Jump to content
IGNORED

(Ne)završetak radova na Gazeli zbog povlačenja EIB kredita


Recommended Posts

Jebo ja mater onom koji je ovaj ugovor potpisao i jebo EIB mater za ono sto traze za ljude koji nelegalno okupiraju javnu imovinu:http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=07&dd=07&nav_id=523786

Beograd -- Evropska investiciona banka (EIB) je obavestila Puteve Srbije da neće da odobri dodatnih 25 miliona evra kredita za završetak radova na Gazeli.To znači da će rekonstrukcija najprometnijeg mosta i žile kucavice Beograda biti prekinuta sledeće subote.EIB se, naime, poziva na ugovor koji su još pre četiri godine potpisali Putevi Srbije, a kojim su se tada obavezali da će raseliti Rome po standardima koje je propisala banka. Potpis na to stavio je bivši direktor Branko Jočić, koji očigledno nije razmišljao o posledicama i ceni koja u tom slučaju mora da se plati.Kada je kasnije ipak utvrđeno da most mora hitno da se rekonstruiše, u celu priču umešao se grad iako nije bio potpisnik ugovora. Romi su raseljeni i dobili su smeštaj koji ima i struju i vodu (i koji ne plaćaju). Svi su dobili dokumenta o trošku grada, zdravstvene knjižice, redovnu socijalnu pomoć. Deca su krenula u škole, a na konkursu za socijalne stanove, od ukupno 80 stanova, 18 su dobile romske porodice, od kojih je 12 živelo ispod Gazele.S tim je bila potpuno saglasna Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja takođe finansira deo radova na autoputu. Ali Evropska investiciona banka, i pored svega nastavlja da insistira da se Romi presele u objekte od čvrstog materijala. I to pod striktnim uslovima.Za Beograd je to bilo neprihvatljivo. Iz Skupštine grada rečeno je da bi to bilo „nemoralno prema drugim Beograđanima", a uskoro je stigla i vrlo jasna računica, koja je pokazala da bi pod tim uslovima kredit sa kamatom od dva odsto narastao na kredit sa kamatom od čak 10 odsto, što je više nego u komercijalnim bankama.Naime, kada bi se - po pomenutim kriterijumima EIB-a - uzeli svi stanovi za 114 romskih porodica, to bi koštalo oko pet miliona evra. Tako da bi kamata od dva odsto porasla za čak osam odsto (pet miliona od kredita od 60 miliona je osam odsto) što bi „povoljan kredit" Evropske investicione banke automatski podiglo na kredit s neverovatnih deset odsto kamate.
Link to comment
  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    32

  • hazard

    28

  • harper

    22

  • kim_philby

    21

Naime, kada bi se - po pomenutim kriterijumima EIB-a - uzeli svi stanovi za 114 romskih porodica, to bi koštalo oko pet miliona evra. Tako da bi kamata od dva odsto porasla za čak osam odsto (pet miliona od kredita od 60 miliona je osam odsto) što bi „povoljan kredit" Evropske investicione banke automatski podiglo na kredit s neverovatnih deset odsto kamate.
jel banka uzima tih pet miliona evra ili to ostaje u državu? ako banka ne uzima, to nije kamata. Edited by Hella
Link to comment
jel banka uzima tih pet miliona evra ili to ostaje u državu? ako banka ne uzima, to nije kamata.
dobro, nije kamata, ali oni to gledaju kao cenu kredita. korist koje bi te porodice imale od novih stanova, ocigledno djilasu vredi 0.
Link to comment

korist za porodice, kazes?znaci ajmo svi lepo da okupiramo neku poljanu ispod mosta, dobicemo stan! juhu! eto resenja za svakog za neresenim stambenim pitanjem.

Link to comment
Đilas: Sami ćemo obnoviti GazeluBeograd -- Radovi na mostu "Gazela" biće nastavljeni i rekonstrukcija će biti završena 15. novembra i bez kredita EIB-a, kaže gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.Imali smo niz sastanaka i sa premijerom Srbije, rekao je Đilas, dodajući da je postignut dogovor da se potrebna finansijska sredstva u iznosu oko 30 miliona evra obezbede uzimanjem kredita kod domaćih banaka.
Link to comment

Problem je u tome što su oni taj ugovor potpisali, a sada ga ne poštuju. Lepa poruka budućim kreditorima.Baš me zanima da li Đilas na takav način vodi i svoju firmu.

Link to comment

To je tačno, potpisali su ugovor i sada bi da izvrdaju. Ali opet, zbog toga pare dobiti neće, pa je opet sve u redu i pošteno. Koliko je to moguće u Srbiji.

Link to comment
korist za porodice, kazes?znaci ajmo svi lepo da okupiramo neku poljanu ispod mosta, dobicemo stan! juhu! eto resenja za svakog za neresenim stambenim pitanjem.
pre svega, ovi romi nisu dobili stanove u vlasništvo, nego na korišćenje. za razliku od mnogih koji su ih u vlasništvo dobili za 100 maraka onomad.
Link to comment

predlazem ovima sto pisu o uzurpaciji drzavne imovine od strane cigAna da se stvarno samoorganizuju, okupiraju novobeogradske livade, zive koliko bude trebalo u tim naseobima da bi docekali da dobiju kontanjar od kvadratnog metra po clanu porodice negde izmedju makisa i ostruznice i tako rese stambeni problem. tako je lako, zar ne?

Link to comment
predlazem ovima sto pisu o uzurpaciji drzavne imovine od strane cigAna da se stvarno samoorganizuju, okupiraju novobeogradske livade, zive koliko bude trebalo u tim naseobima da bi docekali da dobiju kontanjar od kvadratnog metra po clanu porodice negde izmedju makisa i ostruznice i tako rese stambeni problem. tako je lako, zar ne?
Zasto bi bilo ko dozvoljavao takvo naseljavanje cigana iz Vranja, Bosne i Kosova na teritoriju Beograda.U Beogradu zivi desetine hiljada Cigana u svojim stanovima, kucama ili iznajmljenim ako oni postuju pravila sto bi za druge bilo drugacije. Ovde se ne radi o nomadima. Smanji dozivljaj.
Link to comment
pre svega, ovi romi nisu dobili stanove u vlasništvo, nego na korišćenje. za razliku od mnogih koji su ih u vlasništvo dobili za 100 maraka onomad.
pacey, izvini, ali ne postoji nikakav nacin da opravdas to sto se za Rome koji su bili ispod Gazele traze stanovi. Ako oni mogu da dobiju stan, idem ja da postavim sator na sred sledeceg parka koji treba da se rekonstruise (Tasmajdan sam propustio jebiga) ili mozda ispod pancevackog mosta, pa da i ja dobijem neki stan na koriscenje. Sto da ne? Sto sam ja gori od nekog Roma ispod Gazele?I ovo sto im je grad obezbedio (te kontejnere koji su 100 puta bolji od onoga u cemu su ziveli ranije - fakticki kartonskim kutijama bez ikakvih sanitarija), grad uopste nije bio duzan da im da (jer su oni ilegalno zaposeli imovinu koja nije njihova), ali je eto, grad, imao razumevanja za njihovu situaciju pa im izasao u susret. Traziti nesto preko toga je cist bezobrazluk. I uopste nije bitno da li dobijaju stanove u vlasnistvo ili na koriscenje. Te stanove neko mora da plati.I da, jel gradi Beograd stanove za socijalno ugrozene? Da. Je li postoje konkursi za te stanove? Da. Da li se cesti dobitnici na tim konkursima Romi? Jesu. Pa nek gospoda izvoli i konkurise.A paralela sa stanovima otkupljenim za sto maraka ti je potpuno promasena. Ne samo sto su ti ljudi uplacivali godinama, odvajali od plate, u stambeni fond, nego su i placali kiriju dok su stanovi bili drzavni, a u istom tom slomu sistema koji im je omogucio da otkupe stanove za 100 maraka su usput i izgubili svu svoju ustedjevinu (i deviznu i dinarsku).Sto se tice Roma, ja sam za to da se pomaze Romima u Marinkovoj Bari, Mirijevo, Starom Sajmistu i sl. - gde gle cuda ne zivi u kartonskim kutijama na javnim povrsinama - jer ja simpatisem sa Romom koji ne moze da nadje bolji posao od gradske cistoce ili skupljanja kartona zato sto niko nece da ga zaposli jer je Rom, simpatisem sa Romima koji vredno rade kao i svi ostali gradjani ali trpe diskriminaciju zbog boje koze, simpatisem sa Romom koji posteno radi i pokusava da prehrani svoju porodicu a pandur ga drka i gleda mrko samo zato sto je Rom.A za ove ispod mosta, sto im je malo sto su za dz zamenili kartonske kutije za sasvim pristojno uredjenje kontejnere u nasilji, pa bi uz to da ucare i neki stancic - e za njih mi seva paja pravo da ti kazem.
Link to comment
pacey, izvini, ali ne postoji nikakav nacin da opravdas to sto se za Rome koji su bili ispod Gazele traze stanovi. Ako oni mogu da dobiju stan, idem ja da postavim sator na sred sledeceg parka koji treba da se rekonstruise (Tasmajdan sam propustio jebiga) ili mozda ispod pancevackog mosta, pa da i ja dobijem neki stan na koriscenje. Sto da ne? Sto sam ja gori od nekog Roma ispod Gazele?
cuj kada bi ti ili ja razapeli satore usred nekog parka sa zahtevom da nam se da stan dobili bi samo gumenu sobu i ti to znas. stvar konteksta. i pisoar je nekad samo pisoar.pitanje polozaja roma mora da ukljuci istoriju netrpeljivosti i rasizma i to mu dodje to. jako je ruzno sto sada gradske vlasti konfrontiraju sugradjane i raspiruju rasizam zato sto ne mogu da se izbore sa infrastrukturnim problemima ili da objasne svoje prioritete glasacima bez toga da posegnu za batinom. LM, nemoj sada da libertarijanises ko anduril :Dedit: a fontelefon ko dejan lucic pravi razliku izmedju pravih jevreja i hazara. kakav raspad. Edited by kim_philby
Link to comment

Ma kakvo raspirivanje rasizma? Doslo je do toga da Romi ispod mosta svojim polozajem ucenjuju vlast. I to nije nikakva romska specijalnost kada je Srbija u pitanju, dovoljno je videti samo sta radi prosecni srpski domacin kada sazna da autoput treba da prodje kroz njegovu njivu. Deri brate, ne daj, uzmi kolko mozes. Trazi deset puta vise nego sto vredi.I ti Romi sto su bili ispod Gazele nisu izbaceni na ulicu, vec im je obezbedjen smestaj - i to bolji nego sto su imali. Sve preko toga je ucenjivanje. A u celoj prici se gubi prava prica o Romima u Beogradu, od kojih vecina pokusava da zivi zivot kao i svaki drugi gradjanin ali im se to ne da zbog boje koze. Al' oni ne zauzimaju livade i traze stanove, vec cute i rade i pokusavaju da se snadju, pa zato nisu interesantni za medije.I na kraju, u Beogradu ima sirok spektar socijalno ugrozenih ljudi kojima treba pomoci sa socijalnim stanovima. I grad koliko moze finansijski pokusava njihove probleme da resava (daleko od idealnog, al eto postoji neka namera i gradi se nesto, ima konkursa). Zasto bi par hiljada Roma stalo ispred svih tih ljudi, preskocilo red, dobilo stanove pre nekih drugih ljudi, medju kojima su takodje neki drugi Romi? Zato sto su se nasli na putu velike infrastrukturne rekonkstrukcije, pa mogu da ucenjuju ceo grad od milion i po ljudi? To nije dovoljno dobar razlog.

Edited by hazard
Link to comment
Ma kakvo raspirivanje rasizma? Doslo je do toga da Romi ispod mosta svojim polozajem ucenjuju vlast. I to nije nikakva romska specijalnost kada je Srbija u pitanju, dovoljno je videti samo sta radi prosecni srpski domacin kada sazna da autoput treba da prodje kroz njegovu njivu. Deri brate, ne daj, uzmi kolko mozes. Trazi deset puta vise nego sto vredi.I ti Romi sto su bili ispod Gazele nisu izbaceni na ulicu, vec im je obezbedjen smestaj - i to bolji nego sto su imali. Sve preko toga je ucenjivanje. A u celoj prici se gubi prava prica o Romima u Beogradu, od kojih vecina pokusava da zivi zivot kao i svaki drugi gradjanin ali im se to ne da zbog boje koze. Al' oni ne zauzimaju livade i traze stanove, vec cute i rade i pokusavaju da se snadju, pa zato nisu interesantni za medije.I na kraju, u Beogradu ima sirok spektar socijalno ugrozenih ljudi kojima treba pomoci sa socijalnim stanovima. I grad koliko moze finansijski pokusava njihove probleme da resava (daleko od idealnog, al eto postoji neka namera i gradi se nesto, ima konkursa). Zasto bi par hiljada Roma stalo ispred svih tih ljudi, preskocilo red, dobilo stanove pre nekih drugih ljudi, medju kojima su takodje neki drugi Romi? Zato sto su se nasli na putu velike infrastrukturne rekonkstrukcije, pa mogu da ucenjuju ceo grad od milion i po ljudi? To nije dovoljno dobar razlog.
aman ljudi zive pod mostom. banka traze da se ispostuju neki standardi i da im se daju stanovi. drzava je potpisala taj ugovor misleci da zajebe EIB. pri tome, sto kaze nenadano racionalni hella, te pare ostaju u zemlji enihau (kupice se stanovi) i imaces zbrinutu (verovatno trajno) jednu socijalno ugrozenu grupu. dakle, par hiljada roma je preskocilo red zato sto dugo vremena im nije ni bilo dozvoljeno da stoje u redu a od propasti SFRJ se njihov polozaj jos i pogorsao. djilas sada za propust svojih namestenika krivi romsku populaciju zato sto ista trazi (jednom kada imaju zastitnika) vise nego sto je on spreman komforno da im da. ako to nije raspirivanje rasizma ne znam sta je. poput onoga kada su indijanci optuzivani za to sto su divljaci koji preko pemikana oce curku zato sto nece da prodaju crna brda za neke smesne pare vec traze milionski iznos svesni da se u brdima nalaze rudnici zlata. epilog: posalji 7th cavalry. jebiga divljak si ako uzmes staklene perle a opasni divljak si ako trazis vise od toga.edit: i da dodam da ova vrsta nepoverenja prema bilo kakvom obliku pozitivne diskriminacije i drustvene solidarnosti jeste veliki problem tzv. naseg drustva. Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...