovako, uostalom "patuljak nikada nije skočio na sarkofag". Rekoh dobro. IOnako nisam čitao. Koji dan kasnije sa još nekim odgledah film sedeći u četvrtom redu u Takvudu i izađoh oduševljen i obeznanjen (prvo pojavljivanje Nazgula, hvala lepo, boljeg nema). Ukupno sam svaki deo LOTR odgledao u bioskopu po tri puta. DVD, TV i youtube se ne mogu prebrojati. Đekson zna znanje. Duvajte ga, hejteri.
Bilo je previse bespotrebne akcije u Dzeksonovoj adaptaciji i par epskih failova (jos uvek imam kosmare od Legolasovog shield-skatinga i od Keleborna kada glasom pripitog geja izgovori ono "tell me where is Gandalf, for I much desire to speak with him"), no sve u svemu, mora se priznati da je uradio majstorski posao (Dzekson, ne Keleborn). Ako Hobit bude istog kvaliteta, necu se zaliti.
Link to comment
  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

Bilo je previse bespotrebne akcije u Dzeksonovoj adaptaciji i par epskih failova (jos uvek imam kosmare od Legolasovog shield-skatinga i od Keleborna kada glasom pripitog geja izgovori ono "tell me where is Gandalf, for I much desire to speak with him"), no sve u svemu, mora se priznati da je uradio majstorski posao (Dzekson, ne Keleborn). Ako Hobit bude istog kvaliteta, necu se zaliti.
Ijao, gde se ovoga seti. :isuse: Apsolutno najgori momenat trilogije. I jos muzika na svu tugu. :lol:
Link to comment
smaug, najbolji zmaj u istoriji literature!
+1
i ja dajem blanko poverenje đeksonu, kad vidim film biće prilike da ga pljujem ako nešto grdno zajebe.
+0Realno, zabole me zapravo na šta će sve da liči, ionako nikad neće ni primirisati knjigama. Sa LOTR je prišao na jedno 20.000 km knjizi, nisam baš bio razočaran, mada mi je trebalo 3 godine da se nakanim da pogledam film. Da ponovi uspeh sa Hobitom, i ja prosečan ljubitelj zadovoljan.
Link to comment
i ja dajem blanko poverenje đeksonu, kad vidim film biće prilike da ga pljujem ako nešto grdno zajebe.
isto. a nema leba da zesce zajebe.pa covek je sa novog zelanda, prapostojbine hobita.
Link to comment
Aman, niko nije rekao da Torina treba da igra glumac star 195 godina (po toj logici bismo za Elronda morali da angažujemo mumiju Ramzesa II), već da je kasting trebao da izgleda tako da Torin izgleda kao pravi kralj patuljaka - star, uvažen i cenjen, a ne kao propali šminker (mene ovaj Džeksonov Torin pojavom neodoljivo podseća na onog šanera iz Kengura što valja kradenu robu u kladionici, a ne na kralja patuljaka). Uostalom, ne vidim zašto Torin ne bi bio upečatljiv i da je izgledao kao na slici koju sam postavio, a svakako ne bi narušio vizuelni identitet filma.
Davno sam čitao Hobbita, ali zar nije tamo Torin neki propali pretendent koji već odavno živi inkongnito, te sa pravim kraljem patuljaka ima veze koliko ovaj mučenik:78586_aleksandar-karadjordjevic_f.jpg..ima veze sa ovim evidentno istorijskim likom:Car%20Dusan%20Silni.jpgTakođe, nemoseljutiš ali na toj slici koju si postavio izgleda kao stereotipni tossing dwarf #14. Sto posto bi zvučao kao groundskeeper Willy, aye.
Link to comment

Mislim da je red da se ovo sve pošalje u kurac i filmovanje Tolkinovih spisa da Rusima. Kod njih se zna. Svaka tačka i zarez ispoštovani. A i ti patuljci mi uvek išli na hemoroide. Pička im materina, gladan sam, piški mi se i moram da skrenem sa staze. Ne skreći sa staze, jel ti lepo čovek rekao! Pohlepni skotovi, lopurde i zavidljivci.

Link to comment
Davno sam čitao Hobbita, ali zar nije tamo Torin neki propali pretendent koji već odavno živi inkongnito, te sa pravim kraljem patuljaka ima veze koliko ovaj mučenik
Ne, ne, nije. Torin je sin Traina, a ovaj je sin Trora, koji je bio poslednji vladajući Kralj ispod Planine, odnosno kralj Erebora i naslednik najčuvenije loze patuljačkih kraljeva - Durinove loze. Njih je napao zmaj Šmaug 170 godina pre događanja iz Hobita, razorio i Erebor i obližnji ljudski grad Dol, pojeo većinu populacije i nagomilao svo zlato na jednu gomilu, gde spava. Torin se spasao isključivo zahvaljujući činjenici da uopšte nije bio u Ereboru u trenutku napada, a Train i Tror su pobegli kroz tajni prolaz, kroz koji su kasnije Bilbo i patuljci i ušli u Erebor. Train i Tror su kasnije neslavno završili - Tror je poludeo i otišao da sam samcat zauzme Moriju, gde su ga ubili Azogovi Orci (što je i isprovociralo rat Patuljaka i Orka, i čuvenu bitku kod Azanulbizara, na kapijama Morije, gde je Torin stekao nadimak Hrastoštit, a Dain ubio Azoga), dok je Train umro u zatvoru u Dol Gulduru, gde ga je zarobio Sauron i oduzeo mu poslednji od sedam Prstenova Patuljaka (neposredno pred smrt ga je tamo pronašao Gandalf, i od njega dobio mapu Planine i ključ od tajnog prolaza kroz koji je pobegao od Zmaja). Sam Torin se naselio u Ered Luinu (Plavim planinama) sa ostatkom naroda, i tamo je bio Kralj u izgnanstvu, sve do događaja iz Hobita.
Takođe, nemoseljutiš ali na toj slici koju si postavio izgleda kao stereotipni tossing dwarf #14. Sto posto bi zvučao kao groundskeeper Willy, aye.
He,he, ali patuljci tako zvuče i izgledaju, nisam ih ja takvima napravio, već Tolkin. Osim toga, ta je slika očekivan izgled Torina u filmu, napravljena na osnovu podataka iz knjige i diskusije među fanovima.
Link to comment
Ijao, gde se ovoga seti. :isuse: Apsolutno najgori momenat trilogije. I jos muzika na svu tugu. :lol:
Cela ta bitka u Helmovom ponoru je opako sranje i predstavlja apsolutno dno filma. Počev od skroz pogrešnih i bljutavo patetičnih postavki - niti su svi civili iz Rohana bili u tvrđavi u trenutku napada (štaviše, nije bilo uopšte civila, već su bili u Dunharou), niti ih je bilo dve stotine na deset hiljada Sarumanovih Orka i Danlenđana (bilo je oko dve hiljade branilaca), niti je to bila glavnina rohanskih trupa (napad iz Izengarda je raspršio zapadnu vojsku Rohana, pod vođstvom Erkenbranda, ali je suštinski ona pretrpela male gubitke i brzo se reorganizovala zapadno od Izena (čak je Erkenbrand do same bitke uspeo da skupi 1000 ljudi i sa njima i Gandalfom dođe u boj) dok su trupe na istoku bile gotovo netaknute), niti je bilo prisilne regrutacije i mobilizacije (još uvek mi se bljuje od one scene kada majci odvode sina). Nadalje, dolazak trupa iz Lorijena je bio apsolutni fail (oni se krajem Trećeg razdoblja uopšte ne bore van svojih granica), a njihovo ponašanje je bilo još gore (kao nekakvi stealth robotizovani komandosi), da bi šlag na torti bio Legolas. Koncepcijski potpuna katastrofa, ali je zato tehnički aspekt bitke urađen savršeno.
Link to comment

ja stalno imam vlazne snove o tome kako LOTR radi boorman. samo ona scena jahanja kod tresnje u cvatu uz o fortuna vredi koliko ceo dzeksonov opus.ali jebiga paradoksalno LOTR nije knjiga za gikove. to je kao i sve velike ljubavi nesporazum.inace za patulj govor je tolkin koristio semitske jezike (da ne kazem hebrejski) iako je inspiracija definitivno nordijska. make out of it what you will.edit: e da a rohanska vojska je prava partizanska iz WWII. narodni zbeg i otpor stranom okupatoru :s_p:

Edited by kim_philby
Link to comment
edit: e da a rohanska vojska je prava partizanska iz WWII. narodni zbeg i otpor stranom okupatoru :s_p:
Ok, jasno je da je Saruman tu Draža Mihailović. Balisti su narod Rhun: neustašiv i tvrd, ali na strani Neprijatelja. Haradrimi su Bugari, to je bar jasno.Ne mogu da uklopim Gondor u analogiju: to bi bila neka vojska lojalna kralju, ali nesklona saradnji sa Neprijateljem...to nažalost nismo imali.edit: kakve bre ustase, to je bio lapsus Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Problem kad je ovaj predlozak u pitanju je sto su, za razliku od Gospodara Prstenova gde su samo statirali u jednoj sceni, patuljci u Hobitu likovi koji manje-vise treba da iznesu ceo film. Sto ce reci da treba da imaju karakter koji ce da nauci gledaoce da ima po cemu da ih razlikuje. Sto ce reci da maltene svako od njih mora da ima neku osobenost ili neku kakvu-takvu filmsku harizmu. Sto ce reci da opcija jednog istog patuljka kloniranog i ofarbanog u vise razlicitih boja ne dolazi u obzir. Sto ce reci da nema nista od patuljackih brada iz kojih samo vire patuljacke okice, jer tamo gde je jedan patuljak vredeo lika u odnosu na druge karaktere samim tim sto je bio patuljak ovde ce svaki patuljak morati da zapne da se dopadne publici jer dugih dugozivecih likova u knjizi gotovo i da nema. Sto ce reci da Dzekson racuna s tim da ce mu zaradu od filma doneti filmadzije a ne pasionirani ljubitelji Tolkina koji znaju cak i koliko Torin Hrastostit u tacki X ima godina zivota.Dzekson je u Hobitu kastingovao patuljke na nacin na koji je kastingovao hobite u LoTR. Za mene je to potpuno ocekivano.
Na ovo sam hteo da odgovorim još sinoć, ali sam bio preumoran.Ni ja nisam skroz šokiran načinom koji je Džekson odabrao da vizualizuje patuljke, ali sam ipak priželjkivao malo klasičniji odabir, naročito kada su u pitanju likovi koji nose priču knjige i filma (Torin pre svih, jer on, Bilbo i Gandalf nose pola radnje na svojim plećima). Osim toga, mislim da nije bilo neophodno detaljno individualizovati baš svakog patuljka, a naročito ne na ovaj način - i tako su oni mahom sporedni likovi i bilo bi dovoljno detaljnije portretisati četvoricu ili petoricu, dok bi ostali bili manje-više statisti, kao što su bili i u knjizi (ajde, neka se neko seti šta su konkretno radili Bifor ili Ori tokom putovanja do Erebora), te bi tu bilo prostora za klasičniji pristup. Ipak, u pitanju je Džeksonova odluka, i na njemu će i biti celokupan njen rizik.Što se tiče samog Džeksona, ne bih hteo da se pomisli da sam ja neki njegov hejter, naprotiv. On odlično poznaje Tolkinovo delo i mitologiju (vidi se to na brojnim detaljima koje slabiji poznavaoci često ni ne primete), a isto tako dobro poznaje i film i filmsku industriju, i ulaže veliki trud da te dve stvari uklopi u koherentnu celinu i napravi film po postulatima mitologije, koji će biti gledljiv i profitabilan. Ovo je vraški težak posao, jer je Tolkin prilično nefilmičan, a naročito iz prizme holivudskih standarda, a Džekson je u pojedinim etapama LotR-a zaista briljirao (recimo, kod prikazivanja moći Prstena), dok je u drugima nepotrebno povlađivao ukusima najšire publike (već spomenuti Helm's Deep ili patetični govor na kraju drugog filma). Stoga, on kod mene ima određeno poštovanje i određen kredit u pogledu Hobita, ali ne toliki da bih mogao da progutam masu gluposti i kasapljenje knjige, radi gledljivosti ili profita. Videćemo šta će od svega da napravi.
Link to comment
Ok, jasno je da je Saruman tu Draža Mihailović. Ustaše su Balisti su narod Rhun: neustašiv i tvrd, ali na strani Neprijatelja. Haradrimi su Bugari, to je bar jasno.Ne mogu da uklopim Gondor u analogiju: to bi bila neka vojska lojalna kralju, ali nesklona saradnji sa Neprijateljem...to nažalost nismo imali.
pa to su oni hrabri oficiri koji su prepoznali u aragornu zakonitog kralja. npr. arsa jovanovic. no ajde da ovo prekidamo pre nego sto nas vasic potamani :Pbtw, sada ozbiljno preporucujem svakome tekstove michael martineza koji se mogu iskopati na netu. iako smo svi navikli da vidimo alan lee-ija i mcbraida kao definitivne interpretatore srednjeg sveta martinez pokazuje kako je nasa recepcija cesto razlicita od tolkinove. npr. tolkien nikako nije video patuljke kao neke minijaturne shkote. Edited by kim_philby
Link to comment
pa to su oni hrabri oficiri koji su prepoznali u aragornu zakonitog kralja. npr. arsa jovanovic. no ajde da ovo prekidamo pre nego sto nas vasic potamani :Pbtw, sada ozbiljno preporucujem svakome tekstove michael martineza koji se mogu iskopati na netu. iako smo svi navikli da vidimo alan lee-ija i mcbraida kao definitivne interpretatore srednjeg sveta martinez pokazuje kako je nasa recepcija cesto razlicita od tolkinove. npr. tolkien nikako nije video patuljke kao neke minijaturne shkote.
samo da kazem da su mi ustase bile lapsus, ne bih da neko pomisli da njih identifikujem sa hrabrim narodom Rhun
Link to comment
samo da kazem da su mi ustase bile lapsus, ne bih da neko pomisli da njih identifikujem sa hrabrim narodom Rhun
naravno, to su gusari iz umbara. ostaci castamirove propale dinastije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...