Jump to content
IGNORED

(Ne)završetak radova na Gazeli zbog povlačenja EIB kredita


Recommended Posts

Opet ova rasprava. :isuse:Sacekajte bar Vasu da se vrati iz bajbokane. :D To pitanje karton naselja u Srbiji je daleko komplikovanije od uklanjanja jednog od njih. Radi se o pravoj, pravcatoj industriji organizovanog premestaja jeftine radne snage za obavljanje poslova na crno, prodaje ljudi kao belog roblja i uopste jednog besprizornog kriminala koji nam se odvija pred ocima neometano zato sto su u pitanju Romi pa nas sve skupa boli kurac za njih. Jedini nacin da se to pitanje karton naselja zaista drasticno umanji i koliko-toliko resi je kombinacija obracunavanja sa tim oblikom kriminala i saradnje sa romskom zajednicom uz pomoc koje bi se generalno poboljsao status Roma u Srbiji, a u tome bi moralo da ucestvuje nekoliko ministarstava. Na stranu sto bi i neka prekogranicna saradnja dobro dosla, posto je u pitanju regionalni problem. Medjutim, posto znamo kako se kod nas radi vise bih se iznenadio da se to desi nego da sleti NLO na Terazijama.Djilas je pogresio sto je uopste prihvatao te uslove oko "adekvatnog" (pod znacima navoda je zato sto je i EIB par puta menjao stav o tome sta je adekvatno) razmestaja Roma jer taj uslov nije nista drugo osim demonstracija besmislene politicke korektnosti. Ali kad je vec prihvatio te uslove onda je i morao da ih obezbedi. Ako ne postujes odredbe ugovora koje si potpisao dzaba ti sva ostala prica.

Edited by harper lee
Link to comment
  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    32

  • hazard

    28

  • harper

    22

  • kim_philby

    21

@kimNije drzava mislila da zajebe EIB, nego standardnoj srpskoj diletantskoj praksi onaj koji ga je potpisao nije ni procitao temeljno i proucio sta svaka stavka znaci. Sto se jelte radi kada potpisujes ugovor od nekoliko desetina miliona evra. Onaj koji je ugovor potpisao je kreten.Tih par hiljada Roma nije preskocilo (tj. pokusalo da preskoci red) zbog toga sto ti pricas, nego upravo i samo zbog toga sto su se u nasli u prilici da ucenjuju vlast (i ostale gradjane).Njihov polozaj se od propasti SFRJ jos pogorsao, kazes? Pa pogorsao se i drugima, i drugim Romima, i drugim ne-Romima, ali oni se nisu zatekli ispod Gazele pa onda nikom nista. I tih par hiljada Roma ispod mosta su koliki procenat ukupne romske populacije u Srbiji? 0,1%? Kako si ti trajno resio bilo sta tim pristupom da se nekolicini daju stanove? Nisi resio nista, nego si stvorio buduce probleme. Kao kada je bilo prvo iseljavanje nekog karton sitija negde, i kada su Romi dobili prvi put te kontejnere, na sledecoj lokaciji predvidjenoj za iseljavanje pojavilo su se likovi koji su naplacivali neku cifru (valjda 50 evra mesecno) drugim Romima da se na tu lokaciju usele i zive, jer je logika bila, ako te zateknu negde gde nesto treba da se gradi, radi, rusi i rasciscava, dobices kontejner za stanovanje. Zamisli kako bi tek bilo kada bi se delili stanovi? Imao bi jedan kamp na svakom sledecem znacajnom gradilistu.Kakve veze to ima sa rasizmom ili tvojom paralelom sa indijancima? Nema nikakve. Osim sto jedna vrlo malo grupa Roma pokusava da iskoristi rasizam koji fakat postoji prema Romima (i nevezan je za to zive li ispod Gazele ili ne) da se ovajdi. Klasicna zloupotreba pozicije ugrozene manjine. Nagledao sam se doga dosta (ne samo u Srbiji). Nemam ja problem sa pozitivnom diskriminacijom i solidarnoscu, ali ovo nema veze s tim, jer je klasicno parazitiranje i nista drugo. Da napomenem ti Romi jesu dobili smestaj. Smestaj koji je skroman (al jebiga skroman je i grad i drzava) ali koji je svetlosnim miljama po uslovima ispred onoga sto su imali pre. Deca su im upisana u skolu. I tako dalje. I ponovicu, celom pricom se stavlja fokus na par hiljada Roma ispod mosta, a zaboravlja se na sustinske probleme koji Romi imaju. Stvara se slika, eto samo da im podelimo stanove, i bice sve ok. Naravno da nece. A o tome niko ne razgovara.A EIB nek svoje standarde pokaze Sarkoziju koji proteruje onako demokratski i evropski Rome iz Francuske, pa nek onda to trazi od ostalih u svojim uslovima. I jos jedanput, onaj koji je potpisao taj ugovor je moron.@harpernije Djilas potpisao ugovor, nego Putevi Srbije...nego se onda od Djilasa (tj. Beograda) ocekivalo da plati te stanove...i ja bi ih na njegovom mestu odjebao samo tako

Edited by hazard
Link to comment
Opet ova rasprava. :isuse:Sacekajte bar Vasu da se vrati iz bajbokane. :D To pitanje karton naselja u Srbiji je daleko komplikovanije od uklanjanja jednog od njih. Radi se o pravoj, pravcatoj industriji organizovanog premestaja jeftine radne snage za obavljanje poslova na crno, prodaje ljudi kao belog roblja i uopste jednog besprizornog kriminala koji nam se odvija pred ocima neometano zato sto su u pitanju Romi pa nas sve skupa boli kurac za njih. Jedini nacin da se to pitanje karton naselja zaista drasticno umanji i koliko-toliko resi je kombinacija obracunavanja sa tim oblikom kriminala i saradnje sa romskom zajednicom uz pomoc koje bi se generalno poboljsao status Roma u Srbiji, a u tome bi moralo da ucestvuje nekoliko ministarstava. Na stranu sto bi i neka prekogranicna saradnja dobro dosla, posto je u pitanju regionalni problem. Medjutim, posto znamo kako se kod nas radi vise bih se iznenadio da se to desi nego da sleti NLO na Terazijama.Djilas je pogresio sto je uopste prihvatao te uslove oko "adekvatnog" (pod znacima navoda je zato sto je i EIB par puta menjao stav o tome sta je adekvatno) razmestaja Roma jer taj uslov nije nista drugo osim demonstracija besmislene politicke korektnosti. Ali kad je vec prihvatio te uslove onda je i morao da ih obezbedi. Ako ne postujes odredbe ugovora koje si potpisao dzaba ti sva ostala prica.
i ja sam za to da se ceka vasa robija. samo ipak da prolajem da je bacanje lopte u romsko dvoriste u ovom slucaju istovremeno i poziv skinsima da odu da je pokupe.editAThazard: mislim da ti je harper odgovorio a covek koji potpisuje stetne ugovore u talu sa romskom mafijom (sarkazam) nije kreten vec je zloupotrebio sluzbeni polozaj. ili bi trebalo da snosi neke posledice. rodilo, ljuljaj. sve ostalo je rasizam zato sto pokazuje da ugovorne obaveze ne moraju da se postuju kada neko ima drugu boju koze. Edited by kim_philby
Link to comment
@harpernije Djilas potpisao ugovor, nego Putevi Srbije...nego se onda od Djilasa (tj. Beograda) ocekivalo da plati te stanove...i ja bi ih na njegovom mestu odjebao samo tako
Nebitno. Djilas, ovaj, onaj, ko god da je potpisao ugovor mora da postuje odredbe ugovora, pa sve da su ispod Gazele bili naseljeni multimilioneri.
Link to comment
Nebitno. Djilas, ovaj, onaj, ko god da je potpisao ugovor mora da postuje odredbe ugovora, pa sve da su ispod Gazele bili naseljeni multimilioneri.
dobro da su multimilijunasi to bi bio posao za vericu barac.
Link to comment

Hazarde, isuviše je ovo kompleksno pitanje da bismo ga redukovali na neke proste proceduralne nivoe, tipa svi treba da budu jednaki pred zakonom i tako to. Postoje razlozi zbog kojih se ti Romi nalaze u ovakvom položaju. Jedan od njih je i činjenica da za života nisu uspeli da uživaju u tom načelu jednakog tretmana pred zakonima (npr obrazovanje na prvom jeziku koje bi im otvorilo životne perspektive) pa sam sada spreman da tolerišem nekakvu vrstu afirmativne akcije prema njima, naravno, ukoliko bi takva akcija bila deo neke šire političke strategije o čemu je harper govorio a ne deo stihijskog političkog oportunizma kao što je to najčešće slučaj kod nas.Što se tiče stanova - da, naravno da ima razlike između dodeljivanja stanova u vlasništvo ili na korišćenje. Evo, recimo, ja sam siguran da bi se ti mnogo više obradovao da ti neko da stan u vlasništvo nego da ga samo koristiš.

Link to comment

Ama, stvar je prosta - nek naše glavešine skapiraju već jednom da nema zajebavanja i izvrdavanja - ako si se već dogovorio sa Evropljanima, nemoj da očekuješ da će oni tek tako da zaborave na potpisano. A ako su pare u igri... Skidaj gaće. Pokazalo se da ni sa domaćim trudbenicima koji imaju traktore nema vrdanja, a kamoli EBRD. Kako je ono kndžaz Milouš govorio svojim delegacijama koje je slao pred Portu, da se ne kurče mnogo...? Gde je Radoš Ljušić kad je najpotrebniji... Ali to je Đilasovština - vrhunac srbijanske realpolitike. Dobro jutro na sve četiri strane, malo domaćin koji pribija dupe uza zid, malo najevropljanin, malo velikodušni spahija, malo benevolentni kapitalista, malo branilac sirotinje, malo čistač podmostovlja, sve kako izmere fokus-grupe... Samo što neki zajebi pre ili kasnije dođu na naplatu. A problem naseljavanja Roma... Ne mogu i neću da zaboravim sramotu odbrane kvadrata iz 2004. gde se demokratska baza itekako pobunila protiv mogućnosti da im dođu komšije tamnije puti. I da je danas ključni kriterijum mladih roditelja pri izboru škole za svoje dete koliko u školi ima narkomana i koliko Cigana. Naravno da se u trci za glasovima tu ništa neće menjati na bolje. Ali imaćemo do jaja pilon.

Link to comment

sama cinjenica da je bes usmeren na rome a ne na potpisnike ugovora govori o tome koliko je rasizam ugradjen u drustvo. stvarno mi nije jasno kako su i za sta u ovoj situaciji romi krivi. ja sam svakako za to da im se daju stanovi bez obzira na sve. i sta onda? nista. usralo bi ih kao sto je mnoge usrala privatizacija. ove bune uopste ne bi ni bilo da je u pitanju neko divlje naselje izbeglica sa svetlijom kozom. mozda bi im poneko pozavideo al bi se sve zavrsilo na tome. al na rome svako silji kitu. a super je pri tom sto smo pokazali europskoj banci da smo govna i ne postujemo ono sto potpisemo. cenim da cemo u buducnosti moci dobiti pare samo od ruskih i inih krimosa sa najpovoljnijim kamatama odavde do asgabata.

Link to comment

bice dobro da ovo siljenje patke preko cigAnskih ledja ne dozivi kulminaciju u predizbornoj kampanji ali imam los osecaj. nista lakse nego probuditi nacionalni ponos preko ledja slabijih od sebe, a pritom i pljucniti ucenjivacku ojropu kojoj tezimo ali pod nasim uslovima. u rukama beskrupuloznih, ovo moze da nas daleko odvede.

Link to comment

ova poluafera izgleda ima vise veze sa nekim internim prepucavanjima, da li medju ajvanhoa i puteva srbije, da li medju romskim organizacijama, jer eib kaze da su isplatili pare:

Evrospska investiciona banka (EIB) nije obustavila isplatu kredita za rekonstrukciju beogradskog mosta Gazela, recceno je danas agenciji Beta u toj medjunarodnojfinansijskoj instituciji. "EIB i Javno preduzeche Putevi Srbije su 2007. godine potpisali ugovor o kreditu od 33 miliona evra za rekonstrukcijue mosta Gazela, uz garanciju Vlade Srbije. Do sada je iz kredita isplacheno 28 miliona evra, a preostali novac je na raspolaganju za isplatu", kazali su u EIB. Predstavnik EIB za odnose sa medijima Marko Santareli (Marco Santarelli) kazao da u ovom trenutku ne postoji odluka banke o moguchem drugom kreditu iako su razgovori u toku. Gradonaccelnik Beograda Dragan Djilas danase je kazao da je EIB obavestila Puteve Srbije da nije spremna da doobri nastavak povlaccenja kredita za Gazelu jer su nezadovoljni kako su raseljeni Romi koji su zziveli ispod mosta. Djilas je kazao i da neche biti obustave obnove mosta Gazela i da che Putevi Srbije preostalih 30 miliona evra za zavrssetak radova obezbediti iz kredita domachih banaka. Kako je agenciji Beta recceno u Javnom preduzechu Putevi Srbije, Evropskoj banci za obnovu i razvoj vech je upuchen zahtev za uplatu nove transse kredita u iznosu od pet miliona evra. Istakli su i da neche biti prekidanja radova na obnovi mosta. Rekonstrukcija Gazele poccela je u martu 2010. godine, obavlja se u fazama i radovi bi trebalo da traju dve godine. Ugovor orekonstrukciji mosta, vrednosti 58 miliona evra, sklopili su Putevi Srbije i austrisjska komapanija SStrabag. Prilikom potpisivanja ugovora o kreditima recceno je da che se obnova Gazele i prilaznih puteva finansirati kreditima EIB od 33 miliona evra i EBRD od 25 miliona evra, dok che grad Beograd izdvojiti 7,5 miliona evra, Putevi Srbije 4,8 miliona evra i Evropska agencija za rekonstrukciju s donacijom 6,75 miliona evra. Beogradski dnevnik Pres objavio je danas da bi radovi na Gazeli mogli da budu obustavljeni sledeche sedmice zbog problema u isplati dodatnih 25 miliona evra kredita Evropske investicione banke (EIB), koja nije zadovoljna smesstajem Roma raseljenih zbog obnove mosta.
za drugu teoriju:
Direktor Muzeja romske kulture Dragoljub Ackovich pozvao je danas Evropsku investicionu banku (EIB) da se visse "ne ubija od brige" za Rome u Beogradu i da 25 miliona evra kredita namenjenih za obnovu mosta Gazela, ulozzi u izgradnju velikog romskog naselja. "Samo nam odobrite jednu takvu donaciju. Tada chu promeniti missljenje i poverovati da stvarno dobro mislite romskom narodu. U protivnom, za razliku od nekolicine Roma koji vam povladjuju jer to moraju zbog para koje su dobili, ja vam nikada nechu poverovati da se zaista sekirate za nas Rome u Beogradu", naveo je Ackovich u otvorenom pismu Evropskoj investicionoj banci. Ta banka je odbila kredit Putevima Srbije za obnovu Gazele jer je nezadovoljna kako su raseljeni Romi koji su zziveli ispod mosta. "Ne sekirajte se toliko samo za Rome koji su nekad zziveli ispod Gazele, jer oni ccine mali deo romske beogradske populacije, nego, kad nas toliko volite, dodjite da zajedno obidjemo tu raseljenu decu u njihovim sskolama", naveo je Ackovich. Dodao je da romska deca koja su zzivela ispod Gazele, idu u sskolu i da medju njima ima odliccnih djaka. "Dobro mi je poznato da je u sskolu ranije isslo samo nekoliko tamossnje dece. Dakle, broj dece 'ispod Gazele' koja u sskolu idu sada se uvechao nekoliko desetina puta", naveo je Ackovich. Ukazao je da u drugim beogradskim nehigijenskim naseljema ima i tezzih stambenih uslova zzivota od onih ispod Gazele. "Za njih se izgleda vi ne interesujete, ali ne samo vi, za njih se ne interesuje niko. Vi i drugi, zainteresovachete se za neko od beogradskih romskih naselja kada vam to bude potrebno", pisse Ackovich, i navodi da u Beogradu zzivi 105.000 Roma. "Zato, molim vas, nemojte da nam stvarate probleme tvrdechi da ne odobravate kredit za most Gazela zbog toga ssto neki od nas Roma nisu dobili stanove od ccvrstog materijala. Nemojte da pomazzete stvaranje etniccke distance koja zbog ovakvih vassih tvrdnji mozze da bude samo uvechana", naveo je Ackovich.
Link to comment
Ama, stvar je prosta - nek naše glavešine skapiraju već jednom da nema zajebavanja i izvrdavanja - ako si se već dogovorio sa Evropljanima, nemoj da očekuješ da će oni tek tako da zaborave na potpisano. A ako su pare u igri... Skidaj gaće. Pokazalo se da ni sa domaćim trudbenicima koji imaju traktore nema vrdanja, a kamoli EBRD. Kako je ono kndžaz Milouš govorio svojim delegacijama koje je slao pred Portu, da se ne kurče mnogo...? Gde je Radoš Ljušić kad je najpotrebniji... Ali to je Đilasovština - vrhunac srbijanske realpolitike. Dobro jutro na sve četiri strane, malo domaćin koji pribija dupe uza zid, malo najevropljanin, malo velikodušni spahija, malo benevolentni kapitalista, malo branilac sirotinje, malo čistač podmostovlja, sve kako izmere fokus-grupe... Samo što neki zajebi pre ili kasnije dođu na naplatu. A problem naseljavanja Roma... Ne mogu i neću da zaboravim sramotu odbrane kvadrata iz 2004. gde se demokratska baza itekako pobunila protiv mogućnosti da im dođu komšije tamnije puti. I da je danas ključni kriterijum mladih roditelja pri izboru škole za svoje dete koliko u školi ima narkomana i koliko Cigana. Naravno da se u trci za glasovima tu ništa neće menjati na bolje. Ali imaćemo do jaja pilon.
Evo i ja sam od tih, ako budem imala dete ima da ide u skolu u kojoj je bar 10% narkomana. Sto se Cigana tice, imala sam jednu malu Romkinju u razredu, i nije bilo problema. Za mene, ne za nju doduse, jer je devojcica ponavljala prvom prilikom (a to je u mojoj skoli bio peti razred, neka politika je bila da se od prvog do cetvrtog ne ponavlja). I nije bila jedina, bilo je jos dvoje-troje dece koji iz nekog razlog za cetiri godine nisu bili u stanju ni citanje da savladaju. Da ih je bilo vise, ne verujem da bi uciteljica mogla da "ignorise" to da joj 50% djaka ne uspeva da cita i sabira do 20, pa bismo verovatno vise vremena proveli utvrdjujuci ove vestine naustrb savladavanja ostatka programa. Sta je tome uzrok i kakva nastava bi bila bolja za takvu decu je pitanje kojim se, nadam se, neko vec bavi na ozbiljan nacin u drzavi Srbiji. Ali ono sto je svakako tacno, je da bih izbegavala skolu u kojoj je nastavni nivo nizi od recimo onog koji sam ja imala, sto ce reci skole poznate po losem nastavnom kadru, problemima sa decom, narkomanijom i sl, kao i skole u kojoj vecinu dece cine recimo deca iz problematicnih porodica/losije socijalne pozadine (previse siromasni u kakve ocigledno pada jako puno Roma ali ne i samo oni) ili skole u koje idu deca iz bogatijih porodica (roditelji sa dzipovima)itd. Ovo naravno pod uslovom da jednog dana budem imala dete i budem u nekoj pristojnoj materijalnoj situaciji pa da mogu tu nesto da biram. I ne vidim cemu takav ton kad pricas o tim mladim roditeljima, pa valjda je ideja da je za dete bolje da ide u skolu gde moze nesto da nauci, gde nece biti izlozeno kriminalu, narkomaniji (nekad davno, kad sam ja isla u skolu moja je bila takva, nadam se da to i sad postoji).Inace sto se tice komsija tamnije puti, ne bih imala nista protiv ako su onakvi kakvi su starosedeoci Romi iz mog mesta (pristojni ljude, zive u kucama, itd). Ako bi dosli oni ispod Gazele nisam sigurna da bi mi se svidelo. Ne zbog boje koze.
Link to comment

Čemu ton? Pa ništa, onako, ja alergičan na tu kombinaciju brige za potomstvo, cene kvadrata i ocene komšija koje imaju malo drugačiju put. Onako, taj koktel je umeo da ostavlja gadne fleke u prošlosti. Bolje da ne razmišljam kako će u domaćoj implementaciji građani da se opredeljuju birajući gradske domaćine koji će im nuditi, hm, čist, miran i kulturan komšiluk. I čije će usluge angažovati da se to ostvari. Jok na ovu vrućinu.

Link to comment
Nebitno. Djilas, ovaj, onaj, ko god da je potpisao ugovor mora da postuje odredbe ugovora, pa sve da su ispod Gazele bili naseljeni multimilioneri.
+1Banka može postaviti uslove kakve god hoće, a na zajmiocu je da ih prihvati, ili ne. Jadni Cigani sa ovom pričom nemaju nikakve veze, ali ukoliko su zajmioci prihvatili uslove kredita, a uslovi su bili da im izgrade stanove, onda nek to i urade. Sve ostalo je neozbiljno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...